Başkan’ın katkısı 50 milyon lira!

Mali darboğazdan kurtulmak için uğraş veren Bursaspor'da Mali Asbaşkan Fatih Pulat “Spor Saati” programında kulübün gelir gider tablosu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu... Kulübün toplam borcu ne? Başkan'ın ekonomik katkısı ne kadar? Hangi yatırımlar yapılıyor? Devre arası kimler gidecek, kimler gelecek? Tüm bu soruların yanıtlarını Pulat açık yüreklilik ile yanıtladı.

Bursaspor Mali Asbaşkanı Fatih Pulat sözlerine ilk olarak yaptıkları yeni kredi anlaşmasının kulübe kazandırdıkları ile başladı. Pulat, “Geçmiş sezonlardan gelen, halka halka ilerleyen kredi borcumuzu çok daha makul faiz oranı ile yapılandırdık. Kulübümüzün 15-16 -17 milyon liralık yıllık faiz ödemesi vardı. Temel amacımız bunu indirmekti. Kredi olarak 100 milyon lira gibi bir rakamı 16.50 faiz oranı ile 1 yıl ödemesiz olarak kullandık. Bu bir yıllık süre sonunda borç ödemelerimiz başlayacak. Bu anlaşmada yalnız faiz oranına baktığımızda yaklaşık 20 milyon lira gibi avantajı oldu” dedi.

20 milyon lira bekliyoruz

50 milyon liralık rezerv krediden şu ana kadar kullandıkları bir rakamın söz konusu olmadığını belirten Pulat, buna karşılık kulüp kaynakları ile yeni bir arazi aldıklarını söyledi. Fatih Pulat, “Gayrimenkul konusu çok şeffaf bir konu. O yüzden Başkanımızla birlikte ince eleyip sık dokuyoruz. Şöyle bir yöntem de geliştirdik. Kamuya ait gayrimenkullerin alımına yönelik bir işlem yaptık. Bu doğrultuda mal müdürlüğünden 28 bin metre karelik bir yer aldık. Bu araziyi 2,5 milyon TL’ye aldık. Bu gayrimenkul bizim istediğimiz şekilde gelişirse buradan minumum 20 milyon liralık bir gelir bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Mali Genel Kurul aralıkta

Kulübün toplam borcu ile ilgili net rakam vermekten kaçınan Pulat, “Borç dönemsellik arz ediyor. Mali Genel kurulumuz da 1 ay sonra yapılacak. Burada detaylı bilgileri Genel Kurul üyelerimiz ile paylaşacağız. Yeni kur artışları ile birlikte 300 milyon liranın üzerinde bir borç olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Aylık gider değişken

Kulübün aylık gideri konusunda da bilgiler veren Fatih Pulat, “Her ay standart bir ödeme yok. Ama 20-30-35 milyon liralık gibi rakamlara çıkabiliyor ödemeler. Bir şekilde bunu çözmeye çalışıyoruz. Ama takımın performansı bizim için çok önemli. Bu sezonda gayet iyi giden bir takımımız var. Bu da bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.

Başkan’ın katkısı 50 milyon lira

Bursaspor Başkanı Ali Ay’ın zamanının büyük bir kısmını kulüpte geçirdiğini belirten Fatih Pulat, Başkan Ay‘ın kulübe mali katkısı ile ilgili soruya da net cevap verdi. Pulat, “Başkanımız sürekli kulüpte. Büyük fedekârlıkla çalışıyor. Başkan’ın kulübe finansal olarak katkısı 50 milyon lirayı buldu. Çok ciddi bir desteği var. Bu fedakârlığı için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

Stat isim Hakkı

“Stadın isim hakkının pazarlama çalışmaları devam ediyor” diyen Pulat, “Yalnız isim hakkı değil ve bununla birlikte stadın kiralanılanabilir alanları ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Global olarak yıllık 3 milyon Euro bir bakiye talep ediyoruz. 5+5 yani 10 yıllık bir anlaşma talebimiz var. Birden fazla kurum ve kuruluşla temas halindeyiz. En kısa sürede stat isim hakkı konusunda somut adımlar atılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Devre arası transfer ne olacak?

Devre arasında transfer için bir bütçe ayrılıp ayrılmadığı ile ilgili soruya Pulat, “Bu konu ile ilgili bazı çalışmalar yapılıyor. Sayın Paul Le Guen hocamızın yönlendirmesi ile transfer ya da transferler yapılacak. Bir bütçe var, doğaçlama gitmediğimizi de ifade edeyim. Taraftarlarımız çok fedekârlık yapıyor. Biz de onların bu fedakarlığına bir şekilde karşılık vermek istiyoruz. İyi bir takım izlettirmek için yönetim olarak gerekenleri yapmaya çalışıyoruz. Bu seyir zevkini vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kimler gidecek?

Faydalanamadıkları oyuncular ile yolları ayıracaklarını vurgulayan Fatih Pulat, “Bu işe baktığımızda performans düşüklüğü önemli bir sorun. Ciddi bir gider söz konusu. Bu oyuncuların durumları ile ilgili hocamızın vereceği rapor doğrultusunda el sıkışıp yollarımızı ayıracağız. Ama olayın hukuksal bir boyutu söz konusu. Sözleşmeler çerçevesinde arkadaşlarımızla oturup konuşacağız. Nasıl geldilerse, giderken de o onlayış içerisinde olacaklarını düşünüyorum. 4-5 oyuncu ile yollarımızı ayırmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Yoluyla
Cevdet Altınel

13 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. başkanımızı asla mali yönden yöneticiliğini eleştiremeyiz ve hatta bu konuda başımızın tacıdır. ama futbokdan futbolcudan anlamıyor. futbol ve futbolcu konusuyla hiç ilgilenmesin bunu le guene devretsin. mali yönden yaptığı yapacağı herşeyde arkadındayız. bir an öncede şu çöplerden kurtulup boşuna oara verdiklerimizden kurtulmalıyız

  23
  1
 2. Mali dar boğazdaki kurumlar giderleri kısarlar, eldeki imkanlardan maksimum seviyede yararlanırlar… bizde dernek adı altında yapılan yönetimler, hesapsız işleri ve genel kurulda ibra edilip, edilmeme gibi komik bir durumdan dolayı bu haldeyiz… şu an en büyük kambur futbolcu giderleri ve bir sürü çöpe verilen haybiye paralardır, bu yönetimin bu konuda çok büyük yanlışları vardır, yatan aslanlarımızdan kadro şişkinliğimiz has safhadadır… adam cepten para vermiş geçin bunları şirket üzerinden borç göstermiştir, çatır çatır faizi ile geri alır…icraat var mı iki yıldır, yok… yok parası olan gelsinde gibi laflarla bu işler yürümez, akıl lazım… bir de klüpten nemalananlarında artık tasfiye edilmesi gerekiyor…

  8
  3
 3. yalnız el alem stattan ne para kazandı bizim kazandığımız kazanacağımız kulübün borcunu bile ödeyemiyor bu takımın 5-6 sene önce hiç borcu yoktu 300 milyon lira ne demek bide önceki yönetim bu davadan aklandı o zaman bu para nereye gitti bizim bu borcu ödememiz için a.ş. olup hisse satmamız lazım ama bunu da güzel gittiğimiz zirveye oynadığımız bir sene yapmamız lazım eğer işler böyle giderse seneye bu iş yapılmalı böylelikle kulübe yabancı sermaye girişinin de önü açılmış olur

  8
  3
  1. @Kun aguero yorumuna yanıt olarak

   Bilgilendirme amaçlı yazıyorum şahsınızı eleştirmediğimi belirmek isterim. Türkiye de birkaç tane stadyumun isim sponsorları:
   Fenerbahçe – Ülker Stadyumu = 90 Milyon $ – 10 yıl = Yıllık 9 Milyon$ (sadece stadyum)
   Jimastik – Vodafone Park = 145 Milyon$ – 15 yıl = 9,67 Milyon $ (Stadyum+Forma+Ana Sponsor)
   Galatasaray – Türk Telekom Arena = 100,5 Milyon$ – 10 yıl = Yıllık 10,05 Milyon$ (Sadece Stadyum)
   Trabzonspor – Medicalpark Arena = 29,5 Milyon € – 5 yıl = Yıllık 5,9 Milyon Euro (Stadyum+Forma Sırt)

   Bu duruma göre bizim bu rakamlara ulaşabilmemiz açısından öncelikle olmazsa olmaz kalıcı sportif başarıyı yakalamamız, ondan sonra stadyumu daha kullanılabilir bir hale getirmemiz, aynı zamanda da şeffaf bir yönetim anlayışı içinde olmamız gerekmektedir.

   Not: Türkiye deki kulüp yöneticileri gelir gider dengesini iyi hesaplamadıkları ve işi bilmedikleri için maalesef sponsorluk anlaşmaları da borçları ödemeye yetmiyor. O yüzden sponsorlukların yanında sportif başarı ve iyi bonservis getirisi olmaz ise sıkıntı büyük.

 4. Valla başkan futboldan anlamıyo etmiyo diyoz ama para olmayınca h bişeyde olmuyor adam 100 milyon tık parayla takımı almadıki adam borçtan futbola takıma ayırcam xaman bulamıyo para olda zaten adam takıma gerek ilgiyi futbolcuyu alıcak ama durum ortada allah beterinden korusun şimdi takım güzel oynuor kongre olsa kim gelcek yemeye gelçek hoca gitçek bidaha çöküş yatalım kalkalım dua edelimde böle gitsin

  6
  1
 5. E tamam da o parayı geri alacak.
  Sponsor bulamaması, güvensizlik, çöp kadro verdiği ziyan hat safhada.
  Bugün gitse enkazı temizlemek için 5 yıl hedef ligde kalmak olacak.
  En az 5 yılı kaybettirdi bize kimse farkında değil.

  3
  3
 6. bir konuya dikkat çekmek istiyorum TRT Sporda maç özetlerinde her takımın özetleri geniş geniş her uzaktan şutu bile verilirken bizim maçta gollerimiz dışında 1 tane pozisyon verilmemiş olmaması tam anlamıyla skandaldır. Lütfen bu konuda tepkilerinizi gösterin

  2
  3
 7. İyi işte aldığı bilal jovic merter furkan sercan john daha aklıma gelmeyen çöplerin parasını kendi cebinden vermiş

  1
  1
 8. 50 milyon lira vay be. Başkan taşın altına iyi koymuş elini lakin bahsi geçen para çok büyük ? tek bir şahıs tarafından bir iş adamı 3-5-7-10 değil 50 milyon ? Bu adam görevi bittiğinde bu parayı istemez heralde.

  0
  6
  1. @cambiasoestaban yorumuna yanıt olarak

   İster tabiki, bu durum kendisinin riske girisidir ki kulübü batmaktqn kurtarma cabasinin geregi olarak yapmistir. Mali acidan duzelmeler saglandigi takdirde kimsenin pul kadar alacagi kalmamalidir ki minnet duyulmasin.

   3
   1
 9. Artık giderlerden, borçlardan, mali yetersizlikten, futbolcu alacaklarının ödenemediği açıklamasını yapan yönetimlerden bıktık, MAYIS AYI gelse de kaliteli, profesyonel, bu şehirde itibarı çok yüksek olan yöneticiler gelse bu kulübü yönetmeye, çıksa açıklama yapsa, 70-Adet LOCA’nın tümü kiralandı kulübün kasasına yıllık; 25-30 MİLYON TL para girdi, stad isim, tribün, reklam panoları, çevresi, kapıları tümüne sponsorlar ile anlaşma yapıldı kulübün kasasına; 30 MİLYON TL reklam geliri girdi dese, stad içi ve çevresindeki kullanım alanları tümü kiralandı, işletilen otoparklar gelir getirdi dese; 20 MİLYON TL kiralama bedellerinden gelir girdi kasaya dese, 30 bin kombine satıldı kasamıza ; 10 MİLYON TL nakit girişi oldu dese, ligde elde ettiğimiz 20 Galibiyet, 5- beraberlik, 9-mağlubiyetten dolayı 65-PUANLA LİG-5.’si olarak TFF’den 50 MİLYON TL gelir elde ettik, ayrıca lige giriş bedeli, şampiyonluk bedeli ve 5.lik bedeli olarak: 40 MİLYON TL ekstra gelirimiz daha var dese, bu gelen 180-200 MİLYON TL ile kulübün tüm maliyetlerini karşılayıp yeni projeler üretip kalıcı gelirler peşinde koşacağız dese, hem gideni değil geleni de anlatan daha fazla gelmesi için çaba gösteren, vizyon u olan bir yönetim gelmeli artık

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu