Asıl suçlular kim ?

Bursaspor-Beşiktaş maçının öncesinde Bursa'da yaşanan olaylar gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Bu konu hakkında daha önce bir yazı yazmıştım ancak yaygın medyadaki taraflı yazarları okuduktan sonra bir yazı daha yazma gereği hissettim. Herkesin merak ettiği bir sorunun cevabını bu yazıda vereceğim.

Bursaspor taraftarı neden bu kadar çileden çıktı?

Bildiğiniz gibi Bursaspor ligimizin son şampiyonu. Geçtiğimiz sezon müthiş bir mücadele vererek son haftasına kadar şampiyonluğu kovaladığı ligde mutlu sona ulaşmayı başardı. Bu başarıyı yakalarken, aynı zamanda ligin en centilmen takımı olmayı başardı ve belki de lig tarihinde görülmemiş bir olaya imza attı. Zaten ne olduysa bu şampiyonluğun ardından oldu. Birilerinin tekerine çomak sokmayı başaran ve Anadolu'yu yeniden ayağa kaldıran Bursaspor, şampiyonluğunun ardından bir anda yaygın medyanın büyük payı sayesinde tüm ülke tarafından 'antipatik' takım ilan edilirken, taraftarlarına ise 'holigan' ve 'terörist' gibi yakıştırmalar yapılmaya başlandı. Burası gidişatın görünen kısmı. Zaten bu yorumları yapmak için yazar olmaya gerek yok. Asıl soruya gelelim.

Peki Bursa'nın bu sert tepkisi niçin?

Ben hemen cevaplarını vereyim. Ligin ikinci yarısından itibaren Bursaspor'u aşağı çekmeye çalışan hakemlere, üç büyük başkanlarının hakaretlerine sessiz kalıp Bursasporlu bir yönetici ''Vicdanınız rahat mı?'' dediğinde, onun daha fazla ceza almasına karar veren federasyona, Bursaspor'u Vakıfköy ve Özlüce'den defalarca çıkarmaya çalışanlara ve antrenör Ertuğrul Sağlam'ın odasındaki çekmecelerin bile karıştırılmasına neden olanlara, maçlara gelmeden yalan-yanlış yorumlar yapıp Bursaspor'u lekelemeye çalışanlara, Bursaspor'un küme düşmesine sebep olan insanları suçları kanıtlandığı halde ceza vermeyen zihniyete ve televizyonlarda onları yorumcu yapan patronlara, bir türlü tarafsız olmayı başaramayan İstanbul basınına ve hatta yerel basınadır tüm Bursa'nın bu tepkisi. Şiddete her zaman karşıyım. Bursaspor taraftarının polise karşı isyan etmesi her ne olursa olsun kabul edilebilir değil ancak Bursa insanının kafasından geçenleri de anlayabiliyorum. Bursalılar kendilerine göre şehirlerinin haklarını savunmak istediler. Onların polise karşı yaptığı bu eylemden çok, konuşulması gereken ise kimler onların bu duruma gelmesine sebep oldu. Yukarıda yazdığım maddelerden sonra ise bana göre asıl suçlunun kimler olduğu rahatça anlaşılıyor. Umarım sizler de anlayabilmişsinizdir!

 

 

Mert Genç

Ajansspor

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu