Amedspor’dan şok Bursaspor hamlesi!

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, yıllar sonra yeniden aynı ligde buluşan ve araları gergin olan Bursaspor ve Amedspor arasında bu sezon oynanacak maçlar öncesi yapılan girişimleri bugünkü köşesinde paylaştı…

Özdal, yazısında şu bilgileri paylaştı:

Bursaspor’un şampiyon olduğu 2010 yılındaki olaylı Diyarbakırspor maçlarının ikisini de statta izlemiştim.

Bursa Atatürk Stadyumu’ndaki maçta da olaylar çıkmıştı ancak Diyarbakır’daki maçta, hakem ve bir meslektaşımız tribünden atılan taşlarla yaralanmış, stattan sağ salim ayrılan Bursa kafilesi kendisini şanslı hissetmişti.

Sadece futbolcular ve teknik heyet değil, Bursa’dan gelen kim varsa  polis araçlarında olmalarına rağmen havaalanına kadar taşlanmıştı.

Statta 1 saati aşkın süre mahsur kaldığımızı da hatırlatayım.

Bursa’da Diyarbakırspor  taraftarlarının açtığı şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan posterinin yanlış anlaşılması üzerine başlayan süreç, sadece Diyarbakırspor taraftarının değil, neredeyse tüm Diyarbakır kentinin Bursaspor’a bilenmesine yol açmıştı.

O yıl Bursaspor şampiyon olmuş, Diyarbakırspor ise bir daha toparlanmamak üzere alt lige düşmüştü.

Bu olaylı maçın ardından Diyarbakır-Bursa Dostluk Grubu kurulmuş ve iki kentin gazetecileri ile STK temsilcileri  Bursa ve Diyarbakır’da misafir edilmişti.

Ancak bu iyi niyetli girişim bile maalesef 2  kulüp arasındaki gerilimi düşürememişti.

Nerden mi bu düşünceye sahibim?

Malum Bursaspor, bu yıl 2. Lig’de mücadele edecek.

Tesadüf o ki kura çekiminde Bursaspor, Diyarbakır kentinin futboldaki en önemli temsilcisi Amedspor ile aynı gruba düştü.

Edindiğim bilgiye göre Amedspor yöneticileri, Türkiye Futbol Federasyonu’na biri resmi, diğeri sözlü iki başvuruda bulunmuş.

İlki Bursaspor ile aynı gruptan yer almamalarına yönelik resmi talepte bulunmaları.

Yani Amedspor yöneticileri, “Biz Bursaspor ile aynı grupta oynamak istemiyoruz” diyerek TFF’ye resmi yazıyla başvuruda bulunmuş.

Ancak Türkiye Futbol Federasyonu Amedspor’un başvurusunu değerlendirmeye almamış. (TFF sadece Amedspor’unkini  değil 2. Lig’de 10’u aşkın kulübün benzer taleplerini de reddetmiş)

Bunun üzerine Amedspor’dan ikinci hamle gelmiş.

Amedspor yöneticileri bu kez 6. haftada oynanacak Amedspor-Bursaspor maçının seyircisiz oynanmasını ve tarafsız bir sahaya alınmasını  sözlü  şekilde teklif etmiş.

Tüm bu gelişmeleri Bursaspor Başkanı Furkan Banaz’a teyit ettim.

Banaz, TFF yöneticilerinin Amedspor’un seyircisiz şekilde tarafsız sahada maç talebinin kendilerine sorulduğunu belirterek, “Biz de sözlü olarak, ‘Madem Amedsporlu yöneticilerinin böyle bir talebi var, biz de Bursa’da oynanacak maçın seyircisiz oynanmasını ve tarafsız bir sahaya alınmasını isteriz’ dedik. Ayrıca Bursaspor camiası olarak Amedspor ile bir sorunumuz olmadığını TFF yetkililerine ilettik” dedi.

 

Şimdi ne olacak?

Amedspor’un henüz resmiyet kazanmayan talebine Türkiye Futbol Federasyonu nasıl yanıt verecek?

Öncelikle şu hatırlatmayı yapayım:

Bir kentteki müsabakaların hangi koşullarda oynanacağına Türkiye Futbol Federasyonu değil İl Güvenlik Kurulu karar verir.

TFF, sadece kulüplerin taleplerini İl Güvenlik Kurulu’na iletir.

Edindiğim kulis bilgisine göre Amedspor’un maçın tarafsız sahada  oynanması  talebinin kabul edilme ihtimali çok düşük.

Çünkü böyle bir durumda Türkiye’deki stattlarda güvenlik zaafiyeti olduğu algısı oluşacak.

Bunun yerine misafir takım seyircisinin maça alınmaması veya maçın seyircisiz oynanma ihtimali daha yüksek.

Ancak bu kararı verecek olan da Diyarbakır İl Güvenlik Kurulu olacak.

Maçın koşullarını belirleyecek karar maçtan birkaç gün önce verilecek.

Tabii İl Güvenlik Kurulu kararında iki kulübün anlaşması da önemli rol oynayacak.

İl Güvenlik Kurulu kararı ne olursa olsun, temennimiz Bursaspor ile Amedspor arasındaki gerginliğin sona ermesi ve futbolun ruhu olan dostluk ve kardeşliğin tesis edilmesi.

Çünkü ne Bursalıların Diyarbakırlılarla, ne de Diyarbakırlıların Bursalılarla bir sorunu var.

Türkiye’nin en güzel, en kadim iki kentinin bu tür gerilimlerle anılması hem Bursa’ya hem de Diyarbakır’a zarar verir.

13 Yorum Onay bekleyen 10 yorum var

 1. Hangi şartta olursa lütfen savaşın değil, BARIŞın propagandasını yapın!
  Türk, Kürt, Yunan, Ermeni, Fransız, Rus, Ukraynalı demeden, insanin sadece “insan” olarak algılandığı, dostluk ve huzur içinde beraber yasadığı, sınırların kalktığı bi dünyada yaşamamız dileğiyle…

  40
  3
  1. @YaVuzBu🇳🇬 yorumuna yanıt olarak

   Sevgili Bursasporlular yorumum bu yazı hakkında değildir
   Bursaspor şampiyonluk sonrası gelen yönetimler ve kulüp ün bu hale getirilmesi yönetici alacakları devletin alacakları tüm borçlar ortada peki işin hukuki boyutu açısından ne olacak Bursa da küme düşüyor ne yapılmak isteniyor bir operasyon yapılsa düşüş bu kadar olamazdı eğer alacaklı olanlar Bursaspor amatör olunca ne yapacaklar ne olacak yada bu gençler ile ligde tutunup iyi bir jenerasyon yakalayıp tıpkı eskiden olduğu gibi süperlig mi hedeflemek kısaca Bursa da ne yapılmak isteniyor kimse açık net değil hiç bir yönetim mahkemeye başvurmuyor yada kanunlar mı yetersiz kalıyor veya herşey kitabına mı uydurulmuş hiç bir kanunsuzluk yok sadece bunun adına kötü yönetilmiş mi denilecek lütfen açık olunsun adalet sevgi saygı olsun ayrıca eski yöneticiler şu konumdan sonra Bursaspor dan alacaklarını alamazlar bakın yardımların forma satışların kombine satışları da büyük azalma var herkes birbirine benim verdiğim para alacaklara mı gidiyor diye yardım yapmıyor bu büyük tehlike eğer yeniden bir aya kalkış diriliş olucak ise lütfen buna herkesim katılmalı siyasetçisi de a partilisi b partilisi de her kesim grup taraftar da yani şehir açık net olmalı

 2. Neden şok olsun gayet mantıklı bi talep. Kötü niyetli olsalar kendi sahalarındaki maçı tarafsız stada almak için talep etmezler. Bence amedspor yöneticileri mantıklı bi talepte bulunmuşlar. Bursadaki maçta tarafsız stada alınmalı.

  29
  1
 3. Ben Federasyonun yerinde olsam bu maçı ipneliğine Trabzon’a veririm. Orası da PKK’yı hiç hazetmeyen bir şehirdir. Amed’e bi de Trabzon’da kaymak iyi olur.

  20
  13
 4. Yeter artık her takım kendi sahasında oynadığı maçları seyircili oynasın deplasman takımı gitmesin ev sahibi ekip ne ekersen onu biçer kendisi ceza alır ayrıca futbol bir eğlence birbirimize düşman olarak süreklilik gostermesin ülkemizin etrafında düşman çok içerde düşman yaratmayalim bu ülke hepimizin birlik beraberlik içinde yaşayalım ömür kısa. Ayrıca iki şehirdeki insanların birbiriyle sıkıntısı yok Bursa’da yüzlerce Diyarbakırli yaşıyor işadamları var Bursaspor yönetimlerinde bulundular onlar araya girsin bu tatsızlık bitsin en büyük bursaspor

  17
 5. Ne seyircisiz ne de tarafsız saha biz oraya gideceğiz,emniyetten de koruma istemiyoruz,var sa maçası yiyen saldırır.ki artık ülke eski ülke değil.Askerimiz gerekeni dağda yapıyor.

  11
  14
 6. amedspor gibi teröristleri destekleyen takımı kapatmayan ve hiçbir hukuki işlem başlatmayan tff nin yatacak yeri yoktur bu haysiyet yoksunlarıyla dostluk düşünülüyor sizinde haysiyetiniz yokmuş demek ki ayrıca diyarbekirspor zamanında yapılanlar doğru değildi ama amed diyarbekir gibi değil ziraat kupası maçında yapılanları unutmayın derim

  10
  9
 7. Tamam gerginlik olmasın olay çıkmasın da… Gereksiz dostluk mesajları da vermeye gerek yok. Bursaspor’un tek kardeş kulübü var. Oldum olası Diyarbakır’ı da taraftarını da sevmem.

  7
  20

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu