Ali Ay “Biz VAR’ı istemiyoruz!”

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, Divan Kurulu toplantısında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Ligin ilk maçında Fenerbahçe deplasmanında yaşananları aktaran Başkan Ali Ay, sözlerine şöyle devam etti: “Fenerbahçe ile deplasmanda oynadığımız ilk karşılaşmada, oyuncumuzun rakibine müdahalesi ceza sahası dışında olmasına karşın, Fenerbahçe lehine verilen penaltı kararı, Bursaspor olarak yaşadığımız mağduriyetin ilk halkasıydı. Nitekim aynı karşılaşmada, Fenerbahçe’nin ikinci golü öncesinde oyuncumuza yapılan açık faul, yine VAR’a rağmen ‘YOK’ sayılmıştır. Yine bu maçta lehimize verilen penaltı kararı, pozisyon öncesinde ofsayt gerekçesiyle iptal edilmiştir. Ayrıca rakibimizin kalecisi ile takım arkadaşı arasındaki anlaşmazlıktan doğan elle oynama da penaltıyla cezalandırılmamış ve kazanabileceğimiz bir karşılaşma, VAR sayesinde kaybedilmiştir. Sezonun 3.Haftası’nda Konya deplasmanındaki mücadelemizin üzerine, yine VAR’ın gölgesi net biçimde düşmüştür. Konyasporlu oyuncunun çizgi üzerinden topu eliyle çıkarmasını nizami olarak değerlendiren sistem, kalecinin uzaklaştırmak istediği topun kısa mesafeden oyuncumuza çarpmasını ise elle oynama olarak kabul etmiş ve yine bu sayede iki puan kaybedilmiştir. 4.Haftada Bursa’da oynadığımız Beşiktaş maçında ise rakibimizin attığı golün öncesinde, oyuncu bariz şekilde ofsayt olmasına karşın, hakem VAR’ın uyarısıyla pozisyonu izlemiş ve gol kararı vermiştir. İki hafta önce Rize deplasmanında Sakho’nun golünün milimetrik bir gözlemle ofsayt gerekçesiyle iptal edilmiş olması ise, artık kulübümüz adına bardağı taşıran damla olmuştur. Özellikle Beşiktaş ve Rize maçlarında yaşanan ofsayt pozisyonları neredeyse aynı olmasına karşın iki farklı kararın verilmesi, sistemin uygulama hataları noktasında, hedef olarak sanki Bursaspor’un seçilmiş olduğu algısını yaratmaktadır. Son olarak Başakşehir karşılaşmasında ortaya çıkan tabloyu zaten hepiniz gördünüz. 6 haftada maruz kaldığımız ‘VAR’ kararları ve kazalarıyla kaybettiğimiz puanların ne yazık ki telafisi mümkün değildir. Sistemin başlangıcında sorunlar yaşanmasını elbette anlayışla karşılayabiliriz. Ancak geride kalan 6 haftada, görüyoruz ki tartışmalar azalmıyor, aksine artıyor. Bu uygulamadan en fazla canı yanan kulübün Bursaspor olması ise ayrı bir tartışma konusudur.

Geçmişte bazı kulüpler ve yöneticiler ‘istenmeyen hakem’ ilan ederek, MHK ve hakemler üzerinde baskı yaratmak suretiyle avantaj elde etmeye çalışırlardı. Biz de VAR’ı istemiyoruz, hakem hatasına razıyız deme noktasına geldiğimizi söylemek zorundayız. Sistemin uygulamasında hataların ortaya çıkmasını prensip olarak kabul edebiliriz ama sistemin Bursaspor’u bir ‘test zaiyatına’ dönüştürmesine sessiz kalamayız. Futbolda 6222 sayılı yasanın ilk uygulaması aşamasında şehir, taraftar ve kulüp olarak yaşadığımız mağduriyetlerin izleri henüz unutulmamışken, en azından VAR Sistemi’nin baş mağduru olmama noktasında yetkililerden anlayış, dikkat ve adalet bekliyoruz.

Bu toplantıda camiama vermek istediğim ikinci ve asıl mesaj şudur; İki yıldır büyük sıkıntılar yaşadık… Evet üzüldük… Ağladık, ağlattık…

Ama iki sezon sonra doğru takımı ve doğru hocayı bulduk. Bizi yeniden bir olmaya, birlik olmaya teşvik edecek bir saha içi yapılanması ortaya çıkarttık. Lütfen bunu daha yukarı taşıyacak şartları birlikte yaratalım. Bursa büyük bir ailedir… Bursa, sanayicisiyle, iş adamıyla, esnafıyla, bakkalı ve kasabıyla, aile kavramının bütün geleneksel özelliklerini taşımaya devam eden büyük bir şehirdir. Bu şehrin insanı için önce aile gelir. Ve Bursa ekonomisi de gücünü ailelerden alır. Bursa’da doğan ve Türkiye’de, dünyada güçlü bir markaya dönüşen o aileler, Bursaspor’un şanlı tarihinde de önemli bir yere sahiptir. Bursaspor’un geçmişindeki en büyük başarıda kuşkusuz en önemli pay, kendisini burada rahmetle anıyorum, Yazıcı ailesinindir. Sayın İbrahim Yazıcı, o dönem de sadece yönetimini değil, camiayı da büyük bir aileye dönüştürmedeki mücadelesiyle, şampiyonluğun temellerini atmayı başarmıştır. Bursaspor Kulübü, kurulduğu günden bu yana, işte bu şehrin güzide ailelerinin katkılarıyla dimdik ayakta kalabilmiş ve bugün Türkiye’nin en büyük şehir kulübü olmayı başarabilmiştir.

Bu noktada Çağlar, Sönmez, Şankaya, Kızıl, Gencoğlu, Durmazlar, Beyçelik, Özdilek, Baykal ve şimdi adını sayamadığım çok sayıda aileye hizmetleri için, camiam adına teşekkürü bir borç biliyorum. Büyük Bursaspor ailesinin, en büyük parçasını da tribündeki taraftarlarımız oluşturmaktadır. Geride bıraktığımız 55 yıl boyunca, babadan oğula ve toruna kadar, nesiller boyu Bursaspor emanetine gözü gibi bakan, Türkiye’nin en vefakar, en cefakar taraftar topluluğu Bursaspor’dadır.

Son birkaç yılda, dargınlıklar, küskünlükler oldu. Bize yakışmayan, bizim şanlı geçmişimizle çok da bağdaşmayan sezonlar yaşadık. Ama bugün geldiğimiz noktada, saha içinde ve dışında bizi yeniden birlikte hareket ettirecek, çok büyük hedeflere taşıyabilecek birlikteliğin mesajları oluşmaya başladı. Ne olur ayrı gayrı olmasın artık. Sen oyunu ona verdin, ben buna verdim tartışmasına artık bir son verelim. Doğru takımı ve doğru hocayı bulduğumuza göre, gelin; güzel, güçlü ve birbirine inanan, birbirine sırtını dayayan, büyük bir aile olalım…

Ben bugün buraya, benim gibi sizin de canınızı çok sıkacağına inandığım bazı ekonomik gerçekleri konuşmak için gelmeyi düşünmüştüm. Ama vazgeçtim… Yalçın Cambaz kardeşime burada çok teşekkür ediyorum. Kendisine her türlü imkanı sağladık her şeyi şeffaf yaptık. Bizim Allah’tan başka kimseden korkumuz yok. Bursaspor camiasını aydınlattığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. Benim canım sıkılsın, benim yönetici arkadaşlarımın canı sıkılsın, yeter ki, taraftarım sıkılmasın. Ama Bursa’dan küçük bir isteğim var. Madem doğru takımı ve doğru hocayı bulduk, onları mutlu etmek, onları motive etmek için, bu şehrin her bireyine, her ailesine ihtiyacı var Bursaspor’un…

Biraz önce saymaya çalıştığım, bu şehrin ekonomisinin can damarı olan, Bursaspor Kulübü’nün minnettar olduğu ailelere ve şirketlere sesleniyorum. Gelin birlikte izleyelim maçlarımızı, hatta antrenmanlarımızı. Gelin birlikte satalım, localarımızı, tribünlerimizi, biletlerimizi, sponsorluklarımızı, birlikte satalım stadın ismini.

Gelin bir olalım, birlikte olalım. Şampiyon olurken ‘o sene bu sene’ demiştik. Şimdi de birlikte aşmak için ekonomik sıkıntıları ‘o sene bu sene’ diyelim ve ikinci kez büyük zafere ulaşmanın ilk adımını, bu sezon birlikte atalım. Ne olur kavgayı ve öfkeyi, hesaplaşmaları bir kenara bırakalım. Bizler, tribünde taraftarımızla, yönetimdeki özverili yönetici kardeşlerimle, sayın valimizle, sayın belediye başkanımızla, OSB’lerimiz ve STK’larımızla, reklam verenlerimizle savaşmaya devam ediyoruz. Ve bu mücadelenin içine Bursa’nın güçlü ailelerini, güçlü markalarını da bekliyoruz. Bu şehir de hepimizin bu kulüp de…

Taraftarımız taşın altına elini koydu. Tribün, takımına inandığını gösterdi ve son Başakşehir maçında 6 haftada bir kez dahi kazanamamış olan takımını çılgınca alkışladı. Hadi sizler de uzatın ellerinizi. Bütün localarımızı doldurarak işe başlayalım. Bursa’nın özel okullarını, özel hastanelerini, otellerini yeni stadımızla ilgili işbirliğine davet ediyorum. İsminizi yazacağınız o kadar çok alan var ki orada.

Sportif olarak, gençlerimizle, uyum içindeki takımımızla önemli bir gelişme kat ettik. Şimdi de ekonomik anlamda bir reforma ihtiyacımız var. Sadece kulüpler değil, Türkiye bir ekonomik dar boğazın içinde. Bunu kulüp olarak fırsata dönüştürebilecek bir potansiyeli var mı Bursa’nın? Bence var. Hem de hiçbir kulüpte olmayan kadar güçlü bir potansiyel var. Bir kere biz Bursaspor’uz… Bursa’yı temsil ediyoruz ve ülkenin en büyük şehir kulübüyüz. Eğer bu ekonomik sıkıntıyı aşacak kapasite bizde yoksa Türkiye’de hiç kimsede yok demektir. Değerli divan, değerli Bursasporlular… Bir küçük ricam da taraftarımıza olacak.

Şampiyon olduğumuz yıl, takımımızla, hocamızla, taraftarımızla önemli bir ödül daha almıştık. FAİR PLAY ödülü… Bizim özellikle iç sahada bırakın tribün kapatmayı, bir koltuğun bile boş kalmasına tahammülümüz olmamalı. Bu bize ekonomik ve sportif açıdan büyük zarar veriyor. Özellikle rica ediyorum, küfrü ve sahaya yabancı madde atmayı keselim. Evet haksızlığa uğruyoruz, hepimizin canı yanıyor. Ama hak etmediğimiz kararların dışında, tribün ve para cezası almak, yaşadığımız mağduriyeti kat be kat arttırıyor. Gelin bu sezonu fırsat sezonuna dönüştürmek için el birliği ile maddi manevi bütün katkılar konusunda bir seferberlik ilan edelim. Sahadaki gücümüz bizi yeniden eski günlere döndürmek için tek başına yeterli olmayabilir. Ama tribünde ve saha dışında, lobi olarak, ekonomik olarak güçlü olursak, biz bu sezonun sonunda hayalleri bir kez daha gerçeğe dönüştürme adına temelleri atmış oluruz. Bariyerler ile ilgili soru soruldu Divan tarafından. Biliyorsunuz bu konu hakikaten bizim için çok yıpratıcı oldu. Görüntü olarak çok kötü. Artı kiralanabilir alanların kiralanabilmesi için de çok büyük engel. Valimiz ile görüştük. Emniyet müdürümüz ile görüştük. Onlar bir proje daha çizilmesini istediler. Ömer Faruk, Yusuf kardeşim ve Hasan Sözüneri yeni proje hazırlıyorlar. Gelecem haftaya kadar bitmiş olacak. Valimizle ve emniyetimizle görüşüp halledeceğiz. Biliyorsunuz 1963 tribünü yaptık. Emeği geçen yöneticilerimize, İMOS’a, Goldsit firmasına çok teşekkür ediyorum. Gelecek sene koltukları aşağıya kadar inderecğiz. Çok güzel bir tribün oldu. Biz bu sene zaten TV’lerin çalışmayacağını konuşmuştuk ama sonradan arkadaşlarımız onu da yetiştirdiler. Aknaragücü maçında herhalde çalıştıracak arkadaşlar. Vakfla ilgili de bir komite kuracağız. Siz divanın da olmasını istiyorum, bir işi adam gibi yapmak lazım. Yalçın kardeşime tekrar teşekkür ediyorum. Her divanda raporu verecek. Zannediyorlar ki ben Eurodan kazanıyorum. Verdiğim paranın fazini kulübe yansıtmıyorum. Bir delikli para kazanmış değilim. Biz o gün o paraları vermeseydik kulüp çok farklı yerde olurdu. Herkese teşekkür ediyorum.

14 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Uslu yorumuna yanıt olarak

   Güzel konuşmuşsun sayın ağzına sağlık biz Bursaspor luyuz ve bu takımı eski günlerine döndürmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız sen bu takımın hakkını yedirme boynunu eğdirme biz herzaman sen arkanda dururuz. DİK DUR EĞİLME

   10
   2
 1. Bu sese kulak verelim. İlk defa bir taraftar olarak benim düşüncelerimi, duygularımı anlatan güçlü bir sesin Özlüce’den Türkiye’ye yayıldığını görüyor ve bir Bursalı, bir Bursaspor sevdalısı olarak bundan büyük memnuniyet duyuyorum.
  Hemen bu yazıyı kopyalayıp, kendi sosyal paylaşım ortamlarında yayımlayarak bir nebze de olsa kulübüme destek olmak istiyorum.
  HEMEN…

  47
  2
 2. Bu sefer olmuş başkan ilk defa konuştuklarında sonuna kadar haklısın bana göre Bursaspor kazanırsa Bursa şirketleri kazanır bunun farkına varılması ve desteklenmesi gerekiyor biz taraftarlar olarak gerek sosyal medya gerek usulüne uygun ricalarla şirketleri sponsorluğa davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum çok net konuşmuş başkan helal olsun

  11
  2
 3. He yavrum he seni kimse sallamıyor ki var olsa ne olmasa ne senin gibi pasif bir başkanken devamlı hakkımız yenir. Taraftarın gazını almak için buralarda konuşursun boşa sadece

  8
  7
 4. Sevmesekte seni güzel bi konuşma olmuş tebrik ederim her sözü ne katılıyorum. Zaman Birlik olma zamanı Ben eşimle maça giden bi taraftar olarak küfür etme ettirme diyorum.Saygılar iyi geceler Sen ben yok BURSASPOR var

  6
  5
 5. Zamanın da herkes bu başkanı kızdı herkes o zaman haklıydı ama bugün bu konuşmayı yapması gerçekten güzel ve birlik ve beraberlik icinde daha güçlü bi Bursaspor doğuyor

  3
  4
 6. Var kararları büyük ölçüde doğru niye bu feryat anlamıyorum yani bizim lehimize karar verilsinde yanlışta olsa farketmez mantığı bu. Ben haksız puan istemiyorum
  Yönetim var sistemini soegulayacagina daha tek galibiyet alamamış teknik heyeti sorgulasın.

  3
  4
  1. @Ati yorumuna yanıt olarak

   Kardeşim senin Samet Hoca ile derdin nedır?
   Galibiyet alamadık dogru ama hangi takımlarla oynadık bir baksana !
   Bu takımların hepsi oturmuş takımdı ya da şampiyonluk adayı yine biraz şansımız
   Olsa hepsini kazanabilirdik..Lütfen rica ediyorum bütün taraftarların sevdıgi ve destek verdiği bir Hoca bulmusken biraz sabırlı ve temkinli olalım..

 7. Nasıl kafa bu ya.var ile verilen kararların hepsi doğru.kaldırılsın falan deme yarın öbür gün istanbul takımlarıyla yapılan maçlarda çok ihtiyacın olur var sistemine

  3
  2
 8. İyi güzelde Bizans lıların oyunu gibi geliyor bu bardak hatalar. Çünkü en çok bunların işeme gelmeyecek. Biraz geriye dönün bakın biznslıların maçlarına bu olayları kasıtlı yapıyorlar var kaldırsınlar diye. Tam canımız yanıyor kaldırmak yerine sitemi geliştirmek olayları cüzümlemek daha mantıklı değişmiş. Sonuçta hak edenin olsun.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı