Ali Ay’a kredi şoku!

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay'ın en büyük beklentilerinden olan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talebi doğrultusunda başlatılması beklenen TFF'nin kulüpleri kurtarma projesi, Ziraat Bankası'nın düşük faizli kredi vermemesi nedeniyle rafa kaldırıldı.

TFF’nin önceki başkanı Yıldırım Demirören tarafından, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın himayelerinde gerçekleşecek asrın futbol adımı” diye duyurulan Süper Lig kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin proje, Ziraat Bankası‘nın düşük faizli kredi vermemesi nedeniyle suya düştü.

Cumhuriyet gazetesinden Arif Kızılyalın‘ın haberine göre TFF ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) arasındaki protokolle, kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin proje aralık ayının son haftası açıklanmış, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde ‘tarihi’ bir toplantı düzenlenmiş, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, Süper Lig kulüp başkanları ile kulüplerin mali sorumlularına projeyi anlatmıştı.

Ekonomik kriz içindeki kulüplerin borçlarının yeniden yapılandırılması ve vadelendirilmesinin konuşulduğu toplantıda, kulüplere 31 Ocak 2019 tarihine kadar gelir gider bilançolarını hazırlamaları için süre verilmişti. Ne var ki, bu projenin içinin boş olduğu ortaya çıkınca hiçbir kulüp, borç yapılandırması için TFF-Ziraat Bankası’na evrak teslim etmedi. Ayrıca, 31 Mart yerel seçimleri öncesi, “Çok düşük faizli kredi ile Türk futbolu kurtuluyor” mesajları da Türk bankacılık kurallarına takılırken, Ziraat Bankası’nın, güncel faizlerle borç verebileceği, onun dışında asıl görevi Türk tarım ve hayvancılığını desteklemek olan bankanın TFF’ye ayrıcalık yapmasının mümkün olmadığı ortaya çıktı. TFF ile Ziraat Bankası ortaklığının getirdiği ‘sözde’ tarihi projenin sadece kulüplerin AŞ’lerindeki borçlarını kapsaması, teminat krizi nedeniyle derneklere ilişkin borçların yapılandırılmasına dair bir maddenin bulunmaması da 18 Süper Lig kulübünü tereddütte bıraktı. Aralarında Sivasspor’un olduğu bazı kulüpler, bu yapılandırmaya katılmayacaklarını bildirirlerken, birçok kulüp de TFF ve Ziraat Bankası’nın oluşturduğu konsorsiyuma yanıt bile vermedi.

80 milyon dolar nerede?

TFF, Ziraat Bankası üzerinden kulüplere uygun kredi sözünü tutamazken, yayıncı şirket Beinsports’a (Digiturk döneminden kalan dava) kaybedilen davadan doğan 80 milyon dolarlık tazminatın hangi kaynaklardan kapatılacağı henüz belli olmadı. Yıldırım Demirören döneminde, ek yayın paketinin gözardı edilmesi nedeniyle TFF zarara uğramıştı. Yeni başkan Hüsnü Güreli de söz konusu kurum ile orta noktayı bulamayınca neredeyse 1 doların hesabını yapan kulüpler 80 milyon dolardan oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Berat Albayrak’ın adını kullanıp, “Türk futbolunu kurtaracak proje” duyurusu yapan TFF, geçen süre içinde borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin bu çalışmanın içini dolduramadı. Başkanlığı sırasında Yıldırım Demirören, sonrasında ise ekonomist HüsGüreli’nin, kulüpleri ve kamuoyunu ikna edecek bir adım atamaması, futbol dünyasında, “Bu nasıl yöneticilik” yorumlarına neden oldu. Özellikle kulüplerin beklediği “çok uzun vadeli, düşük faizli kredi” beklentisi Ziraat Bankası ve konsorsiyuma katılacak diğer bankalarca ‘mantıklı’ bulunmadı. Ayrıca projenin, taslak yaptırımlarının ‘zaten uyulması gereken’ UEFA FFP ile benzeşmesi, “Zaten Avrupa kupalarına katılan takımların uyması gereken kuralların yeni bir uygulamaymış gibi duyurulmasına ne gerek var” diye eleştirilmişti. Borçların ödeme zorluğuna girmesi halinde kulüplerin kayyıma gitme ihtimali de bu ‘tarihi adım’ı rafa kaldırmaya yetti.

Kaynak
Ajansspor

33 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @mormurekkep yorumuna yanıt olarak

   Her şeye muhalefet! Nasıl bir yaklaşımdır bu?

   Eğer bahsedildiği gibi Bursaspor’a sürekli gelir getirecek bir proje ise desteklenmelidir.

   9
   48
   1. @Bursa Aşığı yorumuna yanıt olarak

    3 yıldır yalan dinlemeye doymadıysan devam et o zaman..

    Yıllık getirisi 10 milyon ₺’den bahsedilen bir projeyi sportif başarı sonucunda elde edilecek gelire tercih ediyorsan senin bileceğin iş..

    Sana da muhalefet olalım..

    2
    1
 1. ARTIK HERKES SENİN ÇORBACILARIN BILE
  GITMENI ISTIYOR
  BIR AN EVVEL SENDEN KURTULSAK
  SENDEN BECEREKSIZI GELMEZ
  BASKILARA DAYANAMAYIP
  BIRAKACAHIN GÜN YAKINDIR
  BURSAYI
  BURSA SPOR A KUSTUREN ADAM
  OLARAK TARİHE GEÇTIN

  55
  3
 2. 600000000 DOLARI DEMİRÖRENE bir çırpıda veren ZİRAAT BANKASI acaba hangi sanayi ve üretim için düşük faiz ile o parayı verdi.?

  Gerçek fikrim şu:KULÜPLERİN İDARECİLERİ maalesef yanlışlar yaptıkları için borç batağındalar.Öyle ise bu borca neden olanlar hesap verip borcu kapatsınlar.Oh ne güzel dünya hem raklamını yap,hem zarar yap hemde hiiiiç üzerine alınma ceza ödeme,borcun üstlenme ne güzel hayat vallahi.
  çARŞIDAKİ YAYMACI,PAZARDAKİ PAZAR VE İŞPORTACI,APARTMANDAKİ YÖNETİCİ HESAP VERİR,ZARAR YAPARSA BEDELİNİ ÖDER,İŞÇİ,ÇİFTÇİ,MEMUR HEPSİ HESAP VERİR,BEDEL ÖDER AMMA KULÜP YÖNETİCİSİ sütten çıkmış akkaşık gibi rahat oosun ne güzel iş.

  32
  1
  1. @Hüseyin İlhan yorumuna yanıt olarak

   TC Zıraat Bankasının geri çekilmesi normaldır. Demirörem grbuna kredi verse de futbol ilgi alanına girmiyor. 80 milyon dolar neyin nesidir? Yıldırım Demirören BJK gibi TFF yi de mi batırmış?

 3. Hükümet hangi sözünü tutmuş ki…ülkede devletin bir çok yatırımı durdu.. kredi bulamıyorlar.. bunlar iyi günler..

  26
  2
 4. Hepsi secim yatiri idi ve sadece aptallari kandirmak içindi.inananlarda sadece aptallar idi.tipki tanzim satis gibi.tipki timsah arena gibi.aynen baskanlik sistemine gecince ucacagini sanan aptallar icindi.fakat ayni ziraat tff baskani yildirim demirorene 670 milyon dolar kredi vermisti.yazi ile yazdim cunku bazi aptallar rakamlardan anlamadigi icin.son sozumde APTALLARIN UMUTLARI CALINMASI EN KOLAY OLANDIR.

  26
  2
  1. @Ramco yorumuna yanıt olarak

   Tanzim satış hala var ama akp ye oy verenlere.Besevlerde oturuyorum Nilüfer in hiçbir yerinde yok ama hemen dibimizde Osmangazi’ye bağlı olan Dikkaldırım da açık.Niluferlilerin suçu AKP’ye oy vermemek.

   19
   7
   1. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

    SALLAMA BURSADA 7 TANZİM SATIŞ NOKTASI VAR
    YILDIRIM ; Mihraplı Camisi yanı (Dikkaldırım parkı) , Arabayatağı Metro istasyonu yanındaki boş alan , Namazgah Parkı , Emir Sultan Meydanı
    OSMANGAZİ ; Soğanlı Mahallesi’ndeki Kanalboyu , Demirtaş Meydanı ,
    NİLÜFER ; Beşevler Burfaş Tesisleri Önü Fatma Ana Heykeli
    CHP BELEDİYELERİ tanzim satış noktaları birer birer kaldırdı ankara , balıkesir , bolu vs şuandaki belediye başkanları hep rant peşinde tüm partiler dahil halka sormuyorlar ne istiyorsunuz diye halk kimin umrunda ölmüş kalmış adalet yok serbest ekonomiyi ne halta çıkarırsın şimdi marketçiler , pazarcılar insanların ekmeğiyle oynuyorlar milleti pahalı aldıktan sonra ceza kessen ne yarar kestiği ceza da 50,000 tl marketçiler için hiç birşey kesene 1 milyon 1,5 milyon tl bak gör yapıyorlar mı

    3
    12
    1. @DEMİR yorumuna yanıt olarak

     Beşevler karafatma meydanindaki bşb
     sosyal tesislerinin önündeki fiskiyelerininn onunde seçim öncesi tanzim satış vardı.Secim sonrası BŞB nin yerinin önünden o satışı kaldırdılar.Secim öncesi de beşevler nilüfer belediyesindeydi.Secim sonrası da niluferdeydi.Secim öncesi nilüfer belediyesi tanzim satışa engel olmadı da seçim sonrası mi engel oldu? Bence siz önce körü körüne savunmayı bırakın.Secimde kimseye oy vermedim ama hiçbir zaman yalan söylemedim.Akpye oy verirseniz tanzim var.Akpye oy vermezseniz tanzim yok.Niluferde yaşayan insanların suçu AKP’ye oy vermemek mi?

     1. @Kiraly yorumuna yanıt olarak

      Ben sana yalan söylüyorsun demedim ayrıca bende oy kullanmadım dürüst , çalışkan biri yok aslında vardı ama yaşatmadılar
      Zamanında Tansu çilleri , Erbakanı , Alparslan türkeşi ve en son da Muhsin yazıcıoğlunu siyasette dürüst adamı yaşatmıyorlar ipini çekiyorlar chp açıkcası kemal kılıçdaroğlu sözüne sadık biri değil chp de Deniz baykal varken iyiydi baykal milliyetçiydi , vatanını seviyordu , sözünün arkasında durandı ama indirdiler siyasi partilerdeki vatan hainlerini ve rant peşinde koşanları temizlemedikten sonra halk huzura kavuşur

    2. @DEMİR yorumuna yanıt olarak

     Kardeşim şu ülke de zam mı enflasyon u senin dediğin 7 tane tanzim satış noktalarını daha doğrusu ÜLKE DE NE KADAR KÖTÜ OLAN ŞEY VARSA DIŞ GÜÇLER YAPTI ….CE HA PE YAPTI. …ÜLKEYİ YÖNETENLER ( MAĞDURUM DA MAĞDURURUM. ) YERSEN. …

     6
     1
 5. ZİRAAT BANKASININ PARASI tüm ülke insanının hakkı olan paradır.Ziraat bankası ne yazık ki emekli maaşını bankasından alana dahi uygun kredi vermiyor.Amma DEMİRÖREN neden,niçi,n ve ülkeye hangi kazandırdığı üretim için aldı o parayı.
  MEDYA için alınan para ile kimlere borazanlık etttiğiğ hepimizin malumu.

  ASIL KONU ŞU:Asgari ücretli vergi veriyor neden yüzbinleri ve milyonları kazanan futbolcunun vergisini kulüp ödüyor.İSPANYA futbolunun seviyesi ve başarıları hepimizin malumu.Orada vergi vermeyen MESSİ,CR dahi olsa gözünün yaşına bakmıyorlar.Neden mi çünkü DEMOKRASİ VAR,ÇÜNKÜ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VAR.ÇÜNKÜÜÜ HALKI HESAP SORABİLİYOR.ÇALIYOR AMMA ÇALIŞIYOR diyerek soyguna,soydurtmaya mazeret kılıfı uydurmuyor.

 6. Yemin ediyorum şu futbolcu topluluğu Bursaspor forması yerine başka takım forması giyseydi çoktan lige havlu atmıştı düşmüştü.

  2
  2
 7. Sevgili Ali Ay birkez daha oyuna geldin. Ne oldu ses çıkarmayın kredi toplantısına bsşkan olarak gideyim diyordun Artık kongre kararı almaktan başka çaren kalmadı.

 8. Bence vergiler yükseltilerek kulüpleri kurtarabiliriz. Örneğin; Burulaş Bukartlara 2 lira zam yapsın. 1.5 lirası Bursaspor’a aktarılsın. Buski su fiyatlarına zam yapsın Bursaspor’a aktarılsın. Elektrik faturalarında TRT kullanım payına zam yapılsın Kulüplere aktarılsın. Dış ligler ve Uefa, Türkiye liginin prestijini düşürmeye çalışıyor ama biz bu millet olarak bu ligi kurtaracağız. Bizi kimse yıkamaz. Tüm millet, bu millet birlik olsun. Bu ligi kalkındıralım.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu