Ayağa kalkın!

5-6 sene evvelinden sinyal veren, son 3 sezonda artık bağıra bağıra “Geliyorum” diyen acı son dün akşam itibari ile gerçekleşti.

Bu süreçte herkes kimin ne yaptığını, ya da ne yapmadığını gördü. Hiç bir şey yapmaya muktedir olmayanların ise hangi taraftan yana tutum sergilediklerini de gördü. Özellik son 2 yıllık süreçte herkes eteğindeki taşları fazlasıyla döktü.

Evet Yazıcı sonrası yönetimler suçlu, evet Ali Ay ve yönetimi ile ona 2 sene hezimete rağmen oy atan delegeler baş suçlu. Lakin delege olmayıp meydanı boş bırakanlardan tutun, vaktinde itibarını zedelememek için elini taşın altına koymayan güç sahibi insanlara, saçma sapan tepkiler ve ithamlarla adam gibi yöneticileri görev almaktan korkar hale getirenlere, vaktinde Bursaspor kaynaklarını hortumlayıp, heba edip insanların yardım etme şevkini kıranlara kadar hepimiz yaptıklarımız ve yapmadıklarımız ile bu günaha ufaklı büyüklü ortağız. Vakit düştüğümüz yerden kalkmak için hamle yapma vakti. Şakası yok. Kulüp ciddi bir şekilde kapanma riski altında ve tek bir ihtimalimiz kaldı.

Bu sezon düştük evet, lakin kulübün kapanmasını önlemek adına tek bir şansımız kaldı. O da güçlü bir yönetim ile ilk sezonda Süper Lig’e geri gelmek. Mevcut borçlar, vadesi gelecek borçlar ve sürpriz olarak ortaya çıkacak alacaklılar ile birlikte önümüzdeki sezon içim tahminen 100-150 milyon TL arası bir paraya ihtiyaç doğabilir. Bu parayı toplayabilecek kadar plan programı olan, borçluların alacaklarını ötelemelerini sağlayabilecek kadar ikili ilişkileri iyi olan, durumun vahametinin farkında olan, lobisi güçlü işinin ehli bir yönetim olmazsa, olmaz. Seneye mücadele edeceğimiz ligde gelirler Süper Lig’in kat be kat altında. Biz Süper Lig gelirleri ile çarkı döndüremezken, 1. Lig’de  direnmemiz hayalperestlik olur. Mümkünse herkesin etrafında birleşeceği, tek bir aday olarak şimdiden planını programını yapmış ve kongreye kadarki süreçte dahi arı gibi çalışıp, gerekli hamleleri yapacak bir başkan belirlenmeli. Kongre ikinci oturuma dahi kalmadan ilk oturumda tamamlanmalı.

3 Temmuz 2016 tarihli “ Sportif Hamleler” yazımda da bahsettiğim gibi yine Eskişehirspor üzerinden örnekleme ile gideceğim. Çünkü 3 sene önce de dediğim gibi bugün de geldiğimiz nokta Eskişehirspor ile birebir benzerlik göstermekte. Eskişehirspor yanılmıyorsam 160 milyon TL civarı bir borçla düştüğü 2015-2016 sezonundan sonra 1. Lig’de mücadele ettiği ilk sezon olan 2016-2017 sezonunu 3. Sırada tamamladı fakat Play-off turunda elendi. O gün Eskişehirspor lige geri dönüş yapabilseydi, 2017-2018 sezonundaki düşme korkusunu da, bu seneki transfer yasağı ve puan silme ile birlikte düşme korkularını da yaşamazdı. Lakin düşük gelir ile idare edebildikleri sadece bir sezon oldu. Sonraki sezonlarda gelir düşüklüğü ciddi manada etkisini gösterdi. Bizim borcumuz 500-600 Milyon TL civarında. İşimiz onlardan çok daha zor. O yüzden ne yapıp edip ilk sezonda geri gelmek zorundayız. Bir sezona dahi direnmemiz çok zorken, boşa geçecek bir sezon sonrası sonumuzun Gaziantepspor, Kocaelispor, Sakaryaspor ve Mersin İdman Yurdu gibi olması yüksek ihtimal bile değil, garanti. “Biz Bursa’yız,büyük camiayız. Onlara benzemeyiz.” kibrine kimse kapılmasın. Bu büyük sandığımız camia 12 milyon TL bulup, transfer yasağını kaldıramadı ve düştük.

Sözün özü; duruma hakim, planı projesi olmayan, bizi ilk senede geri getiremeyecek bir yönetim asla göreve talip olmasın. Böyle bir babayiğit yoksa ve oluru varsa kulüp kendi isteğiyle direk amatöre düşsün. En azından tek tek, her sene acı çekerek düşmek yerine geleceğimiz dip noktadan yeniden yükselmeye çalışır, 4-5 senelik kapıya kilit vurulma döneminde boşa gidecek zamandan kar etmiş oluruz. Ayrıca yeni yönetimin yapacağı ilk iş kombineleri satışa çıkarmak olsun. Taraftar olarak ilk bizler elimizi taşın altına koyalım, dominonun ilk etkisi bizden olsun. Sonrasının da gelmesi için dua edelim. Dediğim gibi tek bir şansımız var. Ya Bursapor’u ilk sezonda tekrar geri götürüp yaşatacağız, ya da hep birlikte tarihin tozlu sayfalarına gideceğiz. O yüzden birbirimizi suçlamaya bile vaktimiz yok maalesef. Vakit, doğrulma vakti.

Ayağa kalkın!

52 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Şehrin ve camianın ortak noktada birleştiği tek bir aday çıkarılmalı.7 den 77 ye herkes bu kişi ve yönetimine destek.olmalı.yardım kampanyaları başlatılmalı.seferberlik ilan edilmeli.ilk sene çıktık çıktık.yoksa sonrasını düşünmek bile istemiyorum.

  85
  2
  1. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   sn. badem,
   1- ”lobisi kuvvetli işin ehli başkan!” böyle biri bursa da var mı? varsa kim? diyelim ki var, skor odaklı medya ve sabırsız taraftarın yarattığı kaotik ortamda ortaya çıkar mı? niye ortaya çıkıp kendi ruh, beden sağlığı ve maddi durumunu bozsun?
   2- ”yazıcı dışında tüm yönetimler suçluydu!” iyi de, o yönetimlere yapılan protestoların çok daha ağırları, kendi medyası ve taraftarı tarafından rahmetli başkana da yapılmamışmıydı?
   3- ”biz bursayız! büyük camiayız!. onlara benzemeyiz! kibrine kimse kapılmasın” ı hatırlatmak için artık çok geç.
   biz bu günleri göreceğimizi yine bu sitede 5-6 senedir anlatmaktan dilimizde tüy bitti. ama dinletemedik. çünkü bizim kürkümüz yok.
   4- dün,
   a- yazıcıyı kimler istifaya davet edip, tribünleri boşaltıp, ültimatomlar verdiyse.
   b- kimler, etimize-budumuza, canımıza-ciğerimize bakmadan, ”sen bursasporsun, çıkacaksın 3 atacaksın, 5 atacaksın!” dediyse.
   c- kimler, kendi oyunucularına kazma, kürek, çer, çöp yakıştırması yaptıysa,
   d- hocalarını ve futbolcularını saha içinde ve kulübede ağlattıysa,
   e- kimler, futbolcu otobüsünü çevirip kaptanlarını dövdüyse. onlar da bunu hak etmişti dediyse.
   f- kimler, şenol güneşin o ilklerin ve enlerin takımını 6. oldu, ne kupa ne Avrupa, futbol sadece hücum değil deyip başarısız bulduysa.
   g- kimler paso-ligi protesto ediyoruz bahanesiyle o muhteşem takımı, rakipleri karşısında sap gibi ortada bırakıp dağılmasına sebep olduysa düştüğümüz bu durumun sorumlusu onlardır.
   10- sn badem yazınızdaki tek doğru, geleceğimizin vahameti. bu yolculuk amatör kümeye, yani tarihten silinmeye kadar gider.
   11- sosyal ve yerel medya yorumları bunun en büyük kanıtı. kaos, kargaşa, küfür ve linç kampanyaları ile bu işler olmaz. böyle bir ortamda kimse kurtarıcı olarak ortaya çıkmaz…

  2. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Güzel yazı. Artık oldu bitti. 1060 bizi mahvetti. Ben şahsen 2 seçimde de oyumu Ali Ay’a vermedim, çünkü dışarıdan az çok biliyordum kendisini. Ama artık eskiyle ilgili o oldu bu oldu yorumlar yazmaya gerek yok. Yazarın dediği gibi gelecek başkan ilk olarak FİFA’daki dosyaları temizlemeli, hiç bir topçuya borcumuz kalmamalı. İkinci olarak hemen kombineler satışa çıkmalı. ü

   16
   1
  3. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   İkinci devre de Fenerbahçe maçında berabere kalarak düştük biz. Futbol bilgisi sıfır olan ali ay ve yalakaları her maçta öyle oynayacağımızı düşündüler ve transfer yapmaya gerek duymadılar. Halbuki istanbul takımlarıyla oynanan maçlar bizim için ölçü değildir gazla mazla oynarız. Keşke o maç fenerbahçeye yenilseydik şu anda sıralamada 7-8 olmamız işten bile değildi..

   16
   3
  4. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Buradan Levent Kızıl,a sesleniyorum.Değerli başkanım,bu işlere niyetiniz varsa tam zamanı.camia çöktü kaldı,dibin dibini gördük.siz yeterki varım deyin,bütün camia elini taşın altına koyarak,size destek olacaktır.Sizin futbol bilginiz,vizyonunuz bizleri düştüğümüz yerden kaldırmaya yetecektir.

   20
   2
  5. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Sen git 3 sene imza ve 1,5 milyon isteyen mbokani ve dombiayı getirme , grocski ve yasin kaçırt ryota moriokayı alma git sakho , latovlevici , tunay , vergini ve saivet kazmalarını al üstüne üstlük titiyi , azizi , harun yok parasına ver jorquerayı , bostocku gönder sen düşmeye mahkumsun arkadaş Batalla nın gideceği belliydi sen oyuncu bulamadıysan jorquerayı ve bostocku niye tutmadın demezler mi niye haruna eyvallah arkasında iyi kaleciler vardı yolladınız peki azizi ve titiyi niye yok pahasına sattınız titi 400 bin euro alıyordu şimdi vergini kazması 800 bin euro alıyor aziz bu kanat yokluğunda bize ilaç olurdu latodan daha iyi oynardı çünkü aidat duygu fazlaydı elinden geleni yapardı jorquera yavaş ama teknik oynuyordu zamanında golleriyle bursasporumuzu ipin ucundan aldı bostock eşi bahaneydi bence yönetimin gerçek yüzünü gördü gitti zaten harun , aziz , titi , bostock , jorquera , batalla yönetimin gerçek yüzünü gördüğü için gittiler ben sametede ve ali ay ve onu destekleyen 1060 a hakkımı helal etmiyorum

   51
   5
 2. Acilen kampanyalar ne bilim bir organizeler yapılsın herkese göstermeli Bursaspor un doguş yılı miladı bu sene olsun allah yar ve yardımcımız olsun amin.

  41
  4
   1. @ORHANGAZİ yorumuna yanıt olarak

    Yav Allahın bu adamın adını büyük yazmasına mı ihtiyacı var ne kadar cahilce iş yapıyorsun boş konuşuyorsun takıldığı yere bak adamın yaa şaka gibi bizim taraftarın özeti işte bu adam.

   2. @ORHANGAZİ yorumuna yanıt olarak

    İki senedir forma kombine almıyorum bu sene bı forma bı kombine alcm . Bu sezon her zamankinden daha fazla Elimizi taşın altına koymamız lazım

   3. @ORHANGAZİ yorumuna yanıt olarak

    elbette senin dediğin doğru ama, ortada olayı bu kadar büyütecek bu kadar kızacak bir şey yok.
    arkadaş konuya olan hassasiyetini son derece yumuşak bir üslupla belirtmiş hepsi bu.
    yaptırım yok, hakaret yok, zorlama yok. biraz daha hoşgörü lütfen…

 3. Kongre yapıldıgı gün millet sezonu açmış olacak. Biz daha yonetim seçicez , sonra transfer yapicaz, hoca bulucaz, kamp programı yapicaz da lige basliycaz he? Ölme eşşeğim ölme. Ali Ay şeresizi kongre tarihi secimini bile ağzına yüzüne bulastirip Bursaspora zarar veriyor. Yuh ulan sana. Sen nasil bir adamsın Allahın belası.

  29
  1
 4. Yakında o kupaya da haciz gelir. Artık daha hızlı düşeceğiz. Öyle düştük mü kaldık mı yok. Bu sene 2. lige düşmenin en büyük adayıyız. Şimdi transfer yasağı olacak. 12 ya da 24 puanımız silinecek ve sonuç ortada. İlk senede çıkmayı falan unutun yani.

  17
  7
  1. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Aynen katiliyorum. Divan başkanı ve avukat yardimcısı, Ali Ay şerefsizini korumak için kılıçlarını yırtıyorlar. Baştan beri.

   13
   1
 5. ömer Erdoğan gibi kaptan bulamdık bidaha…
  Takımı ileri iten büyük abi gibi kuvvet veren güven veren—
  Şampion Takımın yedekleri bulunmadan gönderilmesi.

  Hele Şenol hocayı, onu elde tutamayan Şahızlar …o günden itibaren sonumuz iyiye gitmedi zaten–
  Sen elindeki canim Takımı sat….yazıklar olsun hepinize!!

  16
  4
  1. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

   Biz cok ah aldık cok. Ertuğrul hoca ikinci gidişinden önce bizden önce kümede kalma mücadelesi veren kalınca buna sevinen bir şehri bşz sampiyonluk tattırdık dedi. Şimdi bakıyorum da adam ne kadar haklıymış. Yazıcıya bile küfreden biz değilmiydik. Bu takımı görünürde düşürenler belli ama esas bu takımı bu hale getiren bunca kişinin ahını alan bu taraftartır…

   3
   1
 6. artık ağıt yakılacak zaman değil.giden bir an evvel giden gitsin..iş yapacak kim varsa..bir an evet PTT için takım kurulsun..yoksa kaleciden tutta forvete kadar elimizdeki adamlarla devam edersek malesef..PTT yede veda ederiz..şimdi gelecek yıl 1 lige çıkmak istiyorsak..kafamızı kumun altından çıkarmalıyız.yoksa PTT de rezil oluruz..unutmayın geçen yıllar alt lig takımlarına kupada elendiğimizi…kum saati tersine çevrildi ve zaman PTT için başladı..biz duygusallığı bırakıp..bu çukurdan çıkmak için bir an evvel iş başı yapmalıyız..

  15
  2
 7. Tek bir golcü için 1-2 milyon lira harcayip ligde kalabilirdik..şimdi en az 100milyon tl kafadan kaybimiz var..ali ay denen mükemmel şahsiyet futbolu bilmiyor olabilir ama ekonomiyi de bilmediğini gayet net gördük

  13
  1
 8. Öncelikle ağırlığı olan, kulübün hakkını korumak için çatır çatır mücadele eden, boş laf değil icraat yapan, gerektiğinde siyasilere bile söz geçiren, lobisi güçlü bir başkan seçilmelidir. Kongre üyeleri arasında bu kriterlere uyan tek kişi Levent Kızıl’dır. Kendisinden geçmişte yaşanılanlar nedeniyle özür dilenmeli ve şehrin ileri gelenlerince aynı 2005-2006 sezonundaki gibi tek aday olarak kongreye girmeye ikna edilmedir. Mevcut ligi bilen teknik direktör seçimi yapılmalı, maliyeti yüksek futbolcularla yollar ayrılarak alt ligde tecrübeli birkaç futbolcu ve gençlerden oluşan kadroyla mücadeleye başlanmalıdır. Bu süreçte kulübün hedefine ulaşmasına engel olabilecek oluşumları (belediye, iki yüzlü kongre üyeleri, menfaatçi taraftarlar) kulüpten uzak tutmamız ve hedefe kilitlenmemiz gerekmektedir. Taraftar olarak da mümkün olduğu müddetçe maçları stadyumdan takip etmeli ve her anlamda kulübün yanında olduğumuzu yeni sezon kadrosundaki futbolculara hissettirmeliyiz.

  11
  1
 9. İyi güzel de Sinan bey, gerçek taraftar yöneticilere, taraftar gruplarına artık güvenmez… bunlar artık dağılacak ki dediğiniz olsun…

  10
  2
 10. 500-600 Milyon TL borç var,
  Hacizler kapıda,
  Transfer tahtası kapalı ve daha çoook uzun bir süre daha kapalı kalacak,
  Takımın yarısının sözleşmesi bitti, kalan yarısı da para alamayınca serbest kalıp dağılacak,
  Süper ligde tek başına 66 Milyon TL yayın geliri varken (diğerlerini saymıyorum bile) dahi bu hali alabildiysek PTT de 11-12 Milyon TL gelir ile nasıl dönecek bu çark?
  Bu şartlarda kimse kimseyi kandırmasın durum çok daha vahim bir hal alacak ve uzun yıllar sonra çok daha alt liglere düşme tehlikesi ile karşı karşıyayız.
  Gece boyunca uyuyamadık, herkese maskara olduk, rezil olduk, dalga geçmeyen kalmadı, kafamı yerden kaldıramıyorum ağlamaktan.

  9
  1
 11. Uzun uzun neden düştük diye yazmak yerine artık çözüm üretmemiz lazım. Sağır sultan bime nedenleri duymuştur. Partizanlarda artık gerçekleri görmüştür umarım… Futbol bilgisi olan, akıllı, güvenilir ve projesi olan bir başkan seçip önümüze bakmamız lazım. Yeni yönetim kampanya yapmalı ve herkes elini taşın altına koyup yardım etmeli klübe. Borçları azaltmamız gerekiyor. Koskoca bursa şehri çok komik rakam toplarsa eğer klübe kilit kurup kapatalım zaten. Hatalardan ders almışızdır umarım artık. Tribünde seni annem gibi sevdim diyen taraftar geri gelmeli, 3 kuruş için takımını satan çorbacılardan arınmalıyız. Atatürkçü, okumuş eğitimli taraftar grubumuz olmalı tabi aynı zamanda o eski tribün abileri tribün kültürünü öğretmeli onlara. Yoksa en dibi görürüz. Rahmetli yazıcı gibi başkana ihtiyacımız var bizim ama rahmetli şampiyon başkana yapılanları yapmamalıyız artık akıllanmış olmalıyız.

  9
  1
  1. @Taraftar93 yorumuna yanıt olarak

   Ayrıca şunu söylemeden duramayacağım : son hafta bir grup sürekli birileri bizi düşürmücek, gmrünmez güçler bizi ligde tutucak, siyasiler araya giricek ve ligde kalıcaz diyolardı, şimdi nerde onlar? Arkadaş siyasiler zaten bi tekme attı sonra elinden neden tutsun? Zaten bu duruma siyasiler yüzünden gelmedik mi? Hala nası medet umuyorsunuz onlardan? Umarım o zihniyetten de kurtuluruz.

   12
   3
 12. Körüstan başkanım acilen görevinin başına gel.Biz ikinci ligdeyken bizim için verdiğin emekleri unutmadık.İkinci dönemin de abartıldığı kadar kötü değildi. Seni bi batalla konusunda kusurlu buluyorum. Çorbalarını kestiğin için texasla kavgalıydın.Kıymetini bilemedik bölükbaşı ve ali ay a koca bursayı yedirdik.

  8
  32
 13. çözüm tek Fiorentina gibi ver iflası beş kuruş koklatma düşürenlere. Dipten çıkar takımı. Hemen devret herşeyi belediyeye çak iflası başkanından topçusuna yalasın avcunu tofaş kapanınca basketi bıraktım şimdi futbolu da bırakırız nolacak ama elini yalayanları düşündükçe öfkem geçecek…

  4
  4
 14. stadyumda 40 . 000 koltuk var kombine ile birlikte kombine satın alınan koltuğa, kombine sahibinin adı ve soyadı da 1000 tl gibi bir miktara yazılır kredi kartı taksitle ödeme imkanları sunulur ise 40 000 * 1000 =40 000 000 . 00 tl potansiyal gelir mevcut tabi 3 milyonluk şehirde 40 bin babayiğit bursasporlu olursak ! ( bu tarz projeler yurt dışında uygulanmaktadır ) gelir kapısı çok bizim sorunumuz parayı bulan Bursalı iş adamının soluğu İstanbul da almasından !!

  2
  1
 15. Şampiyon takımı küme düşürdün bravo ali mars görevini tamamladın yaw senin kadar pislik bir başkan görmedim İBRAHİM YAZICI yı bari %1 örnek al geldiğinden beri kulüp 2 katı borca çıktı avrupa ligine oynayan takım artık kümeye oynuyor maaş bile ödeyemedin sen sarayda oturuyon bursa ise kümede.YAZIKLAR OLSUN SANA BAŞKAN BİLE DENMEZ

  2
  1
 16. Borc beni ilgilendirmiyooo sampiyon olduktan sonra o paralar futbolcu satildi o paralar nereye gitti arkadas bri cikipta bi aciklama ypsin ondan sonra ali ayin bu goreve israr etmesini ben anlamis degilim para yok kelimesinden baska bi icrati olmadi ali ay sunu sorun bu futbolculari kimaldi kubilay gibi sakho gibi kazma bi forvet vrken birde birde umut nayiri nasil alirsin arkadas gerizaklimisin fabrikanda bi mk basina 3usta ky misin ali ayyy bana bunu hiza et bi sey demicem

  1
  2
 17. Burada kimse kusura bakmasın, biz taraftarında suçu var liyakatsız insanların iş başına gelmesini seyrettiik ses getiren protestolar yapmadık onlarda bundan cesaret alıp takımı umursamadılar, benzin istasyonu ile çajıl taşı üretimiyle uğraştılar halbuki bu beceriksizler topluluğu ilk yıllarında kendilerini belli etmişti, ikinci yılda seyrettik, üstüne üstlük bir daha seçilmesini seyrettik, bu yılın başında daha önce kovduğumuz samet aybabayı teknik direktörlüğe getirmekle niyetleri belli olmuştu kümede kalmaya oynayacağımız ama hala uyanamadık seyrettik devre arası oldu yine uyutulduk yine tepki vermedik şimdi bağırmanın yanıp tutuşmanın hiçmi hiç önemi yok hepimize geçmiş olsun bu borçla takımı burada tutalımda daha beter olmayalım.

  1
  1
  1. @Timsah.16 yorumuna yanıt olarak

   Sebebi belli değil mi? Siyasilerin kucağına oturursa klüp ve çorbacı sözde liderler kimse ses çıkarmaz tabi. Biz Atatürk stadını bırakıp geldiğimizde düştük zaten. O ruhu kaybettik.

   1
   1
 18. Bir sürü beleşçi varken küme düşmek beklenen sondu. 600 milyon borç niye olur.? 1-ticaretten anlamazsın 2-Olmayan parayı varmış gibi harcarsın 3-Geri zekalısındır ayakların yorgandan hep dışardadır ama hiç içeri çekmezsin. Kulüp kapanma sürecindedir. Bunu görmeyen çok saftır. Ben sizin iyi niyetli hayallerinize maalesef katılamıyorum. Fenerbahçe bir 1 haftada tam 170 milyon TL topladı. Adamlara helal olsun. Bursaspor para toplasa etraf beleşçi dolu. Çok konuşur, 1 TL vermez. Bidaha da süper lig olmaz. Hayal kurmayın

 19. Bu yazdıklarınızın olabileceği ihtimaline gerçekten inanıyor musunuz? Geçiniz efendim, atın üzerine toprağı ve geçiniz..

 20. 5-6 senedir yaziyorum bursaspor özüne dönmeli diye..6 senedir dandik yabanci transferleri kulübü batirdi..altyapidan futbolcu cikarmak istemiyorlar cünkü rant yok..zeki örnegi apacik ortada ..biz oynatmadik baskalari nemalandi..oynaticaksin yetenek gördünmü 16 yasindada olsa oynaticaksin..bir futbolcu kendini oynayarak gelistirir..oynatmazsan kaybolur gider..futbola küser

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu