Atatürk Stadı’na ”uyduruk” diyen Altepe’ye tepki var!

Stadyumun özelliklerinin başında, mimari açıdan erken cumhuriyet dönemi eseri olması, Atatürk’ün emriyle projesinin hazırlanması ve yapımına da Atatürk’ün kişisel hesabından verdiği parayla başlanması var.

 

Ayrıca… Kent merkezinde olan ve kentle bütünleşen ender stadyumlardan biri. Kentin her yanından yürüyerek, belediye otobüsüyle, dolmuşla; hatta son dönem Bursaray’la gelinebilen, ulaşımı kolay bir stat olması özelliklerini arttırıyor. Yıllarca Bursa futbolu bu stattan izledi.

 

Ama… Şu da bir gerçek ki, vefakâr Atatürk Stadyumu artık ihtiyacı karşılamıyor.

 

Zaten… Yeni bir stat yapılması fikri doğduğunda, o yeni stadın başka bir yere yapılması kararlaştırıldığında stadyuma gidenler açısından kafa karıştıran da bu oldu.

 

Bir yanda… Yeni, yüksek kapasiteli ve modern bir stadyum, diğer yanda ise kentin anılarını da içeren Atatürk Stadyumu insanların karar vermesini güçlendirdi.

 

Sonuçta… Mihraplı bölgesinde velodromun olduğu yere yapılması planlanan ve Timsah Arena olarak kabul gören yeni stadın yanı sıra, Atatürk Stadyumu’nun da iyileştirilerek kalmasına karar verildi.

 

Nitekim… Şampiyonluğun kazanıldığı maçın ertesinde Atatürk Stadı sil baştan denilebilecek şekilde ele alındı. Hem tribünler büyütülüp kapasite arttırıldı, hem zemin yenilendi, hem de Şampiyonlar Ligi maçlarının oynanabilmesi için UEFA’nın istediği kriterler yerine getirildi.

 

Üstelik… Atatürk Stadı’nın 5 milyon lira harcanarak yenilenip gurur duyulacak şekilde pırıl pırıl hale getirilmesi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin özel ilgisi ve gayretleri sayesinde oldu.

 

Hatta… Şampiyonlar Ligi’nin Valencia ile oynanan ilk maçında da stat, tam not aldı.

 

Ne var ki… Velodromun olduğu yere yapılacak yeni statla ilgili bilgi veren Başkan Altepe’nin açıklamasında Atatürk Stadyumu için “üçüncü sınıf ve uyduruk bir stat” demesi herkesi şaşırttı.

 

Özellikle… Taraftar grupları Başkan’ın açıklamasının şaşkınlığını yaşarlarken, geçen dönem yerine otel ve alışveriş merkezi yapılmak istendiğinde tarihi mirasa sahip çıkmak adına stadyumun yıkılmaması için büyük mücadele veren kısa adı Gümçed olan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Genel Başkanı Adnan Önürmen sert tepki gösterdi. Önürmen yaptığı açıklamada, Altepe’nin birkaç hafta öncesine kadar Atatürk Stadı için “Modern stat yaptık ve tam not aldık” sözünü hatırlatarak, “Ne oldu da şimdi 3. Sınıf ve uyduruk bir proje oldu?” diye sordu. Altepe’nin sözlerinin rant koktuğu iddiasını da dile getiren Önürmen, bu sözlerin arkasında “stadın tamamen yıkılıp, yerine alışveriş merkezi yapılması planı olup olmadığını” da merak etti.

 

Bu arada… Aylar önce “Stadı yerinde yap rantı kır, Bursa’nın kalbini kırma” çağrısı yaptığını hatırlatan Önürmen, gelinen noktada stadın yıkılmaması için imza kampanyası başlatacaklarını açıkladı. “Atatürk Stadı bizi şampiyon yapmıştır. Vefasızlık bizim kabul edebileceğimiz bir duygu değildir” diyen Önürmen ayrıca, yenilenen yüzüyle Atatürk Stadyumu tapusunun Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden alınarak Bursaspor Kulübü’ne devredilmesini de önerdi.

 

Kaynak:ahmeteminyilmaz.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu