Başkan adaylarına sorular

Olay Medya Spor Yazarı Cevdet Altınel'in bugünkü köşe yazısıdır.

Kongre tarihi belli oldu… Birinci oturumda gerçekleşmeyeceğini varsayarsak önümüzde 40 günlük bir süre var. Şu ana kadar adaylığını açıklayan tek isim Ahmet Bozdemir oldu. Bursaspor gerçekten zorlu bir süreçten geçiyor. Cevaplanması gereken sorular bir hayli fazla ve zor. Genel fotoğrafa bakarak cevap bekleyen soruları alt alta sıralayalım.

Ali Ay tekrar aday olacak mı? Olacaksa listesinde kimler olacak?

-Kulis yapan başkan adayları, adaylıklarını açıklayacaklar mı?

-Başkan adaylarının gerçekçi, uygulanabilir vaatleri ne olacak?

-Kulübün mali tablosu ortada. 450 milyon TL civarındaki  borç nasıl ödenecek?

UEFA’nın Mali Fair Play kuralları belli. Nasıl bir transfer politikası izlenecek?

-Başkan Ali Ay’ın bireysel olarak kulübe verdiği para yaklaşık 60 milyon TL. Sayın Ay, aday olmayıp belli süre içerisinde parasını geri istediğinde, yeni yönetim bu parayı nasıl temin edecek?

Paul Le Guen’in tazminatı nasıl ödenecek?

-Toplamda 120 milyon liralık bir kredi kullanıldı. Geri ödeme nasıl yapıyacak? Yapılandırılan kredi borcu ödenirken, diğer gider kalemleri için (transfer-personel-teknik heyet) para nereden bulunacak?

-Futbolu, sonucu ve hedefleri ile tüm camianın özlemle beklediği, takım ne zaman nasıl kurulacak?

-Mustafa Er 6 haftalığına teknik direktörlüğe getirildi. Önümüzdeki sezon yola kiminle devam edilecek?

-Takımda kimler kalacak, kimler gidecek?

-Euro ve doların durumu ortada… Yabancı oyuncu transferleri, döviz cinsinden mi yoksa TL cinsinden mi yapılacak?

-Stadın durumu ortada, eksikleri hala giderilebilmiş değil. Yaklaşık 100 milyon TL’ye daha ihtiyaç var. Bu para nasıl bulunacak?

Hakikaten bu soruları baktığımızda durumun hiçte iç açıcı olmadığını görüyoruz. Bu ağır yükü omuzlamak kolay bir şey değil. Plan ve projelerin en ince ayrıntısına kadar hesaplanması gerekecek. Kongrenin 2 güne yayılması bu bakımdan önemli. Delegeler bence adayların konuşmalarını can kulağı ile dinlesinler. Adayların vaatleri gerçekçi mi, yoksa hayal mi satıyorlar? Onlar tartıp karar verecek. Bursaspor’un geleceği açısından kritik bir seçim bizleri bekliyor.

22 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. “Futbolu, sonucu ve hedefleri ile tüm camianın özlemle beklediği, takım ne zaman nasıl kurulacak?” Şu soru arpa boyu yol katedemedigimizin göstergesidir.Bu sorunun cevabı kısa vadede büyük başarı beklentisi olduğu sürece gerçek cevap hiçbir zaman olacak.Gercek başarı istikrardan geçer.Bizim ülkenin problemi kısa vadede büyük beklentilerin içine girilmesi ve yönetici kabiliyetsizligi.Ali ay 2 yılda darbe gören Türk ekonomisi gibi Bursasporu 50 yıl geri götürdü ve Bursaspor un geleceğini çöpe attı.

  35
  4
 2. Bursaspor taraftarının nasıl bir futbol istedigini iyi bilen Sayın İrfan Buz Hocayla İstikrar ve istenilen futbolun yakalanacagını düşünüyorum. Ayrıca başkan adaylarına baktığımızda birisi 2 yıldır bizi geriye çeken bi yönetim biçimi izledi.. Aday olan Ahmet bozdemir ise uçuk rakamlar ama cebi boş şekilde bazı şirketlerin kendisine söz vererek yardımcı olacagına inanıyor..başkan oldugunu farzedersek sponsorlar vazgeçti yardımdan diyip işin içinden cıkabilir.. Cebinde parası ve gerçek anlamda otoriter ve kariyer sahibi insan başkan olmadıgı müddetçe malesef ki biz eskisi gibi olamayız..

  25
  5
  1. @Clegane yorumuna yanıt olarak

   Bize cebinde parası olan başkan değil, Bursaspor markasını paraya çevirebilecek başkan lazım. Ali Ay cebinden verdi de ne oldu, personel maaşları bile ödenemiyor. Taşıma su ile değirmen dönmez. Ali Ay’ın aday olması bile bana göre skandaldır ama ondan beklenecek bir hareket. İnşallah Bursasporumuzu gerçek gücüne kavuşturacak vizyonda, yetenekte biri kazanır kongreyi, Bu Ali Ay değil tabi ki.

   27
   2
 3. Su bir gerçek ki ne Ali Ay ne Ahmet Bozdemir bu sorularının yanıtına doğru cevap verebilecek yapıda ve vizyonda degiller.
  Vizyonu projeleri olan ve bu projeleri ekip çalışması ile yapabilecek bir oluşuma ihtiyaç var.

  Bursa’nin ne Ali Ay’a. Ne de Bozdemir’e inancı yok. Kendimizi kandırmayalım.

  21
  4
 4. Soru yanlış, masum masum yazılar ve olay medya !!! Soru şöyle olmalı, Ali Ay bu borcu niye arttırdın, vaatlerin nerede diye? Hey yavrum hey, istediğiniz gibi yönetin yazılarınızla

  17
 5. Iyi takim kur,hepsi hallolur ! Iyi takim kurmak icinde cok paraya ihtiyac yok ama akla vede futbol aklina ihtiyac var ! Mesela Kasimpasa muhtemelen bizim 3 te 1 maliyetle kurulmus bir takim ! O takima mevcut takimdan Harun,Batalla gibi bir iki oyuncu ekle ne olur ? Taraftarla birlikte,ucar ! Kisacasi bizim bu transfer islerini halletmemiz gerekiyor,burada bulunan kisi veya kisiler kendi ceplerini degil Bursasporun cebini dusunecek vede olmazsa olmaz FUTBOLDAN ve FUTBOLCUDAN ANLAYACAK !!!!! Butun mesele bu ! Sahada basarili isen,heryerde basari elde edersin,ne borc kalir,ne dert !!!

  13
 6. Cevdet Altinel iki senedir bu Ali ay i pohpohladiniz durumumuz ortada…

  Hala yazilarinizda onunla ilgili hayallerinizi Bursasporumuzun menfaatleri dogrultusunda kendinize saklayiniz..

  Adam da sizin gibi birkac gazetecinin gazina gelip her sene hayal satiyor…

  Ama her sene bizim hayallerimizle ve hayatimizla oynuyor…

  10
 7. Altyapıya önem verilmeli,yabancı hocadan uzak durulmalı,az ama öz yabancı transferi yapılmalı,2 yıl feda sezonu olmalı,alt yapıya önem veren profesyonel ve Türk hoca ile çalışılmalı,benim gönlümdeki isimler Önder Özen ve Samet Aybaba ikilisi.

  9
  2
 8. Cevdet Altınel o borçlarla ilgili sorularını mevcut başkan Ali Ay a sor. Maç sırasında uyuyan başkana bile gözüne toz kaçmıştır diyorsun.

 9. Yapılması gerekenler çok net aslında;
  İLK KURAL TRİBÜNLERE OYNAMAMAK OLMALI,
  Seçilecek olan Başkan, gerçekçi vizyon ve hedefler koymalı, sezon başında da
  Ulusal medyayı toplayıp, geniş katılımlı bir 3 yıllık program ve planını tüm şehre anlatmalı
  Sportif Direktör olarak; ÖNDER ÖZEN, Teknik Direktör olarak da ; RIZA ÇALIMBAY getirilmeli,
  Rıza Hocanın 1.Yardımcısı; MUSTAFA ER olmalı,
  3 yıl boyunca takım bu ekibe emanet edilmeli, 41-PUANIN altında alındığı taktirde
  tazminatsız gönderilirler maddesi konmalı sözleşmesine, tüm yetki Önder Özende olmalı gelir gelmez
  sözleşmesi 1 yıl kalmış olan futbolcularla sezon sonuna kadar olan alacakları ödenip,
  bonservis bedelini serbest bırakma şartıyla sözleşmeleri fesh edilmeli,
  Elimizde değeri olan ve bize para kazandırabilecek futbolcular satılıp transfer bütçesi oluşturulmalı;
  HARUN- EKONG- SHEHU- AZİZ- DELARGE- STANCU-NECİD (18-20 MİLYON EURO) bonservis bedeli beklentisi
  Kadro da ; TİTİ- BARIŞ- BOSTOCK- KEMBO- YUSUF gibi tecrübeli isimler kalmalı, alternatif olmalılar,
  Altyapı patentli genç oyuncularımız ile Türkiye ligini bilen sözleşmesi sona eren oyuncular derhal transfer edilmeli;
  POPOV- DONK- SONER AYDOĞDU- BİFOUMA- DENİZ KADAH
  Önder Özen ekibinin keşfettiği kaliteli 5-6 yabancıyı da satışı olan futbolculardan gelecek gelir ile transfer edip
  sezona ALTYAPI- YERLİ ve KALİTELİ YABANCI karması ile başlamamız gerek

 10. Biran önce yeni yönetimin takimin basina gecip transfer calismalarina baslayabilmesi icin, lütfen üyeler ilk oturuma gelsinler. Cogunluk saglanip biran önce halledilsin su konu ki, önümüze dönüp isimize bakalim. Ben sahsen böyle bir sezonu tekrar yasamak istemiyorum. Diger takimlar simdiden transfer calismalarina basladi, hatta oyuncular ile anlasti bile. Lütfen herkes ilk oturuma gelsin, gelmeyenleri getirsin!

  1. @Musab yorumuna yanıt olarak

   bu dediğin mümkün değil sayın renkdaş,
   zira o gün tüm Genel kurul üyeleri, bir şehrin kaderinin
   belli olacağı 90 dk.lık kısa metrajlı film için Ankara da olacaklar,
   muhtemelen son hafta Gençler maçında düşme kaderimiz belli olacak,
   düşersek Ali efendinin şehre dahi gelmesine gerek yok

 11. Dün akşam GS-Akhisar ZTK yarıfinal maçını izlemişsinizdir. Zannedersiniz ki Şampiyon Kulüpler veya UEFA Final maçı. Her iki takım içinde o ne hareketli ve ne hızlı maçtı. Seri paslar, uzun paslar, verkaçlar. Netice de Akhisar GS yi 2-0 yendi, ve finale çıktı. Bizim gruplardan bile çıkamadığımız ZTK da ilçe takımı Akhisarspor fnale çıktı. 2 de net gol kaçırdılar, bir topları direkten döndü, bana göre bir de penaltıları verilmedi. Ben de hep bunu istiyordum. Kupa Anadolu’ya gelecek!

  Şimdi soruyorum; Ali Ay’a, Teknik Heyete, oyuncularımıza bu maçı TV den izlerlerken, izlediklerini düşünüyorum, bir nebze olsun utanmadılar mı? Akhisarspor 170 bin nüfuslu bir ilçe takımı, Bursaspor 3 milyonluk bir kent takımı. Hele bir Tereso ları var 2 maçta 3 gol attı, takımını finale taşıdı. Bu Tereso’yu veya onun gibilerini biz nasıl bulamıyoruz. Şimdi bu oyuncu ne değerdedir kim bilir? Bize lig maçında 3 gol atan GS li Gomis bile bir şey yapamadı.

  Maçı anlatan ve yorumlayanlar GS nin mağlubiyetine kelimenin tam anlamıyla kahroldular, kahroldular. Yorumları hep GS nin kazanması yönünde idi. Bakalım finalde karşılarına kim çıkacak. FB çıkarsa Akhisar alır, BJK çıkarsa emin değilim.

 12. Parani transferlere degil iyi futbolun icinden gelmis scoutlara yatiracaksin.En az 10 tane scoutun olacak.
  Alt yapini profesyonel yöneteceksin.Altinordu-Dortmund-sporting lizbon gibi.
  Manejerlerden kurtulacaksin Spotif direktörün olmali futbolla ilgili kararlari o vermeli
  Anlayacaginiz dogru yatirimlarla Futbolu bilen insanlarla calisarak Dortmund olabiliriz.
  Her yil (yaklasik 5 ile 10 yil arasi) en az 3 veya 4 futbolcu parlatip pazarlayabilmelisin, sadece transfer yaparak cepten yiyerek nereye kadar……………………………………………

 13. Gazetecilik yapmaya calısıyorsunuz madem bazı seyleri iyi tartıp ölçün sorular soruyorsunuz ama yaptıgınız işte mantık yok !
  Hangi başkan adayı maçlar devam ederken,ahmet kalacak,mehmet gidecek,ali gidecek osman kalacak diye cevap verir? İş mi şimdi bu ?

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı