Başkan Banaz “Bu durumdan kurtulacağız”

Bursaspor Divan Kurulu'nun Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu'nda gerçekleşen toplantısında katılan Bursaspor Kulübü başkanı Ömer Furkan Banaz kulübün son durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Banaz‘ın divan kurulu üyelerine yaptığı konuşma şöyle;

Değerli divan kurulu, divan üyeleri ve ekranları başında bizleri takip eden Bursasporlular. Kulübümüzün içinde bulunduğu durum hepimizin malumu. Ben kişisel olarak bu durumdan çıkabileceğimize yürekten inanıyorum. Yönetimin kurulumuzun her bir üyesinin de benimle aynı duyguları paylaştığını bilmenizi isterim.

Daha önce de belirttiğimiz gibi kulübümüze reklam, sponsorluk ve bağışlar ile 70 milyonu aşkın bir katkımız oldu. Bu miktarın bir borç kapsamında olmadığını tamamının kulübümüze hibe edildiğini hatırlatmak isterim. İçine girdiğimiz tünelin çıkışı parlak, fakat bu yol o kadar uzun ve meşakkatli bir yol ki tünelin çıkışı şu an görünmüyor. Buna rağmen yıllardır umursanmayan, geri plana bırakılan fakat kulübün varoluş mücadelesinde kritik öneme sahip bir çok konuyu irdelemeye ve nihayete erdirme ile alakalı gayret gösterdik. İçerisinde bulunduğumuz sportif sıkıntılara rağmen bu problemleri çözüme kavuşturmamız armamızı yarına ulaştırmamız için sağlam bir temel görevi görecek.

Bursaspor’umuzun geleceğinin Vakıfköy’de olduğunu hepimiz biliyoruz. Transfer tahtası kapalı olduğundan herhangi bir profesyonel herhangi bir sözleşme imzalayamadığımız gibi, altyapımızda forma giymek isteyen evlatlarımızın filiz lisansını dahi çıkaramıyoruz, bunu da 1963 Bursa takımını kurarak bir nevi dondurduk. Evlatlarımızı bu takıma lisanslayarak bizim bünyemizde tutmaya devam ediyoruz. Vakıfköy’den çıkan gençlerimiz bizim için hayati önem teşkil ediyor. Hatta bu sezon genç oyuncularımızla ilk sözleşmelerinde yapılan hatalar yüzünden vedalaşmak zorunda kaldıklarımız oldu. Bu sezon profesyonel yaptığımız hiçbir oyuncuda bu hataları yapmadık. Hepsiyle olabilecek en uzun süreli sözleşmeleri kulübümüzün yararına en uygun şekilde gerçekleştirdik.

Mali konulara gelecek olursak; Bankalar ile görüşmelerimiz devam ediyor, fakat anapara ödemelerini gerçekleştiremediğimiz için borcumuz katlanarak büyümeye devam ediyor. Mesela benzinlik arazisi üzerinde yaklaşık 300 tane icra dosyası var. Bu arazi aslında değerli de olsa şu an için kulübümüze eksi yazmakta. Bizim şimdiki amacımız bu araziyi satıp gelen parayla banka borcunu ödemek. Böylelikle her ay 3.5 milyonluk yani yıllık 40 milyon liralık bir faiz yükünden kurtulmayı hedefliyoruz.

Ayrıca çok değerli taraftarlarımızın yaptığı bağışlar konusunda da içleri rahat olsun. Yapılan bağışların her bir kuruşu önemli borçların kapatılmasında kullanılacak. Buna rağmen Kulüp lisansı konusunda çok uğraşmamıza karşın önümüzdeki dosyalar bizim bu sene de lisansı almamızı şimdilik engelledi.

Bunun yanında Vergi dairesi ile yaptığımız görüşmelerin olumlu seyri ve sigorta borçlarının kapatılmasında verdiğimiz uğraşlar ise geleceğe attığımız adımlar için geride mali anlamda bir borç bırakmama çabamızı gösteriyor. Personel sayımızı olabildiğince azalttık. Hiçbiriyle de kötü ayrılmadık. Hatta birçoğunun yeniden iş bulmasını sağladık. Geçmişten gelen dava dosyalarının önemli bir kısmı eski çalışanlarımız tarafından oluşturuluyor. Biz her yollarımızı ayırdığımız her çalışanımıza hakkını vermeye çalışarak bunun önüne geçtik. Yine eski dönemden gelen borç kalemlerinden önemli bir tanesi elektrik ve doğalgaz borcuydu. Hatta geçmiş dönemde bu borçlar dolayısıyla kulübün enerjisi kesilmiş ve tesislerimizde ve stadyumumuzda jeneratör ile elektrik ihtiyacı karşılanmıştı. Biz bu borçları yapılandırarak ve faturaları günü gününe ödeyerek bu durumun yaşanmasını engelledik.

Sportif konuda bu sezon şu ana kadar iyi bir dönem geçirdiğimizi söylemek zor. Fakat genç oyuncularımızı olabildiğince iyi hazırlayarak ligin ortası ile birlikte şahlanarak devam edecek bir takım olacağımızdan şüphemiz yok. Sportif yapılanmamız altyapıda olduğu gibi a takım seviyesinde de sürecek. Amacımız, kulübümüze sportif bir hafıza kazandırmak. Böylelikle oyuncularımızdan maksimum katkıyı almayı hedefliyoruz.

Bu oyuncularımız saha içerisinde olduğu kadar saha dışında da bizim geleceğimiz, kulübümüze kazandıracakları bonservis bedeliyle umuyorum borcumuzun önemli bir kısmını bu evlatlarımız kapatacak buna yürekten inanıyorum.

Şampiyonluktan sonra satılan oyunculardan yaklaşık olarak 67 milyon 890 bin euro gelir elde etmiş Türk lirasıyla belirtmek gerekirse 1 milyar 235 milyon lira. Şimdi bu paranın elimizde olduğunu düşünün. Borcun tamamını kapatıp bir de elimizde para bırakırdı. Aynı dönemde sadece bonservise harcanan para 32 milyon 930 bin euro. Şimdi size soruyorum bu bonservis verilen futbolculardan kaç tanesi bize yeterli katkıyı sağladı? Bunların tartışılması lazım. Biz kendi dönemimizde yapılan bütün harcamaları şeffaf bir şekilde davranarak bizden bilgi, belge isteyen herkes ile paylaşmaya gayret gösterdik. Bu düzgün duruşumuz herkesin malumu olacak ki yıllardır borç sırasında bekleyen birçok eski yönetici ve kurumlarımız borçlarını bizim dönemimizde sildiler. Ayrıca Birçok eski tedarikçilerimizle borçlarını silmeleri konusunda bazı görüşmeler yaptık ve bir kısmıyla bu konuda anlaşmaya vardığımızı söyleyebiliriz. Huzurlarınızda alacaklarından feragat eden tüm yönetici ve tedarikçilere teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Tesislerimiz bu kulübün yuvası, bugünü ve yarını. Tesislerimize bu güne kadar ne yazık ki çok iyi bakılmamış. Yenilenmeler yapılmış ama bunların takipçisi olunmamış. Zeminler ise bir başka konu Vakıfköy ve Özlüce’de zemin çalışmalarımız aynı anda sürüyor. Bu zeminleri de en iyi durumuna getirmek için sürekli uğraşıyoruz ve meyvesini en kısa sürede alacağız. Tesis binalarımızda büyük yenilikler yaptık. Bütün odaları en modern hale gelecek şekilde yeniledik. Futbolcularımız en konforlu halde futbollarına odaklansın diye elimizden gelen her şeyi yaptık. Bunun meyvelerini de yine önümüzdeki dönemlerde inşallah alacağız. Konuşmamı bitirirken bu yaklaşan seçimin camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Camiamızın birlik olarak önümüzdeki süreçte yaşayacağımız bütün zorluklardan el birliğiyle çıkacağımızı ümit ediyor, bu görevi elimizden gelen en iyi şekilde yapacağımızın bilinmesini istiyor ve hem madden hem de manen bütün varlığımız ile Bursaspor’a hizmet edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Sunuma geçmeden kulübümüzün içinde bulunduğu mali sıkıntıların giderilmesi ve yapılan ödemeler konusunda en büyük destekçimiz olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a ve yine aynı süreçte reklam, sponsorluk gibi farklı konularda destek veren tüm paydaşlarımıza sizlerin huzurda bir kez daha teşekkür ediyorum.

16 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. BURSASPOR u soyanlardan niye hesap sorulmuyor. ? Sizler herşeyi şeffaf lıkla açıklarken kafasını kuma gömenler niye hesap veremiyor. 1.milyar borç (eski parayla 1.katrilyon ) ne olmuşta klüp bu kadar borca sokulmuş. ? Yani aksırana tıksırana kadar yemişler. Yazık lar olsun.

  43
  4
 2. Ne anlatıyor bu kukla yine!? Alinur Aktaş’a söyleyin de azicikta o alsın mikrofonu eline.Bu kuklasını atıyor gariban taraftarın önüne,adamı çiğ çiğ yiyorlar.Çok güzel kukla ya bu!Neyse takım nasıl yönetilir diye bir ders var.Sezer Sezgin diye akıllı bir adam veriyor dersi.Sn. Alinur Aktaş gitsin onunla konuşsun.Azıcık ders alsın.Belki azıcık düzelme olur.Bu işler kukla banazlarla falan çözülebilecek işler değil.

  18
  62
 3. Sayın Banaz öncelikle dersine iyi çalismissin tebrikler fakat sorun şu ki
  Kendi döneminle ilgili bagislanan
  70 milyon tl civari paranin nerelere
  Harcandigi konusunda hiç aciklama
  Yapmadin bu konu hakkinda da sunum yapsaydin daha fazla takdir edilirdin ayrica 70 milyon tl veren isadamlarina en azindan tesekkür edilip plaket verilebilirdi
  Tek hatan bence beklemeden aldigin
  Kongre karari oldu bu toplantidan sonra dahi kulübe sahip cikacak kimse olmaz da kayyuma kalirsak yaptiklarinin hicbir önemi kalmaz bu eksi puan da sana ve seni önumuze koyan Sayin Aktaşa yazar

  9
  14
 4. başkan konuşmuş bi şeyler açıklamış. Hoş biz taraftar olarak bunların hepsini biliyoruz. Ama benim takıldığım nokta yorumları okuyorum da bir kısım arkadaşlar ( ben dahil ) başkanı eleştirirken, diğer kısım da başkanı savunuyor. Ancak farkında mısınız BURSASPOR’u savunan tek yorum yok.
  Burada başkana karşı olanlar CHP, başkandan yana yorum yapanlar AKP yanlısı öylemi ?
  Yapmayın arkadaşlar. Bizler siyaset spordan elini çeksin diye bağıranlar değilmiyiz. ?
  Burada BANAZ bi şeyler anlatmaya çalışmış. Bana göre yine günü kurtarmak için ve aynı şekilde anlatılan masallar.
  Değişen tek şey;
  BORÇ MİKTARI.
  Sezon başında şimdiki rakamın üçte birine belki daha da azına açılacak tahtanın neden açılmadığı hiç konuşulmadı mesela. Sürekli eski başkanlar eski borçlar.
  Siz ne yaptınız sayın başkan siz yönetim olarak ne katkı verdiniz. ?Sizin yönetiminizde bu takım terör örgütü paçavralarının gölgesinde maç yaptı. Sonuç olarak bunu temizlemek de size düşüyor.

  6
  2
 5. Eğer ki Allah’a inanıyorlarsa,bence kamu malını bu kadar zarara ugratmaktan.Yatacak yerleri yok,dua etsinler ölmesinler…..

  4
  6
 6. tebrik ederiz. Allah cc razı olsun.
  kıymetiniz bilinmektedir.
  dundıe unıted maçından bugüne bursaporluyum. 50 yıla az kaldı….
  vahit’in golü aklımızda….

  4
  3
 7. Yav ne anlatıyonuz kulüp soyulmuş işte boş yapmayın işiniz gücünüz milletin gazını almak siz boş lafları bırakında hırsızların peşine düşün bu kulübün tek kurtuluşu kulübü soyan hırsızlardan geri gelecek paralardır..

  4
  6
 8. Lafla mi? Dediniz mi planı projesi olan varsa bir aday bırakalım. Kusura bakmayın da plan proje fikriniz olmadan birileri o koltuğa otur dedi diye oturmak ne kadar etik? Hiç mi çevrenizde plan proje üreten zekalar yok… Bari düzgün işi bilen kisileri gelmeden önce tespit etseydiniz. Öyle köy kahvesine oturmaya gelmis gibi başkan geliyorm sonra hayal satıyor.

  2
  4
 9. Şehir onun kıymetini bilemedi ama bu durumdan bizi ancak Sn.Recep Bölükbaşı kurtarır. Kendisi rahmetli şampiyon başkanımızın sağ koluydu. Hatırlayın onun sayesinde büyük gelirler elde etmiştik. Zımparator şenol kelek yapmasa sonraki sezon şampiyonduk. Dön başkanım, tüm arnavutlar seninle

  26

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu