Ali Ay’ın yaptığı TCK’ya göre suçtur!

224 Bursa ve Bursaspor Gönüllüleri Derneği, Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay'a tepki gösteren bir içerik yayınladı.

Bursaspor Kulübü Denetleme Kurulu tarafından yapılan 15/04/2019 tarihli duyuruyu ve içeriğini büyük bir üzüntü ve şaşkınlıkla öğrenmiş bulunuyoruz.

Öncelikle duyuru içeriğinde yönetim kurulu başkanına satıldığı anlaşılan gayrimenkullerin değerinin resmi olmayan (adli delil niteliği bulunmayan) bir değerleme / eksper raporu ile belirlendiği anlaşılmaktadır.

Yönetim kurulu tarafından, kulüp başkanının alacaklarına mahsuben, kulüp kasasına yeni bir nakit akışı sağlanmaksızın yapılan satışın haksız ve kulüp menfaatlerimize aykırı olduğunu düşünüyoruz. Her ne kadar satışa haklı sebep olarak çıkılan ihalede başka alıcı çıkmadığı yönetim kurulu tarafından ileri sürülmüş ise de, bu gayrimenkullerin acele olarak yönetim kurulu başkanına satışını gerektirir haklı bir gerekçe kamu oyuna sunulmamıştır.

Kulüp ve şehir menfaatleri gereği sabırlı davranılarak ve daha kapsamlı duyuru yöntemleri kullanılarak, Bursaspor markasının gücü ve ardındaki milyonlarca taraftarın etkisi değerlendirilerek 2. hatta 3. bir ihale süreci neden denenmemiştir? Bu yolla hem kulübe nakit akışı sağlamak hem de çok daha yüksek bedellerle değerlerimizi satabilmek şansı neden / hangi saikle göz ardı edilmiştir.

Bu satışta ki kabul edilemez unsurlardan biri de, mahsubun 20/03/2019 tarihli Euro kuru üzerinden yapılmış olmasıdır. Son 1 yıl içinde kurda ki olağanüstü artış ve bu artışın enflasyon oranının çok üzerinde olduğu tüm kamuoyunun malumudur. Bu işlem ile kulüp bizzat kulüp başkanına enflasyon oranının çok üzerinde bir kur farkı ile borç ödemiştir. Bir kez daha altını çizmek isteriz ki bu ödeme kulüpten alacaklı 3. Bir şahıs yada şirkete değil bizzat kulübümüzün görevi başındaki başkanına yapılmıştır.

 

Bu eylemin, Dernekler Kanunu 32. Madde F bendi gereği;

“Her ne suretle olursa olsun kendisine tevdi olunan derneğe ait para veya para hükmündeki evrak, senet veya sair malları kendisinin veya başkasının menfaatine olarak sarf veya istihlâk veya rehneden veya satan, gizleyen, imha, inkâr, tahrif veya tağyir eden yönetim kurulu başkanı ve üyeleri veya denetçiler ile derneğin diğer personeli Türk Ceza Kanununun güveni kötüye kullanma suçuna ilişkin hükümlerine göre cezalandırılır. Ayrıca, mahkeme yargılama sırasında sanıkların, organlardaki görevlerinden geçici olarak uzaklaştırılmasına da karar verebilir.  “

Yetkili makamlarca SUÇ olarak değerlendirilebilmesi mümkündür.  TCK ya atıfta bulunulan madde şöyledir;

 

5237 syl TCK. Güveni kötüye kullanma

MADDE 155 – (1) Başkasına ait olup da, (EKLENMİŞ İBARE RGT: 08.07.2005 RG NO: 25869 KANUN NO: 5377/17) muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyetliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyetliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır. (ASLİYE CEZA MAHK.)

(2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. (ASLİYE CEZA MAHK.)

Netice itibariyle yukarıda ki kanun maddeleri değerlendirildiğinde anılan suçun sabit olması halinde maddi ve manevi tazminat davaları açılabileceği de hukuken ihtimaller dâhilindedir.

Yukarıda arz ve izah edilen hususlar Bursaspor Kulübü yönetimi ve başkanına yakışmayan, marka değerimizi düşüren, kulübün değerlerine zarar veren eylemler olup, işbu durum ulusal medyaya yansıyacak kadar büyümüş ve üzüntü verici bir hal almıştır.

Bu tür eylem ve işlemler kulübe bağış yapacak kişi / kuruluşlarda yapılacak bağış ve yardımların kulüp başkanı Ali AY’ın alacağını ödemekten öteye geçmeyecek katkılardan ibaret kalacağı izlenimi uyandıracağı şüphesizdir. Bu eyleminizle yapılması muhtemel sponsorluk anlaşmalarını, gönüllü bağışları ve maddi katkıları engelleyeceğiniz açıktır.

Bu güvensizlik ve itibarsızlık ortamını bizzat aldığı kararla oluşturan yönetim kurulu ve alacağını tahsil etme dışında bir menfaat gözetmeyen başkan Ali AY’ı, Bursaspor gönüllüleri olarak yaptıkları bu hatadan ivedilikle dönmeye davet ediyoruz.

Ayrıca hukukçu kimliğimizle gerek yönetim kurulunu, gerekse başkan Ali AY’ı hukuki başvuru hakları dahil olmak üzere tüm süreçlerin takipçisi olduğumuz konusunda bilgilendiriyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 17/04/2019

 

224 Bursa ve Bursaspor Gönüllüleri Derneği Adına

Av. Umut ÖNEL

Av. Mustafa Kemal ŞENÇAYIR

Av. Yıldırım HACIOĞLU

Av. Sungurtekin ÖZTAN

Av. Cihan KAYRAK

26 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @ucbeyi yorumuna yanıt olarak

   Zavalli İbrahim Yazıcı’yı yok yere mahkemelerde ve hapislerde sürundürdüler. Bakalım bu indiragandi harekatının cezası ne olacak? Resmen çoran yapmış.

  2. @ucbeyi yorumuna yanıt olarak

   Klübü soyanlar çıksın piyasaya hemen suç duyurusunda bulunun sayın yetkililer Levent başkanım lütfen klübü sahipsiz bırakma takımın başında seni görmek istiyorum başkanım.hep destek tam destek

   19
   1
 1. çok açıklayıcı bir basın bildirisi olmuş.açıklamanın içerisindeki detaylar gerçekten vahim iddaalar…eğer ali ay bu arsaları bu hafta hemen iade etmezse bu klübe artık kimse 5 kuruş yardım etmez…

  47
  1
 2. adamsınız sizler varken bu bursa sporun sırtı yere gelmez davamızda ALLAH yardımcınız olsun şu vampirlere verin derslerinii

 3. Gayrimenkullere alıcı çıkmamış mı, yoksa çıkartılmamış mı?
  Alıcı çıkmamış ise ihale ertelenir, hatta 2 defa ertelenebilir. Ya tek kişiye verilir ya da satış iptal edilir. Kulüp menfaatine ne geliyorsa.

 4. Tek önemli nokta var satış sebebi ile kulübün zarar görüp görmediği denetleme kurulu kendisi eksper ile değerleme yaptıracak onun dışında yukarıda ki madde dernek malının karşılıksız ,bedel ödenmeden alınmasından bahsediyor burada borçtan düşme var mal karşılığında bu madde kapsamına sokulması çok zorlama bir yol , tek önemli nokta satışlar gerçek değer mi değil mi bu da ortaya çıkacak ??

 5. GOZ BOYAMAYA YONELIK BOS BIR ACIKLAMA OLMUS! BIZIM MILLET BOYLEDIR BU GIBI UZUN, TCK FALAN GECEN ACIKLAMALARI OKUMADAN GAZA GELIR!!! YARIN PROTESTO YAPILACAK DESEN 10 KISI, IMZA TOPLUYORUZ DESEN 3 KISI OLUR!? BURSASPORA FAYDAN OLACAKSA ONCE KENDINE CEKI DUZEN VERECEKSIN! ZATEN BIRSEY CIKMAYACAGINI BILDIKLERINDEN BU GIBI GAZ POMPA BIR ACIKLAMA YAZIP GUNDEME GELMEYE CALISMISLAR! SORUYORUM KIME NE FAYDASI VAR!

  8
  16
 6. Yeter artik yarin bu Ali Ay ve divan baskani idris sevinc istifa etmelidir..ettirilmelidir.Bu adamlar siyasetle beslenen insanlar Bursaspor u bunlar karistirdi.Derhal bunlari Bursaspor u ele koymaktan ve zarara ugrattiklari icin mahkemeye verilmelidir.Bursanin önde helen isimleri toplanip derhal kongre karari alinmalidir…Levent kizil,cavit caglar,sankaya ,gibi isimlerin bir araya gelip acil Bursasporun kurtulusu icin gorusmeleri gerekmektedir…

  6
  1
 7. İbrahim Yazıcı yönetimi ve kulüp çalışanları buna benzer bir durumdan yargılanmıştı. Bu hatayı yeniden nasıl yaparlarr inanılır gibi değil.

  1. @Esmer yorumuna yanıt olarak

   Yazıcı döne.inde ißlenmiş bur suç yoktu. Fetöcü savcının ithamlariyla yargilandilar ve sonunda hepsi beraat etti. Onları yargılayan savci da şu an Fetö davasından tutuklu yatıyor. Ama Ali BasBaşkan burada redmen suç ißliyor ve yangından mal kaçırıyor. Açık ve net.

 8. Artık tepkiler sosyal medya üzerinden (soyut) olmamalı. Bursasporumuzun hakkını yemeye calisanlara somut adimlarla dur demenin zamanı geldi. Adaletin önünde hesap sorulmalıdır.

 9. AYDINLATICI BILGILER İÇİN TEŞEKKURLER
  BU TUR EĞİTİMLİ İNSANLARINDA BU CAMİA İÇİNDE
  OLDUĞUNU GÖRÜNCE UMUTLANIYOR
  SADECE
  YAPILMAYAN BIR İKİ TRANSFER YÜZÜNDEN
  SONUMUZUN YAKLAŞTIĞINI
  DÜŞÜNDÜKÇEDE
  KAHROLUYOR İNSAN

  1. @hasan yorumuna yanıt olarak

   Yokmu şunu ordan görewden alıcak babayigit umutlarımızı caldı bursasporu bitirdi yazıklar olsun koca sehre bu medyaya taraftara bursada iş adamlıgı yapıpta bu sehre sahip cıkmayan zenginlere bu degiliz biz ya bu olamayız
   Hadi sahip cıkmadınız son nefesini vermeden bursaspor hayata döndürecek kimse yokmu

 10. Başkan müsvettesinin derdi takım üzerinden ihale kapmak, olası alacaklarına çökmek.. derdi bursaspor sevgisi falan değil..

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu