Başkan’dan TFF’ye sert tepki!

Başkanımız İbrahim Yazıcı P.F.D.K. tarafından kulübümüze verilen iki resmi müsabakayı kendi sahamızda seyircisiz oynama cezası ile ilgili bir açıklama yapmıştır.

 

Başkanımız İbrahim Yazıcı’nın açıklaması şu şekildedir;

 

4 Ekim 2012 Perşembe günü Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Disiplin Kurulu tarafından açıklanan kararla, kulübümüzün iki maçını iç sahasında seyircisiz oynama cezasıyla cezalandırıldığı belirtilmiş ve bu haksız, hukukun temel ilkelerini çiğneyen karara karşı tahkim kuruluna müracaat edileceği resmi sitemizden duyurulmuştu.

 

 

Anadolu’dan çıkan son Şampiyon kulüp olarak TFF tarafından uygulanan rekabette eşitlik kurallarını alt üst eden, medya izlenme oranlarına göre hak dağıtan kuralları, YANİ KURALSIZLIKLARI çeşitli defalar olgun ve basiretli üslupla türlü platformlarda dile getirdik.

 

Ancak, dile getirilen bu açık haksızlıkların seçilmiş yetkililer tarafından ÇARESİZLİK ve VURDUMDUYMAZLIKLA bugüne kadar nazarı dikkate alınmamış olduğu şayanı hakikattir.

 

Ayrıca Bursaspor kulübü olarak TFF’nin yanlı tutum ve uygulamalarıyla maalesef kulübümüze karşı son örnekte olduğu gibi ağır ceza uygulamalarına muhatap oluyoruz. TFF’nin kulübümüze karşı yanlı uygulamaları diğer takımlara uygulanmamaktadır. Nitekim takımınızın en büyük gücü seyirci olduğu halde, bizi seyirciden mahrum etmek amacıyla 06 Eylül 2012 tarihinde (Cumartesi günü) müsabakamız saat 17.00 de oynanmıştır. Bu saatte taraftarımızın çoğunluğunun Bursa’nın sanayi şehri olması, taraftarların çoğunluğunun çalışan kesim olması nedeniyle stada takımlarını desteklemeye gelemeyeceği açıktır. TFF aynı uygulamayı şampiyon olmuş diğer takımlara acaba yapabilecek midir? Kış saati uygulaması ile Cumartesi günü saat 16;00 itibariyle acaba şampiyon olmuş hangi takımın müsabakasını kendi evinde oynatabilecektir!

 

OYNATAMAYACAKTIR. !!

Son olarak 4 Ekim 2012 Perşembe günü TFF disiplin kurulu tarafından takımımıza sadece bir-iki taraftarın neden olduğu, olay yerinde diğer taraftarlarca bastırılan tribün olayı gerekçe gösterilerek iki maç seyircisiz oynama cezası verilmiştir.  Bu ceza son derece ağır olup bizi seyircimizden mahrum etmeye yöneliktir. Kim olduğu belli olmayan bir kişi tarafından münferit olarak gerçekleştirilen provokatif eylem neticesinde kulübümüzün bu denli ağır bir ceza alması maalesef TFF’nin yanlı, adil olmayan, rekabette eşitsizlik yaratan, hukuka aykırı tutum ve davranışının açık bir göstergesidir

 

Kulüp olarak tribünde yaşanan münferit olsa da bu tarz olayları tabii ki nefretle kınıyor ve benzer bir durumun gerçekleşmemesi için maddi manevi tüm önlemleri emniyet güçlerimizle birlikte almaya özen gösteriyoruz. Ancak bir delinin taş attığı kuyudan 40 akıllının taşı çıkaramadığı atasözlerimize yerleşmiş bir realitedir. Kulübümüze uygulanan bu tür bir cezalandırma anlayışı, cezada şahsilik prensibinin açık ihlalidir. Hani sporda şiddet yasası cezada şahsilik prensibini öne çıkaracaktı? Sahaya yansımayan şike, şike olarak değerlendirilmedi de, sahaya yansımayan iki kişinin kavgası ile sahamızda Fenerbahçe ve Kasımpaşa maçları seyircisiz oynatılarak nasıl bir sonuca ulaşılmak isteniyor?  Devlet büyüklerimiz bile suç ve cezada şahsilik prensibini spor dünyası için sürekli dillendirirken, şike soruşturmasında bile TFF kararlarında bu anlayış açıkça vurgulanmış iken bu açılım ve gelişmeye neden konu Bursaspor olunca kapalı kalınmaktadır?

 

TFF yönetimini göreve başladıkları andan itibaren haklı endişelerimiz ile desteklemeyen kulüp olarak TFF’nin şimdi bizden bunun acısını çıkardığını düşünüyorum.

 

Bu itibarla Bursaspor olarak kulübümüze yapılan tüm haksız uygulamalara karşın başından itibaren sergilediğimiz haklı dik duruşumuza devam edeceğimizi,

 

kamuoyuna saygı ile duyururum.   

 

İbrahim YAZICI

Bursaspor Kulübü Başkanı

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu