Başka Bursaspor yok!

Bursaspor Tribünlerinin Lideri Mehmet Güzelsöz'ün gundembursa.com'da bugün yayınlanan yazısıdır.

Şampiyon apoletli bir takıma özellikle son yıllarda elde ettiği kötü sonuçların hiç yakışmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Türkiye‘nin en büyük kent takımının elde ettiği sonuçlar bizim hafta içindeki ruh durumumuzu da belirliyor. Kısacası Bursapor iyi sonuç alırsa seviniyor, kötü sonuç alırsa üzülüyoruz.

Bursa gibi ülkenin önde gelen şehrinde insanların büyük bölümünün ortak paydası olan Bursaspor madem üzüntümüzde ve sevincimizde belirleyici oluyorsa burada yeşil-beyazlı renklere gönül vermiş herkesin sorumluluğunun da olduğu apaçık ortada. Siyasiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, iş adamları, taraftarlar hepimiz şöyle bir geçmişe bakalım. 2009-2010 sezonunu şampiyon olarak tamamladığımızda bu gururu hep birlikte yaşamadık mı? Hepimiz herkesten fazla Bursasporlu olmadık mı? Her yerde Bursaspor konuşulurken onurlanmadık mı? İşte bu mutluluğu yaşadığımız anlarda şehir olarak maalesef hepimiz bir şeyi unuttuk. Bu başarıyı nasıl sürdürülebilir hale getirebilirizi hiç düşünmedik ve şuan gelinen nokta hepimizde derin yaralar açtı.

Şampiyonluğun ardından küme düşme tehlikesi yaşayarak gündeme gelmek bu şanlı camiaya hiç yakıştı mı? Burada herkesin ders çıkarması gereken o kadar çok etken var ama maalesef hiç birimiz onları göremedik, görmek de istemedik. Hep kötüyü, hep suçluyu aradık.

Tüm bunlar yaşanırken bizim kendi içimizde göremediklerimiz şuan belki de dışarıdan daha net bir gözle görülebiliyor.

Mesela Vakıfköy Orhan Özselek Sosyal Tesisleri‘nden çıkan pıril pırıl, Bursaspor‘un geleceği olan gençler. Türkiye‘de şuan hemen hemen her kulübün ”batıyoruz” feryatlarına meydan okurcasına ”Özümüzden geliyoruz” mesajını çok iyi verdiler.

Bursaspor‘da artık çok geçmeden hepimizin şapkasını önüne koyma vakti. Başkan, yönetici, taraftar, siyasiler, başkan adayları kısaca Bursaspor sevdalısı herkes artık başarısızlık değil başarı için birşeyler yapmalı. Bunun için taraftar birleşerek koca şehre bir mesaj verdi. Bu mesaja da camianın yanıt vermesi gerekli., Kimseyi kırmadan, küstürmeden bir ve birlik olarak ”Başka Bursaspor yok” demeliyiz. Yoksa yaşanan bu kadar sıkıntılı dönemde hiç birimiz şuan yaşam savaşı veren komşu kentlerimizin takımları olmak istemeyiz değil mi?

Yoluyla
gundembursa.com

22 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Gürbüz HÜSMEN yorumuna yanıt olarak

   ŞAMPİYONLUKTAN sonraki yıllarda gelan başkan R.B gibi yiyici tibler olur ve buna müsade edilirse,böyle sorunları yaşamaya devam ederiz,20-25 mly euro transfer geliri var.Düştüğümüz durumu kim izah edebilir.KULÜBÜN KURUMSALLAŞMASI VE HERŞEYİN ŞEFFAF OLMASI GEREKLİ.

 1. “Birlik olalım, birlik olalım”. Tamam olalım da ne demek bu “birlik olmak”, kimse somut bir şey söylemiyor. Maça mı gidelim, forma mı alalım, antrenmanları izlemeye mi gelelim, başkana Twitter’dan mesaj mı yağdıralım, Aybaba’nın kapısına çiçek mi bırakalım?

  Kulüp, iki yıldır küme düşmemeye oynuyor. Bu yıl da iyi futbola rağmen sonuçlar henüz pek iç açıcı değil. 8 haftayı bekliyoruz, takımın asıl durumunu görmek için. Bu yıl da UEFA hesapları en azından şimdilik yok. Takımı kümede tuttu diye sevinen yönetim yeniden seçildi ama bir tane proje ya da bizi ayağa kaldırabilecek sponsorluk anlaşması yok. Her gün haberlerden, köşelerden Bursaspor’un ne büyük bir maddi yük altında olduğunu görüyoruz. Kimse somut bir şey yapmıyor ama herkes başkanından tribününe herkes “Birlik olalım” mesajı veriyor. Bence de olalım ama nasıl? Gazeteye yazmaya cüret ediyorsanız dişe dokunur bir şeyler söyleyin. Podyum değil burası.

  49
  1
  1. @benkahinim yorumuna yanıt olarak

   sevgili kardeşim sana en somut şeyi söyleyeyim mi? bugün Bursaspor o 2010 senesinin şampiyon bursasporu değil, maalesef orta halli bir Anadolu takımı.
   bunda yönetimler, yerel medya ve taraftarlar olmak üzere herkes aynı derecede suçlu ve sorumlu.
   işte düşüşümüzün sebepleri.
   a- şampiyonluğumuz bir tesadüftü. 50 yılda bir gerçekleşecek olay oldu transferlerin hepsi birbirini tamamladı ve gerçek bir takım olduk. takım ve camia bütünleşince şampiyonluk geldi.
   b- ancak tıpkı sonradan zengin olanın parayı taşıyamadığı gibi bizde bu büyük başarıyı taşıyamadık. egolar ön plana çıktı. şampiyonluğu aramızda adil şekilde paylaşamadık.
   c- ayaklarımız yerden kesilmişti. bir şampiyonlukla içeride dışarıda, yerli yabancı karşımıza kim çıkarsa çıksın vurup geçeceğiz sandık.
   d- şampiyonluk sonrası gelen 2-3-4. lükleri ve 4-5 yıl üst üste Avrupa kupalarına katılmayı küçümsedik.
   andertch ve twente yenilgilerini dünyanın sonu sandık.
   e- oysa onlar ”büyük kulüp” olma yolunda ödenmesi gereken bedellerdi.
   f- takımın yanında olmamız gereken o dönemlerde tam tersini yaparak kulübe yüz çevirdik. ve böyle yapa yapa bu durumlara geldik.

   simdi tıpkı şampiyonluk öncesine benzer bir şekilde yolumuz bu kez samet hoca ve vakıfköy jenerasyonuyla kesişti. u birliktelik aslında çok değerli. umarım bunun farkında oluruz, geçmişten dersler çıkarıp bu ekibi sahipleniriz. bugün belki değil ama, yarınlar bize gülümseyip duruyor. bu takım içerideki her maçını 40 bin kişiye oynamayı hak ediyor. çünkü bu ligde bizim gibi bir ikinci takım yok…

   11
   2
 2. evet başka bursaspor yok onun sıkı tutmalıyız başka biz gibi takım yok ilkı 11 3 4 tane 18 19 yaşında çocuklarla çıkıyoruz ama gündemde ozan kabak var neden bizim gençlerimiz yok neden onları konuşmuyolar çünkü iş gençleri konuşmak değil yalakalanmak

  40
  2
   1. @CROCODILE yorumuna yanıt olarak

    Şunu da eş geçmemek lazim.Bizim göz bebeğimiz burak beşiktaş maçında silindi gitti.Ozan şampiyonlar ligi maçında takımına puanı getirdi.
    Gençleri tam olarak hazırlaamıyoruz.Burak galatasaray beşiktaş maçlarında yapsaydı birer asist atsaydi gol bugün medya onlarida konuşuyor olacaktı.Birde küme düşmemeye oynuyorsan istersen messinin gençliğini getir yine parlamaz.Sende oyna şampiyonluğa bak neler oluyor.

 3. Sizde ilk önce tribünümüzden küfürü kaldırın lütfen. Ailemiz ile maça gidemiyoruz. Ayrıca her hafta küfürden kulüp ceza yiyor. Tribünün önde gelen kişileri olarak buna bir çözüm getirirseniz iyi olur. İlk olarak caddelerde rüzgar ile başlayan tezahurstın sonundaki küfürün yerine başka bir kelime bulun. O kısım söylendiğinde Yakınımda olan bütün bayanlardan utanıyorum

  33
 4. Arkadaşlar küfür etmeyelim. kulübe zarar vermeyelim. eskişehirsporu görün arkadaşlar. adamlar amatöre doğru gidiyorlar. destek sıfır. düşenin dostu olmaz. şunu unutmayalım ki BAŞKA BURSASPOR YOK…

  28
 5. Dışımızda olanlar zarar veremiyor bu takıma. Ama içimizdeki irlandalılar daha çok zarar veriyor. Yalakalar çorbacılar iki takım tutanlar daha çok zarar veriyor. Bunlardan kurtuldğumuz zaman takım rahatlar. Haa birde her maçta küfürler edip hem klübü mali yönden zarar ettirip hem de suçsuz yere taraftar ın ceza alıp bir dahaki maça giremiyorlar. İşte bu asalakların yüzünden takım içeriden vuruluyor. YAZIKLAR OLSUN.

  24
 6. Biz önce içimizdeki Galatasaraylısını Fenerlisini ayıklamamız lazım maça gidiyorum bi bakıyorum tanıdığım biri Galatasaraylı biliyorum statda denk geliyorum Bursa atkısı forması dışardan gelenler kulübe zarar veriyor küfür ediyor ceza yediriyor sırf eğlenmeye geliyorlar haha içiyoruz haha küfür ediyoruz falan önce bunları temizlemek lazım

  10
 7. Gündemde olmak veya olmamak. hepsi sonuç odaklıdır. iyi sonuçlar alırsak biz istemesek bile herkes bizi konuşur. önemli olan tkım olabilmek, taraftar oalabilmek en önemlisi BURSASPOR olabilmek. biz bize yeteriz.

  8
  1
 8. Tribünde birlik beraberlik için, kulübe ceza aldırmamak için, küfür etmeyen taraftarın hakkını korumak için, SELİM İ ORADAN İNDİRİN. YETER ARTIK HERŞEYİ ZARAR. KÜFÜRÜ BAŞLATAN SELİM BİR CEZAYI CEBİNDEN ÖDESİN.

 9. Mehmet bey sen Teksas dernek başkanısın ,trübünde ki lidere söyleyinde küfürlü tezahurat yaptıracam diye bir tarafını yırtmasın ,gerçekten çok ayıp ve günah ,hac umre görmüş adam biraz kul hakkını da bilsin,tamam federasyon zaten bize düşman ama düşmana da koz vermeyelim arkadaş.

 10. Ya geçecen bunları sen Bursaspora müthiş zarar vermiş her yerde rezil etmiş adama oy verecen sonra dicen ki başka Bursaspor yok. Bursaspor mu bıraktınız ortada ne duruşu kaldı ne isyanı siyasetin oyuncağı ettiniz. Sizler gitmeden bursaspor düzelmez.

 11. Kufur ettirmeyin sahaya yabanci madde attirmayin sayin liderler biz ornek ve bilinen taninan bir taraftariz bakin taraftar diyorum seyirci demiyorum ! Sahaya madde atanlarida ayni barisa gecen sezon su atan arkadasi tum herkes ite kaka disari attirmisti o sekilde yapin

 12. O sene bu sene diye bir sloganımız vardı şampiyonluk yaşadık, 2. Şampiyonlar VAKIFKÖYDEN çıkacak diyoruz, kaptan Ertuğrul Furkan lar Okan küçük Muhammed Burak kapacak ramazan Çağatay Ali Akman ve diğerleri, neden olmasın, bu sene hedef UEFA alın şu kupayı gidelim avrupaya,takım oynuyor, bizlerde KÜFÜR ETMEDEN takımı sonuna kadar desteklemeliyiz, federasyonun hiç affı yok, valla stadyumda bundan sonra küfür edeni uyarıcam, kombinem var yine cezalıyım, BÜYÜK BURSASPOR TARAFTARI KÜFÜR ETMEZ ERTIRMEZ TAKIMINA CEZA ALDIRTMAZ…

 13. Taraftar o stadı doldurmadığı sürece sportif başarılar konusunda hep endişelerim olacak. İç sahadaki maçları takım değil, taraftar almalı. Rakipler Bursa’ya gelirken golcülerimizden değil, tribünümüzden korkmalı. Gelgelelim bu sene rezaletiz. Kardeş Ankaragücü maçında bile 19bin taraftar vardı. Önemli olan sayı değil tabiki ama Atmosfer zaten tam bir rezaletti. Takımı ateşlediğimiz anlar toplasan 10 dakika anca eder. Yönetimin işi gücü bırakıp taraftarı nasıl tribüne çekebileceğine yoğunlaşması lazım. Herkesi küstürdüler. Futbolcu, teknik heyet, taraftar. Herkesi…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu