Ali Ay “Herkes elini vicdanına koysun”

Olay Medya Spor Müdürü Orhan Güney'in bugünkü köşe yazısından alıntıdır

Yaklaşan genel kurul öncesi Başkan Ali Ay’la bir araya geldik, herşeyi A’dan Z’ye konuştuk

Dürüstlüğümüzden hiç bir zaman taviz vermedik’ diyen Başkan Ay “Verdiğim parayı hiç düşünmüyorum. Aday olup, olmamamla alakalı bir şey söylemiyorum ama aday olacakmışım gibi de çalışıyorum.” şeklinde konuştu.

Bursaspor Başkanı Ali Ay’la, yaklaşan kongre ve cumartesi günkü adaylık başvuruları öncesi bir araya geldik… Geride kalan sezonu, daha doğrusu görevde olduğu dönemi konuştuk…

Açık açık “Adayım” demedi ama edindiğim izlenim, cumartesi günü Divan Başkanlık Kurulu’na başvurusunu kesin olarak yapacak

Röportajda söylemedi fakat sohbetimizdeki en vurucu cümlesi de şuydu: “İnan verdiğim parayı hiç düşünmüyorum. Tek düşüncem borçlarımızı temizlemek, insanlara mahçup olmamak.”

KİMSENİN PARASI BURSASPOR’DA KALMAZ

“Bu paraları vermek zorundaydım yoksa kulüp iflas noktasına gelebilirdi” diye başladı söze Başkan Ay, şöyle de devam etti: “Biliyorsunuz gelirimiz kısıtlı… Bizim de hatalarımız oldu, yanlış, hatalı transferler yaptık. Ancak, biz bunları vermemiş olsaydık şuan FIFA’da 30, 40 dosyamız olurdu. O yüzden bu paraları vermemiz gerekiyordu.”

“Peki ne kadar sürede almayı düşünüyorsunuz?” dedim şu cevabı verdi:

Stadın isim hakkı gerçekleşirse, kamuoyuna belirtmek istiyorum; ben öncelikle faiz borçlarını kapatacağım, kendi parama dokunmayacağım. Benim için öncelik Bursaspor, Bursapor’un menfaati. Önemli değil, kendi paramı 2 sene sonra da alabilirim. Kimsenin parası Bursaspor’da kalmaz. Banka borçlarının bir an önce sıfırlayıp, faiz yükünden kurtulmalıyız. Gelir az olduğu için bu sefer borçların yukarıya çıkmasına sebep olunuyor. Herkes borçların arttığından bahsediyor. Aslında anonim şirket olan İstanbul takımları, borçlarını döviz olarak veriyor. Biz de döviz olarak verdiğimizi ve kur farkını hesaba katmadığımız düşünürsek borçlarımız herhalde 15-20 milyon Euro’ya yakın azalmış vaziyette. Bunların dikkate alınması gerektiğini kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.”

ADAY OLACAKMIŞIM GİBİ ÇALIŞIYORUM

Başkan Ali Ay, Bursaspor yönetimine talip olanları cesaretlerinden dolayı kutlayıp, kendisiyle ilgili de başlıktaki yorumda bulundu…

Kongre sürecini, aday olup olmayacağını, adaylıklarını açıklayan isimleri de konuştuk… “Hepsini kutluyorum” diyerek söze girdi Ali Ay, “Bu şartlarda çıkıp aday olmaları büyük bir cesaretHerkes elini vicdanına koysun, ona göre karar versin. 

Çünkü, Bursapor hepimizin Bursapor’u. Özellikle belirtmek istiyorum; kimsenin hayal içerisinde olmaması lazım. Bazı gerçekler var görmemiz gereken. Bizim hatalarımız oldu ama dürüstlüğümüzden hiç bir zaman taviz vermedik.

Bursaspor’u ne kadar sevdiğimizi herkes biliyor. Aday olup, olmamamla alakalı bir şey söylemiyorum ama aday olacakmışım gibi de çalışıyorum. Cumartesi günü hep birlikte göreceğiz… Tekrar ediyorum, herkesin Bursaspor için tek vücut olması şart” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞİ ÇABUK UNUTUYORUZ

Geçmişle de yüzleşen ve hatalarını kabul eden Başkan Ali Ay, şu noktalara vurgu yaptı: “Defalarca söyledim, evet bizim de hatalarımız oldu diye. Malesef biz geçmişi çok çabuk unutuyoruz. Çok şeylerle mücadele ettik, çok şükür bugünlere geldik.

Elimizde hala çok güzel projelerimiz varDereçavuş’taki 28 dönümlük arazinin önündeki engeller kalkmak üzere. Yine aynı bölgede 25 dönüm civarında bir arazi daha gündemimizde. Sayın valimize, belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum, inanılmaz derecede kulübümüzün yanında duruyorlar.

Neticede, Bursaspor 3 milyonluk şehrin markası. Başarılı olunca herkes seviniyor, başarısız olunca herkes üzülüyor. Önemli olan bu başarıyı devam ettirmek ve yukarılara çıkarmak.

Bu da malesef şu dönemde parayla oluyor. Bu parayı da çok çabuk bulmamız lazım. Faiz yükünden Bursaspor’un kurtulabilmesi içinStadyum isim hakkı bir an evvel satılmalı. Şuana kadar 10’un üzerinde firmayla konuşuldu. 3 firma ile temas halindeyiz. O biterse Bursaspor’un önü tamamen açılacak…

Futbol takımımızdan elde edeceğimiz gelirler de olacak. Tribünden 160-170 milyon lira gelir elde eden kulüplerle rekabet halindeyiz… Bunu da unutmamamız gerekiyor.”

VAKIFKÖY’Ü AYAĞA KALDIRACAK PROJE

Ay, Spor Lisesi için, “Bize kısmet oldu, bu açıdan da çok mutluyuz. Hem Türk sporuna hem de Bursa sporuna büyük katkı sağlayacak” dedi.

Spor Lisesi projesinin hayata geçirilmek üzere olmasından dolayı oldukça gururluydu Ali Ay“Bu iş de bize nasip oldu” dedi, gelişmeleri şöyle aktardı: “Biliyorsunuz iki sene önce seçildikten sonra benim özellikle vurguladığım Vakıfköy’ü ayağa kaldırmamız gerektiğiydi.

Ve Vakıfköy’ün altyapının, akademi liglerinin ne kadar önemli olduğunu, Bursaspor’un kurtuluşunun orada olduğunu defalarca konuştuk. Hocalarımızla konuştuğumuzda bana şöyle bir şey söylediler; -Başkanım çocuklar değişik yerlerden geliyor.

Aşağı yukarı günde üç saat vakit kaybediyorlar. Bu çocuklardan tam verim alamıyoruz.– Biz de orada arkadaşlarla enine boyuna konuştu. Yıllardır konuşulan bir konuydu bu Spor Lisesi. Yıldırım Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Edebali ile görüştüğümüzde çok sıcak baktı ve bir proje hazırladı.

Federasyon başkanımızla görüştük, yardımcı olacağını söyledi. Burada eksik olmasın Mustafa Çağlar’ın da katkısı büyük. Sonra sayın vekilimiz Hüseyin Şahin’le Ankara’da temaslara başladık.

Bakanlarımız da destek verdi. Spor Toto başkanlığından 8 Milyon TL’lik söz aldık. Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarımız -siz başlayın ne kadar eksik kalırsa biz tamamlarız- dedi.

Her zaman şunu söylüyoruz; evet çocuklar yetişiyor ama maalesef eğitim seviyeleri zayıf kalıyor. Yani 17-18 yaşına gelmiş çocukları kaybediyoruz. Bizim şuan da 300’e yakın akademi liglerinde öğrencilerimiz var.

Bu işi gerçekleştirdiğimizde eğitimli sporcular da yetiştirmiş olacağız. 22 Mayıs’ta protokol imzalayacağız. İşin parasal kısmı da çözüldü.

Bize kısmet oldu, bu açıdan da çok mutluyuz. Hem Türk sporuna hem de Bursa sporuna katkı sağlayabilecek bir proje olacak. İçinde ortaokul ve lise bulunacak. 120 yatak kapasiteli de bir tesis var.”

BARİYERLER KALKACAK

Stadyum çevresindeki bariyerlerin de önümüzdeki sezondan itibaren kalkacağını duyuran Başkan Ali Ay, “Hem valimiz, hem belediye başkanımız hem de emniyet müdürümüz ile konuştuk. Bu yaz tamamen bu engelleri kaldıracağız. Yoksa ticari alanlardan faydalanma, oralardan kulübe gelir sağlama şansımız kalmıyor” dedi.

KENDİR’İN MAKETİ HAZIRLANIYOR

Bursaspor’un artık yatırımlarıyla da adından söz ettireceğini anlatan Başkan Ay, “Kendir yaylasında biliyorsunuz yerimiz var. Erkan Körüstan yönetimi ile başlamıştı. Biz sonuçlandırdık.

Bütün alt yapı işlemleri tamamlandı. Mimar arkadaşımız Hasan Sözüneri çok güzel bir proje hazırlıyor. Milli Eğitim Bakan müsteşarı ve Spor Toto Başkanı ile görüştüğümüzde bu konudan da bahsettik.

Çok beğendiler. Bursapor ve Türkiye’deki takımların yurtdışına gitmesine gerek kalmayacak. Çünkü ben bu projeyi kongreye yetiştirmeye çalışıyorum.

Hatta belki maket olarak da sunacağım. Çok önemli bir proje olacak. Mimarisi bittikten sonra yap işlet devret modeli ile bu işi tekrar gündeme getireceğiz” diye konuştu…

MUSTAFA ER’E İNANCIMIZ TAM

Ali Ay, genç teknik adamla ilgili olarak, “Bursaspor’un ona, onun da Bursaspor’a katacağı çok şeyler olduğunu düşünüyorum” dedi.

Başkan Ali Ay’a son olarak son dönemde yıldızı parlayan Mustafa Er’i sordum, şunları söyledi: “Burada hiç kimsenin göremediği bir şey var; Mustafa Er’i aldığımızda, benim projelerimden bir tanesiydi.

Teknik direktörümüzün ileri ki tarihlerde Bursalı olmasını istiyordum. Çünkü bizim artık özümüze dönmemiz gerektiğini, hocalarda hatalı davrandığımızı biliyoruz.

Tabii bunu bilerek yapmadık. Le Guen’i aldığımızda dünya markasıydı. Bazı olumsuzluklar, uyumsuzluklar oldu. Mustafa hocadan ben çok şeyler bekliyorum. Ona olan inancım tam. Daha da yol alması gereken şeyler var. Bursaspor’un ona, onun da Bursaspor’a katacağı çok şeyler olduğunu düşünüyorum.”

27 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Evet herkes elini vicdanına koysun ve desin ki,ben artık menajerlerin bana verdiği padişah fermanı uzunluğunda ki oyuncuları köşe yazılarıyla pazarlamayacagim ve üstlerinden prim almayacağım.Yine herkes elini vicdanına koysun ve 3 senedir “Bursa Çocuğu” diye yutturulan ve hiçbir şey yapmadan maça dahi çıkmadan ayağına top değmeden koca sezon milyonlarca lirayı cebine koyan Sercan’ı bu takımda tutmaya çalışmasın.Yine herkes elini vicdanına koysun ve Fenerbahçe Spor Kulübünde senelerdir üyeliği olan patronuyla,tüm şehrin nefretini kazanmış bir karaktersizle kol kola pozlar verip bu da “Bursa Çocuğu” diye bize pazarlamaya ya da yutturmaya çalışmasın.Yine herkes elini vicdanına koysun ve son iki sezondur yapılan yanlış transferlere,ülke futbolunun en büyük tetikcilerinin bizi bir bir katledisine çıt dahi çıkaramayan basiretsiz Ali ay yonetimine dönüp bir daha baksın.Bir daha baksın ki seçtiğiniz Ali Ay’ın bu takımı nr hale getirdiğini iyice kavrasın.Son olarak yine herkes elini vicdanına koysun ve desin ki oylarımızı iki çorbaya onursuzca blok halinde Ali Ay’a basmak bize ne kazandıracak? Bunları akıl ve mantık süzgecinden geçirdikten sonra tekrar ellerimizi vicdanlarimiza götürüp oylarımızı öyle basalim.Bu Orhan Güney’in tahriklerine ve beyin yikamalarina da aldanmayalim.

  55
  21
   1. @Green Man yorumuna yanıt olarak

    Bakıyorum,da bazı arkadaslar hâlâ akıllanmamış ve Ali Ay lehine eksi butonlarına basıyorlar.Bakın Ali Ay,da Bursasporu yönetebilecek vizyon yok,hee Ali Ay giderse daha beter oluruz,diyenler var ise,hayır kabul etmiyorum.bu büyük taraftar var iken,muhteşem stadımız var iken,3.5 milyon şehrin tek takımıyken,biz asla kocaeli gibi olmayız.yeterki ikulübüi yönetenler adam gibi yönetsin,yönetim tarafından akıllı hareketler yapılırsa bu camia kenetlenir.kenetlendiğimiz zaman zaten bizden başkası şampiyon olamaz.çok birşey istemiyoruz.vizyonlu,futbolu bilen,dik duran,kimsenin maşası olmayan bir başkan istiyoruz.Bu iş Ali Ay,la olmuyor.

    6
    5
    1. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

     sen ve senin gibi düşünen bir çok arkadaşın da anlamadığı şey!, bu kadar çok taraftar ve medya baskısının olduğu bir ortamda ”adam gibi yönetecekler!” ortaya çıkmaz… ve çıkmıyor da…
     çünkü olası iki kötü sonuçta başlarına neler gelebileceğini biliyorlar ve görüyorlar… adamlar niye rahatlarını, aile düzenlerini ve ekonomilerini bozsunlar ki.?!
     çıkanlar da ali ali ay gibi futbola uzak insanlar ve filmin sonunu kestiremeyenler…
     futbol denen dalga-motor! boyacı küpü değil ki, daldır-çıkar galibiyetler gelsin…
     önümüze çıkanı 3 lük-5 lik yapalım. elin oğlu da takım. elleri armut toplamıyor ki..!
     siz de bunu anlayın gari…!

     2
     1
  1. @Green Man yorumuna yanıt olarak

   Dediklerinin çoğunda haklısın da bu Sercan konusunda bence çok takıntılısın. Her yorumunda da yazıyorsun. Sercan ı çok sevmem oyunculuğunu da fazla beğenmem ama.3 senedir topa dokunmadı demişsin. Geçen sene iki ts maçında da müthiş oynadı. Son maç jorguera ya gol pasını verdi. Ligde kalmamıza katkısı oldu. Çok hataları oldu fakat artık şunun farkında tek şansı burada oynamak. Onun için biraz daha uğraş veriyor. Bu sene de sakattı. Şu an olsaydı kesin oyardı, çünkü kanat yok. Benim görüşüm Sercan a gelene kadar çok adam var. Yedek olarak durabilir. Yusuf tan da daha çok iş yapar.

   11
   14
   1. @seniso yorumuna yanıt olarak

    Geçen sezon 6 si Türkiye kupası 23 u lig olmak üzere 29 maça çıkmış.Sanirim dediğin maç 16/17 değil 15/16 sezonu.Yanlissam düzeltmeni rica ediyorum.Gecen sezon toplamda 3 gol 1 asisti var.Bu sezon ne yaptığını bulamadım.Bulursan bu yorumun altına bırakmanın rica edeceğim.Benim için Sercan’ın değerleri onu başarılı yapmıyor.

    8
    5
 2. Rahmetli yazıcının sözü vardır….ben tabelaya bakarım 2 senedir küme düşmeme mücadelesi .ist takımlarına tek galibiyet alamama borçları bitirmezsem bırakırım deyip hala adaylık peşinde koşma….vs vs artık senin elini vicadanına koyma zamanın sayın ali ay

  31
  9
 3. Şampiyon olmuş,4 yıl üst üste Avrupa kupalarına katılmış,bir takımı,2 yıl üst üste düşmemeye oynatan adam hala adaylık konuşabiliyorsa bu,Bu şehrin ayıbıdır.

  19
  9
 4. Sadece dürüst olmakla kulüp yönetilmiyor. Yeri geldildimi ortalığı kaldıracan. Sen iki sene dir ne yaptın. Elini başına koyda bir bak bakalım ligin dibine demir attık. Saçımızı yüreğimizi parçaladık.Dürüst olmak buysa mali tablo ne. Borç düştü diyorsun adamlara maaş veremiyorsun. Proje diyorsun kredi çekiyorsun. Sen bu kulübe dün mü geldin 2 senedir yaptıkların ortada transferler fiyasko ödemeler fiyasko rezillik diz boyu daha ne yazılacak çok şey var ama sen anlayamıyacağın için gerek duymuyorum. Ben ce kendine ve bize bir iyilik yap dürüstçe çekil

  17
  7
 5. uzun ve boş bir konuşma olmuş, borcu borçla kapatmak acizliğin en büyük göstergesidir, sakın kimse kimseyi kendi ayaklarımızın üzerinde durduk, elimizi taşın altına koyduk gibi yalanlarla kandırmaya çalışmasın, yemezler

  14
  4
 6. Elimi vicdanıma koyuyorum ve vicdanım gitmen gerektiğini söylüyor
  Orhan güney ve patronunun yine adayı ali
  Yazıklar olsun

  13
  5
 7. geldiğinden beri bizi rezil ettin kanser ettin.tabanca gibi takım kurucam dedim nerde boş beleş topçu varsa aldın.bi tutturmuşsun para verdim para verdim sanki geri almıyacaksın?ya bursaspora verdiğin zarar aldığın onlarca çöp futbolcuya verdiğin paralar tabi o önemli değil kulübün borcu 500 milyon oldu.hala aday olabiliyorsan bravo valla bi tane oyum var bir değil 100 tane olsa birini sana vermem artık.

  13
  6
 8. Verdiğin parayı döviz olarak mi alacaksın yoksa tl olarak mi parayı baskan olamazsanda en erken 2 sene sonra mi alacaksın yoksa secilemezsen paramı alirimmi bekleyip göreceğiz

  12
  6
 9. Başkanım insani olarak harbiden iyi birisiniz , evet , ancak başkan olarak bu işe uygun olmadığınızı söylüyoruz söylemeye devam edeceğiz.

  11
  8
 10. Başkan herşey ortada sen daha neyi anlatıyosun yaa iki senedir rezillik diz boyu yapma gözünü sevdiğim bu şartlarda san daha neyin kafasındasın bırak git artık ne kendine ne biZe zarar verdin

  11
  8
 11. Ali Ay sende elini vicdanına koy ve şunları bir düşün; Artık sportif başarıyı, küme düşme mücadelelerini bile bir kenara bırakıyorum, kaç zamandır bu kulübün başında olan bir adam belki 50 kere “stadyum isim hakkı için anlaşmalar sona ulaştı” gibi sözler söyledi, belki 50 kere “stadyum bariyerleri önümüzdeki hafta kalkıyor” dedi hala daha aynı şeyleri söylüyor bu adama sen olsan nasıl inanırsın ? Bugüne kadar yaptığın elle tutulur somut bir şey göster desek ne gösterebilirsin ? Stadyumun yolunu bile yaptırmak için belediyeye baskı yapamayan adam, otopark sorunu için 1 damla uğraşmayan adam, stat içindeki 3 metrelik telleri 50 kere kaldırıyoruz deyip kaldırmayan yada kaldırtamayan adam gelmiş hala konuşuyor. Sen daha böylesine basit şeyleri bile beceremiyorsun başkan artık sana oy verecek adam yok.

  10
  4
 12. Demek ki aday olacak .
  Bundan bunu anladım .
  Düşür de rahatla.

  KENDİR’İN MAKETİ HAZIRLANIYOR

  Bursaspor’un artık yatırımlarıyla da adından söz ettireceğini anlatan Başkan Ay, “Kendir yaylasında biliyorsunuz yerimiz var. Erkan Körüstan yönetimi ile başlamıştı. Biz sonuçlandırdık.

  Bütün alt yapı işlemleri tamamlandı. Mimar arkadaşımız Hasan Sözüneri çok güzel bir proje hazırlıyor. Milli Eğitim Bakan müsteşarı ve Spor Toto Başkanı ile görüştüğümüzde bu konudan da bahsettik.

  Çok beğendiler. Bursapor ve Türkiye’deki takımların yurtdışına gitmesine gerek kalmayacak. Çünkü ben bu projeyi kongreye yetiştirmeye çalışıyorum.

  Hatta belki maket olarak da sunacağım. Çok önemli bir proje olacak. Mimarisi bittikten sonra yap işlet devret modeli ile bu işi tekrar gündeme getireceğiz” diye konuştu…

  7
  6
 13. benim adayım ali ay hoca olarakta samet aybaba mustafa er ikilisi sanki gelecek adam daha iyisimi olacak levent kızıl gelmesse mutlka ali ali ay hem işi öğrendi hem dürüst adam

  6
  19
  1. @CAMCI yorumuna yanıt olarak

   işte bu yüzden bu haldeyiz paralı askerlerden kurtulamadik arkadaş anlaşılan beter olmaya devam edecez yazıklar olsun ali aya degil taraftara bence

 14. Lise işinde çocuklar orta okuldan girip devam edecek ama ailelerden uzak, gelenklerinden koparılarak yetisecekler iyi sporcu yetistireceğiz diye karakterden uzak kalmamalı.

  1
  11
 15. Sende elini vicdanına koy Ali Ay ve cevap ver.
  Dün akşam ZTK Finalinde süper lig 2. ncisi FB yi 3 -2 yenerek kupayı kazanan ve kaldıran, üstelik senin takımının yıllardır yenemediği FB yi ligde her iki maç da da yenen, üstelik yarı finalde senin takımının yıllardır yenemediğin GS yi eleyen, üstelik senin takımını da gruplarda eleyen 170 bin nüfuslu kasaba takımı Akhisar sporu seyrederken 3 milyonluk kentin takımını yöneten başkan olarak hiç utanmadın mı?

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu