Avrupa’ya açılıyoruz

OLAY Spor'a konuşan Faruk Korkmaz, alt yapıdaki antrenörlerin gelişimine katkı koymak istediklerini söyledi... Korkmaz 'Potansiyelli hocalarımızı yurt dışına eğitime göndermek gibi bir hayalimiz var. Oradaki plan ve programları da görmeliler. Paul Le Guen, bu konuda bize destek olacak.' diye konuştu.

U-21 takımının ardından Vakıfköy‘de soluğu Gençlik Geliştirme Proje Sorumlusu Faruk Korkmaz‘ın yanında aldık. 4 aydır görevde olan Faruk Hoca, ekibiyle sürekli oyuncu arıyor. Ve bu durumu şöyle özetliyor:

‘Oyuncu izleme, takımları oluşturma konusunda epey mesafe katettik. Önümüzdeki yıllarda Bursaspor’a hizmet edecek oyuncular çıkaracağımıza inanıyorum.
Eksik gördüğümüz şeyleri düzeltmeye çalışıyoruz. Bulduğumuz ortamı daha iyi ortama getirmek için çabalıyoruz.
Yukarıya oyuncu çıkarmak bizim işimiz. A takımda oynatmak ise herkesin görevi. Birlikte ortak başarılacak durumlar bunlar. Potansiyeli olan oyuncuya bir yol haritası çizmek lazım. Bu durum kısa cümlelerle kapatılacak bir olay değil’

NEDEN FRANSA OLMASIN!

Faruk Hoca, alt yapıda görev yapan potansiyelli hocaları da Avrupa’ya götürmek istiyor. Bu konuda Paul Le Guen‘i de büyük bir şans olarak görüyor.
‘Paul Le Guen’in yardımcısı Yves Colleu, 11 yıl Rennes‘in alt yapısında görev yapmış.
Oranın çalışma ortamıyla ilgili raporlar getirdi.
Biz de uzun vadede antrenör arkadaşlarımızı Avrupa‘da eğitime göndermek istiyoruz. Mesela Fransa
Hocamız Paul Le Guen, bu konuda destek olacak.
Kadromuzdaki eğitimci arkadaşları da geliştirebilmek istiyoruz.
Türkiye kurslar var ama Avrupa’da da öğrenilecek çok şey var.
Oradaki plan ve programları da görmeliler. Eğitimciler tam donanımlı olmalı ki, iyi oyuncular yetiştirebilsin.

Saha dışı eğitim çok önemli

Röportajımızda genç oyuncuların A takıma çıktıklarında yaşadıklarını sıkıntılardan bahsettik. Bu konuda şöyle bir tespit yaptı Faruk Korkmaz:

‘Oyuncu 16 yaşında belediye otobüsüyle yolculuk yaparken, 1 sene sonra evler, arabalar alıyor.
Saha dışı olarak alt yapısı zayıf geldiği için yukarıda zorlanıyorlar.
Biz eğitim olarak bir şey yapamıyoruz. Zaten 15.30’da okuldan çıkıyorlar. Eğitim çok önemli ama kalitesi de çok önemli.
Kariyer planlaması mutlaka yapılmalı. Dış etkenlere karşı nasıl korunması gerektiği anlatılmalı. Saha dışı eğitim, saha içi kadar önemli.
Bu iki işi beraber yürüttüğümüz takdirde sıkıntılarda ortadan kalkacaktır’

Bu hocanın kıymetini bilsinler

Paul le Guen’in de büyük şans olduğuna inanıyor Faruk Hoca. Fransız teknik adamın Ertuğrul Ersoy‘da izlediği politikanın örnek olması gerektiğini belirten Korkmaz ‘Hazır gördü ve oynattı. Geçen haftalarda Rüştü’yü oyuna soktu. Ve bunun nedeni olarak antrenmanlarda çok çalışmasını gösterdi.
A takımdaki genç oyunculara sesleniyorum.
Bu hocanın kıymetini bilsinler. Çalışana hakkını veriyor, ödüllendiriyor.‘ dedi.

Yabancı sayısı düşerse sistem rafa kalkar

Röportajımızın sonlarına doğru ‘Alt yapıya yabancılar gelmeye devam edecek mi‘ diye sorduk.
2 ay öncesiyle şuan farklı bakıyorum. Yabancı sayısı düşürse Afrika’dan genç oyuncular getirmeye gerek yok. Rakam 7-8 oyuncuya düşürse herkes hedef oyuncuya gider. Biz bu sistemin faydalı olacağını düşünenlerdeydik. Ancak Taiwo’da bir sıkıntı yaşandı. Adam gelmedi. Yabancı sayısı  7-8’ye düşürse bu sistem rafa kalkar.

Yoluyla
Beytullah Süat

5 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. Altyapida yabancidan niye vazgecilecekki ? Zaten burada 5 yil top oynamis ve kendi ulkesinin Milli takiminda oynamamis futbolcu eger isterse Turk vatandasligina zaten gecemiyormu ? Bu cocuklarida sen zaten 15-16 yasinda getiriyorsun,buda demekki 20 li yaslara geldiginde vatandasliga gecebilir,hemde senin altyapini almis olarak,tipki Almanlarin yaptigi gibi !!!

    7
    2
  2. Altyapıda yetişen yabancı oyuncular, yerli statüsünde oynamıyor mu? Böyle bir kural vardı. Ajax, Barcelona vb gibi…

  3. Fransadan çok fena oyuncular çıkıyor, hem zenci, hem teknik, hem fizikli, hem başarıya aç, hem de çok büyük paralar istemeyen yetenekler var, doğru yere üs kurmuş oluruz oradaki bağlantılar sayesinde 15-16 yaşlarında Fransadan gençleri getirip 5-6 yılda parlatıp A TAKIMA çıkartıp zımba gibi genç transfer diye ülkenin önüne koymalıyız

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu