Allah sevgini kalbimizden eksik etmesin…

Aşktır Bursaspor dediler sorduklarım. Düşündüm elbette aşktır da sadece aşk mıdır? Başka duygular barındırmaz mı hiç içinde? Barındırır bana göre. Çok şey barındırır hem de.

Mesela emektir Bursaspor.

Fabrikada çalışan bir işçinin elindeki nasır, alnındaki terdir. Gecenin bir vakti Timsah Arena’da yapılan bir pankarttır. Kar yağdığında sahaya girip kar küremektir.

Maç öncesinde bir besteyi saatlerce denemektir maçta söylenemeyeceğini bilsen bile. Aidiyettir Bursaspor.

Deplasman da tanıştığın biriyle atkı değiştirirken yeşil-beyaza son kez bakar gibi bakmaktır. Kimse görmesin diye aceleyle montunun cebine sokmaktır aldığın atkıyı. O stadı evin bilmektir. Ayak bileklerine kadar gelirken tuvaletlerindeki pis su gocunmadan girmektir. Olsun bir şey olmaz demektir. Sahiplenmedir. Aldırmadan yediğin coplara kardeşini polisin elinden almaktır. Başkaları şampiyonluk kutlarken heykeldeki yeşil-beyaz formalardır. Biber gazları ağlatmışken ananı yaşlı bir teyzenin balkondan sarkıttığı poşetteki sudur, limondur.

Veya alışkanlıktır. Şehrinde başka takımın formalarını gördüğün günün ertesinde formanla çıkmaktır dışarı inadına. Yerel basından bir gazete geçince eline en arka sayfasını açmaktır önce. Bir vücuttur Bursaspor.

Ömer’in kafasındaki bandajdır. Eser’in kırılan ayağı, İbrahim’in burnudur. Ersel’in çıktığında maç içinde yerine taktığı omuzudur. Cefadır, vefadır BURSASPOR.
Macun Köy diye bir stad olduğunu bilmektir. Camları kırılmış bir otobüste yolculuk edip zatürre olmaktır. Ali Tandoğan diye bağırmaktır başka takımda olduğunu bilerek. Boş mukavelelere atılan imzalardır. Şükrü Şankaya’nın, Orhan Özselek’in mezarına giden kupadır. İbrahim Yazıcı’yı hep rahmetle, minnetle anmaktır. Mehmet Özman’ın sesini hala radyoda duymaktır. Koca bir camiadır Bursaspor.

Arkadaşlıktır, kardeşliktir. Tanımadığın insanlarla omuz omuza haykırmaktır aşkını. Sınıf ayrımı gözetmeksizin boyundaki yeşil-beyaz atkıdır. Beraber söylenen bestelerin ana fikridir Bursaspor.
Yılın 12 ayı, ayın her günü, günün her saatidir Bursaspor.

Anneler gününde anne, babalar gününde babadır. 14 Şubat’ta ellerdeki güldür. Deplasmandır Bursaspor. Otobüsü şarampolde durdurup aşağıya işemektir. Bir sigarayı üç kişi dönmektir yeri geldiğinde. Bölüşmektir simidini yanındakiyle. Başka şehirlerin tabelalarına Teksas yazmaktır.

Polis üstünü ararken gülmektir nispet yaparcasına. On binler seni ıslıklarken sana küfür ederken orda olduğunu hissettirmek için ses tellerin kopuncaya kadar bağırmaktır. Dışarıda ne olacağını düşünmektir daha içerdeyken. Bir mevzu olduğunda koşmaktır abinin ardından. Ardından gelen kardeşini kollamaktır. Dönüş yolunda da vardır Bursaspor.

Kimi zaman sevinçle söylenen marşlar kimi zaman kafanı cama yaslayıp düşünmektir sevdiklerini. Eve geldiğinde de bitmez. Annenin sesin açılsın diye yaptığı bir ıhlamurdur. Onca yorgunluktan sonra çekeceğin uzun süreli uykudaki rüyadır. İnattır Bursaspor.

Meydan okumadır. 17 ye karşı tek olsa da dik duruştur. Şerefsizliğin yağmur olup yağdığı bu ligde ıslanmadan kuru kalmaktır. Gözyaşıdır Bursaspor.

Abdül abinin mezarı başında ağlamaktır. 2010 da sevinçten ağlamaktır. Bekleyiştir. Saatler gibi gelen dakikalık bekleyiştir. Cezaevi kapılarında sevdiklerini bekleyiştir. Tam 47 yıl o anı bekleyiştir. Baş kaldırıştır Bursaspor.

Arkadaşların sorduğunda bu sene şampiyon kim olur diye senelerdir değiştirmeden aynı cevabı vermektir. İstanbul’a karşı Bursaspor demektir.
Tokattır Bursaspor.
Kadıköy de Ozan’ın, İnönü de Zapo’nun attığı tokattır. Boğazda ki bayrağı görünce her İstanbullunun yüzünde hissettiği tokattır. Büyüklüktür Bursaspor.

Seni küçümseyerek siz kaç kere şampiyon oldunuz bak bizde 3 -4 yıldız var diyenlere armadaki ay yıldızı göstermektir. Geri dönüştür Kadıköy’de, İnönü’de. Ömrü billah dönemezler artık ikinci ligden denilirken dönüp şampiyon olmaktır.

Okuldan kaçarak Ajax maçına gitmiş bir çocuğun heyecanıdır. Vahit’in Dundee’ye attığı o şahane goldür. Musisi’nin timsah yürüyüşüdür. İmparator Biyediç‘in frikikleridir. Sedat 3’ün kolundaki milli gururu, Batalla’nın kaptanlık pazı bandıdır.

Olimpiyat’ta 32.000, İzmir’de 17.000, Yalova’da iskelede gecenin 02:00’sinde 2500 kişidir. Ivan Ergiç’in Manchester maçında okullara dağıttırdığı biletlerdir. Bursa’dır Bursaspor.
Muradiye‘de fırından çıkmış sıcak ekmek kokusu, Yıldırım‘da bir evin bacasından tüten soba dumanı, Altıparmakta bir arabanın farı, kapalı çarşıda tavla oynayan esnafın elindeki zardır. Mahfelde oturup içilen bir çay, Mudanya’da yenilen bir balık, Gemlik’ten alınan bir teneke zeytin, Arapşükrüde bitmiş bir kadehtir. Vakıfköydeki alt yapı topçusunun hayalleridir. Sebeptir çoğu zaman. Boş derste Bursaspor arması çizilen defterlerin bitmesine sebeptir.

Benim oğlum büyüyünce doktor olacak mühendis olacak diyen babaların toto gibi karneyi gördüklerinde üzüntülerine sebeptir. Bir kalbe iki sevda fazla diyip terk edilen genç kızların üzüntülerinin sebebidir. Bir genç kızın hayallerini karartacak kadar gaddar, tek suçu onu sevmek olan insanların gençliğini çalacak kadar acımasızdır. Kimi zaman hayal kırıklıklarıdır Trabzon‘da Ankara‘da Sakarya‘da, Malatya‘da. Ama sağlam’dır Bursaspor. Sırtını Uludağ’a yaslar.

Sonsuzluktur. Sonu yoktur. 1 Haziran 1963’te kurulmuştur. O günden bugüne bu şehirde geçen zamandır. 56 yaşındadır. Ha devrildi ha devrilecek diyenlere inat devrilmeyecek yaşayacaktır. Yarım asırlık bir çınardır Bursaspor.

Kocaman bir çınar. Kökleri onun için atan yüreklere tutunmuştur. Dalları dünyayı saracaktır. Nice senelere Bursasporum. Allah senin sevgini kalbimizden eksik etmesin…

25 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Az önce Şamil ile ilgili haberi ve yapılan yorumları okudum. Şamil’e övgüler düzülüyor. Yüzlerce kişi yapılan olumlu yorumları beğeniyor. Oysa Şamil Bursaspor’da iken benim Yaptığım olumlu yorumlara bu taraftar eksiliyordu. Bazıları benim Şamil olduğumu bile iddia ediyorlardı. Bugün ne değişti peki?
  Son maç, Malatya ile oynuyoruz. Sahadaki oyunculardan biri Murat Yıldırım idi. Bursaspor’dan, arkasına teneke bağlanarak gönderilmiş bir oyuncuydu. Her maç eleştiriliyordu taraftar tarafından. Protestolar yapılıyordu onun için maçlarda. Oysa Murat, geçen hafta oynanan son maça kadar, Malatya’nın toplamda 34 maç ilk 11 oynamış, en fazla süre alan üçüncü oyuncusu olmuş bir profesyoneldi. Takımının 5.bitirmesinde, Avrupa’ya gitmesinde büyük katkısının olduğu çok açık. Bu yaşadıklarımızda aslında derin anlamlar var ama anlayana! Örnekleri daha da arttırmak mümkündür.
  Bursasporumuzun, içinde benim de olduğum taraftarının, artık kendini sorgulaması gerekmez mi? Yanlışımızla yüzleşmeliyiz artık. Bu her şeyi çok bilen taraftar profili ne yazık ki takımımıza çok zarar vermektedir. Eğer bir yerlerden başlanacaksa, buradan da başlanabilir örneğin. Yoksa, “aynı tas, aynı hamam” örneğinde olduğu gibi hiç bir şey değişmeyecektir.
  Albert Einstein’ın da dediği gibi: “Aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçları beklemek, deliliktir.”

  44
  6
  1. @sementit yorumuna yanıt olarak

   Sevgili Bursasporlular,camiada güzel şehrimde herkesim asli görevini çok iyi yapar ise başarı gelmiştir.Biz taraftar olarak başkan,teknik direktör olmaz isek elbetteki fikir söylenecek ama o makamın sahibiymiş gibi değil camida herşey yerli yerinde olacak taraftar tirbünde güçlü ve destek olacak siyasetçi desteğini ve gücünü hizmet olarak verecek ,başkan ve yöneticler güçlü ditrayetli samimi dürüst olacak basın gerçekleri yazacak herkesim kendi şini düzgün yapacak çalışanlar adam gibi hizmet edecek (Bursaspor alt yapısı futbolcuyyu geliştirmiyor )

   3
   1
  2. @sementit yorumuna yanıt olarak

   Maalesef hiçkimseyi beğenmedik hep sadece eleştirdik, yuhladık, çok iyi karakterli futbolcular geldi geçti, bıktırdık zorla gönderdik, sonra kıymetlerini anlayıp “keşke” diyoruz. Benim aklıma ilk gelenler şamil, murat yıldırım, erdem. Hiçbiri karaktersiz yada kötü futbolcu değildi, biz kimseyi beğemmedik.

   8
   2
   1. @Kadir yorumuna yanıt olarak

    Henüz parası olan ve paralı ekibi olan bir isim ortaya çıkmadı. Ciddi projeleri olan ve Bursaspor’u bu kaostan çıkaracak fikirleri olan biri de çıkmadı. Ortada sadece ne parası ne fikri olup ortama hava yapmaya çıkanlar var.

    Gelinen noktada Bursaspor’un önümüzdeki döneminin de karanlık olduğunu gösteren temel göstergelerden birisi bu. Şu an hoca yok, futbolcu yok. Yönetim yok, kulüpte muhatap yok. Futbolcu transfer etmek isteyen kulüplerin karşısında Bursaspor diye bir kurum yok.

    Bursaspor önünde çok alternatifi olmayan bir durumda. Ya kent bütünleşecek ve bir şekilde bu borçların en azından sistemi çevirecek döngüyü oluşturacak kadar ödenecek ya da Bursa’dan kazanan güçlü kurum kuruluş ve kişiler bir araya gelerek Fenerbahçe’nin yaptığı gibi parayı verip kulübü kurtaracaklar.

    Üçüncü bir seçenek var mı bilmiyorum. Anadolu’da Erzurum, Gaziantep gibi şehir takımları borçtan kurtulmak için alttan BB Erzurumspor, Gazişehir Gaziantep takımlarını çıkardılar. Ancak Bursaspor’un böyle bir şansı da yok. Şampiyon apoleti olan takımı kapanmaya gönderemeyiz.

    Hasılı Bursa susuyor. Bursa ortada bir şey yokmuş gibi davranıyor. Ancak geçen zaman Bursaspor’un aleyhine işliyor. Allah korusun ilk yıl süper lige gelmesi gereken Bursaspor, borçlar, yapılamayan transferler, hacizler, alacaklar, kavgalar içinde bir daha küme düşerse?
    Alpaslan yıldız dan alıntıdır

    2
    1
   1. @SoyluBursa yorumuna yanıt olarak

    Ama bir şey beğenmiyor dediğiniz taraftarlar da haklı.
    Sivas,Malatya, Kasımpaşa gibi takımlar,
    Robinho, Giulerme, Diagne,Trezegeut gibi oyuncular bulurken, bizim Aytaç,badji,Tunay gibi oyunculara mahkum edilmemizi kabullenmemiz mi isteniyor.
    Hemde o kulüplere bizden daha az paraya geliyor yukarıda saydığım topçular. Burada bir yanlışlık yok mu?
    Şampiyon kulüpte Ergic,Edu, Ndiaye, Bellushili,Batalla gibi topçular mı olmalı orta sahada yoksa, murat yıldırım,Adem koçak,Aytaç Kara, badji,İbrahim Dağaşan,Şamil Çınar,Cem Paul karacan,Musa çağıran gibi adamlar mı olmalı.

    4
    3
  1. @SoyluBursa yorumuna yanıt olarak

   3 sezondur gosteremedigimiz refleksi, birliği, beraberliği oluşturmak zorundayız. Biliyorum ki Bursaspor deyince herkesin öfkesini,kinini bir kenara bırakıp birbirimize sımsıkı sarılmakla geçer bu kötü günler.
   BURSASPOR SEN ÇOK YAŞA…..

   3
   1
 2. Bir Baskan adayı bile yok Kulübün hakkını savunacak Var dan bir sürü puan kaybetmişsin Fifaya basvuru yapabilecek bir allahın kulu yok, yok oglu yok

  17
  2
  1. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Sen ağlat biz yine severiz seni hemde hiç bir karşılık beklemeden içinizi acıtsanda canımızı yaksanda gözümüzden yaş akıtsanda biz severiz seni BURSASPOum,iyiki varsın DOĞUM günün kutlu olsun

   2
   1
 3. Biri bu kulübe sahip cıksın hakkını arasın Fifaya başvursun Var dan dolayı kazandığımız davalar oldu Yazıcı döneminde

  3
  4
 4. Edebiyat yapmayı bırakın. Bursaspor bu saatten sonra sadece siyasilerin oyuncağı haline gelmiş sıradan bir belediye takımıdır. 56 yıllık çınarı 3 senede AKP’nin oyuncağı yapıp şampiyon takımı küme düşürenler eserleriyle gurur duysunlar.

 5. Düştüysek kalkarız Allahın izniyle!!! Yeterki bizim gibi inançlı bizim gibi hırslı bizim gibi Bursaspor için bu kadar borç harçtan kurtarabilecek her zorlukta bizim gibi canını dişine takabilecek bir başkan gelsin başımıza!! bizde destek olmaya varız herzaman burdayız!! olmadık mı!? her sene yeni formanı almadık mı her maçına gelmedik mi kampanya yaptın da borclar için para vermedik mi? yap herkes gönlünde kopani versin biz herseye varız yeterki bu şampiyon takım bu güzel Bursasporumuzu hep birlikte ayakta tutalım 1sezon sonunda tekrar ait olduğumuz yere süper lige çıkalım!!! İyiki varsın Bursasporum iyiki doğdun!

 6. Yaşarken kalbimde ölürken kabrimdesin.Sevmek suç ise cezasini fazlasiyla çekeriz ama asla ama asla vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz.Yerin dibinede girsen biz yine Bursasporluyuz.Bize babadan dedemizden kurucu üyelerimizden kalan mirastır.Doğum günün kutlu olsun Bursasporum.

 7. Bursaspor her evin bir ferdidir Bursa da Bursaspor bizim herşeyimiz hayatimiz nefesimiz emanetimiz.Bursasporluluk ağırdır ayrıcalıktır anlatılmayan bir duygudur.Bursaspor hayatimizin her yerinde evimizde,İşimizde,arabamizda,dükkanimizda,mezarimizda,kalbimizde yaşar.Neyleyim İstanbul takimini ben Bursasporluyum vazgecmem…Bursaspor başkadır…

 8. Babamın omzunda gelmiştim yanına aşık olmuştum ben sana atatürk stadında çubuklu formanla efsane tekxasınla şampiyonluk yakışır o KUTSAL YEŞİL BEYAZA

 9. “Olimpiyat’ta 32.000, İzmir’de 17.000, Yalova’da iskelede gecenin 02:00’sinde 2500 kişidir. Ivan Ergiç’in Manchester maçında okullara dağıttırdığı biletlerdir. Bursa’dır Bursaspor.
  Muradiye‘de fırından çıkmış sıcak ekmek kokusu, Yıldırım‘da bir evin bacasından tüten soba dumanı, Altıparmakta bir arabanın farı, kapalı çarşıda tavla oynayan esnafın elindeki zardır. Mahfelde oturup içilen bir çay, Mudanya’da yenilen bir balık, Gemlik’ten alınan bir teneke zeytin, Arapşükrüde bitmiş bir kadehtir.” Bunların hepsini yapip başka takim tutan da var bursada bence yazi çok fazla abarti olmuş nedemek allah bursaspor sevgisini kalbimizden almasin demek dinmi peygambermi bursaspor genelde bu söz onun için söylenir

  11
  1. @Cigerim yorumuna yanıt olarak

   Dinle ne alaka şimdi ya? Sen Bursasporlu olduğuna emin misin? neyin abartısıymis az bile söylemiş Bursaspor küme düştü diye arabasini parçalayanlar biliyorum ben bu sevgi bu değer çok başka!!! sen yanlış düşünüyorsun bence bikez daha düşün

   2
   1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu