Başoğlu “Timsah Arena zemini bizim suçumuz değil!”

Bursaspor Kulübü Genel Müdürü Erhan Başoğlu, Beşiktaş maçında yaşanan zemin sorunu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Başoğlu, Yeni Malatya maçında zeminin mükemmele yakın olacağını müjdeledi.

Bursaspor Kulübü, Beşiktaş maçında Timsah Arena‘da yaşanan zemin sorunu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Bursaspor Kulübü Genel Müdürü Erhan Başoğlu, Timsah Arena’da düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi;

Süper Lig‘in 20. haftasında Büyükşehir Belediye Stadyumu‘nda oynadığımız Beşiktaş maçında, saha zemininin durumu hakkında yapılan yoğun eleştiriler üzerine tarafımızca konuyla ilgili bir açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Öncelikle saha zemin yapımı ve 1 yıllık bakımı ile ilgili sizleri bilgilendirmek isteriz.

Stadyum yüklenici firması ile bakım firması arasında 31 Mayıs 2017 tarihinde biz sözleşme imzalanmış olup, kulüp olarak bu sözleşmede herhangi bir dahlimiz bulunmamaktadır.

Yapılan sözleşme gereği, sahanın yapımı ve bakımı ile ilgili tüm sorumluluk ve sarf malzemeleri (gübre, tohum, ilaç, ek besin vb) bakım firmasına aittir.

Bakım firması personeli direktör sıfatıyla stadyumumuzda görev yapmaktadır. Makine parkuru ve 2 saha bakım personeli ise tarafımızdan bakım firmasının direktiflerini yerine getirmek üzere görevlendirilmişti.

Bakın firması tarafından yapılan tüm talepler, tarafımızca eksiksiz olarak yerine getirilmektedir. Saha ısıtma sistemleri, hava şartlarının uygun olmasına rağmen, 2 aydır aralıksız çalıştırılmaktadır. Stadyum yapısından dolayı havalandırma sıkıntısı yaşanmaktadır ve bu da 10 adet büyük havalandırma cihazı ile çözümlenmiştir. Talep edildiği zaman ve talep istenilen alanlarda cihazlar çalıştırılmaktadır. Yapay gün ışığı cihazları, son 15 gündür 24 saatlik tam zamanlı olarak, öncesinde ise talep karşılığında istenilen alanlarda ve zaman diliminde çalıştırılmaktadır. Tarafımıza yapılan talep doğrultusunda sulama sistemlerinde de değişiklikler yapılmıştır. TFF tarafından da belirlenen saha bakım makine parkuru, eksiksiz olarak kulübümüzde bulunmaktadır. Kulüp bünyesinde bulunan ek makine ve cihazlarla birlikte, diğer tesislerimizde de ortak olarak kullanılan makine parkurunun haricinde sadece stadyumda kullanılmak üzere biçme makinası, bıçak bileme makinası, tohum makinası ile ilaçlama makinası yeni alınmış olup; diğer teçhizat ve makinalar ise talep edilen zamanlarda temiz ve kullanıma hazır olarak bulundurulmaktadır.

Özetle Bursaspor Kulübü olarak zemin konusunda üzerimize düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğimizi belirtmek isteriz.

Kasım 2017 tarihi itibariyle yapılan saha bakın uygulamalarının ve zemine atılacak olan gübrenin, uygulama yapılmadan önce, gereğinden fazla olarak yüzde 46 oranında azot içerdiği, saha bakım sorumlumuz tarafından tespit edilmiş olup, bakım firmasına bildirilmiştir. Buna rağmen uygulamanın yapılması neticesinde sahanın büyük bir bölümünde çimlerde yanma meydana gelmiştir. Ayrıca zeminde bulunan karıncaların ilaçlanmasıyla alakalı bölgesel değil, sahanın tamamına uygulama yapılması gerektiği bakım firmasına tarafımızca iletildi. Çim köklerinin güçlenmesi için yeterli çalışmanın yapılmadığı (TFF periyodik zemin bakım raporlarında bulunmaktadır) tespit edilmiştir. Sulama çalışmasının gereğinden fazla olmasından kaynaklanan yosunlaşma sorunlarıyla karşılaşılmıştır. Bu tespitler üzerine bakım firmasıyla bir toplantı gerçekleştirilmiş, kulüp saha bakım sorumlumuz ile kendilerinden istenilen raporlar karşılaştırılarak sorunların aşılması için ortak yol bulunmaya çalışılmıştır.

Ancak yapılan tüm çalışmalar 18 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen kontrollerde yeterli bulunmamıştır. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye yetkilileriyle konu görüşülmüş olup, 20 Ocak 2018 tarihinde stadyumda Büyükşehir Belediye yetkilileri, stadyum yüklenici firma yetkilileri, saha bakım firma yetkilileri ve kulübümüzün katılımıyla geniş çaplı bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantı neticesinde saha bakım firmasının ek personel desteğiyle tohumlama, ilaçlama, gübreleme ve kumlama işlemleri yapılarak zemin düzeltme çalışmalarının hızlandırılması kararlaştırılmıştır.

22 Ocak 2018 itibariyle çalışmalar başlamış olup, 15 Şubat 2018 tarihine kadar zeminde gereken tüm düzenlemelerin bitmiş olacağı saha bakım firması yetkilileri tarafından tarafımıza taahhüt edilmiştir. Mevsimsel olumsuzluklar nedeniyle yapılan ekim çalışmalarının ardından tohumlar, 2 Şubat 2018 tarihinde oynanan Beşiktaş müsabakasına kadar gelişme göstermemiştir.

Gerekli çalışmalara yoğun bir şekilde devam edilmekte olup, zeminin 18 Şubat 2018’de oynanacak olan Yeni Malatyaspor müsabakasında tüm sorunları giderilmiş olarak maça hazır hale getirilmesi beklenmektedir.”

Başoğlu ayrıca, stattaki tel örgülerin en yakın zamanda kaldırılıp yerine lamine cam yapılacağını söyledi.

 

22 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Yöneticinin görevi kontroldür, bence taraftar olarak bizim suçumuz zeminin böyle olmadı !!!Senin görevin denetlemek, demekki denetlenmiyor.!!! Lamine cam nedir arkadaş, komple kaldırırsın, taşkınlık yapanıda tribünden alırsın, kurarsın stada ingilizler gibi mahkeme verirsin eline ömür boyu men cezası bak bakalım ne oluyor? Adamlar kafayı çekip küfür edecek, şişe çakmak atacak cezayı klüp yiyecek, ben yiyecem… yok öyle… passoligin gerçekten kullanım sebebi uygulansın, bizden yıllık para indirmek için kullanılmasın, yerse

  39
  1
  1. @Krita yorumuna yanıt olarak

   Dostum bide almanya ingiltere iskoçya vs liglerde alkol serbest stadyumda ama ne bi taşkınlık ne bi taciz ne bi sahaya bişey atma göremezsin.Batıyı yerenler birazda kötü batı dediğiniz ülkeleri örnek alsa keşke !!!

 2. Allah tan çok büyük bir sakatlık olmadı.Zeminin düzeltilmesi çok elzem. Hatta aynı çimin özlüce tesislerine de ekilmesi gerekir diye düşünüyorum.

  34
 3. Atatürk stadinda en güzel zemin bizimki idi Lig tv spikerleri her mac övüyor idi simdi ise nerdeyse en kötü zemin bizde.

  25
 4. O zaman hala o firma nadil oluyor da sözleşmesi des edilmiyor. Yada Stata verdiği zarar dan ötürü neden ceza yı işlem yapılmıyor

  23
  3
 5. Ne güzel arkadaş ben de böyle müdürlük yaparım, kulüp olarak bizim hiçbir suçumuz yok, biz masumuz, yüklenici firma ne istediyse biz harfiyen uyguladık de çık işin içinden, sonra da cebe 15-20 BİN TL maaş koy, kulübün her imkanından faydalan ne güzel memlekette yaşıyoruz, bu anlayış, bu kafa yapısı değişmedikçe biz 1 arpa boyu yol katedemeyiz

  10
 6. Hala çözüm bulamadınız, stadın açılışı yıllar oldu, zeminde aynı felaket!
  Ya ne akılsız yönetimiz varmış hayret ediyorum.
  Acaba Atatürk stadın zemini yapan firmayı niye baş vurulmadı,niye.
  Türkiye’nin en iyi zemini bizdeyken neler oluyor , anlamakta çok Zorluk çekiyorum.
  Kaç sene oldu , hala bitiremediler canım stadı.

  9
  2
 7. Önceden Muhittin İpek vardı bu işlerin ustası . Onu geri getirseler ya . O adam bu işte Türkiye nin 1 numarasıdır.

 8. Kardeşim sen Bursasporu temsil ediyorsun . Ne demek yüklenici firma falan filan .İşinizi adam gibi takip etsenize.Ayıptır günahtır.Laçkalık diz boyu.Zaten takım iyi yönetilmiyor tamamen yönetici kaynaklı problemler .İşin önemini anlatamadığımız için Alanyaspor yenildik.Nasıl yenildik hâlâ aklım almıyor. Ayrıca dün Sivas Gs maçını izledim zemin harika bu ayıp bize yeter de artar ….

 9. Aciklamadan bi sey anlayan olmamistir.benim bildigim yonetici bana veya bize ne diyemez.bu zemini kullanan sensin senin milyondolarlik futbolcun burada sakatlanip bedavaya yatiyor.yaptirim gucunuz yoksa birakin bu isleri.nadem firmanin sozlesmesi var yapacak yapmiyorsa gidecek sen yaptiramiyorsan sen gidecen.zemimim kotu oldugu bilinen birsey.gerekirse orada yatacaksin.takip edeceksin.benim gibi onbes gunde bir oraya gideceksen bari kombine alda talima faydaniz olsun.birde macin devre arasinda maraton. Uste gelde cisini yapabilmek icin duduk gibi daracik kapidan iceriye girebilcenmi.aslinda bu stadi yapan mutahidi.mimari belediye baskanini adam gibi denetimleri yapmayim onay verenleri ust uste koyacan arkataraftaki dereye atacan

 10. La fontanten masallar yersen… en ucuz hibriti kullan sonra başkasına at. Neden cam bilmemne olacak tel örgülere hamsilerde bile Yok bende bunu anlamıyorum kale arkası rahat 7-8 sıraya kimse gitmiyor kardeşim haklı olarak

 11. Şubat ayında tohum ekilmiş…Ulan şubatta tohum çıkarmı, hava ısısı 18 dereceye ulaşmadan tohum çimlendirene araba hediye ederim.Yosunlaşma sulamadan olmaz yetersiz ışıktan kaynaklanır herkes profesör olmuş

 12. Sizin göreviniz denetim değilmi müdür..acemlerden geçerken.şöyle 2 dakika baksanız olayı görürsünüz
  Ama siz galiba sadece seyirci gibi sadece maça geliyorsunuz galiba

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu