Ali Ay “Gönlüm transfer yapmak istemiyor”

Önümüzdeki hafta Bursaspor Başkanlığı'nda 3'üncü yılını dolduracak Başkan Ali Ay AS TV'de yayınlanan Markaj programına Antalya'dan konuk oldu.

Sönmez Medya Spor Müdürü Süha Gürsoy‘un sorularını yanıtlayan Ali Ay, geride kalan üç yılın muhasebesini yaptı. Ali Ay, “Üç yıllık süreçte ‘Oh’ dediğim, rahatladığım bir an olmadı. Pazar günü maç oynuyoruz. Galip geliyoruz ama çok fazla sevinemiyoruz. Çünkü pazartesi günü primleri, diğer borçları nasıl ödeyeceğiz diye düşünüyoruz. Aklımızda hep bu oldu üç yıl içinde. Bu üç yıl içinde belki rahat olmadık ama bundan sonra olacak inşallah.” diye konuştu.

BAŞARILI OLMADIK

Görevde kaldığı süreçte en büyük hatasını da açıklayan Ali Ay, “Üç yıl içinde keşke yapmasaydım dediğim en büyük olay Paul Le Guen’i teknik direktörlüğe getirmek oldu. Ben geçen seneyi kayıp yıl olarak ilan ediyorum. Hepimiz başarılı olacağımıza inanıyorduk ama olmadı. Geçen sene harcamayı biraz fazla yaptık. Orada ipin ucunu kaçırdık. Ben özeleştiri yapan bir insanım. Orada maalesef hatalarımız oldu.” dedi. Bu üç yılın çok zor geçtiğinin altını çizen Başkan Ali Ay, “Görevde kaldığım üç yıl çok zor geçti. Çok uğraş verdim. Belki sportif anlamda başarılı olamadık. Biz de bunun farkındayız.” ifadelerini kullandı.

UÇK’ya da FIFA’ya da gidebilirler

“Takımdan ayrılan oyuncular UÇK‘ya da başvurabilir, FIFA‘ya da gidebilirler. Neticede bulunacaklar da. Bunlar burada kalsalardı da paralarını ödeyecektik. Gitseler de kalsalar da bu parayı ödeyeceğiz. Şu anda durumumuzu da biliyorsunuz. Ben şu an için onlara ödemektense şu an oynayan futbolculara para ödemekten yanayım. Son olarak ekim maaşlarını ödedik. Benim niyetim elimizdeki futbolcuları memnun edebilmek. FIFA‘ya gitseler bile karar çıkmadan bu parayı ödediğimiz takdirde bir problem çıkacağını tahmin etmiyorum.”

Gönlüm transfer istemiyor

“Transferi ben herkesten fazla istiyorum. Ama bunun avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Aslında benim gönlümden geçen transfer yapmamak. Bunu açık ve seçik belirteyim. Çünkü aynı yanlışlara düşmek istemiyorum. Ama 10 ay sonra bunun net cevabını size verebilirim. Devre arasında yapılan transferlerin ne kadar fayda sağladığını ve yüzde yüz başarı sağlayamadığımızı maalesef gördük. Onun için çok ince eleyip sık dokuyoruz. Bir kanat ve forvet arkası oyuncusuna ihtiyacımız olduğunu hepimiz biliyoruz. UÇK‘yla problem hallolsa bile transfer yapıp yapmama konusunda karar vermiş değilim. Belki UÇK‘dan yasak kalksa bile transfer yapmayabiliriz.”

İnşallah hepsi Lato olur

“Kampta hava iyi. Futbolcular iyi çalışıyor. Gençlerin saçlarını da kesmişler, Lato‘ya benzemişler. İnşallah hepsi birer Lato olurlar. Takımda moral çok iyi. Hava şartlarının da iyi olması takıma olumlu sirayet ediyor. İnşallah ikinci yarıya güzel bir başlangıç yaparız ve bu şekilde devam ederiz.”

Mali açıdan küçük bir camiayız

Evet, büyük bir camiayız. Ama mali açıdan küçük bir camiayız. Bunu herkesin kabul etmesi lazım. Çok fazla sponsorluk alamıyoruz. Aslında bu sadece bizim değil, diğer kulüplerin de sorunu. Artık olay gelir gider dengesini sağlamaya geldi. Bütün kulüpler şu an bunu yapmak zorunda. Biz de bunu iki senedir yapıyoruz. Bence bu noktada başarılıyız. Euro bazında borcumuz 100 milyon civarındaydı. Şimdi 65-70 milyon Euro’lara düştü. Kulüplerin neredeyse hepsi mali açıdan batmış durumda. Normal bir şirket olsa 10-12 kulüp şu an iflas etmiş olurdu.”

Sadece benim kulübüm değil

“Camiamız sabırlı olsun. Bu kulüp hepimizin kulübü. Sadece benim kulübüm değil. Yardımcı olsunlar. Eleştiri her zaman olacak, olmalı da. Ama belden aşağıya eleştiri yapmasınlar. Kapım herkese açık. Herkesle birebir de görüşebilirim. Gelsinler. projeleri varsa projelerini de getirsinler. Borç yapılanması olacak. Fakat bu Bursaspor‘un borcu. Bu borçtan bir an evvel kurtulmamız lazım. Onun için de elbirliği ile hareket etmemiz lazım. Benim özellikle belirtmek istediğim, bu borcun ödenebilir seviyeye getirilmesi. Onun için de herkesten destek bekliyoruz. Özellikle de sponsorlardan.”

Borçlar silinmeyecek

“İki aydan bu yana biliyorsunuz. Devletimiz, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Bankalar Birliği kulüplerin borçlarının yapılandırılması konusunda bir çalışma yürütüyordu. Bu kulüpler açısından güzel bir gelişme. Bu sayede kulüplerin borçları yapılandırılacak. Burada kulüplerin borçları silinmeyecek.”

Sevmesem bırakırdım

3 yıllık süreçte bazı kesimler tarafından çok eleştirildik. Bu bir gönül işi. Bursaspor benim evladım gibi. Sevmesek daha önce de bırakabilirdik. Çok şükür buralara kadar geldik. İnşallah bundan sonra daha da iyi yerlere geleceğiz. Biz önlemlerimizi aldık. 5 yıllık bir plan çizdik. Transfere neden karar veremediğimi söyleyebilirim. Çünkü mali disiplinden çok fazla taviz vermeyeceğiz. Onu özellikle belirtmek istiyorum.”

35 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Adam,Bursaspor büyük kulüp yeri herzaman zirve olmalı.şampiyonluğa oynamalıyız,avrupa kupalarında oynamalıyız,demiyor be..hedefsiz başkan istemiyoruz.

  72
  21
  1. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Mustafa neden yalan söyliyen başkan istiyorsun ? bursa şampiyonluktan önce 10 sezon ilk 10 u geçemedi , küme düştü , ama genede destek vardı , sizin gibi çorbacı taraftarlar bırakıp gitsin artık takımın yakasını , BELEŞ KOMBİNECİLER SİZİ

   1
   4
   1. @mert1963 yorumuna yanıt olarak

    Bak bilader nediyosun şampiyonluk diyosun.
    Diyelim ki maaşın 3000 canla başla çalışıyosun 3000 ‘e çünkü seni memnun ediyor , patronunuda seviyor ve işe güzel gelip gidiyosun . Dediler ki bir gün; Mert 2500 e çekiyoruz maaşını . Napardın yine aynı heyecanla gidermiydin işe sözmezmiydin patronuna! Başka iş bakmaya başlardın otomatik performansın çakılırdı.
    Çıkmışsın diyosun ki şampiyonluktan önce . Adı üstünde evet şampiyonluk.
    E sonra malum 3 evlat dönemi Erkan,recep,Ali ay.
    Ve dip hatta Ali ay ile en dip.
    Hala bana bu adamı savunmayın batırıp bitirdi bizi.
    Fabrika işletmiyor burası futbol kulübü.
    Yapan nasıl yapıyor.
    Yapamazsan bırakırsın.
    Sizin gibilerde gider bunu 2. Ye seçer.
    Şaşıyorum vizyonunuzun darlığına.
    Bursaspor tekstil fabrikası değillll

  2. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Bu arkadaşa eksi veren herkesi kınıyorum sizlerin Bursaspor a armaya sahip çıkan taraftarlığınızı sorgulamak lazım adam ne güzel yazmış bunu eksilmek tam bir sevgisizlikten öte bir şey değildir

   10
   9
  3. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Dostum sizi allayıp pullayarak totonuza pohpoh şaplakları atmadığı için zorunuza gidiyor sanırım yahut alicengizler çevirerek saman altından su yürütmediği için duyduklarınız karşısında şaşırıp ne diyeceğinizi kestiremiyorsunuz. Bu zamana kadar kim böyle açık seçik konuştu ben hatırlamıyorum fakat kötü yönlerini kabul etmekle birlikte bazı yerlerde de hakkını verirseniz eğer çok sevinirim.

   11
   14
  4. @Mustafa 16 yorumuna yanıt olarak

   Gitmemenin en büyük nedeni içerideki paralarınmı acaba?Hala anlamıyormusun iş adamları kulübe destek çıkmıyorsa bunda güven sorunu var denektir.Bende güvenmediğim insanlara 5 kuruş vermem.Projesi olanlar diyorsun seçimde neden insanların karşısına çıktın.Gerekirse bu kadar daha veririm derken bonservislerden gelenler nereye gitti?Senin kadar istenmeyen, sevilmeyen başka süper lig başkanı varmıdır?

   24
   8
 2. Euro bazında borç 100 milyondan 65-70 e düştü diyor utanmadan.Düşmesinin birçoğu döviz kur farkından.Bu adam bizi salak yerine koyuyor.

  39
  12
  1. @Ali yorumuna yanıt olarak

   O da büyüklerinden öğrenip burada satıyor bu sözleri. Hani şu, onu nereye çekerlerse oraya götürebilen büyükleri; hani şu, hepimizin bildiği siyasiler.

   3
   2
 3. Yeter be kardesim yeter. Sanki transferleri baskasi yapti. Insan bir kere konusmasinda ağlamaz . Yapamiyorsan birak git. Takim transfer diye bagiriyor . Oyunu ileri tasiyacak bi kanat 10 numara forvet almada bu sene dusur takimi rahatla. 5 yili planlamis birak ali ay yemiyoruz bunlaro futbolcu maaslari ekim yatmis kulup personeli maas alamiyor pasam planlamis. Sponsoruda taraftar bulsun transferide taraftar yapsin siz niye orda duruyorsunuz.

  32
  2
 4. Bir önceki haberde transferde %95 başarılıyız de , sonra “Görevde kaldığım üç yıl çok zor geçti. Çok uğraş verdim. Belki sportif anlamda başarılı olamadık. Biz de bunun farkındayız.” de
  Evet…Biz de farkındayız.

  31
  7
  1. @Yıldırım yorumuna yanıt olarak

   ali ay efendi 44 transfer yaptın bunların 13-14 tanesi iyi oyuncu geri kalanı bursasporda oynayacak kapasitede adamlar değil aklını kullansaydın ya arkadaşlar düşüne biliyor musunuz 30 tane kalitesiz ve bursasporumuzda oynayacak kapasitesiz adamlar alınmış bu 30 adam verilen bonservis veya maaşlarıyla çok daha iyi isimler alabilirdik. Bu kadar adam alacağına 6-7 tane iyi oynayan bizi ileriye taşıyacak kaliteli topçu alsaydın bu kadar borç olmazdı stoper , ortasaha , kanat ve forvet ayrıyetten sonradan oyuna girip skoru değiştirecek ve ilk 11 de sakatlananın yerine oynayabilecek 2 adam alıp koyarsın yedeğe
   ilk 11 de tecrübelilerinin yanına gençleri koyarsın hem gençler gelişir hem ileriye dönük yatırım yaparsın şunu asla unutma maliyeti düşürmeye çalışırsan kaybetmeye mahkumsundur ama maliyeti yüksek tutarsan kaliteli isimler alırsan yukarılara oynarsın

   11
   1
 5. Sen yönetmeyi beceremiyorsan bu şehrin suçu ne, Binlerce firma içinden 20 tane
  2 MİLYON TL yıllık sponsor bulamıyorsan,
  70 adet Locayı Yıllık 500 BİN TL bedele satamıyorsan,
  Stad isim hakkını Yıllık 10 MİLYON TL bedele isim hakkını veremiyorsan,
  Stad tribünlerini 2 MİLYON TL’den pazarlayamıyorsan,
  LED ekranı yapıp 5’er dakika 20 firmaya 7/24 reklam yaptıramıyorsan
  3 milyonluk şehirde 25-30 BİN KOMBİNE satamıyorsan,
  50-60 BİN FORMA satamıyorsan,
  Forma GÖĞÜS, KOL, SIRT, ŞORT bedellerini firmalara satamıyorsan,
  Stadın kiralanacak alanlarına kiracı bulamıyorsan,
  Stadyum otoparkının bitmesi için baskı yapamayıp, otopark ücreti kazanamıyorsan,
  Ve bu saydıklarım değerler için yıllık minimum 100-120 MİLYON TL pastadan
  Faydalanamıyorsan, senin beceriksizliğinin cefasını neden bu şehir çekiyor.
  Bende bunu anlamış değilim sayın Başkan, lütfen istifa et artık.

  29
  2
  1. @Bursa yorumuna yanıt olarak

   diğer kulupler ne zaman ödemiş. kasım aralık kalmış. bu gidişle temmuzda bütün maaşlar bitmiş olur. 2 ay geriden gelmeyi ben olumsuz görmüyorum. fb bjk gs ts diğer anadolu takımları kaç ay geriden geliyorlar. bence iyi bir 10 numara transferi yeter.

   2
   4
 6. 10 numara ve bir golcü şart ,üst sıraları zorlarız.Daha önceki başkanlar tranferden gelen 20 mly euroyu yok ettiler,BURSANIN GIKI ÇIKMADI uydurdular dümenine götürdüler,Hesapları çok ağır olacak,çokkkkk.

  21
  5
 7. Bursaspor senin evladın değil,olsa olsa baban olur !. Senin evladin sana oy veren 1060 kişidir ve senin beslemelerindir.Bursaspor’a geldiğinde Bölükbaşı ve Körustan enkaz bıraktılar bunu kabul ediyoruz ama hiçbiri düşmeye oynayan takım bırakmadılar.Sen Bursaspor’un başkanı olduğun sürece bizler bacak bacak üstüne atıp maç izleyemeyeceğiz.Lütfen bırak git…

  19
  3
 8. Kardesim biri su baskana paranın sportif basariyla gelecegini anlatsin.Sportif başarı icinde suan transfer sart!! 5 yıllık plan yapmış.Seni tekrar basa getirenler gibi 5 yıl daha seni burda tutan Bursasporlular şeref yoksunudur!!

  20
 9. Vallahide billahide yeter artık bıktım ya şu adamın durmadan para para diye ağlamasına medine dilencis gibi ne kadar çapsız bir adamsın sen ya bırak git artık burası ağlama duvarımı. Şu adama oy atanlarıda tebrik etmek lazım nasıl bir vizyonsuzluktur bu anlamadım herkez mi satılmış arkadaş

  15
  2
 10. Hani hedef ????
  Hep ligte kalmaya mı mücadele edeceğiz??
  Sıradan Anadolu takımı gibi yani, Ali Bey bu takım daha önce şampiyonluk yaşamış takım insanlar iyi futbol izlemek istiyor. Bilmem anlatabiliyor muyum? İyi futbolda iyi oyuncularla oynanır. Diyebilirdiniz bu yıl hedefimiz uefa ya katılmak ama ağzınızdan buna benzer tek kelime çıkmadı. siz geldiğinizden beri hep düşme halindeyiz bize bunları yaşatmayın

  12
  1
 11. Kulübün gelirlerin giderlerini çıkarırsın elinde para kalırsa bununla transfer yapmaya çalışırsın. Bu basit hesap bilerek ve başka niyetlerle yapılmadığı için bugün 450 milyon TL borcumuz var. Bu paranın çoğunluğu kredi ve her sene dünyanın faizini ödüyoruz. Ali Ay bunu bir türlü doğru dürüst açıklayamıyor ve beklenti hiç bitmiyor. Denetim kurulunun raporuna göre bu sene ilk defa gider ve gelir tablosu eşitlenmeye başladı. Bunu bozmamak lazım. Bundan sonra gelecek yönetimler de yarattığı kaynaklar kadar harcama yapmalılar. Artık daha fazla kredi borç istemiyoruz.

  10
  1
 12. Madem BURSASPOR hepimizin o zaman kredi çekmeye kalkarken veya çekerken bu klubün gerçek sahibi taraftarın Kongre üyelerinin oylamasına sunup o şekilde alın bu önemli kararlı her gelen başkan kafasına göre rüzgar estirirse değil 3-5 sene 2025’te gelse bu borç bitmez bırakın namal okumayı ne sportif ne mali ne manevi hiç bi başarınız yok arkadaş tek yaptığınız insanları BURSASPOR’dan uzaklaştırmak artık şapkanızı önünüze elinizi vicdanınıza koyup sezon sonu kongre kararını açıklayın herkes rahatlasın ve birlik beraberlik içinde bu zor sezon-dönem kapansın sonrasına bakılır!

 13. 1 KANAT ALINMAK ZORUNDA
  MUTLAKA AM MUTLAKA
  YOKSA
  TRNSFERİN SON GÜNÜ FELLİKFELLİK ADAM ARAYACAKSIN
  FB. KEKLİK DEĞİL
  AÇ TARİHE BAK
  KAYSERİDE OCAK ŞUBAT MAÇLARINDA
  PUANIMIZ YOK
  BENDEN SÖYLEMESİ

 14. Bursa’da bu kriz 2014-2015 den beri devam ediyor almayın zaten napcanız oyuncuyu ?? kembo gibilerle yola devam Başkan idare edin işte dersiniz daha sonra da ?

 15. transfer yapma otur sonucu bekle ağzında cıkanın arkasında dur yapma arsa sat kapı ac ama transfer yinede yapma bakalım bu dediklerin arkasında durabilecekmisin canında istemiyor zaten oyuncu da yok yapma

 16. başkan benim babamın oğlu değil ama mantıklı konuşmuş rüzgar yapmamış neyse o katılıyorum borçlar bitmeden gelir gider dengesi oluşmadan başarı gelmez paran oldumu kalitelisini getirirsin adamın parasınıda verdinmi adam oynar şu anda türkiyede başakşehir hariç hiçbir takım doğru yönetilmiyor durum ortada bizim en büyük avantajımız alt yapımızın güzel olması sıkıntı ise alt yapıdan gelen adamı a takıma monte edemiyoruz bunun için özel önlemler alınsın başarı artar fransaya giden zeki sağbek bizim alt yapımızda yetişen gençler a takıma çıktığında çift idman yapmalılar ben öyle yapıyorum diyo bizi derdimize ilaç olacak alt yapıdır bi şampiyon çıkacaksa o da vakıfköyden olacaktır

  1
  4

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu