Ali Ay “Üzerime düşeni yapmaya her zaman hazırım”

bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın bugün yayımlanan köşe yazısıdır.

Bursaspor eski başkanı Ali Ay hakkındaki iddialarla ilgili sorularımı yanıtladı.

Aslında eski Başkan Ali Ay’la bu görüşmeyi cuma günü gerçekleştirmiştim; ancak lig maçının hemen öncesi farklı bir gündem içine girmeyelim düşüncesiyle Tuzla maçı sonrası sizlerle paylaşmak istedim. Bursaspor’da malum gündem sürekli değişiyor. Şimdi de yeni hoca arayışına girildi. Dileriz bu kez doğru seçim yapılır diyerek ve Ali Ay’la yaptığım ve O’nun ve yönetimi hakkında konuşulan ve merak edilen konuları biraz gecikmeli olarak sizlerle paylaşıyorum. 

Başkan Ali Ali Ay son haciz olayından görev yaptığı dönemde yaşananlara ve Bursaspor’un mevcut durumuna kadar sorularıma yanıt verdi.

İşte o görüşmede yönelttiğim sorular ve eski Başkan Ali Ay’ın yanıtları…

T.Ç: Son haciz olayından başlayalım. Birkaç gün önce kulübe haciz memurları geldi ve ellerinde sizin döneminizde Sercan Yıldırım’a verilen senetler vardı. Üstelik sizin tarafınızda bu senetlerin ödemesi yapıldığı ifade ediliyor. Sizin bu haciz ile alakanız var mı?

A.A: Kesinlikle benim alakam yok. Benim Bursaspor’a haciz gönderme gibi bir durumum asla olamaz. Ben böyle bir şey yapar mıyım hiç? Ben evet o senetlerin ödemesini yaptım. Rakam da öyle 5 milyon lira falan da değildi. Sonrasında Sercan o senetleri kime verdi bilmiyorum. Konuyla ilgili adı geçen Metin Korkmaz’ı da aradım, ki kendisi birkaç gündür ciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle hastanede tedavi görüyormuş.

O da “Benim hacizden haberim yok” dedi. Yani kim gönderdi nasıl oldu? O senetler kime verildi? Sanırım Sercan Yıldırım bunu çok daha iyi cevaplayabilir. Ama tekrar ediyorum benimle en ufak bir ilgisi yok. Ben böyle bir şeyi Bursaspor’a yapmam.

T.Ç: Peki Bursaspor’un gelirlerine temlik koydunuz mu?

A.A: Federasyondan gelecek bir para vardı. Ziraat Bankası taksitini ödemek için ona temlik koymuştum. Bir de TOFAŞ tribünü geliri için temliğim var. Bunlar dışında Bursaspor’un hiçbir gelirine en ufak bir temliğim yoktur.

T.Ç: Görev döneminize dönelim. Mutlaka özeleştiri yapıyorsunuzdur, neden başarısız oldunuz?

A.A: Öncelikle biz camiaya kendimizi iyi ifade edemedik. Nasıl bir tablo ile karşılaştığımızı, nelerle mücadele ettiğimizi anlatamadık. Bakın göreve geldiğimizde bize 280 milyon lira borç olduğu ifade edilmişti. Kongredeki bilançoda böyle yazıyordu. Ancak bu kongreden 3,5 ay önceki bilançoydu ve bu sorunla tüm yönetimler karşılaşıyor. Oysa borcun 280 milyon değil, 400 milyon liradan fazla olduğunu gördük. Düşünün İvankov’un bile alacağı kalmıştı biz ödedik. Aynı şekilde Dzsudzsak’a dahi 1 milyon Euro biz ödedik. Ayrıca özellikle önceki dönemde yapılan Asset anlaşmasını iptal etmeseydik şu an Bursaspor’un borcu 1,5 milyarı bulabilirdi. Mesela bu başarımız hiç konuşulmuyor. Bakın biz ilk dönem çok değil ama ikinci dönemimizde çok fazla ödeme yaptık.

Benim ekonomik anlamda güçlü bir başkan olmam şehrin maddi destek vermemesine neden oldu. “Ali Ay da para var. O halleder” dendi hep. Şehrin ileri gelenleri de böyle düşündü. Bu yüzden hep ben boğuştum.

T.Ç: Peki sizin görev süreniz içinde ne kadar katkınız oldu? Şu an ne kadar alacağınız var?

A.A: Şu an itibariyle Euro olarak 16 milyon, bir de Ziraat bankasına 20 milyonluk kredi kefaretim var. Yani toplamda 18 milyon lira kadar. Hatta Ziraat Bankası borcunu hala ben ödüyorum. O borç için evime iki kez haciz geldi. Geçenlerde çok yüklü bir miktar ödemesini de yaptım. Bunları hiç kulübe yansıtmıyorum, kimse de bilmiyor. Koca Bursa’nın topladığı yardım kadar Ali Ay olarak ben tek başıma hala kredi taksiti ödüyorum.

T.Ç: Bu kadar para verdim diyorsunuz; ama ne futbolcuya, ne personele, ne diğer gider kalemlerine doğru düzgün para ödenmemiş. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz? Bu durumda sizin verdiğinizi söylediğiniz paranın ispatı var mı?

A.A: Tabi ki var. Ne zaman, ne kadar vermişim, o paralar nerede harcanmış. Hepsi tek tek elimde belgeleriyle mevcut. İsteyen herkese de verebilirim. Ben ALLAH korkusu olan biriyim. Vermediğim parayı “Verdim” diyecek biri olmadığımı beni yakından tanıyanlar bilir. Zaten ifade ettiğim gibi hepsi de belgeli. İsteyene veririm inceleyebilir.

T.Ç: Sizin aldığınız Bursaspor’a ait fabrika binaları ve araziler ile ilgili itirazlar da var. Değerinden ucuza aldığınız hatta bunları kulüp tüzüğüne aykırı bir şekilde ele geçirdiğiniz söyleniyor. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

A.A: Bakın o konuda biliyorsunuz bize dava da açıldı. İnceleme yapan bilirkişi, fabrika binalarını ve arazileri ederinden 3 kat fazlaya aldığımı raporladı. Hakim de aynı şekilde değerlendirme yaptı. Çok daha ucuza başka bir talip vardı. O satış son anda iptal oldu. Öyle olunca ben ederinden çok daha fazla bir değer ile almış oldum. Bursaspor burada kar etti. Ama bu yönü hiç görülmek istenmiyor ve tersi algı yapılıyor.

Özellikle sosyal medyada biz ne desek inanmayacak bir kesim var. Ama o kesim hakkımızdaki her olumsuz iddiaya inanıyor. Bir sürü yalan yanlış bilgi dolaşıyor. Bazılarına biz bile inanıyoruz (Gülüyor)

T.Ç: Yöneticilerle toplantılarda kararlar aldığınız; ancak sonrasına iş yerinize gittiğinizde bu kararları oradaki çevrenizin söylemleriyle değiştirdiğiniz yani kulübü yöneticilerle değil de yakın çevrenizle yönettiğiniz söyleniyor -ki bunu söyleyenler sizinle birlikte çalışan yöneticiler- bu konuda ne diyeceksiniz. Kulübü bu şekilde mi yönettiniz?

A.A: Bunları söyleyenler şayet benim yanımda gerektiği gibi durmaya devam etselerdi Bursaspor’un şu an borcu en fazla 300 milyon olurdu. Ben bu iddiaları kesinlikle kabul etmiyorum. Kulübü demokratik bir şekilde herkesi dinleyerek yönetmek istedim. Ama yanlış yönlendirmelere de çok maruz kaldığım doğrudur.

Bakın çok baskı yapan bir camiamız var. Arada çok fazla cahil insan da var ve her konuda onlar da baskı oluşturuyor. Hamza Hamzaoğlu’nun takımı 5.iken gönderelim diye üzerimize inanılmaz bir baskı yapılıyordu. Bunlar da camiamızın kendisini sorgulaması gereken hatalar bence.

A.A: Mesela sizler de medya olarak bizim dönemimizdeki kadar sonraki yönetimlere eleştiride bulunmadınız. Bu konuda da kusura bakmayın; ama ben de sizi eleştiriyorum.

T.Ç: Bu eleştirinizi üzerime alınmıyorum Ali Başkan. Zira sizden sonraki bir başkanla eleştirilerim nedeniyle detayını vermek istemediğim ciddi tatsızlıklar yaşadığımı ifade edeyim. Ki bugüne kadar hiçbir gazeteci, bir Bursaspor Başkanı ile o tarz durumlar yaşamamıştır diyebilirim. Kısacası İsimlere göre değil, icraatlara göre değerlendirme yaptığımı beni takip eden herkes bilir.

T.Ç: Size dönelim. Futboldan anlamıyorsunuz, aynı şekilde futboldan anlamayan muhasebeciniz Hasan Parlakay transferde tam yetkiliydi. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Neden futbolu bilen birileri ile çalışmadınız?

A.A: Evet doğru söylüyorsunuz. Futboldan anlamıyorum. Göreve getirdiğimiz hocalara güvenmeyi tercih ettim. Bu yanlışmış demek ki.

T.Ç: Peki takım sizin başkanlığınızda küme düştü. Bu düşüşün nedenini ne olarak görüyorsunuz?

A.A: Le Guen sonrası düşüş başladı. Maddi olarak sınırımızı o dönem aşıp, ipin ucunu kaçırdık.

Sonrasında Samet Aybaba’yı göndermekle de çok geciktik. Mesut Bakkal da tuz biber ekti. Ben aslında Mesut Bakkal’ı değil de Ömer Erdoğan’ı getirmek istiyordum; ama birileri “Mesut Bakkal bu durumdaki takımları çok kurtardı” diyerek aklımı çeldi. Dediğim gibi yanlış yönlendirmelere çok maruz kaldık. Benim en büyük hatam bunları ayırt edememem oldu belki de.

T.Ç: Samet Aybaba demişken. Mesela herkesin alacağı kulüpte dururken, neden O’nun alacağı son kuruşuna kadar niye ödendi? Aynı şekilde bu alacakları hiç gecikmeden ödenilen menajerler de var. Ki bu durum kamuoyunda şüphe ile karşılanıyor.

A.A: Hemen anlatayım. Sözleşme feshi yapmadan hocayı gönderemiyorsunuz. Siz bir hocayı görevden aldınız, eğer gitmek istemezse eşofmanlarını giyip antrenmana çıkabilir. Biz de bunlar yaşanmasın, takımı bir an önce yeni hocaya teslim edelim, oyalanmayalım diye ödemelerini yapıp gönderdik. Kısacası hoca ve menajerlerle sıkıntı yaşamak istemedik; çünkü takımın zaten yeterince sıkıntısı var. Bizim kimseyi kollamak gibi bir düşüncemiz olmadı. Bazı şeylere mecbur kaldık.

T.Ç: Şirket çalışanınız ve Bursaspor’da yöneticilik yaptırdığınız Hasan Parlakay’ın üzerinden birçok tapu olması, üstelik bu tapuların görev yaptığı dönemde büyük artış göstermesi soru işaretlerine ve şüphelere neden oluyor. Hasan Parlakay transferlerde usulsüzlük yapıp menfaat sağlamış olabilir mi?

A.A: Kesinlikle hayır. Yani olamaz. O tapuların hepsi bizimle birlikte çalışan ağabeyi Cemil Parlakay’a aittir. Cemil Parlakay, bizden CEO maaşı alıyor. Yani gelir durumu çok iyi. O da geliri ile bu tarz yatımlar yapıyor. Genelde yurt dışında olduğu ve resmi işlemlere gelemeyeceği için de kardeşi Hasan Parlakay’ın üzerine yapıyor. Kaldı ki o tapular öyle atla deve de değil. Hepsi çok uzuz yatırımlık mülkler. Hepsini toplasanız 2-3 milyon lirayı geçmez. Hasan Parlakay’ın mal varlığı tazminatı ve banka kredisi ile aldığı evi ve arabasıdır. Bu iddialara kendisi de fazlasıyla üzülüyor.

T.Ç: Bursaspor Katlı Otopark’ını nasıl elden kaçırdınız? Neden engel olmadınız?

A.A: Biliyorsunuz Sayıştay’ın bir incelemesi oldu. O inceleme sonucunda da Büyükşehir Belediyesi soruşturmaya maruz kaldı. O nedenle de Otoparkı devretmek zorunda kaldık. O süreçte Bursa gerektiği gibi yanımızda dursaydı böyle olmazdı.

T.Ç: Peki otoparka karşı verileceği söylenen döküm arazisi vardı. Bu konuda da bir gelişme olmadı.

A.A: Evet bize de o şekilde söylenmişti; ancak bizim dönemimizde ve şu ana kadar bir gelişme olmadı.

Bizim bir de çakıl projemiz vardı. Aylık 1 milyon lira gelir getirebilecek bir projeydi; ancak görevden ayrıldığımız için hayata geçirme fırsatımız olmadı.

T.Ç: Toparlayacak olursak kendi hedefleriniz ve Bursaspor’un mevcut durumu ile ilgili olarak ne söylemek istersiniz? Ali Ay tekrar başkan olmak istiyor mu?

A.A: Öncelikle benim tekrar görev alma gibi bir düşüncem kesinlikle yok. Bunu herkes bilsin. Ben iyi bir Bursasporluyum küçük yaşımdan beri maçları kaçırmayan biriyim; ancak görevi bıraktığımdan beri gerginlik olmasın stada diye gelemiyorum. Bu beni çok üzüyor. Çünkü ben stadta maç izlemeyi seviyorum. Televizyon karşısından takımı takip ediyoruz haliyle. Samsun maçında çok sevindik. Takımın sezon sonu Süper Lig’e dönmesi en büyük dileğimiz.

Emin Adanur ile görüştüm. Kendisinin bize borçlar konusunda eleştirileri de oldu. Ali Başkan “Sen de hiç para ödememişsin, takımı da kötü yönetmişsin” dedi. Ona da size söylediklerimi anlattım.

Ben şu ana kadar yaptıklarıyla Adanur ve ekibini başarılı buluyor ve destekliyorum. Tüm Bursa’nın da desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü o noktadaki insanların en çok ihtiyacı olan şey bu. Şu ana kadar Adanur büyük işler yaptı, büyük paralar harcadı. Bu şartlarda da Süper Lig’e dönüş şart oldu. Benim ona mali konularda en büyük tavsiyem, banka kredi kredi borçlarından bir an önce kulübü kurtarması yönünde olacak. Çünkü yılda 20 milyon kredi faizi Bursaspor için çok büyük miktar. Bunun içinde kiracısı ile bir şekilde anlaşma sağlanıp Bursaspor’un yakın çevre yolundaki benzinliğinin 100 milyon gibi bir bedelle satılmasını öneriyorum. Bu satış Bursaspor’un önünü açacaktır. 

Camiaya son olarak söyleyeceğim şey. Hatalarımız oldu ama çok da emek verdik. Başarılı olmayı en çok biz istedik ama kısmet olmadı. Camianın her kesiminde Bursasporluluğu bir kenara bırakıp menfaat peşinde koşan insanlar var. Onların oyunlarına alet olup, söylemlerine inanmasınlar. 

Lütfen bizleri de Bursaspor’a bilerek zarar vermiş insanlar olarak görmesinler. Bursaspor bizim de canımız, evladımız gibi. Bundan sonrası için kulübe destek anlamında üzerime düşeni yapmaya her zaman hazır olduğumun bilinmesini istiyorum.  

42 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Başkan olurken hangi amigoya ne kadar ateş ettin de sizi ıslıkladığımızda bizi susturmaya çalıştılar onları da söyle de bütün Bursa öğrensin.

  122
  11
  1. @harbici yorumuna yanıt olarak

   Sayın ali ay siz üzenize düşeni yaptınız.bursaspor kadın voleybol takımıni kapattınız yeşilbursa futbol kulübünü kapattınız bursaspor erkek basket takımı da zor kurtuldu.Bursasporu kume düşürdünüz.eğer bir daha gelirseniz tahminen bursasporu da kapatıp gönül rahatlığıyla uyursunuz.eskiden insanlar da utanma vardı.

   5
   2
  2. @harbici yorumuna yanıt olarak

   burada bilgi, birikim, donanım, futbol aklı demekten dilimizde tüy bitti.
   işte paralı başkanın! düştüğü ve kulübünü düşürdüğü durum.
   daha dün, bugün gibi hatırlıyorum KURTAR BİZİ ALİ BABA! söylemlerini ve çığlıklarını.
   bu röportajı en çok ve en dikkatli şekilde emin adanur okumalı. şu an, tam da ali ayın o günlerindeki pozisyonunda. hem destek, hem ekonomik güç, hem de futbol bilgisi anlamında. İnşallah sonu eski başkan gibi olmaz.

   27
   1
  3. @harbici yorumuna yanıt olarak

   Ali ay bir iyilik yapsın evet,bu iyilikte hiç bir şey yapmamak olsun, köşesine çekilsin ve ortalarda gözükmesin, çünkü bir Bursaspor taraftarı olarak onu tarihimizin en kötü başkanı olarak hatırlıyorum, recep günay dahil..

   30
   7
 2. Sercan: benim Bursaspor’a haciz gönderme gibi bir durumum olamaz.

  M. Korkmaz: Bu zamanda bana haciz göndermek yakışmaz.

  Ali Ay: Benim Bursaspor’a haciz gönderme gibi bir durumum asla olamaz.

  İtiraf ediyorum ben yolladım hacizi 🙂

  111
  2
 3. ”Lütfen bizleri de Bursaspor’a bilerek zarar vermiş insanlar olarak görmesinler. Bursaspor bizim de canımız, evladımız gibi.”

  Niyetini en iyi sen ve Yaradan bilir ama bilerek veya bilmeyerek, bu kulübe zarar verdiniz Ali Bey. Hiç yoksa başarısız geçen ilk döneminizden sonra yeniden aday olmakla zarar verdiniz. Başarısızlığınızı kabul etmeyerek zarar verdiniz ve hala da koskoca camia küme düşmüş olmasına rağmen kabul etmiyorsunuz. Bu yazıyı okuyunca sizin için de üzüldüm açıkçası. Hatalarınızdan ders almış olmaktan çok ama çok uzaksınız. Yine de işiniz rast gelsin, rast gelsin ki işçileriniz zorda kalmasınlar.

  37
  2
  1. @BursamFA yorumuna yanıt olarak

   Koskoca şampiyon takımı düşüren adamı kurtarıcı olarak mı getircen? Metin korkmaz sen misin? Samet aybaba o tesislere bir daha adım atsın stadın kapısından içeri dahi girmeyecek binlerce taraftar var bu şehirde.

   46
   4
  2. @BursamFA yorumuna yanıt olarak

   Ligden düştüğümüz sezonda transfer şartken transfere gerek yok diyen samet aybabamı bizi sakhoya mahkum etti bir forvet alsak bile ligde kalırdık samet aybabayı isteyen ya Bursasporu tanımıyordur yada yeni Bursasporlu olmuştur.

   49
   1
   1. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

    Samet aybaba’nın ikinci bir forvet istemediği iftirasını neye dayandırıyorsun bilmiyorum. Ama Samet Aybaba’nın Bundesliga takımları gibi futbol oynatmasını görmüyorsan, geçen sene de Adana demirspor’u eze eze nasıl şampiyon yaptığını görmüyorsan futbol hakkında bir daha konuşmana gerek yok canım kardeşim.

    5
    35
 4. Geçen tarım çapçının yazısında onun hakkında bişeyler demiştim şimdi Ali ayla röportaj yapıp önümüze sunmanın mantığı nedir?

  10
  4
 5. Ali Ay yapacağını yaptı küme düşürdü.Uzak dursun.
  Bursaspor, bu yönetimlede bir yere varamaz,Bu nezih kulübün ve vefakar taraftarın gönlündeki yer burası değil.
  Parayı verenin kulüp başkanı olduğu,haftada bir teknik direktör değiştirilen bir takımdan şampiyonluk beklemek hayal ötesi.
  1963 den beri bursasporlu olan bir taraftar.

 6. Ne soylense neredeyse yanımızda durulmadi demiş. Yaninda durulacak ne yaptin? Kardesim futboldan anlamıyorsan neden başkan oldun? Bu kulüp topa vurmayı bilmeyen oyunculari menajerler aracılığıyla zengin etti sayende.

 7. Ödeme yaptım de ama senetleri alma
  Heryere temlik koydur ama haciz asla koymam de
  Ne büyük bir talihsizliksin sen AY

 8. BURSASPOR camiası olarak şunu yapmak şart:BURSASPORU bu hallere düşerken başkan ve yönetim kurulu olanlar bir ortak toplantı yapsınlar.Kim ne kadar bu camiaya zarar verdi ise o zararın en az % 502ni karşılasınlaaar.

  Yine bu şehrin teknik elemanlarına güvenelim.Oyuncularına güvenelim.Eksiği olanalrın eksiklerini tamamlaması için ne gerekiyorsa yapmları için destek olalım.

  BU ŞEHRE YİNE BU ŞEHRİN EVLATLARINDAN FAYDA VARDIR UNUTMAYALIIIM.

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu