Ardında mevta bırakıp gitti!

Bursaspor'da Samet Aybaba ile yolların ayrılması, beklenen ancak geç kalınan bir gelişmedir. Sanırım yönetim daha fazla dayanamayıp -zararın neresinden dönülse kârdır- hesabı ile…

Sanırım yönetim daha fazla dayanamayıp -zararın neresinden dönülse kârdır- hesabı ile… Düğmeye bastı, bana göre geç de olsa doğrusu yapıldı.

Bursaspor’un sezon başından beri uğradığı akıl almaz kayıplar birer sonuçtur.

Kupaya havlu atmanın dışındaki kayıpların telafisi mümkündür.

Tartışılması gereken bugün gelinen kaotik ortama nasıl varıldığıdır?

Kazanırken bile acı veren Bursaspor’un gerçekleriyle yüzleşemeyen teknik direktörü…

Ve takımın klasmandaki yeri iyiyken puan cetvelini gösteren yönetimi…

En az sahadaki futbolcular kadar sorumludur!

Onca transfer, bunca olanak ve harcanan paralara rağmen, sahada temposuz ve arayış peşindeki…

Kimliklerin oluşturduğu kuru kalabalıktan ötesi görülemiyorsa…

Bunun hesabı sorulmalı biri ya da birileri cevap vermeye zorlanmalıydı!

Yönetimlerin değiştiğine, gidenlerin geri geldiğine o kadar çok tanık olduk ki…

Alkışlar söner, kupalar tozlanır, kazananlar çabuk unutulur…

Şimdi çok geriye değil yakın geçmişe gidip hatırlayalım.

Kaybedilen maçlar sonrası ne diyordu Sayın Aybaba:

‘Teknik kadro olarak her şeyi yaptık ama olmadı. Önümüzdeki haftaya bakacağız…’

Kestirmeden söylersek sözü ‘hayat devam ediyor’ demeğe getiriyordu!

Onun yönetiminde geride kalan 27 hafta sonunda…

Bursaspor’un lig klasmanında durduğu yere bakıp soralım:

‘Devam edecek olan hayat’ bu muydu sevgili hocam?

Onca kayıp, onca transfer yanlışı, yabancılara saçılan çok sıfırlı avro’lar…

Takımın ortaya koyduğu berbat futbol yetmezmiş gibi son Alanya yenilgisi sonrası…

Ne diyordu Aybaba: ‘Bu maçı yok hükmünde sayıyorum!’

Senin yok saydığın o maçı federasyon Bursaspor hanesine eksi 3 yazıp var saydı hocam!

Camiadaki ümitsizlik, ligde kör-topal gitmek, küme düşme eşiğine gelmekten kaynaklanmıyor.

Sorun; bunu gamsızca değerlendirip, taraftara sürekli pembe hayaller pompalamaktı.

Vaat edilen hedeflerden düştüğünüzde yaşanan hayal kırıklığıydı.

Hocanın ağzından ‘Başta ben hepimiz özür dileriz’ cümlesini duyan var mı hiç?

Ya da ‘Şu transferde yanılmışım, affedersiniz’ dediğini?

Hayat devam ediyor tamam; Samet Aybaba’sız da sürecek tamam…

Ama geride bıraktığı Bursaspor mevta!

Ona ne diyeceğiz?..

40 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Getire getire Mesut Bakkal’ı getirdiler yazıklar olsun. Bursaspo’un adı şanı Trabzon, gs, fb, bjk ile birlikte anılırken şimdi akhisar, erzurumla anılıyor. Ali Ay bu kulüpten hala nasıl defolmuyor akıl alır gibi değil.

  96
  13
  1. @Şerif yorumuna yanıt olarak

   Sene basi samet aybaba geldiginde burdaki yorumlari hatirlatiyorum 100 de 95 vay super oldu en dogru adam diyordu. Riza hocayi sene basi kacirdik Ali ay olayina zaten girmiyorum bile. Boyle kararlar ile boyle gunleri hakettik biz

  2. @Şerif yorumuna yanıt olarak

   En çok kızdığım nokta bizim taraftar anadolu takımlarının çoğunu hor görüyor yok mahalle takımı yok şu takımı biz böyle diye diye bursasporu bitirdik yok 3 üçüzlerle anılıyormuşuz da eskiden yemişim üçüzlerini şikecilerle aynı kefeyemi konulmak mı istiyonuz açıkcası hiçbir takımı hafife almamalıyız eğer hafife alırsak durumumuz böyle olur biz ne kadar karşı takımları küçümsersek onlarda bizi küçümser başarı mı istiyoruz İbrahim başkan gibi vizyonlu birisi başkan olacak , iyi bir teknik direktörün olacak , iyi ve takımını destekleyen oyuncusunu yuhalamayan sahaya çöp atmayan alkol ve uyuşturucu kullanmayan , aramızda çorbacıları gönderirsek ve bursasporu kışkırtan medyayı kovarsak o zaman başarı gelir bir atasözü var Lafla peynir gemisi yürümez yani buradan yazmakla olmaz o iş zamanın da ali ay seçtirmeyecektik

   14
   2
   1. @Bay köfte yorumuna yanıt olarak

    Katiyen olamaz…Samet hoca iyi giden takımı kendi bozdu, son maçda tamamen belli oldu.
    Burak kapacak katiyen ilk 11 de olamaz ,çok büyük hata.
    Gol yollarında tek çaba gösteren Yusuf Erdoğan.
    Bize ara pası bitirici verimli paslar vere bilen lazım,oda Soyalp olabilir.
    Onuda güven aşı layabilen hocaya ihtiyacımız var .

    3
    1
   2. @Bay köfte yorumuna yanıt olarak

    Arkadaşım bakkal aybabadan iyi değildir
    Geçmişe bakabilirsin
    Bu yönetimle çalışan her hoca kötüdür
    Biz böyle diyeceğiz
    Kac tane hoca geldiyse hep kötü dedik
    Le guen in bile parasını ödememek için yapmadığı cirkeflik kalmadı
    Buna medya da dahil

    8
    1
  3. @Şerif yorumuna yanıt olarak

   1- son 10 senedir arkasında mevta bırakmayan hoca ve başkan var mı, varsa kim?
   2- kimi getirceklerdi? morinyoyu mu? ya da kim gelmeliydi? yerlilerin içinde gelmeyen hoca mı kaldı? gelenler başarılı mı oldu? olanlar varsa neden gönderildiler?
   3- her sene bir başkan, üç hoca, 15 futbolcu ile daha nereye kadar? buna bursanın parası mı yeter?
   4- 10 senedir, kaos, eleştiri, protesto. sonucunda kulübün geldiği yer ortada. bir de, bir sezoncuk bunun tam tersi denense ne kaybederiz?
   5- toprak ana bile tohum ekildikten sonra hasat için en az 6 ay bekletiyor. bizim medya ve taraftarın acelesi ne? 6- takım olma, denen şey boyacı küpümü? daldır çıkar al sana otomatik vitesli araba gibi kulüp olsun.
   7- nerde kurumsallaşma? nerde istikrar? nerde sabır? nerde sevgi? nerde saygı? nerde destek? nerede forma aşkı? nerde aidiyet? nerde kentlilik bilinci?
   8- biz değilmiydik, ”yensen de, yenilsen de, taraftarın seninle!” diyen…

   16
   8
   1. @öneri-yorum yorumuna yanıt olarak

    Yazmayayım diyorum ama artık tepeme kadar geldi sonunda. Bunu Bursa’nın geleceğini AKP’ye satanlar düşünsün sen değil. Bursa şehrinin 3.5 milyon nüfuslu bir çöplüğe dönmesinde AKP’nin geçmiş dönem başkanlarından Recep Altepe yönetiminin ne kadar suçu varsa onu 2 kere başkanlığa seçen Bursa halkının da o kadar suçu vardır. Recep Altepe’nin bu şehri soktuğu vaziyeti görememiş olmalılar ki Alinur Aktaş’ı da başkan seçebilmişler. Geçen sene bu sitede bu şehrin kendisi de insanı da çöp şeklinde bir yorum yapmıştım ve çoğu kişi eksi atmıştı. Buyrun size çöplük. Şehrin göbeğinde parklar bahçeler olması gereken yerde içinde travestilerin zinakarların sarhoşların cirit attığı ucube bir kuleler silsilesi yükseliyor. Eski stadın olduğu yerde ne idüğü belirsiz patates tarlasını andıran bir futbol sahası var. Yeni stad yapacağız diyor. Yaptığı şey inşaatının kabası görünen stad şeklinde bir ucube. Sen o sahayı yapıncaya kadar ülkenin çeşitli yerlerinde sürüyle takım kendine stad yaptı. Ve tüm bunları yaparken sözde Bursalılar Bursasporlular tepki göstermek yerine gözlerini yumdular. Yetti mi yetmedi? Tüm bunları her zaman yaptıkları gibi unutup Cavit Çağlar’ın sadık kuklası Ali Ay’ı başa başkan ettiler. Çıkan çatlak sesleri de iktidardaki efendilerinden aldıkları güçle bastırdılar. Böylece saygı kavramı ortadan kalkmış ve yerini çıkarcılık almış oldu. Derler ki saygının olmadığı yerde sevgi olmaz, sevginin olmadığı yerde huzur olmaz, huzurun olmadığı yerde birlik olmaz. Bunun yanı sıra bu şehirde bir sürü göçmen var, öyle ki bu şehir insanında aidiyet diye bir kavramın olması artık çok zor ki bunun bir sonucu da Bursalı olup Bizans takımlarını tutanların şehrin %70’lik çoğunluğunu oluşturması. Anlayacağınız bu şehrin eski günlerine dönmesi bu şartlar altında imkansız. Değiştirmek için bir şansımız vardı ama o treni de kaçırdık bir hafta evvel. Muhtemelen bu yazdıklarım AKP ve Ali Ay aleyhinde sürüyle olumsuz eleştiri içerdiği için yayımlanmayacaktır ama ok yaydan çıkmış olsun isterim. Umarım anlaşılabilir bir yazı olmuştur.

    12
    4
    1. @Z_09 yorumuna yanıt olarak

     Mevcut devleti yönetenler de Bursa’yı sevmiyor. Sadece oy deposu olarak görüyorlar. Çantada keklik olarak görüyorlar. Rahmetli Adnan Menderes’in dediği gibi .Ama bu da sona yaklaşıyor. Basın sevmiyor, TFF sevmiyor, MHK sevmiyor, Medya sevmiyor. Bir TV kanalında maç özetleri veriliyor. Bursaspor’un maçı verilmiyor. Gazetelerin spor sayfalarına bakıyorsun, hafta boyu Bursaspor’dan haber yok. Oynadığı maç haberi 3-5 satırı geçmiyor. Varsa yoksa FB, GS, BJK birazda TS o kadar. Konya’da, Antalya’da, Eskişehir’de milli maçlar oynanırken Bursa’da oynanmıyor. Daha da yıllar yılı oynanmaz. Atatürk stadında oynanıyordu. Bursa’yı yönetenler, iş adamları, başta sözünü ettiğiniz Cavit Çağlar, bundan gocunmuyorlar mı acaba? Her halde gocunmuyorlar. Öyle ya mevcut yönetimle işler tıkırında, Mustafa Çağlar TFF üyesi boşuna yapılmadı.

     1
     2
   1. @Mert yorumuna yanıt olarak

    Bakıyorum mal gibi kalmışın ortada , yok hani belki kendin bile tam olarak anlamadın ne demek istediğini, aybabanin performansıyla nasıl bir bağlantı kurdun arkasında şu bu var diyerek garip, he birde ,yorumunda herşeye rağmen yayınlanmış adam yerine konup.

    1
    2
 2. Samet hocanın yaptığı en büyük yanlış bana göre Kembo nun dışlanmasıydı. Kembo dikine oynayıp bu takıma en çok katkı verecek oyuncuyken maalesef bitirildi. Teknik direktörün görevi oyuncuyu kazandırıp oynamaktır.

  54
  6
  1. @BURSASPOR AŞKI yorumuna yanıt olarak

   Yönetime Kembo nun aldığı yıllık ücret çok geldiğinden göndermek için bu yolu seçtiler.Bence Kembo değerlendirilmeliydi sonuçta hiç yararlanmadan o parayı ödedi UYANIK YÖNETİM!

   17
 3. Asıl öncelikle gitmesi gereken ”yok hükmü” verilen ali ay. Aybabanın yetersiz ve başarısız olduğu haftalar öncesinden belliydi.
  Böyle bir yönetim ve Teknik Direktör varken bazıları da taraftarı ve medyayı suçluyor. Çorbacı kısmı hariç medya eleştirilerinde sonuna kadar haklıydı. Takımı yine bu taraftar ayağa kaldıracak.

  40
  5
 4. Geldiğinde yere göğe sığdıramadınız..Şimdi mevta bıraktı oldu…Yerine geleni şimdi biraz pof poflayın …Yarın zamanı gelince onuda al aşağı ederiz hep beraber… Rezil ettiniz Bursaspor u … Yönetimiyle topcusuyla mali işleriyle bak ki bir tane doğru yapılan doğru adım atılan bir şey var mı kulüpde… Bu takımın başındakiler şahsi ticari hayatlarında da acaba bu kadar başarısız mı ? Hani bakkal işletemez bunlar diyeceğim ama işletmeleri fabrikaları tıkır tıkır işliyor… Mütevazi şehrin mütevazi kulübünü yönetmekden acizler ama ne yazık ki…

  9
  1
 5. Bırakın onu bunuda. Trabzon maçında herkes stada! Bu takımı ayağa kaldıracak yine taraftardır. Yeni hocamızla her şey daha iyi olacak Allah’ın izniyle. Sonuna kadar destek. Sene sonu gitmesi gerekenlerde belli zaten!

  9
  6
   1. @obursali yorumuna yanıt olarak

    Bunun sorumluları sadece 1060 değil, Bursa’nın ve Bursaspor’un geleceğini AKP iktidarı ve kuklası Ali Ay yönetimine peşkeş çekenlerdir.

 6. Geç alınmış doğru karar bakalım faydası nekadar olacak. Lig bitti küme düşüyoruz Samet hoca hala hatalarını kabullenmek yerine pembe tablolar çizmeye devam ediyordu.

 7. Bence Rıza Çalımbay gelse daha iyi olurdu da Mesut bakkal Samet aybabadan 30 kat daha iyidir. Samet aybaba aptal gibi maçta
  gören kör gibi. ÖRNEK hangi maç bilmiyorum ama burak kapacak sağ tarafı felç etmişti samet aybaba gören kör gibiydi yine
  Onur atasayar varken.

  1. @obursali yorumuna yanıt olarak

   Hemen bir paraşüt siparişi ver.
   Düştüğümüzde bi yerin kırılmasın!
   Altımızdaki takımlar bile bizden iyi top oynuyorlar sen Göztepe maçını ver gör bak takım nasıl düşüyor işimiz resmen şansa kaldı kardeşim.

 8. MESUT BAKKAL OLMASI GEREKEN BENCE LİG BİTSİN YOLLA MESUT BAKKALI BAK BAŞKASINA ŞİMDİ TAKIMA SAHİP ÇIKMA ZAMANI MORİNYOYU GETİRSE YÖNETİM BURUN KIVIRIR TARAFTAR BU SENEYİ ATLATALIM SONRA BAKILIR

  4
  1
 9. Kembo affedilsin tempo tutsaydı emin olun daha iyi yerde olabilirdik zaten kanat oyuncusu yoktu onuda kadro dısı bıraktı samet aybaba çok bilmişimiz morinyomuz guardiolamız

  4
  1
 10. Sevgili Bursasporlular Sn Aa da Sn Samet H da 3 hafta önce neden ligler ara verildiğinde bu işi çözmedi,Samet H yıllardır bu lig de futbolcuların kendisini artık istemediğini daha yeni mi anladı Bursaspor a çok zarar verdiniz yazıklar olsun ne diyelim ki ben sezon sonu çok çok şeylerin değişeceğine inanıyorum şimdi konuşma zamanı değil şu an birliktelik zamanı destek zamanı bu destek AA ya asla değil tabiki sevdamıza takımıza destek bakın sonra kendini bilmezler der ki bakın bize herkes köstek oldu bu takımı taraftar da düşürdü derler sakın ola cahillerin ağzına sakız olmayalım bu takım bu şehrin takımı bizim sevdamız

 11. Arkadaşlar bu bakkal g.birliği düşmesine payı var sezon başı alanya düşmenin 1.adaıydı bu adam bitik
  aybaba bakkaldan iyidir
  Bunu kimse değiştiremez
  Futbolcunun parasını odemedin mi kimi getirsek fark etmez

  1
  1
  1. @Karacabeyli yorumuna yanıt olarak

   Haklısın iyidir ama, Samet hoçe iyi giden takımın kimyasını bozdu,bu saatten sonra düzelceni inmıyorum,Alanya maçı son şansıydı.
   Artık yeni sayfa açma zamanı geldi çattı, ya düzelir, yada kötü gidiş devam .

 12. Bursa, kentiyle halkıyla zaten küme düştü, futbol takımı da düştü düşecek. Bursasporun şampiyonluğuna şaibe getiren sözler söyleyeni alkışlayın Bursalılar Bursasporlular size de bu yakışır kendinize yakışanı yapın.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu