Ali Ay’dan başkanlık açıklaması!

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor‘da kongre yaklaşırken aday çıkacak mı, çıkacaksa da kulübü yönetebilecek yeterlilikte biri olacak mı? Soruları şehrin her yanında soruluyor.

Diğer yandan güçlü bir yönetim kurulmasına liderlik etmesi istenen şehrin ve camianın ileri gelenleri ölü taklidi yapmaya devam ediyorlar!

Yarın öbür gün bir başarı geldiğinde hemen kellelerini gösterirler ama !

Hemen başarı fotolarında kareye girmeye çalışırlar. Camiadaki balık hafızalılar da onları alkışlar. En azından ben ve benim gibi adalet ve vefa takıntılı birileri bugünlerde ortalıklarda olmayanları asla unutmayacağız. Onu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Şu an kim ne yapıyor tek tek not alıyoruz.

Evet asıl konuya gelelim.

Adaylığı en çok konuşulan isimlerden biri de Ali Ay. Bu konudaki haberlerde sürekli “Yakın çevresine şöyle söylemiş, böyle söylemiş” şeklinde haberler çıkıyor. Ben bizzat bana söyledigi ve konuşmalarımız sırasında söylediklerinin satır aralarındaki düşüncelerini size aktarmak istiyorum.

ALİ AY ADAY OLACAK MI ?
Bilirsiniz lafı dolaştırmayı sevmem. O yüzden net olarak söyleyebilirim ki Ali Ay, Bursaspor‘a tekrar başkan olmak istiyor. Hem de çok istiyor. Ancak göreve geldiği anda maddi manevi gereken desteği alamayacağını düşündüğü için adaylıktan uzak duruyor. Ay aynen şunları söylüyor “Ben Bursasporluyum, takımın durumuna çok üzülüyorum. Buradan çıkarmak istiyorum; ancak yeniden başkan olursam yine tüm mali yük benim omuzlarıma biner. Ben de dayanamam yine elimi cebime atarım. Bir kere bu konuda ağzım yandı, o yüzden de şehirden destek olmayacaksa ben de adaylığı düşünmem” Evet Ali Başkan‘ın düşüncesinin özeti bu.

Kendisine mali konuda destek olunma sözünü kentin en tepe noktasından bekliyor. Divan veya başkalarının ikna çabaları ile adaylığı pek mümkün görünmüyor.

PEKİ ADAY OLMALI MI ?
Bu konudaki kendi görüşümü de ifade edeyim.

Bursaspor‘a ekonomik yönden güçlü ya da kısa sürede kulübe büyük para kaynaklı sponsorlar projeler getirecek birinin başkan olması gerekiyor.

Proje anlamında şirketleşme ile mali sorunları çözmeyi hedefleyen bir oluşum vardi ancak yoğun çabalarla! Vazgeçirildiler. Büyük sponsor bulacak birileri de ortalıklarda görünmüyor.

Bu durumda da en mantıklı aday olarak Ali Ay’dan başkası görünmüyor.

Evet Ali Ay‘a her iki döneminde de son derece sert eleştirilerde bulunmuş biri olarak mevcut durumda adaylığına sıcak bakıyorum.

Daha net ifade ile aday olmasını istiyorum. Ancak tabii ki geçmişte yaptığı hataları yapmaması kaydıyla.

Yüzyüzeyken ve telefonda kendisine defalarca söylediklerimi buradan tekrar edecek olursam şunları söyleyebilirim.

Ali Başkan futboldan anlamıyor. Dolayısıyla hiçbir şekilde transfer edilecek oyunculara karışmaması gerekiyor. En önemlisi de o dönemlerde yanında olan, görev verdiği çalışanlarını, dostlarını, bazı gazetecileri kesinlikle uzak tutmalı. Tribünlerle de mesafeli olmalı.

Yepyeni, tecrübeli isimlerden -Şampiyonluk yönetiminden olabilir- buna ilaveten genç ve projeleri olan isimlerden oluşan bir yönetim ve transferi yönetecek dürüst, futbol aklı ve gözü olan iyi bir kulüp menajeri ile çalışması şart.

Zaten eskisi gibi hareket ederse yine aynı sorunları yaşayacağını mutlaka idrak ediyordur diye düşünüyorum.

Evet bu şekilde bir kurgu ile gelecekse Ali Ay aday olmalıdır. Zira en büyük alacaklı da kendisi olduğu için kulübü bu kez doğru yönetmek zorunda. Konuya duygusal bakanlar haklı olarak Ay’ın adaylığına karşı çıkacaktır; ancak mantık çerçevesinde düşünürsek şu an daha iyi bir isim görünmüyor.

Eski ve tecrübeli Bursasporlu yöneticiler de ego falan yapmadan Ali Ay‘ın listesinde yer almalılar. Evet şampiyonluk yönetiminden isimler, futbol şubenin başına mesela Ekrem Senal, bazı konulardaki sıkıntıları ilişkileri ile çözebilecek Yüksel Çolak, Ay‘ın yönetiminde yer almalı.

Çolak‘a da tepkili olanlar var; ancak bu liglerde her konuda güçlü olacaksın.

O yüzden geçmişte kızıp eleştirdiğimiz isimlere de olumlu bakıyorum.

Ali Ay‘ın mali konulardaki çekincesi kendince haklı olabilir; ancak işler iyi gittiği takdirde destekler de gelmeye başlayacaktır.
Kulübü yeniden mali gücü, tecrübesi olmayan, futbolcularla, hocalarla ilişkileri kötü isimlere emanet edersek her şey daha da kötüye gidecekir.

O yüzden de Ali Ay ve bu kez etrafında doğru isimlerin olduğu bir yönetime ben mantık çerçevesinde sıcak bakıyorum.

28 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Herkes konuşuyor.

  Herkes tetikcisini,övücüsünü sahaya sürüp kendine methiyeler düzdürüp konuşturuyor.

  Durmadan bir koşul/şart öne sürülüyor.

  O olmazsa aday olmam,bu olursa aday olurum vs.

  Sonuç ne? Yitip giden bir şehir ve takımı.

  Bursaspor 16 Mayıs 2010 sonrası bitti.

  Son çivileri teker teker çakıyorlar işte.

  Kukla yönetimler,

  hırsız yönetimler,

  kendi reklamını yapmaya gelenler,

  ruhunu belediyeye satan taraftar grupları,

  kendini dev aynasında görenler,

  kendi oyuncusunu dövenler,

  siyaset üzerinden takımın sahibi haline gelenler,

  taraftar grupları şantiye açılışına gelmeyince kendi partisinin çevre ilçelerinden partizan toplayıp açılış yapanlar

  ve daha niceleri…

  45
  20
  1. @Rasputin yorumuna yanıt olarak

   Hakikaten klasik ülke muhalifi; evet sorunları ortaya koyduk; çözümün nedir kardeş. Hadi bul çözümü bizde alkışlayalım seni. Ancak ota b.k a salla. Ben sana bir tavsiye sorunları ortaya koyanlar değil; aksiyon alıp çözene gitmeye çalışanlar başarılı olur hayatta

   3
   1
  2. @Rasputin yorumuna yanıt olarak

   Bakıyorumda Ömer furkan banaza muhalefet yapanların kimler olduğu yavaş yavaş ortaya çıkıyor ali ay denen adam hasan parlakay denen şahısla el altından ne paralar götürdü 80 yakın oyuncu getirdi 8 teknik direktör değiştirdik 3 sene 1060 çılar doluşmuş şimdi daha iyi anlıyorum bursaspor battı batacak sizin gibilerde ne kopartırsak kârdır diyorsunuz bunun öteki tarafıda var bağrımıza vasarız ama sizin yüzünüz kızaracak mı onu merak ediyorum

   4
   2
  3. @Rasputin yorumuna yanıt olarak

   Bir sus Allah aşkına Ersan Şen gibi adam sın herşeye muhalefet.

   Söz gümüş se sükut altın mış.

   Söz biliyorsan söyle, inansınlar; bilmiyorsan söyleme, seni bir adam sansınlar.

   Senin gercekten bir Bursaspor lu olduğuna inanmıyorum.
   50 yaşına geldim senin gibi boş konuşan geveze bur adam görmedim

   Çok biliyorsan çık aday ol .
   Yeter be bu takım ne çektiyse senin gibiler yüzünden çekiyor her şeye muhalefet, bitmediniz gitti

   12
   15
  4. @Rasputin yorumuna yanıt olarak

   Olayı getirip belediye ye bırakıyorsun.
   Ne alakası var. İşin gücün duygu sömürüsü ve algı yaratmak.
   Al sana aşağıda sarı çizmeli den bir alıntı.
   Oku da beynine biraz oksijen gitsin.

   “”Eğer bir suçlu aranıyorsa işte onlar.
   1- Rahmetli Yazıcıyı istifaya davet edenler, ona ültimatomlar verenler, gitmesi için protesto amaçlı tribünleri boşaltanlar.
   2- beş yıl aralıksız avrupa kupalarına gitmeye dudak bükenler.
   3- süper lig ikinci, üçüncü, dördüncülüklerine burun kıvıranlar.
   4- kendi futbolcularını kazma, kürek benzetmeleriyle yaftalayanlar.
   5- şamili alana bilmem kim yanında bedava! diyerek onlarla alay edenler.
   6- e. sağlam, s. aziz, O. tufan, E. Ersoy ve daha birçok oyuncusunu sevdiklerinin ve sevdiklerinin gözü önünde sahada ağlatanlar.
   7- bunlarla yetinmeyip, otobüs basarak kaptanlarını dövenler.
   8- içeride dışarıda demeden hemen hemen her hafta kulübe para cezası tribün kapatma cezası aldıranlar.
   9- tribünleri ıslık, homurtu, küfür ve protestolarla inletenler.
   10 ve bunlar gibi şu an aklıma gelmeyen sayısız saçmalıklara imza atanlar””

   Yahu kardeşim böyle bir ortamda hangi teknik adam ve futbolcu gurubu başarılı olabilir.
   Böyle bir ortama aklı başında bir insan başkan olarak gelme cesaretini gösterebilir.

   27
   3
 2. bence Ali ay, mestan ve emin 3’ü birlikte başkan olsun. hep yalama tam yaamacılara bir başkan kesmiyor artık. klübün kurtuluşu nasıl olur. gideceksiniz levent kızıla batacaksak seninle çıkacaksak seninle deyip ikna edeceksiniz. ertuğrul sağlamıda takımın başına getireceksiniz. herkes çenesini kapatacak. batacaksak da bunlarla batalım çıkacaksak da bunlarla çıkalım.

  29
  8
   1. @HERŞEYİM yorumuna yanıt olarak

    Samsunspora nasıl gitti kardeş. Bursaspor onun gerçek yuvasıdır. Gelir. Gelmeme nedeni o hep yalama tam yalamacıların ağlatarak göndermesi olur. Egosundan değil

    3
    1
  1. @fff yorumuna yanıt olarak

   Ali Ay’ın olduğu yerde Mestan’la Adanur’un işi ne be ya? Kim onlar? Ne iş yaparlar? Ali Ay’ın çantasını mı taşıyacaklar? Ali Ay dediğiniz adam gerçek bir işadamı. Almanya’da tekstil mühendisliği okumuş, iki lisan bilen, uluslararası ilişkileri ve pek çok ülkeyle büyük hacimli ticaret yapan bir iş adamı. Ya diğerleri? Sınırları Bursa’dan öteye geçememiş olan kısa boylu çelimsiz, başkanlık albenisi olmayan iki yerel cambaz. Onlar bir ipte oynamaz. Ali Ay zaten onlarla oynamaz.

   28
   8
   1. @Doğrucu yorumuna yanıt olarak

    Ali Aya bir soru
    sorsak. Desekki
    dünyanın şekli nasıldır ?a- Dortkosedir.
    b – Ucgendir
    c- Yuvarlaktir.
    d-Duzdur .
    Ali Ay şöyle cevap
    verir.
    Arkadaşlar ben tlfon
    joker hakkımı kullanıp
    muhasebecime sormak
    istiyorum .😃

    2
    3
 3. Çoğu taraftardan farklı olarak Ali ay’a haksizlik yapıldığını düşünüyorum Erkan korustana özellikle Recep bolukbasina tek kelime edilmedi neymiş Recep arnavutmus bursasporluymus bla bla bla . Stadı terk edenler yikanlar belli . Ali ay kulübü çok kötü yönetti kulüp soyuldu ama Ali ayda soyuldu . Şimdi dönüp dolaşıp Ali ay borçlarını hibe etsin deyip tekrar küfür yiyor bahsi geçen para milyon eurolar soyanlar 3 kuruş hibe edip kahraman oluyor küfürü yine Ali ay ve Mesut Mestan yiyor hatta Levent kızıl yiyor . Allah için bu adamlar Bursaspora para akıtmak zorunda mi . Levent kızıl yıllarca futbol kulübüne reklam verdi en son basketboldan elini çekince yine küfür yedi . Recep Bölükbaşı ne verdi takıma veya diğer Truva atı Erkan korustan bu adam o dönemin en boş transferlerini yaptı ama 2015de kulübü satan Ali ay miydi kimse soyani tartismiyor biseyler deneyip herşeyi eline yüzüne bulastirana demedigini bırakmıyor

  17
  3
 4. ali ay a küfür edenler. şimdi ali ay ın evini bulup. evinin önünde yatsınlar. hadi şimdi küfür edin. buldunuz başkan. OKADARRRR

  10
  4
 5. Ali Ay ile Emin Adanur birlikte aday olsunlar Emin Adanur yardımcı başkan olsun beraber yönetsinler şehir de desteğini versin ben anlamam neler oluyor neler dönüyor ama bir çözüm bulunsun bittik artık yeter

  6
  6
 6. ali ay verdiği parayı geri alsın tabi ama süperlige çıkınca ama faizsiz ama borcun alındığı zamanki kur değerinden
  sonuçta hibe et demiyoruz
  madem bursaspor için üzülüyor bu kadar fedakarlık yapsın
  hatta bu şartlarda kulübü gene kendine borçlandırarak başkan olabilir

  2
  4
  1. @necati yorumuna yanıt olarak

   Kulübün elektrik
   paraları bile ödenmemiş. Batajanin
   parası verilmemiş.
   Otobüs bile gitmiş.
   ALI AY nereye para
   vermiş ?Ben inanmıyorum. Inanan
   varmi ?

   1
   2
  2. @necati yorumuna yanıt olarak

   NECATİ O ZAMAN SENDE 2 SENE ARKADASINA 10 CEYREK ALTIN VERMISTIN O SANA VERIRKEN SIMDIKI KURDAN DEGIL 2 SENE ONCEKI KURDAN VERSIN KABUL EDERMISIN ARKADASIN ICIN FEDAKARLIK YAPMAN LAZIM..

   4
   1
   1. @Bevler yorumuna yanıt olarak

    iyi de Bevler istifa edecek yönetim ve çoğu taraftar bir başkan gelsin bütün borçları ödesin hiç de para istemesin hibe etsin derdinde
    hem bursasporu seviyorum deyip banka gibi davranmak olur mu o zamanki kur değerinden paranı al gerisini helal et
    futbolcular bile biliyosun garanti para diye sözleşiyo tüm paranın gelmiceni bildiinden
    bu arada zamanında kulübü düşürmüş ihraç olmuş birinin sevenlerinin olması ilginç
    ben aslında ali aya karşıyım sadece iş adamları başkan olmasın kulübe borç versinler bu borcu alırken de kulübe kolaylık sağlasınlar diyorum.
    arkadaşıma gelince ben arkadaşıma zarar vermek için borç vermem, onun belini bükmem, verdiğim borcu zamanında ödemiyorsa arkadaşım bana zarar vermek istiyor, belimi bükmek istiyordur bilmem anlatabildim mi?

  3. @necati yorumuna yanıt olarak

   Arkadaş sen önce tahtayı filan hallet sonra Ali Ay’ın borcuna bakarsın. Adamın borcunu aldığı filan yok duruyor zaten. Faiz filan işlettiği de yok ki ali ay faiz filan almaz. Kötü yönetti vs ama en çok zarar gören camiada kendi oldu. Hem itibar kaybetti hem para. Bu deliliğe Ali Ay’dan başkası girmez. ve işin diğer kısmında banka borcunu Ali Ay döviz borçlarını çevirip yapmıştı. Borçların bir kısmı artmıyorsa onun sayesinde. O borçlarda onun döneminde alınan benzinlik ile kapatılacak. Ali Aydan sonra kulube tek çivi çakılmadı. Çok kötü yönetti eyvallah ama Ali Ay Bursaspor’un son başkanıydı. Ondan sonra hep figüranlar yönetti.

   4
   1
   1. @ibrahim yorumuna yanıt olarak

    ben de tahta derdindeyim ilk iş olarak hatta devre arasına bırakılmadan yönetime gelir gelmez
    ali ay borcunu süperlige çıkınca alsın diyom zaten
    temlik falan varsa kaldırsın
    faiz var mı yok mu bilmiyorum ama kur farkı var
    spor kulübünün benzinlikle otoparkla işi olmamalı bence
    tamamen spora endeksli kazançların peşinde olmalı
    mesela şu altyapının kaymağını artık biz yalamalıyız

 7. Doru söze ne demeli o destek bu destek olursa hadi ya batırırken onlar varmıydı enkaz yaratılirken toplanın kaldırın enkazınızı yoksa bati klup ve alacaklarınız

  2
  1

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu