Alinur Aktaş “Ben Bursasporluyum kardeşim”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Büyükşehir Stadyumun’da merak edilenleri konuştuk. Atatürk ismini kaldırıyor söylemlerine karşılık “Gerekirse stadyumunda adını Atatürk yaparız. Bunu neden yapalım. Atatürk Spor Salonu yıkılacak, daha modern yapılıp adını da törenle Atatürk koyacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan hem merak edilenlere cevap, hem de yapılan bazı algı söylemlerine sert yanıtlar geldi. İki farklı müjdeyi de veren Aktaş “Havuzlupark artık bize devrediliyor. Bursa’nın anılarını tekrar yaşatmak boynumuzun borcu. Oraya tarihi dokusuna uygun, modern ve mükemmel bir tesisle yılın 12 ay’ı hizmet verecek açık, kapalı havuzlu park’ı ayağa kaldıracağız” dedi.

-Stadyum’un eksikleri ve çevre düzenlemesiyle alakalı yaptığınız girişimler ne durumda?

“Temennimiz bitime 2 hafta kala hiç Play-Offlara kalmadan inşallah Bursaspor’umuz şampiyon olsun inşallah. Bursaspor’un da yeni mekanı burası. Ben öncelikle bir dönem önce ki başkanımıza katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Çok iyi niyetlerle yapılmış, Bursaspor için yapılmış bu güzel mekanın sizin de bildiğiniz gibi bazı eksikleri var. Ciddi bir proje burası. Özellikle Timsah kafası diye adlandırılan durumla alakalı bilgi vermek isterim. İnşaat %55 seviyesinde şu an. Timsah kafasının içerisinde ki zemin kaplamalar, yan duvarların kapatılması, ve bir takım imalatları devam ediyor. Bütün diğer eksikleri tamamlanıyor. Çalışmalarımız yıl sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Temenni edelim ligler başlamadan önce tamamlayalım, ancak 3, 5 hafta sarkabilir. Yıl sonuna doğru tamamlamış olacağız. Bursaspor için bu mekan önemli ama stadyumların sadece 2 hafta da bir maç oynanması için değil, etrafında ki yaşam alanlarıyla beraber maalesef bu anlamda ciddi sıkıntılar var. Biz stadyum içerisiyle alakalı Bursaspor’a destek olacağız. Stadyum etrafını yaşayan bir stadyum yapmak konusunda da girişimlerimiz oldu. Yılın 12 ayı yaşar hale getirmek lazım.”

-Bursa’ya yeni spor tesisi yapılacak mı? Yapılacaksa hangi branşlar için daha çok tesis yapılacak?

Şimdi bakın 3 milyon nüfusu var Bursa’nın. Her yıl Ocak ayında yenileniyor. 30 yaş altı nüfusu 1.300.000 civarında. Genç bir nüfusa sahibiz. Biz ne kadar spor salonu yapsak, ne kadar spor alanı yapsak açıkçası azdır diyoruz. Halı sahalar, zemin değişimleri, Uludağ Üniversitesine futbol sahası yapıyoruz. Yıldırımspor’a, Karacabeyspor’a ayrıca başarılar dilerim. İlçelerimizde yapılan yatırımlarımız var. Ben buradan bir müjdeyi daha vermiş olayım. Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Havuzlu Park da kısa bir zaman içerisinde Bursa Büyükşehir Belediyesine geçecek ve tekrardan ayağa kaldıracağız. Yılın 12 ayı hizmet verecek bir tesisi Bursa’ya kazandıracağız. Bunun müjdesini de buradan veriyorum. Herkesin gönlü rahat olsun. Oraya muazzam bir tesis kurarak herkesin hayalini tekrardan hayata geçirmiş olacağız. Yeni spor sahaları ve yeni spor tesisleri Bursa’ya kazandıracağız. Bizim takım sayımız çok fazla. Bursaspor inşallah ait olduğu Süper Lig’e çıkar. İnegölspor, Karacabey, Yıldırımspor, Bal takımlarımız. Saha ve salon sayılarımız artacak.

-Büyükşehir Belediyespor’un yeni sezonda daha fazla yatırımla destekçisi olacak mısınız? Bizi bu anlamda neler bekliyor?

Güzel bir konuya temas ettiniz. Büyükşehir Belediyespor’da futbol harici bir sürü branş var. Biz yeni değerler, yeni heyecanlar oluşturmanın derdindeyiz. Bayan voleybol takımının isim hakkını satıp, erkek voleybola dönüştürmenin çok haksız ve mesnetsiz bir eleştirileri oldu. Bizim bayan basketbol takımımız var. Hatta ben buradan bir şeyi daha ilk kez söylemek istiyorum. TBF Hidayet Türkoğlu ile bizzat görüştüm. Süper Lig’ten çekilen takımların yerine biz Süper Lig’e çıkmak istediğimizi söyledik. Erkek basketbolda Bursaspor, Tofaş gibi üst liglerde takımlarımız var. Bizim de kulübün içerisinde bulunduğu mali yapıyı göz önüne alarak bir takım oluşturduk. Önce 1. Ligde şampiyon oldu, Efeler ligine çıktık. Efeler ligini de 7. bitirdik. Aslında ilk yıla rağmen fena bir sonuç değildi. Yeni birkaç sporcumuz olacak yerli ve yabancı. Amacımız voleybol takımını kupalarla, başarılarla tanıştırmak. Galatasaray, Fenerbahçe, Halkbank ve Vakıfbank gibi yüksek bütçelerle mücadele eden bir takımımız var. Büyükşehir Belediye Spor Kulübünün ana gayesi gençler ve kadınlara sporu sevdirmek. Bütün çocuklarımıza spor yaptırmayı hedefliyoruz.

-Bursaspor’un hocası olma yolunda Bursa’ya gelen ancak geri gönderilen Metin Diyadin’in kardeşinin açıklamaları ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Gerçekten hocayı siz mi yolladınız?

Fatih kardeşim bu fırsatı vermişken çok samimi bir şey söyleyeyim. Bursaspor’un stadyumunun içerisindeyiz. İsmi büyükşehir olabilir, ancak burası Bursaspor’un. Bizim kiracımız gözükse de biz kira almıyoruz. Yasal prosedürleri yerine getirip sponsor oluyoruz. Ben Bursasporluyum kardeşim. Birileri beni Beşiktaşlılıkla tehdit etmesin. Ben başkan olmadan önce de Bursasporluydum, İnegöl Belediye Başkanı oldum Bursasporluydum. Bursa’ya geldim Bursasporluyum. Yarın sivil hayata geçeceğim ben yine Bursasporlu kalacağım. Bursaspor’un başarılı olması bana heyecan veriyor her Bursa’lı gibi. 2,3 yıl önce göreve geldiğimde şunu söylemiştim “Bursaspor’a her türlü desteği vereceğiz ama ben Bursaspor’u yönetimsel anlamda yöneten olmayacağım” üzülerek söylüyorum haksız eleştirilere maruz kalsam da Bursaspor sevgimi kimseye ezdirmem. Ben Bursaspor’un hocasının kim olması konusunda bugüne kadar beyanım olmadı. Metin Diyadin ile de ben kendisini 12 sene evvel İnegöl’de kendisiyle hoca olarak flörtümüz olmuştu. Nasip olmasa da samimiyetimiz olmuştu. Ben Diyadin’in geldiğinden de, gittiğinden de haberim olmadı. Beni ikaz ettiler Metin Diyadin’in kardeşi paylaşım yapmış diye. Ben de Mesut Mestan’ı aradım. Kendisi bana “Başkanım taraftarımız ciddi baskısı oldu. Biz kendisine böyle bir cümle kurmadık” dedi. Daha sonra kendisini aradım. Metin Diyadin’i arayarak kendisine sordum. Hatta telefonum da kayıtlı değilmiş kendisinde. Kendisi de bana “Başkanım bana Bursaspor yönetiminden böyle dediler” dedi. Bana göre hoca değiştirmek doğru bir hamleydi. Ne kadar doğru yapıldığı da belli. Ben teşekkür ederim İrfan Buz’a. Ben bunları polemik konusu yapmamak adına susuyorum. Benim Bursaspor’a zarar vermek gibi bir lüksüm olamaz. Konunun benimle nokta kadar alakası olamaz.

-Son olarak Pablo Martin Batalla heykeli için yer tahsisi ne durumda?

Pablo Martin Batalla heykeli için normalde millet bahçesine Bursaspor anı duvarı yapmıştık. O duvarı bir miktar değiştireceğiz. Batalla heykelini de orada değerlendireceğiz. Bursaspor’un çok efsanesi var ama Batalla’nın bu şehirde farklı bir yeri var. Biz anıları orada değerlendireceğiz. Bursasporlu sporculara bazı vaatlerimiz olacak. Biz bunu hakkediyoruz, istiyoruz. Bütün stk ve iş adamlarımızı. Bütün diğer kurumları maddi anlamda desteğe bekliyoruz. İlk iki olacak tek arzumuz, olmasa bile play-off’tan çıkacağız. Bir yıl daha beklememek adına sabırla iki maçı atlatmamız gerekiyor.

50 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Şampiyon olduğumuz stadı yıkıp yerine Suriyelilerin yuvarlanacağı otlaklar yaptınız ya size diyecek tek kelime yok. Hakkımı helal etmiyorum. Bursasporluluğuna da inanmıyorum.

  184
  62
  1. @ModernSky yorumuna yanıt olarak

   Aaa, Suriyeli kardeşlerimize din dil uzatmayalım lütfen. Onlar bizim misafirlerimiz. 5 milyon kişicik nüfuasu ağırlıyoruz alt tarafı. Onlar Mudanya ve Gemlik sahillerini doldurup, deniz kıyısında nargile tüttürürken biz ev sahipleri olarak gece gündüz çalışıp onları iyi ağırlamalıyız. Ayrıca millet bahçemiz de çok iyi oldu yani. Aynı yurt dışındakiler gibi. (Geri geri)

   19
   5
  2. @ModernSky yorumuna yanıt olarak

   Biz bilinçli taraftatlar da ,bu şehirde Bursaspor için çırpınan,zor gününde yanında koşan elini taşın altına koyan bütün iş adamı bürokrat siyasi ne kadar varsa hepsini bıktıran soğutan lanet olsun yardım ederken bile küfür yiyorum dedirten ama ali aya 3 sene sesini dahi çıkartmayan sizin gibi apaçi hiç bir şeyi beğenmeyen sözde taraftar müsvettelerine hakkımızı helal etmiyoruz.

   35
   44
   1. @YAŞLI TİMSAH yorumuna yanıt olarak

    Sen o sabredenlerin Ali Ay a sabrettiklerini düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Ali Ay kukla başkan olarak oradaydı. Bunlar onu seçtirip kulübün başına getirdi. Ali Ay dan değil siyasetçilerden çekindikleri ve nemalandıkları için sustular. Bursaspor u bitiren bu siyasiler ve onlara destek olan taraftar liderleri ve gruplarıdır.

    38
    12
   2. @YAŞLI TİMSAH yorumuna yanıt olarak

    Kendi söylediğinde çelişme bahsettiğin adam ali ay a destek olup yeniden seçilmesine sağladı ve küme düştük o zaman sen sesini çıkardın mı?

    38
    13
   1. @Asabi yorumuna yanıt olarak

    Fatih Akguş, koskoca Bursa Belediye Başkanının karşısında çorap giymeden yeşil ayakkaplarınla oturmağa utanmıyon mu? Bu arada Başkana Bursaspor zebra formamız çok yakışmış. Ben İrfan hocamın yerinde olsam Kubilay kazmasını 75’inci dakka falan oyundan alıp, Alinur başkanı hiç olmazsa son 15 dakka sahaya sürerim. Eğer bi tane denk getirip Kubilay’dan daha iyi ta çatala koymazsa ben de bişey bilmiyom.

    8
    37
   2. @Asabi yorumuna yanıt olarak

    Bursa Atatürk stadını yık yerine Millet Bahçesi yap sonra da ben Bursasporluyum de yemezler başkan oy moy yok

    21
    3
  3. @ModernSky yorumuna yanıt olarak

   Gençliğim izin BURSASPOR sevgisinin aşılandığı … Daha bir sürü anılarımızın geçtiği güzelim ATATÜRK stadını yıktınız. .. Şimdi kalkmış şunu yaptık bunu yapacağız diyorsunuz. … İnandık mı Hayır ???? Ne zaman ATATÜRK stadının oradan geçsem içim cız ediyor. .. Ney miş millet bahçesi imiş alt tarafında koskoca kültür park var. .. İnsanlar la alay edercesine bile bile bunları yaptınız. .Ve hala alay edercesine konuşuyorsunuz. .Yine de söylüyorum. . Sizler in ATATÜRK ilgili sözlerinize inanmıyorum. .. Yapmacık konuşuyorsunuz. .. ATATÜRK stadını yıktınız yerine Suriye lilerin koşturduğu bir yer yaptınız. .. BURSA SİZLERE MİNNETTAR DIR. ..YAPILAN LARI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ. .. ( İÇİMİZDEKİ ATATÜRK SEVGİSİNİ YIKAMACAKSINIZ. ..)

   56
   29
  4. @ModernSky yorumuna yanıt olarak

   Hayatımda bu kadar gevşek belediye başkanı görmedim şu rahatlığa bak arkadaş ! İnsan yalan söylerken biraz yüzü kızarır kaç kere sene sonu sözü verdiniz timsah kafası için !? Etrafındaki yarım yollar ve şantiye görünümü koskoca 4 milyonluk Bursa’ ya hiç yakışıyor mu ? İstanbul’ a en yakın konumdayız megakent olmamız gerekirken Akhisar gibi Kasaba görünümündeyiz. Bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor. Biraz omurgalı olun. Bizi kendinizden iyice soğutmaya başladınız…

   63
   23
 2. Arkadaşlar size bir sır vereyim mi..bu adamlarin hiç bir dediğine inanmayin.. 18 yıldır çok iyi tanimiş olduğunuza inaniyorum

  101
  33
   1. @Keamil yorumuna yanıt olarak

    Ne nankörlüğü eşek gibi 30 yıldır vergi veriyorum…Askerlik dediler seve seve gittik görevimizi yaptık….Bugün savaş çıksa evellallah yine en önde ölümüne biz gideriz…Daha hala kimin borazancılığını yapıyorsun…

    36
    13
 3. İnanmayın arkadasım suna daha terminal yolundaki tramvayı bitiremiyo bunlar borçtan stadımı bitirebilcekler itibar bakımından bursasporu cok zedelediler suriyeli din kardeşleriyle millet bahçesinde yuvarlansınlar Bursa spordan uzak dursunlar he o kadar seviyorsa madem 3 aylık manasını bursaspora bagıslar bos lafa gerek yok

  58
  19
  1. @Bursa45916 yorumuna yanıt olarak

   Demek ki Suriye’liler senin dininden değil,başkanın dininden.Merakımdan soruyorum (madem ki dini karıştırdın) şeffaf ol da hangi dinden olduğunu yazı ver.Bursaspor üzerinden siyaset yapmak bitmeden,şimdi de din düşmanlığı sergileniyor.Boyle taraftarı olan takımin başarısız olması en doğal bir durum.Boşuna yorulma Millet bahçelerinde en fazla sizler oluyorsunuz.

   3
   13
 4. Biz de inandık !
  Ama sen de haklısın Bursaspor taraftarı artık o kadar saf ki gelip Aziz Yıldırım ben Bursasporluyum dese inanır..
  Demiştin ya Trabzon yani Lazlar bize hep yardım etmiş,hadi madem kendileri bir kere Şampiyon olsunlar…..

  33
  13
 5. Siz Bursasporluysanız ben değilim demek ki, bu kadar NET. Ne olacak ise tersini söylüyor arkadaşlar ona göre okuyun söylenenleri.

  31
  11
 6. Bursaspor a ihanet ettiniz yalanlarınızla herşey Atatürk stadını yıkılmasıyla başladı, boş verin hikaye yazmayı söylemeyi Bursaspor dan elinizi kolunuzu çekin Bursaspor bu durumdaysa belediyenin ve siyasetin yüzündendir kimse masal anlatmasın.Bursaspor u Bursasporlulara ,spor adamlarına bırakın istemiyoruz sizlerin desteğini Bursanın dinamikleriymiş DİNAMİTSİNİZ.Sokakta oynar gerekirse ,kaldırımda destekleriz.Bursaspor uzaktan kumanda ile yönetilmez.Yıktınız,düşürdünüz,maddi manevi yerlerde sürünüyoruz,itibarımız kalmadı,kandırılmalar,yalanlar,rezillik diz boyu daha ne olacak.Ama nerde Rahmetli İbrahim Yazıcı gibi adam kimseye ezdirmedi laf söyletmedi Bursaspor a.Gün geldi belediye başkanına bile arası bozuldu.Çünkü Bursaspor taraftarının sesini ve ne istediğini biliyordu.Atatürk ismi niye kaldırıldı stadlardan?Neden millet bahçesi neden Atatürk Bursaspor bahçesi değil?… Atatürk stadı nasıl yıkıldığı ortada Bursaspor ve Bursaspor taraftarı asla affetmeyecek Atatürk stadını yıkanları neye karşılık ayran ve pastalara karşılık TARİH AFFETMEYECEK,

  30
  9
   1. @Sayım yorumuna yanıt olarak

    Bursaspor a siyasi gözüyle baktıkları ve yönettikleri için normaldir eksilemeleri çünkü doğruyu görmezler.Çok söz var ama gerek yok.

    6
    2
 7. Bu kentte bu takım da senin gibi tipleri çok gördü kendini fasulye gibi nimetten görme Bursa sporun en zor günlerinde biraz olsun katkısı olan katlı otoparklar alırkendemi bursasporlu dun. Ve bu katlı otoparklar karşılığında vaat ettiğiniz toprak dökme yerleri ne alemde hala beklemekteyiz. Tüm siyasilerden rica ediyorum ister sağ ister sol partili olun
  . Bu takımdan uzak durun yardım yapabilirsiniz fakat bunu reklam yapmayın siyasete alet etmeyin

  25
  12
 8. BURSASPOR U BURSASPORLULARA bırakın yeter bize , Bursaspor oyuncak olmuş herkesin elinde dilinde.Bursaspor şampiyon olduktan sonra neler olduğunu herkes biliyor.

  15
  5
 9. Koskoca Bursa’da kulübe destek olan kodaman sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor artık her göreve gelen yada kulübe yardım eden biliyor ki ağzımla kuş tutsam sonunda tepki görüp küfür yiyeceğim bizi bu zihniyet buralara getirdi kulüpten çalıp çırpanlara menfaat uğruna ses çıkarmayanlar kulübe yardım edenlere ses çıkarıyorlar gün birlik olma günü daha geçilecek Erzurum ve mavi eşekler var biz birbirimizi yersek olay off da ilk turda eleniriz başka Bursaspor yok.!

  12
  6
 10. Erecep maltapede boyle konusuyordu,seref turubunu yikilmiyacak dedi ,sonuc tarumar edildi,bu kafa rant icin ulucamiyide yikar daha modernini yapacagiz ayagina

  9
  1
 11. Metin Diyadin ile ilgili ben kendisini 12 sene evvel inegolde Hoca olarak kendisiyle flortumuz olmustu.Nasip olmasada samimiyetimiz olmustu.ne anlatmak istemis?

  5
  2
 12. Otoparkımızı neden elimizden aldın Bursasporlu başkan!
  Stada harcanan paralar nereye gitti ?
  Stadyum neden 10 senedir inşaat halinde?
  Atatürk stadını neden yıktınız?
  O dönem Ali Ay ı neden başkan seçtirdiniz ?
  Sırf senin partinden değil diye insanları yönetimden uzaklaştırmanız niye?

  2
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu