Ali Ay hayal kırıklığına uğradım!

S Medya Spor Müdürü Süha Gürsoy'un bugünkü köşe yazısından alıntıdır.

Acı tatlı bir yılı geride bıraktı Bursaspor
Sevindiği anlar da vardı hüzünlendiği de…
3 Haziran’daki Trabzonspor maçı bir daha yaşanmama temennisiyle geride kaldı…
Peki, Başkan Ali Ay geçen bir yıl içinde neler yaşadı…
Hayal kırıklıkları, sürprizler, unutamadığı anlar nelerdi…
Bu satırlardan Başkan Ali Ay’ın geride bıraktığımız 2017’de yaşadıklarını okuma şansı bulacaksınız…
Sayın Ali Ay’la söyleşimize oyuncuların performansını değerlendirerek başladık…
Acaba hangi oyuncunun çıkışı onun için sürpriz olmuştu?
Bu yıl benim için en büyük sürprizi Muhammed Şengezer yaptı. Gerçekten iyi maçlar çıkardı Muhammed. Kalemizde Harun Tekin de var. Uzun bir süre kaleci konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Aziz Behich’in performansından da çok memnun kaldım. Bir de Barış Yardımcı’yı unutmamak gerek. Ben açıkçası Barış’tan bu kadar iyi bir performans göstermesini beklemiyordum. Gerçekten sürpriz oldu. Titi, Ekong gibi oyuncularımız da bu yılın iyi isimlerindendi. Ne olursa olsun kadrodaki tüm oyuncular benim için değerli. Çünkü Bursaspor forması giyiyorlar

Elbette hayal kırıklığı yaratan oyuncular da olmuştu Başkan Ali Ay’da. Acaba bunlar hangileriydi?
Evet, Hayal kırıklığı yaratan çok futbolcu oldu. Sakatlar bizi çok etkiledi. Mesela Furkan Özçal ve Serdar Kurtuluş’un sakatlıkları bizi hem maddi hem de manevi olarak zora soktu. Onlar oynayamadığı için bölgelerine transfer yapmak zorunda kaldık. Deniz Yılmaz büyük bir hayal kırıklığıydı. Keza Bilal Kısa da öyle. Sercan takıma katkı verir diye bekliyordum. Onda da çok büyük hayal kırıklığı yaşadık. Sinan Bakış’tan çıkış yapmasını bekledim. O da beni yanılttı

 

 

PARA VERECEK DURUM KALMADI

“Bizim düşüncemiz 3 oyuncu almak. Ama bunu bu ekonomik tablo altında yapmamız aslında imkansız. Transfer bir şekilde olacak. Büyük bir ihtimalle kiralama yoluyla transfer gerçekleştireceğiz. Kulübün durumu içler acısı. Kaynak yok. Artık benim de para verecek durumum kalmadı. Devre arası transferi hep sıkıntılı olmuştur. Keşke altyapımızdan oyuncu gelse de böyle bir durumla karşılaşmasak. Ama oradan da gelmiyor. Potansiyeli olan oyuncuların gelmesi en ez 2-3 yılı bulacak”.

ÖZLÜCE’NİN MÜLKÜNÜ ALMALIYIZ

“Bu iş böyle gitmez. Gittiği sürece kulüp her yıl 30 ila 50 milyon lira arasında zarar eder. Gelir getirici proje olması lazım. Arsa işine yöneldik. Şimdi bir arsamız için imar çıktı. Şimdiki planımız Özlüce Tesisleri ile ilgili. Arkadaşlar çalışıyor. Özlüce Tesisleri’nin mülkü bize ait değil. İlk etapta üzerimize geçirmeye çalışıyoruz. 29 ya da 49 yıllığına kiralama formülü üzerinde duruyoruz. Bu hemen olacak bir şey değil. 6 ay ya da 1 seneyi bulur. Kısa vadeli borçların yükü çok fazla. Kredi kullandığımızdan yeni bir kredi alma şansımız da yok. Sizler de programlarınızda dile getiriyorsunuz. Şu anda 17-18 milyon TL faiz ödeniyor. 6-7 milyon lira arasında 2023’e kadar yapılandırılmış bir vergi var. Güncek birkaç ödemeyle birlikte yılda 40-45 milyon TL arasında havaya para ödüyoruz. Bize kalıyor 60 milyon lira. Bununla kulübü mü çevireyim, personele maaş mı ödeyeyim, transfer mi yapayım, nasıl olacak?”

KURTULUŞ FORMULÜ BELLİ

“Benim için ağlayan başkan diyorlar. Varsın desinler. Ben gerçekleri söylüyorum. Popülist yaklaşmıyorum. Yoksa ben de bilirdim olmayan parayla transfer yapmayı. Bursaspor’un kurtuluşunu söyleyeyim. Altyapımızdan çıkacak oyuncular, stadın isim hakkının satışı ve Özlüce’nin mülkiyetine sahip olmak. O zaman ferahlarız. Bursaspor’un da bir daha sırtı yere gelmez”.

ALİ KOÇ’LA GÖRÜŞTÜM

“Şu anda 3-4 firmayla temas halindeyiz. Stadın isim hakkını vermek istiyoruz. Yıllık istediğimiz rakam 4 milyon Euro civarında. Geçen hafta Sayın Ali Koç ile bir yemek yedim. Hatta yemeğe babası Sayın Rahmi Koç da katıldı. Çok samimi bir görüşme gerçekleşti. Biz kendilerine statla ilgili beklentilerimizi ilettik. TOFAŞ’ın önümüzdeki yıl 50’nci kuruluş yıldönümü. TOFAŞ, Bursa’yla özdeşleşmiş bir marka. Buradan bir şey çıkarabilir miyiz diye düşündük. Şimdi onlardan yanıt bekliyorum”.

A TAKIM’IN PARASINI VEREMEM

“Yeşil Bursa’yı satmak istiyoruz. Bir talibi oldu, sonra anlaşılamadı. Genel Kurul’dan satış yetkisini alırsak ve talibi de çıkarsa o zaman satarız. Basketbol ve voleybol takımlarının yükünü kaldıracak durumda değiliz. Bu sezon iyi gidiyorlar fakat gelecek yıl için bütçelerini düşüreceğiz. O giderlerden kurtulmamız gerekiyor. Şunun bilinmesini istiyorum. Bursaspor’a A Takım için gelen parayı ben başka bir yerde harcamam. A Takım için gelen parayı başka bir branşa vermem”.

SERDAR’DAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

“Serdar bizim futbolcumuz. Şanssız bir sakatlık geçirdi. Buna hepimiz üzüldük. Kendisinden ücretinde bir indirim istedik. Onun da haklı olduğu yönler var. 6-7 aydır parasını alamıyor. Bir orta yol bulmaya çalışıyoruz”.

23 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bunları o çöpleri takıma almadan önce düşünecektin sayın başkan. Hazır sezonun ikinci yarısı başlamamışken yazayım buraya, aradaki ufak farklara takılıp istenen oyuncuları almazsan o 3 Haziranları çok yaşarız daha.

  49
  5
 2. Yaptigin hatali transferlerin Bursaspora yukledigi yuk enaz 100 milyon tl !!! Haliyle bu oyuncular yuzunden elde edilen basarisizlik,itibar kaybi,dusmemeye oynayan kucuk takim profili de cabasi !!!

  19
  11
 3. Devamlı ağlıyorsun memnun değilsen yapamıyorsan kongre kararı al onuda yapmıyorsun o halde devam et başkan…

  13
  13
 4. Bursaspora başkan olmak istedin .oldun da.Gelir gelmez eldeki takımı pahalı bulup haraç mezat çar çur ettin,yerlerine bir sürü çöp adam tıktın,sonuçta ne borcu azalttın ,aksine artırdın,ne gelirleri artırdın,ne takımın değerini yükselttin.Şampiyon takımı az daha kümeyi boylatıyodun,ceketi alıp çoktaaan gitmiş olman gerekirken,boyuna zır zır ağlanıp kulübü küçük düşürücü beyanlarda bulunuyorsun.Tamam işte bak,rahmi koçla bile yemek yedin,ülke seni tanıdı,ömrü hayatında göremeyeceğin,yaşayamayacağın prestiji BURSASPOR KULÜBÜ sayesinde elde ettin,kulübü milyonlarca ero zarara uğratmana rağmen ,cebinden harcadığın her guruşu geri de alacak ve bunca reklamın ,prestijin ve verilen zararın karşılığında tek kuruş ödemeden bir gün evinin yolunu tutacaksın. SANA GÖRE BİŞEY YOK YANİ BAŞKAN,OLAN HEP BURSASPORA OLUYOR,BİRBİRİMİZİ YEMİYELİM LÜTFEN…

  11
  9
 5. Hala transfer bekleyen arkadaşlar var başkan transfer yapmamız imkansız diyor adam bas bas bağırıyor para yok diye ama hala medyada bir sürü isim var taraftarı beklentiye sokmaya gerek yok kulübün en yetkili ismi para yok transfer yapmak imkansız diyorsa gündemdeki isimler yalan haberden öteye geçmez

  4
  5
 6. Léo Dubois- Nantes’de oynuyor 23 yaşında sağbek geçen sene 8 asisti var bu sene ilk yarı 1. gol 4 asist yapmış. Sene sonu sözleşmesi bitiyor. Güzel potansiyel yaşı da genç büyük kazanç sağlar.

  3
  8
 7. Facedr gördüm neymiş parası lobisi olan. Bir başkan adayı çıkıcamış ta şimdiye kadar nerdeydi he madem parası lobisi var başkan demedimi parası olan varsa buyursun koltuk burda ben çeklirim diye şimdi lak lak yapıyolar bakın işinize yaa

  2
  5
 8. Silah dayayıp zorla başkan yapmadılar ya, deneme tahtasımı burası, bilmiyormuydu böyle bir tabloyla karşılaşacağını, başkanı bilmemde ben böyle bir tabloyla karşılaşacağımı bilmiyordum. Neymiş para vermiş, para verdide hamza hamzaoğlu zamanında takımı çöplerle doldurdu, takım son maçta zar zor ligde kaldı, takımı bir ton zarara soktu. Ders çıkardım dedi, hiç ders çıkarmış gibi durmuyor, mali yapıyı düzelticem dedi çöpleri doldurdu, mali yapı uğruna ses çıkarmadık kalitesiz futbolcu transferlerine fakat borç düşeceğine arttı. Marifet kalitesiz oyuncuyu ucuza yada normal fiyata almak değil, marifet kaliteli oyuncuyu ucuza almakta. Başkanlığı bıraktığında başkan parasını alacak, yaptığı hatalar bursasporun iki yakasını bir araya getirmeyecek. Ne transferi becerebildi, ne mali yapıyı düzeltebildi, iyi niyetinden şüphem yok fakat Bursaspor başkanlığı yapabilecek vizyona sahip değil. Kimse giderse kim gelecek demesin,koskoca bursa şehrinin gözbebeği bursaspor başkansız kalmaz.

  2
  4
 9. Bu takımın kurtuluşu altyapıdan çok nokta transferden geçiyor başkanım.Kimse sizden milyon eurolar basıp takır takır transfer yapmanızı beklemiyor.Amaç altyapıdan adam beklemek yerine 3 e alıp 5e satmak olmalı.Rakamlar mecazi anlamda tabi.Biz azizi harunu tabii ki çok seviyoruz ancak yerleri dolacaksa ki Muhammed Okandan umutluyum mesela harunu göndereceksin.Yapacak birşey yok oradan gelen parayı 2 3 mevkiye ayiracaksin sonra onları da yüksek miktara satacaksın.Gerekirse bazı mevkileri kiralayarak dolduracaksın.Oyuncu satmak özellikle bağlılık oluştuysa kolay olmuyor ancak kulüp düzlüğe çıkacaksa yapılacak şey bu olmalı.Tabi transferleri yaparken dikkatli olmak şart bakambu gibi adamlara vereceksin parayı bilale furkana değil.

  2
  3
  1. @Bursalı yorumuna yanıt olarak

   Bursaspor facede varmış bir adam çıkmış yazmış acaba nerdeymil bu zamana kadar o başkan adayı sene başı geçti sene sonu geldi şimdi parası varmış locası varmış bide neymiş şimdi yazıyolar biriyle anlaşmışlar para desteği yapcakmış helala bee neymiş bunlar da biz görememiiiz bide isim saklıyor aklı sıra açık olcanız açık isim saklamakla ne olcak zaten böle gereksiz insanlar yüzünden takım zara görüyoya

 10. Ali ay’ın gerçek bir kendini ifade etme problemi var. Bu tür televizyon programlarına ve röportajlara hazırlanıp çıkması lazım. Ortaya pek çok birbirile çelişen ifade çıktı. le guen ile çalışabilecek iyi bir sportif direktör bulsa kendisi de çok rahatlayacak. Böyle biri gereksiz diyor ama ihtiyaç açık

  1
  4
 11. Başkan kulübün borcunu azaltıcam dedin artırdın.bari borca girdik oyuncu alınıp sportif başarı olur dedik aksine yine tam tersi küme düşüyoduk.sen futboldan anlamayan bir adamsın.bence niyetin de pek iyi değil.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu