Bardağın dolu ve boş tarafları…

Hürriyet Bursa Gazetesi Spor Yazarı Prof. Dr. Sinan Çavun'un bugünkü köşe yazısıdır.

Olayları gerçekçi anlamda değerlendirirken iki taraftan bakabilmek önemlidir. Bu sayede hem daha gerçekçi yorum yapabilir, hem de iyi ve hatalı yönleri görebilme fırsatını bize sunar.

Pazar gecesi Rize deplasmanını da bu şekilde yorumlayacak olursak;

Bardağın dolu tarafı:
İki takım arasındaki geçmişte yaşanan olaylardan dolayı gerilimi ve atmosferi yüksek bir karşılaşmadan yenilmeden çıkmak önemliydi.
Halen özellikle fiziksel açıdan zamana ihtiyacı olsa da Bursaspor yıllar sonra aradığı santrafora kavuşmuş gibi duruyor.
Umarım geçmiş yıllarda yaşadığı kronik sakatlıklar tekrar baş göstermez.
Zaten şu an ki en büyük sıkıntısı son yıllardaki maç eksikliği…
Defansın göbeğinde oynayan Ertuğrul-Chedjou ikilisi çabuk uyum yakaladı.
Rakip kim ve nerede olursa olsun kolay kaybetmeyen bir Bursaspor izliyoruz.
Geçtiğimiz iki yıla göre daha derli toplu bir takım ve hoca var.
Yeni gelen transferler takıma adapte oldukça, kadro derinliği de olan, forma rekabetinin yaşandığı bir takım görebiliriz.
Alt yapıdan iyi bir jenerasyon ve onlara gerektiğinde yer verebilen bir hocanın varlığı.
Bardağın boş tarafı:
Geride kalan 5 haftada henüz galibiyet olmaması düşündürücü ve üzücü.
Fikstüre bakıldığında en büyük kayıp iç sahada Kayserispor maçı gibi duruyor. Lakin hedefi yükseltebilmek adına, hele ki rakip takımda Musa Çağıran ve Koray gibi tecrübeli iki oyuncunun eksikliğinde, hele ki öne geçtiğin bir maçta kazanmayı bilmek gerekiyor.
İki kanat bekinin dalgalı performansı ve oyuna katkısının son derece sınırlı olması. Latolevici’ye elbette biraz daha zaman tanımak gerekiyor lakin yavaş yavaş Aziz Behich sesleri yükselmeye başladı bile.
Hücum kanatlarından ise Lima yavaş yavaş etkili olmaya ve skora tesir etmeye başladı. Fakat gerek Yusuf, gerekse her maç süre alan Tunay’ın performansı bu bölgede S.O.S. sinyallerini verdirtiyor.
Dalgalı performans için örnek verebileceğimiz bir diğer oyuncu Furkan. Bir var, bir yok oyun tarzıyla ilk 11 kurgusunda ki yeri sorgulanmaya başlayacaktır.
Ortada ki üçlü konusunda, taraftarlar gibi Samet Hoca’nın da kafası karışık gibi duruyor. Bu bölgede Saivet, Badji, Furkan, Aytaç, Shehu’dan en iyi helvayı çıkartmak Samet hocanın ellerinde.
Gelinen son noktada panik ve stress yapmadan, sakin adımlarla ve artık 3 puan alarak yola devam etmek gerekiyor.
Bu anlamda bu hafta oynayacağımız Başakşehir maçı önemli.
Olası galibiyet birçok olumsuzluğu örterek, yolumuza pozitif ivmeyle devam etmesini sağlar.
Lakin istenmeyen bir yenilgi, tribünlerdeki homurtu ve çatlak ses yoğunluğun artmasına neden olacaktı

11 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bardağın boş tarafı VAR adalet olsaydı 2. falandık. Başkan başkan olsa dosyalarla uefa ya başvurmuştu bile.. Acilen hakem danışmanları ile pozisyonlar incelenip mahkemeye gidilmeli sonra geç olur. 1 olur 2 olur ama her maçta olmaz arkadaş….En basiti diyorum ki babelin eli kolu omzu çizginin diğer tarafında adam diyor ki ayaklara bakılır….acil hakem danışmanı ile son kararlara göre incelenip uefa ya gidilmeli

  31
  5
 2. Başakşehire gol atsan bile VAR odasındakiler iptal eder. Rize maçindan sonra benim ümidim azaldi. Federasyon beni futboldan soğuttu. Tüp satan Demirören yönetiyor VAR siz düşünün. En çok oyuncu yetiştiren kulübüz destek yerine köstek oluyorlar

  23
  3
 3. Chedjou ,Ertuğrul uyumu iyi ,Chedjou genelde müdaheleri ve topu oyuna sokması da iyi Lakin Rize maçında bir kaç kez son adam olmasına rağmen aşırı özgüvenden olsa gerek çalım ,slalom gibi tehlikeli hareketler içersine girdi.Bu durum ileride başımıza iş açabilir.

  19
  5
 4. Transferler geç yapıldığı için doğal olarak takım henüz oturmadı . Oturması da zaman alacak .

  Ayrıca bana göre yapılan taktik çalışmaları için ayrılan zaman az . Kanat organizasyonları yeterli değil . Rakip cezasahasına yapılan ortalar yeterli ve kaliteli değil . Buraya çok adamla giremiyoruz. Samet Hoca nın hücum organizasyonlarını çeşitlendirip, geliştirmesi gerekiyor.

  12
  1
 5. okan ve muhammed şengezer , ertuğrul , civelli , chedjou , ömer erdoğan , ali tandoğan , zeki çelik , aziz behiç , umut meraş atanasov , badji , shehu , ramazan keskin , ergiç , belluschi , batalla , saivet , furkan soyalp , bakambu , ozan ipek , lima , sestak ve sakho
  bu oyuncular şimdi takımda olsa 2 şampiyonluk hayal değil ama şimdiki takımda fena değil tek eksik 2 tane iyi kanat oyuncusu , iyi bir sol bek ve bir tane iyi bir 10 numara

  4
  17
 6. herkes tutturmuş ya kazanamazsak ?
  çatlak sesler çıkarmış.
  homurtular yükselirmiş.
  protestolar başlarmış.
  kaos kargaşa olurmuş.
  biz yeni yakımız. taşların yerine oturması biraz zaman alabilir. oyun ve skor gecikebilir. ”takım olma” denen şey boyacı küpü değil ki daldır!-çıkar! al sana Barcelona olsun.

  biz taraftar olarak : biraz sabrediverelim, ne kaybederiz? bugüne kadar protesto ve boykotlardan elimize ne geçti? sonucunda koskoca şampiyon takım 500-600 milyon borçla düşme potalarında.

  medya olarak da siz : taktiği-tuktiği samet hocaya bırakıp biraz kurumsallıktan, istikrardan konuşun. birlik beraberlik çağrıları ve kampanyaları yapıverin. bursaya ”futbol ortamı!” geri gelsin. medya gücü birazda bursasporumuzun lehine çalışsın be hocam…

 7. Bardağın dolu tarafı, eğer bu takıma sabredilirse Samet Hocanın yapacağı kadro planlamasıyla birlikte önümüzdeki sezon ilk 5e bir sonraki sezon belki biraz daha yukarıya oyanayan bir takım olabiliriz. Ama çok bilen taraftarımız bu sezonu ilk 5te bitireceğimizi bekliyor ve sezon sonunda öyle olmadığını görünce tepki gösterecekse şimdiden geçmiş olsun Samet Hoca ve bu yapılanma son şansımız.

 8. sağda shehu, ortada badji saivet ve aytaç ile oynacaksın malesef furkan beklenileni veremedi şuana kadar. Mevcut kadroda yusuf, ve furkan yedek oynayabilecek oyuncular. Ayrıca Furkan’a verilen bu kadar şansın en azından bir kere Atanasov’a verilmesi gerekir.

 9. Bizim şiddetle 3 puana ihtiyacımız var erken gol olmasin 2 yari ortalarında 1gol bulup üstüne yatarak tribünlerinde çirkefligi ile maçı alabiliriz

  1
  2

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu