”Attığı her gol bizleri mutlu eder”

İşte Ertuğrul Sağlam'ın açıklamalarından satırbaşları: İki camiayı da ondan iyi tanıyan olmaz… Beşiktaş’ta uzun yıllar top oynadı, teknik direktörlük yaptı. Bursaspor’un başında ise şampiyonluğa ulaştı, Türk futbolunda Adadolu devrimine imza attı. Hafta sonu oynanacak, Beşiktaş Bursaspor maçıyla ilgili en iyi yorumu kim yapar diye düşündüğümüzde aklımıza ilk onun ismi geldi… Ertuğrul Sağlam… Eskişehirspor’daki görevinden ayrıldıktan sonra uzakta kalmayı tercih eden Sağlam’a Beşiktaş Bursaspor maçıyla ilgili düşüncelerini sordum… Sağlam içtenlikle yanıtladı…  Ertuğrul Sağlam’ın ilk sözleri maçın oynanacağı yerle ilgiliydi… “Keşke Olimpiyat Stadı’nda oynanmasaydı bu maç” diye başladı cümlelerine, sonrasında da devam etti, “Olimpiyat Stadı’nda keyifli bir atmosfer olacağını düşünmüyorum. Orası futbolseverler için uygun bir lokasyon değil. Ayrıca, ne futbolcular maça konsantrasyonlarını tam olarak sağlayabiliyor ne de taraftarlar. Bu maç Olimpiyat yerine başka bir statta olsaydı, atmosfer müthiş olurdu. Çünkü ligin en formda iki takımının mücadelesinden seyir zevki yüksek bir maç ortaya çıkacak…” Başarılı teknik adam buradan başka bir noktaya geçiyor, sözlerini Bursaspor üzerine yoğunlaştırıyor ve hatırlatıyor, “Volkan Şen oynamayacak” diye… “Volkan Şen cezalı, ama bakıyorsunuz Bursaspor’da şu anda oynayan her futbolcu formda.  Bakambu o mevki için düşünülebilir. Josue, Ozan Tufan, Fernandao ile Belluschi ofansif yönü kuvvetli ve skoru her an değiştirebilecek yeteneğe sahip. Bursaspor şu an takım gibi takım oldu. İyi bir kadro yapısı var. Takım oturdu. Aldıkları sonuçlar ortada. Kim oynarsa oynasın, başarılı oluyorlar…” Söz buradan Beşiktaş’a geliyor ve Ertuğrul Sağlam’ın ağzından şu cümleler çıkıyor… “Beşiktaş’ta da skoru her an değiştirebilecek oyuncular mevcut. Son maçlarda istedikleri sonuçları alamasalar da Demba Ba, Olcay Şahan, Gökhan Töre ve Sosa hücumda etkililer. Ben açıkça şunu söylemek istiyorum: Beşiktaş zirveyi yeniden ele geçirmek isteyecek ve buna göre oynayacaktır. Bursaspor da Beşiktaş gibi kazanmak için sahaya çıkacaktır. Belki haftanın değil, sezonun en iyi maçlarından birini izleyebiliriz. Çünkü iki takım da

çok iyi durumda… ”

TOP ARTIK OZAN'DA

Türk futbolunda son dönemde herkesin konuştuğu Ozan Tufan ilk resmi maçını onun döneminde oynamıştı… Ertuğrul Sağlam, öğrencisiyle ilgili düşüncelerini de aktardı; “Ozan’ı Avusturya kampına götürdük, sonra Kups ile oynadığımız UEFA Avrupa Ligi maçında forma verdik. O da bizim yüzümüzü kara çıkaramadı ve bir de gol attı. Hatta Avrupa’nın gol atan en genç oyuncusu oldu. Henüz 16 yaşındaydı. Bizden sonraki teknik direktörlerin de onun üzerinde büyük emekleri var. Ozan şimdi çok büyük bir aşama kaydetti. Her şey artık onun elinde. Top artık Ozan’da. Türk futbolunda genç yaşında başarıya ulaşmış ancak kaybolmuş nice örnek var. Önemli olan Ozan’ın bunlardan ders çıkarması. Daha iyi noktalara gelmek, daha başarılı olmak istiyorsa Ozan hep üstüne koymalı ve daha çok çalışmalı…”

ŞENOL HOCAMI TEBRİK EDİYORUM

Ertuğrul Sağlam’ın Bursaspor’un yakaladığı ivmeyle ilgili düşünceleri geçmişle paralellik taşıyor. Sağlam kendi dönemlerinde yakalanan başarının devam etmek zorunda olduğunun altını çiziyor ve nedenlerini açıklıyor; “Bunu daha önce de defalarca söyledim. Bizim Bursaspor’da görev yaptığımız dönemden on yıl önceki en iyi başarı 9 ya da 10’unculuk. Bizim dönemimizde şampiyonluk geldi. O dakikadan sonra Bursaspor’un yeri belli oldu. Artık o çıta aşağıya çok fazla inmez. Bursaspor hep zirveye oynar ki bu sezon da bunu başarıyor. Şenol Güneş hocamı ve ekibini yürekten kutluyorum. Çok iyi işler başarıyorlar ve iyi bir takım ortaya çıkardılar. Bursaspor’un aldığı her iyi sonuç, attığı her gol bizleri mutlu eder. Çünkü biz orada unutulmaz günler geçirdik…”

TAKIM ÇALIŞTIRMAYI DÜŞÜNMÜYORUM AMA..

. Ve Suudi Arabistan meselesi… Eskişehirspor’dan ayrıldıktan sonra Sağlam’ın adı son günlerde Suudi Arabistan Milli Takımı’yla anılmaya başlandı. Bu yönde birçok haber çıktı. Genç çalıştırıcı yaşananları doğrularken şu ifadeleri kullandı; “Suudi Arabistan Milli Takımı’nın teknik direktör adayları arasında benim de ismim geçiyor. Şu an portföyümün genişlemesi adına ağırlıklı olarak maç izliyorum. Sezon sonuna kadar Türkiye’den bir takımı çalıştırmayı düşünmüyorum. Ancak Suudi Arabistan Milli Takımı’yla ilgili birtakım gelişmeler var. Önümüzdeki günlerde yüz yüze bir temas olabilir. Görüşmenin sonuçlarından da herkesin haberi olur …”  

 

Süha Gürsoy / Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu