Ali Tandoğan’dan Batalla isyanı

Bursaspor'un şampiyon kadrosunda yer alan Ali Tandoğan yıllar sonra önemli açıklamalarda bulundu. Özlüce'de bir tek Pablo Martin Batalla'nın heykelinin olmasının üzüntüsünü yaşadığını söyleyen Tandoğan, “Bence o kadrodan herkesin heykelinin dikilmesi lazımdı. Tek başına bir oyuncu yapmadı bu başarıyı. Bütün takım yaptı. Bu üzüntü verici.” diye konuştu

Bursaspor’da 16 Mayıs 2010’da elde ettiği şampiyonluğun kadrosunda yer alan Ali Tandoğan’dan yıllar sonra önemli bir itiraf geldi. İstanbul’da gazeteci Atakan Kurt’un sorularını yanıtlayan Ali Tandoğan Beşiktaş’ta dönemin teknik direktörü Mustafa Denizli’ye hırs yapmasının bireysel başarısında önemli katkı yaptığı söyledi.

Tandoğan, “Mustafa Denizli sürekli bana laf sokardı. Ben orta açarken gülerdi. Kendisi iyi futbolcuymuş ama ben de defalarca asist kralı olmuş biriyim. Onun yüzünden Beşiktaş‘tan Bursaspor‘a gittim. ‘Göstereceğim sana dedim ve hırs yaptım’ sonra şampiyon olduk” dedi.

İbrahim Yazıcı’nın o dönemde kendisine kaptanlık teklif ettiğini ancak bunu takım içindeki dengelerin bozulmaması adına kabul etmediğini söyleyen AliTandoğan, bir maçta oyundan çıkan kaptan Ömer Erdoğan’ın kendisine pazubandını verdiğini, fakat teknik direktör Ertuğrul Sağlam’ın Sercan Yıldırım’ın sahaya kaptan çıkacağını söylediğini bildirdi.

Ali Tandoğan ayrıca yeşil-beyazlı kulüpte şampiyon kadronun fotoğrafının olmamasına da üzüldüğünü dile getirerek, “Bursaspor tesislerinde tek Batalla‘nın fotoğrafı var. Ama şampiyon kadrodan kimsenin yok. Batalla’nın heykeli dikildi. Bence o kadrodan herkesin heykelinin dikilmesi lazımdı. Tek başına bir oyuncu yapmadı bu başarıyı. Bütün takım yaptı. Bu üzüntü verici.” ifadelerini kullandı.

33 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. 1-ŞAMPİYON KADRONUN ,ÖZLÜCEDE POSTERİ YOK idyorsa bu konuda haklı.

  2-‘BATALLANIN HEYKELİ VAR,TÜM ŞAMPİYON KADRODAKİ OYUNCULARIN HEYKELİ OLMALIYDI,İşte bu yanlış.Bir oyuncu sadece şampiyon kadroda olduğu için değil,bu kulübe aidiyeti,şampiyonluğun dışında emeği ve hala alacağı varken gıkını çıkarmamasıdır.

  3-Kaptanlık hususuna gelince hata olmuş olabilir.Ali kardeşim sen hiç hata yapmazmısın.Maalesef hayat 4*4 olarak devam etmiyor her zaman.

  Son söz ,şampiyon kadrodaki tüm ekip ve oyuncuların isimleri FSM BULVARINDAKİ ANITTA VAR.

  139
  5
  1. @CUMHUR yorumuna yanıt olarak

   insanın keşke şampiyon olmasaydık! diyesi geliyor.
   bugün düştüğümüz bu durumu, o büyük başarının bize çıkardığı acı ve pahalı fatura olarak değerlendiriyorum.
   maalesef şampiyonluğa hiç hazır değilmişiz.
   şehir olarak büyük başarıyı paylaşamadık, taşıyamadık ve hazmedemedik.
   nedenlerini anlatmak çok uzun sürer.
   ama işin özeti, camia olarak futbolumuzun hem patronu, hem de müşterisi sayılabilecek ”3 BÜYÜTÜLMÜŞLERİN!” oyununa çok kolay geldik.

   4
   1
  2. @CUMHUR yorumuna yanıt olarak

   Ali Tandoğan; kesinlikle şampiyonluğun kazanılmasında en önemli 5-6 oyuncudan birisin. Hatta, dürüst olmak gerekirse, şampiyonluğa katkın, Batalla’nın katkısından daha fazladır. Volkan’la birlikte, sağ kanat bindirmelerin efsanedir… Heykel konusuna gelince; bunun şampiyonlukla doğrudan ilgisi yoktur, Batalla’nın oynadığı iki dönemde, bunun arasında ve halihazırda Bursaspor için ifade ettiği anlam başkadır. Batalla çok başkadır. Şampiyon kadroya da minnettarlığımız sonsuzdur.

  3. @CUMHUR yorumuna yanıt olarak

   Ali iyi oyuncuydu ama kötü örnekti.
   Miller neden gitti?
   Volkan ve Sercan çok büyük yıldız olabilirlerdi ama Ali onları gece hayatına alıştırdı.Sonuç hüsran.
   Yani Ali nin çokta bıdı bıdı yapmasına gerek yok.

  4. @CUMHUR yorumuna yanıt olarak

   Hatta senin heykelin yanına duduklediginiz karıların heykelini de yapalim heykeli olan ADAM BATTALLA kimseyi kıyaslama kardesim

  5. @CUMHUR yorumuna yanıt olarak

   Bravo Renktaşim…battalayı biraz kıskanmış olmalı..
   Şampiyon takimdakılar hiç unutulur mu, biraz ayıp etmiş Ali Tandoğan.

   Batalla tek onunu gibisi bidaha Bursaspor’da göremeyiz. Nokta

   Adam otobüste saldırı bile yaşadı..hala bursa yazıyor kalbinde..nokta..

   42
   3
  6. @CUMHUR yorumuna yanıt olarak

   Ali Veli 49 Elli Metal Timsah Battala Heykel Neresi Derken Avanak Apti Gibi Düşürdüler Ligin Dibine Paraları Alıp Futbolcu Geleceğini Satıp Emin Ve Saz Arkadaşları Tüydü Tüzgar Olup! Büyük sürpriz olmazsa bu günü 3’cü lige düştük – Kocaelispor’un galibiyeti sonrası bir üstüne çıkmamız İçin 9 puan gerekiyor bir altındaki takımın üstüne çıkmamız için 6 puan gerekiyor yani burada ikiside 2-3 hafta kaybedecek bizde 3 hafta arka arkaya kazanacağız buda tüm sezon 6 maç kazanmış takım için çok uzak bir şey zaten bu hafta Boluspor ve arkasında Eyüp maçları akla karayı gösterecek – Emin ve arkadaşları kulübün içine edip yaya bıraktı Onlar İçinde Bir Heykel Yaptıran Çıkar İnşallah Zoru Başardılar Bursaspor’u Bir Zamanlar Bursa Hikayeleri Gibi Yok Ettiler.

   42
   4
   1. @Manyastik yorumuna yanıt olarak

    Kardeşim ben düştük gözüyle bakıyorum zaten artık.

    Iyi giden takımlar bile üç maç arka arkaya zor kazanıyor.

    Iki maçımız eksik, ordan belki, oda belki, yırtarız.

    Ama oda malum.

    Tersi olursa mucize olur…

    Iki

    23
    2
    1. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

     Düştük, düştük, hiçbıdılamayın. MEnemen bugün samsun’a deplasmanda 4 atı. Düşme potasındaki herkes kazanıyor. Biz hâla laga luga. Acı gerçek şudur ki, seneye PTT 2’deyiz. Bu yoruma bir sürü eksi yiyeceğimi bilebile gerçeği dile getirmek zorundayım

     1. @Kayyum yorumuna yanıt olarak

      Kardeşim, bugün berabere bile kalırsak, hiçbir şeye yaramıcak.
      Çünkü üç puan lazım….

      Yazıklar olsun bursamızı bu duruma getirenlere.

      Kına yakın biyerinize!!

 2. Kerry Miller neden ayrıldı Ali onu da anlatsana ?
  Bunu bilmeyen çok az kişidir. Birde onu anlat. Bu kulübe emeğinizde oldu yanlışınızda. Takımdan neden gönderildiğini bilmeyen yok. Şampiyon kadronun oyuncusuydun o gün sustun bugün konuşuyorsun. Kulüp zor durumda olmasa ağzınızı açmazdınız

  58
  5
 3. Yaw sen ne konuşuyorsun değişik? Batalla Bursaspor’un efsane oyuncularından biridir, senin bu kulübe Batalla’nın yüzde 1’i kadar faydan olmuştur en fazla.

  13
  71
 4. Menemen aldı Kocaeli, Menemen maçlarını aldı. Takım %90 bu ligden de düştü. Siz hala maziyle, geçmişle yaşayın amq. Seneye İnegöl, Karacabey, Yıldırım aynı ligde oynarız artık.

  11
  1
 5. Batalla’nın heykelinin dikilmesi şampiyonlukla ilgili değil ki zaten..Yabancı bir futbolcunun kulübe olan aidiyeti için yapılan bir jest…

 6. Ali tandoğan iyi bir bursasporlu. Bursaspor için her türlü fedakarlığı yaptı. tekmeye kafasını uzatacak kadar Bursalı. Geçmişte Defalarca Bursaporda hoca olmak istediğiini yazmıştı aynı Ömer Erdoğan gibi. Özlüce nin ve vakfıköyün duvarlarında bire bir fotoraflarını koymak gerekir.

 7. Alicim batallanin herkelini bizi şampiyon yaptı diye dikmedik sen konuyu yanlış anlamışsın sanırım adamlığı duruşu hzimetleri ve en önemlisi bütün kulüpler peşinde koşarken bursamizdan başka hiçbir yerde oynamadığı için diktik sizede hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederiz fakat kimse bir battala olamadı kusura bakmayin

 8. Menemen geçen hafta maçı altınorduya sattı samsunu deplasmanda yendi bi dümenler dönüyor bu menemen nasıl oluyor altınorduya yeniliyor kendi sahasında yönetim bunu araştırın pis kokular gelmeye başladı

  1
  1
 9. Ali kardeşim,kendince iyi güzel serzenişte bulunmuşsun.Çok doğru söylemişsin,bu takımı Batalla tek başına şampiyon yapmadı ama sen de diyorsun ki; Beşiktaş’ta Mustafa Denizli’ye hırs yaptım ve Bursaspor’a geldim şampiyon olduk.Adama sorarlar! Sen böyle bir hırs yaptığın için mi ? yani senin hırsınla mı Şampiyon oldu bu takım.İnsan biraz serzenişte bulunurken sözlerine daha dikkat etmeli.Bizler her ne kadar öne çıkanlar olduysa da hepinizi sevdik.Kaldı ki Batalla heykelini Bursaspor kulübü yaptırmadı.Batalla Türkiye’de Bursaspor formasından başka forma giymem dedi ve giymedi,Batalla’dan başka alacakları için kulübü şikayet etmeyen var mı ?
  Böyle bir serzenişi Sedat 3 kaptanımız yapsa hiçbir kimsenin itirazı olmazdı.Şunu bil ki Batalla Bursaspor’u şampiyon yaptı diye değil (Şampiyonluğu futbolcu,teknik ekip,taraftarlar ile malzemecisinden yönetimine kadar hep birlikte kazandık.) gönüllerde taht kurduğu için bu heykel yapıldı ve zamanın yönetimi de tesisler de yer gösterdi.
  Bu konuda kimse alınganlık yapmasın. Bizim için Batalla bir aidiyet gösterme Sembolüdür.

 10. Bence çok hakli kimse kusura bakmicak sedat abiler nejat hoca ve sayamadığım nice abiler ben çok kızmıştım hala aynı fikirdeyem

 11. Cumhur isimli kullanıcı çok doğru yazmış , şampiyon kadronun hepsi kıymetli ve hepsi çok seviliyor ama BATALLA denince BURSA da akan sular durur , onun bu camiaya kattıkları parayla pulla heykelle ölçülemez , evet o takım mükemmeldi ama BATALLA bu camia için bir MUSUSİ bir BİYEDİÇ bir SEDAT 3 bir MESUT ŞEN gibi idol olmuştur , buna farklı anlamlar yüklemeye gerek yok , onun dışında hepiniz bu şehirde fazlasıyla sevilip sayılıyorsunuz kaptan 👋👍

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu