Ali Akman’dan itiraf gibi sözleşme açıklaması!

Bursaspor'dan etik dışı transfer nedeniyle kadro dışı bırakılan Ali Akman, Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi yayın organlarından Tam Saha dergisine açıklamalarda bulundu.

Türkiye‘de kalmak gibi bir hedefi olmadığını açıklayana Ali Akman bir anlamda Bursaspor‘u hep oyaladığını bir anlamda itiraf etti.

Önümüzdeki sezondan itibaren Eintrach Frankfurt forması giyecek olan 18 yaşındaki oyuncu, “Aklımda hiçbir zaman Türkiye‘de kalmak olmadı. Yönümü hep Avrupa‘ya çevirdim. Çünkü orada hem futbol hayatımın hem de özel yaşamımın daha iyi gelişeceğini düşündüm” dedi.

Röportaj: TamSaha / Rasim Artagan

18 Nisan 2002 Bursa doğumlusun. Öncelikle aileni tanıyabilir miyiz? Bize futbol öncesindeki çocukluğundan bahseder misin?

Biz İnegöllüyüz. Annem de babam da İnegöl doğumlu. Babam Aydın Akman mobilyacıydı. Artık çalışmıyor. Annem ise ev hanımı. Evin tek evlâdıyım. Bütün çocukluğum İnegöl‘de geçti. Babamlar üç kardeş. Ayhan amcamın dışında bir de halam var. Geniş bir aileye sahibim ve futbol öncesindeki hayatım, bu geniş ailesiyle vakit geçiren mutlu bir çocuk olarak geçti. Sürekli kuzenlerimle birlikteydim. Onlarla olduğum zaman çok mutlu olurdum. Arkadaşlarımla da çok vakit geçirirdim.

Öğrenim hayatınla ilgili bilgi alabilir miyiz? Hangi okullarda okudun? Hangi yabancı dil ya da dilleri biliyorsun? Ne seviyedesin?

Öğrenim hayatıma özel bir okulda başladım. Okulun en fazla önem verdiği ders İngilizceydi. Doğrusu, benim de o okulda en fazla öğrenmek istediğim şey İngilizceydi. Öğrenim hayatım boyunca hep İngilizceye konsantre oldum. Halen çalışmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. İngilizce altyapıyı almam benim için çok büyük avantaj olmuş. Bunu A takıma ilk çıktığımda çok daha iyi anladım. İki-üç yıl önce çok iyi konuşamıyordum ama biraz daha pratik yapma şansı bulunca İngilizcem de daha iyi bir seviyeye geldi. Tabiî şimdi Almanca öğrenmeyi de çok istiyorum. Özel bir hocayla çalışacağım.

Futbol topuyla ilk olarak nasıl tanıştın?

Zaten emeklemeyi bırakıp yürümeye başladığım andan itibaren topa vurmaya da başlamışım. Annem, babam bana hep bunu hatırlatıyor. Ben onların yalancısıyım (gülüyor). Tanışmam herhalde biraz doğuştan. Genlerde olduğunu düşünüyorum.

Türk futbolunun önemli oyuncularından Ayhan Akman’ın yeğenisin. Onun futbolculuk dönemiyle ilgili nelere hatırlıyorsun?

Ben 2002 doğumluyum. Amcamın tam aktif olduğu yıllar. Ancak en iyi olduğu dönemlerde amcamı izleyemedim tabiî ki. Sonuçta çocuksun ve olan bitenin çok fazla farkında değilsin. Ama EURO 2008‘i hatırlıyorum mesela. Zaten futbola bir merakım vardı, amcamın da işin iyilerinden biri olması beni biraz daha motive etti diyebilirim.

Amcan ve senin dışında ailende profesyonel olarak sporla ilgilenen birileri var mı?

Halamın oğlu benden önce İnegölspor‘da futbola başlamış, bir ara Galatasaray‘ın altyapısına da gelmişti ama futbolcu olamadı. Sonra ben geldim. Benden sonra amcamın çocukları Hamza ve Efe var. Onlar da Galatasaray’ın altyapısında. Ama tabiî şu an amcam gibi bir profesyonel yok ailemizde.

Amcanla nasıl bir ilişkin var?

Benim için çok özel bir durum. Amcamın futbol oynadığı yıllarda onu gördüğüm zaman heyecanlanıyordum. Çünkü o benim için bir idol gibiydi. “Acaba ben de amcam gibi olabilir miyim?” diye düşünüyor, o gözle bakıyordum. Ben futbolda ilerleyip amcam da bunu gördüğünde, bana her şekilde yardımcı oldu. Sürekli benimle birlikte. Amcamla aramızda kilit bir kelimemiz var, “Performans.” Bu kelimeye odaklanmış durumdayız.

Sendeki yeteneği ilk keşfeden kimdi peki?

Kesinlikle babam… Babam beni “Futbolcu olsun” diye elimden tutup altyapıya götürmemiş. Ben ısrar etmişim, o da İnegölspor‘a yazdırmış. Babam bana her zaman şunu söyler: “Sen çok iyiydin. Ama benim çocuğumdun ve içimden ‘Acaba oğlum olduğu için kayırıyor muyum’ diye geçiriyordum. Kimseye söyleyemiyordum seni. Sana nazar değdirmek de istemiyordum.” Evet, babam en başından beri bana inanan, beni anlayan ve en büyük desteği veren insandır. Yeteneğimin farkına varan ilk kişi kesinlikle babamdır.

2013’ün Mayıs’ında İnegölspor’da filiz lisansın çıkıyor. Üç sezon boyunca bu takımın altyapısında eğitim alıyorsun. Orada neler öğrendin?

İnegöl küçük bir yer. Orayı çok severim. İdmanlarımız da çok keyifliydi. Çünkü küçük çocuklardık ve yorulmak nedir bilmezdik. İdman olsa da gitsek, topa değsek, gol atsak diye düşünüyorduk. Çocukluk heyecanıyla beraber çok güzel hislerdi. İnegöl’de hep güzel anılarım var. Altyapı idmanından çıkıyor, A takım maçına gidiyorduk. Hemen bizi alıyorlardı zaten. Çok güzeldi.

9 Eylül 2015’te Bursaspor’a transfer oluyorsun. Bu transfer nasıl gerçekleşti?

Her zaman İnegölspor’dan Bursaspor‘a nasıl gideriz diye düşünüyorduk. Hem aileme yakındı hem de altyapısı çok iyiydi. Sonra şans ayağımıza geldi. Bursaspor‘un altyapı takımı İnegöl’e gelmiş ve bizimle bir maç yapmıştı. O maçta gol atmıştım. Transferim de böyle gerçekleşmişti.

2018’in Ağustos’unda profesyonel sözleşmeye imza atıyorsun. 2019-2020 sezonuyla birlikte de harika bir çıkış yapıyorsun. O sezon ligde 21, Türkiye Kupası’nda dört maça çıkıyor ve dört de gol atıyorsun. Geçtiğimiz sezonu nasıl değerlendirirsin?

Geçtiğimiz sezon benim için çok güzeldi. Sonradan oyuna girdiğim maçlarda az süre aldım. Onları çok saymıyorum. Ama ilk 11 oynadığım çoğu maçta hep iyi işler yaptım. Gol attım, asist yaptım. Geçen sezonki hedefim oynayamasam bile kadroda yer almaktı. Çünkü o sezon takımın hedefleri biraz daha farklıydı ve ben de takıma yeni girmiş çok genç bir oyuncuydum. Amacım, şans geldiği zaman en iyi şekilde değerlendirmek ve kendimi gösterebilmekti. O sezon beklediğim gibi güzel geçti ve bir bakıma çıkışımı da yapmış oldum.

Bu sezon 17 lig maçında 10 gol attın. İki de Türkiye Kupası maçında oynadın. Bu sezonki performansını nasıl değerlendirirsin?

Gerçekten güzel bir performans bence. Beklediğim gibi, patlama yaptığım sezon oldu. Hep hayalini kurduğum bir çizgi vardı, “16-17 gibi oynamaya başlarım, 18-19 yaşıma geldiğimde de A Millî Takım’ı isterim” diyordum. Hayallere gem vurulmaz. Hayal ettiğim gibi de sezona güzel başladım. İstatistiklerim de oldukça iyi. Ama rakamların ötesinde benim kendimde görmek istediğim asıl şey, oyuna verdiğim katkıdır. Her maçımı sonra çok sık izlerim. Mesela bazen gol attığım maçlarda istediğim şekilde oynayamadığımı görüyorum. Bu da beni çok mutlu etmiyor. Tabiî ki gol atmak ya da attırmak güzel şeyler. Ama oyuna bir katkı verebiliyorsam, asıl bu benim iyi bir yolda olduğumu gösterir. Benim özellikle dikkat ettiğim konu hep bu oluyor. Oyuna verdiğim katkı nedir ya da kaç top kaybettim… Benim için en önemli istatistikler bunlar.

Eintracht Frankfurt hızlı davrandı ve 1 Temmuz 2021’den geçerli olmak kaydıyla seni dört yıllığına transfer etti. Şimdi önünde parlak bir yol var. Öncelikle neden Bundesliga ve neden Eintracht Frankfurt’u tercih ettin?

Çok güzel bir soru. Kafamın çok karışabileceği bir yaştayım… “Hayatımda vereceğim en önemli karar bu, doğruyu yapmalıyım” modundaydım. Birçok kulüp beni istedi ve onlarla da temasımız oldu. O sırada ben de git-geller yaşadım. “Ne yapmalıyım, nereye gitmeliyim?” diye çok düşünüyordum. Aklımda hiçbir zaman Türkiye’de kalmak olmadı. Bunu hiç düşünmedim. Yönümü hep Avrupa’ya çevirdim. Çünkü orada daha iyi gelişeceğimi düşündüm. Bu karmaşık karar verme sürecinde Eintracht Frankfurt tercihimin doğru olduğuna beni inandıran kişi Ozan Kabak oldu. Ozan’la çok konuştuk. Ama bana bir-iki cümlesi zaten yetti. “Burası çok farklı. Geldiğinde göreceksin. Hiç düşünme bile” sözleri, kararımı kesinleştirdi. Şu da çok önemliydi benim için, “Beni isteyen kulüp, bu isteğinde ne kadar samimi?” Bu aşamada sportif direktör Fredi Bobic ve teknik direktör Adi Hütter‘in beni arayıp konuşmaları ve verdikleri güven de çok önemliydi. Maçlarımı o kadar çok izlemişler ki, nasıl bir oyuncu olduğumu çok iyi biliyorlar. Anlattıkları projeler ve beni bu kadar istemeleri de kararımı vermemde etkili oldu Frankfurt gibi büyük ve köklü bir kulüp, bir oyuncuyu bu kadar çok istiyorsa, bu yolda çok güzel şeyler vardır diye düşündüm.

Frankfurt Sportif Direktörü Fredi Bobic, “Türk futbolundaki en büyük yeteneklerden birisini kazandık, çok mutluyuz” diyerek Almanların sana olan büyük güvenini belgelemiş oldu. Çok büyük bir destekle Almanya’ya gideceksin. Önümüzdeki dört yıl süresince kendine nasıl bir yol haritası belirledin?

Dört yılı kafamda kurmaya başladım bile. Öncelikle her şeyin adım adım ilerlemesini istiyorum. Bir acelemin olmadığını düşünüyorum. Çok önemli ve çok güzel yıllar var önümde. Bu dört yılı dolu dolu nasıl geçiririm kafasındayım. Oyun anlamında, fiziksel anlamda, yaşam anlamında, dil anlamında en iyi şekilde yaşamak istiyorum. Hem futbol hayatıma hem de özel hayatıma güzel şeyler kazandırmayı planlıyorum. Futbol anlamında çok iyi çalışmak istiyorum gerçekten. Nereye geldiğimi, gittiğimde daha iyi anlayacağım diye düşünüyorum. Gerçekten o değişimi görmek için sabırsızlıkla bekliyorum. Fiziksel ve mental olarak çok daha güçlü olacağımı düşünüyorum. Hiçbir zaman yılmayacağımı da düşünüyorum. Benim için çok güzel şeyler olacağını düşünüyorum. Kademe kademe ilerleyip her şeyi en doğru şekilde yaşamak istiyorum.

Konya’da çıplak gözle izlediğim Fransa Millî Takımı’nda Mbappe, Griezzman, Varane gibi yıldızların makine gibi vücutları ve atletik yapıları beni çok etkilemişti. Günümüzde dayanıklılık ve hız futbolda çok önemli. Sen bu konuda nasıl düşünüyorsun?

Ben de makine gibi olmak istiyor ve bunun için çalışıyorum. Bence söz ettiğiniz oyuncuları zirvede tutan, futbolu bir iş olarak görmeleri ve işlerine sonsuz bir saygı duymaları. Benim de aynı yapıda, aynı mantalitede olmam lâzım. Kendimi tamamen futbola adamak, futbolu en güzel şekilde yaşayıp hissedebilmek ve bu işin içinde yerimi çok sağlam bir şekilde almak istiyorum. Onun için bana söylenen her şeyi doğru biçimde yapacağım. İnşallah ben de fiziksel açıdan makine gibi bir oyuncu olabilirim.

UEFA Oyuncu Gelişim Direktörü Jean-François Domergue ile yaptığım röportajda bana Fransa’daki sistemi anlatmıştı. Çocukları 7-8 yaşından itibaren spor dallarına ayırıyorlar ve o yaştan itibaren eğitim veriyorlar. Bu da başarıyı getiriyor.

İşte bizim en büyük eksiğimiz bu. Genç Millî Takımlarda karşılaştığımız Avrupalı oyuncular fizikî açıdan bizden önde. Hocalarıma “Bunun sebebi ne?” diye sorduğumda, “Alicim çocuk 7-8 yaşından itibaren programlanarak antrene ediliyor. Sen U14, U15’te daha yeni fiziksel antrenmanlara başlıyorsun” cevabını alıyorum. Mesela dikkat edin, Avrupalı oyuncular ayak içi pasları muazzam verir. Çok basit gibi görünüyor değil mi? Aslında öyle basit değil ve çok önemli bir detay. Bunu senden daha iyi yapıyor Avrupalı. Çünkü senden 100 bin kez daha fazla pas çalışması yapmış. Senden 5 yıl önce başlamış çalışmaya… Benim şimdi onları yakalamam, aradaki açığı kapatmam gerekiyor. Biz hep öz yeteneğimizle bir yerlere gelmeye çalıştık.

Son dönemde pek çok genç oyuncu, kendilerine Avrupa’da kariyer arayışı içinde. Bunu neye bağlıyorsun? Daha çok para kazanma hayali mi, daha fazla oynama şansı mı, gelişmek için daha iyi bir fırsat mı?..

Bence bu kişinin kaliteyi arayış biçimi. Ben daha kaliteli bir hayat, daha kaliteli bir gelişim istediğimden ötürü Avrupa’yı planladım. Avrupa liglerini izlediğim zaman aldığım zevki, farklı liglerde alamıyorum. Bunun sebebini şimdi gidip göreceğim. Bunları yaşamak, kaliteli bir şekilde futbol oynamak istiyorum. Benim hedefim tamamen bu… Kaliteyi görüp yaşayabilmek…

Bir yandan da silinip gitmek gibi bir tehlike genç oyuncunun kapısının önünde durur. Bunun pek çok örneğini gördük. Sen bu tehlikenin ne kadar farkındasın ve kendini korumak için nasıl bir yol izliyorsun?

Dediğiniz gibi bu süreç genç oyuncu için çok sıkıntılı ve zor… Bir anda patlayıp sonra yok olup giden çok oyuncu var. Dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi, kesinlikle havaya girmemek.  Profesyonelleşmek çok önemli. İyi bir profesyonelsen, ona göre yaşamalısın. Benim hayatımda yaptığım en iyi şey futbol oynamak. Bu işte neden laubalilik veya saygısızlık yapayım ki? Bana verilen en iyi şey, benim işim… Saygı duyduğumdan dolayı bu konunun gündeme geleceğini çok düşünmüyorum. Eğer öyle bir şey olursa hata tamamen bana aittir. Uğruna her fedakârlığa katlanabileceğim, inandığım bu yolda yanlış şeyler yaparsam kendime ihanet etmiş olurum. Kendime ihanet edemem. İnsan her zaman kendi doğrularıyla yaşar. Bu biraz da kişinin kendi düşüncesiyle alâkalıdır. Ben de kendime inandığım için, kendimi mutlu etmek için yapıyorum birçok şeyi. Eğer kendinizi mutlu ediyorsanız, birçok insanı da mutlu edersiniz. Ben de kendimi her şekilde korumayı düşünüyorum bu anlamda. Doğru beslenmeyle, doğru uykuyla, doğru antrenmanla profesyonelce yaşamak istiyorum.

18 yaşında gelişime çok açık ve çok yetenekli bir oyuncu olarak kendinde eksik bulduğun, beğenmediğin ve geliştirmek istediğin yönlerin neler?

Fiziksel olarak bence biraz daha kuvvetlenmeliyim. Kuvvetin en büyük etkenlerinden birisi yaş. Ben 23-24 yaşında olduğum zaman, güzel antrene edilirsem çok farklı bir oyuncu olacağımdan eminim. Aslında o dönemlerimde patlayacağım. Genç oyuncunun asıl amacı çıkış yapmak, “Ben buradayım” demektir. Sonrasında güçlenerek devam edeceğim. O yılları da fiziksel olarak güçlenip geçmek istiyorum. Her genç oyuncunun en büyük dezavantajı kuvvet oluyor; fiziksel güç oluyor. Tabiî bu doğuştan gelen de bir şey. Bunun üzerine gitmek lâzım. Sonra biraz daha hızlansam keşke diyorum. Hız da doğuştan gelen bir şey aslında. Manchester City‘de Phil Foden var mesela… O bir özel hocayla koşu idmanları yapıyor. Ben de keşke biraz daha süratli olsam. Hızın varsa bir adım öndesin. Yüzde 1 bile olsa hızımı geliştirsem iyidir diye düşünüyorum.

Uzun vadede kendine nasıl bir kariyer planı yaptın? Almanya’dan sonra kendini hangi ülkelerde, hangi takımlarda görmek istersin?

Hayallerin tabiî ki sınırı yok. En üst seviyeleri görmek istiyorum. Gideceğim kulüp Frankfurt. Çok iyi bir kulüp. Orada öncelikle iyi bir yer edinmek, güzel şeyler yaşamak istiyorum. Performansım iyi olursa zaten işler farklı yerlere gidiyor. Bu seviyeleri de görmek istiyorum. O yüzden öncelikli hedefim Frankfurt’ta iyi işler yapıp, iyi bir yer edinmek. Bana inananları mahcup etmemem gerekiyor. Bundesliga‘da futbol ayağa paslarla çok güzel oynanıyor. Fiziksel olarak da yüksek kaliteli bir lig. La Liga ve Premier Lig‘i en üst seviye olarak düşünürsek, La Liga‘yı kendime daha uygun görüyorum.

Ümit Millî Takım’da Halil İbrahim Dervişoğlu’nun arkasındaki üçlüde görev aldın. İki kanatta da forvet arkasında da oynadın. Bursaspor’da ise santrfor olarak görev yaptın. Kendini en iyi ifade ettiğin mevki hangisi?

Kesinlikle santrfor… Tek santrfor da oynasam iki santrfor da olsak kendimi orada çok iyi hissediyorum. Elbette bir pivot santrfor değilim. “False Nine” yani sahte 9 gibi oyunu hem oynatan hem kuran hem istasyon olan pozisyonda kendimi iyi ifade ediyorum. Topa ne kadar çok değersem o zaman çok daha iyi işler çıkıyor hem kendi adıma hem de takımım adına.

Son dönemde Avrupa’ya çok sayıda oyuncu gönderiyoruz ve hepsi de iyi performanslar sergiliyor.
Sence dünya futbolunun Türklere olan bu ilgisinin sebebi nedir?

Bu ilgi artışının en önemli sebebi, ilk giden oyuncuların gösterdiği yüksek performans. Kulüpler yaptıkları transferlerin yanlış olmadığını görünce Türk futbolculara daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bir yanda da oyuncularımız A Millî Takım‘la da iyi işler yapıyor. Bu da ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Mesela bazı ülkelerin alt yaş grup millî takımları bizi yenebiliyor ama yaş ilerledikçe biz onlara üstünlük sağlamaya başlıyoruz.

Çocukken yenildiğiniz takımı büyüdüğünüzde yenmiş oluyorsunuz yani…

Evet, çok rahat yeniyoruz. Bunun en büyük sebebi onlara hep sistem dayatılıyor ve sistem oyunu oynuyorlar. Ama iş sorun çözmeye geldiğinde bunu yeterince yapamıyorlar. Fakat Türk oyuncularında durum böyle değil. Zaten hep kendimiz bir şekilde sorunları çözmek üzerine kafa yoruyoruz. Bu konuda Türk oyuncular işin içinden çok daha rahat çıkabiliyor.

Peki, kendine örnek aldığın futbolcu ya da futbolcular kimler? Hangi özelliklerini örnek alıyorsun?

Fernando Torres‘i çok beğeniyorum. Zamanın Liverpool’unda onun stili çok iyiydi. Saçları uçuşurdu. Beni çok etkilerdi. Benim çocukluğuma denk geliyor. O zaman tam izleyemesem de sonrasında keşfettiğim Torres’e büyük hayranlık besledim. Bunun sebebi stili olabilir. Golleri çok iyiydi. Golleri beni çok farklı etkiledi. Tadına varamıyorsunuz ya bazı oyuncuların… Bu da olabilir. Ben tam 90 dakika izleyememiştim Torres’i… Sonrasında Atletico Madrid‘de oynarken izledim. O zaman da zirve noktasında değildi. Sonra Agüero’nun çok büyük hayranıyım. Hem benim gibi kısa boylu hem de tek santrfor oynuyor ve müthiş oynuyor. Sahte 9’u en iyi uygulayan oyunculardan birisi. Inter’de Lautaro Martinez var, Lukaku ile birlikte oynuyor. Onun oynadığı mevki, benim en iyi oynayabileceğim mevkilerden bir tanesi. Ya o şekilde ikili ya da Agüero gibi tek oynayabilirim. Martinez‘in de boyu kısa ama yaptığı işler çok büyük. O da False Nine olarak oynuyor. Torres, Agüero ve Martinez’in yanı sıra Roberto Firmino‘yu da söylemeden geçemeyeceğim. Bir forvet gibi değil de 10 numara gibi oynuyor. Onun da oyun stilini beğeniyorum. Ondan da bir şeyler kapmaya çalışıyorum. Kimi oyunculardan neyi nasıl alabileceğime bakıyorum. Diğer oyuncuları da nasıl pozisyon alıyor diye izliyorum.

Amcan Ayhan Akman uzun yıllar Türk futboluna başarıyla hizmet etti. Sence boynuz kulağı geçer mi? Amcan bu konuda ne düşünüyor?

Amcam bu konuda çok net düşünüyor. Her gün konuşuyoruz zaten. “Beni geçecek misin? Soru işareti…” Ben de “Geçeceğim” diyorum… O da bana çok inanıyor ve destek çıkıyor. Geçeceğimi o da düşünüyor.

U15’ten U21’e Millî Takımlarımızda 40 kez forma giydin. Şu anda da Ümit Millî Takım kampında seninle birlikteyiz. Ay-yıldız dediğim zaman neler düşünüyorsun? Millî Takım oyuncusu olmak nasıl bir duygu?

Ay-yıldız dediğiniz an içime bir titreme geldi gerçekten… Burası çok farklı. Riva benim için inanılmaz bir yer. Burayı çok seviyorum. Millî Takım Tesisleri’nde olmak beni hep mutlu etmiştir. Üzerimizdeki bu arma çok önemli ve değerli. Bizler de en iyi şekilde hizmet etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Benim için en önemli şeylerden birisi Millî Takım formasını giymek, sahada taşımak ve en iyi şekilde hizmet etmek. Ailem de bu konuda beni çok destekliyor. Onlar da milliyetçidir. Çok değer veririz Türk Bayrağına… Babamın telefonunda benim Millî Takım formalı fotoğraflarım var. Bana hep, “Millî Takım formalı fotoğrafını at” der. Bizim için Millî Takım hep çok farklıdır. Neticede oynadığımız kulüplere hizmet edeceğiz ama Millî Takım bambaşka gerçekten. Amcamdan görüyordum. Bir gol atıyor, inanılmaz bir sevinç oluyor, bütün ülke ayağa kalkıyor. Ben bunu sağlamalıyım. Ülkemi en iyi şekilde temsil etmeliyim. Bu formayla çok büyük başarılar elde etmek istiyorum. Elimden geleni vermek istiyorum. O formayla sahada iki kişi oluyorsun, üç kişi oluyorsun. Bütün takım olarak iyi bir havadaysan, takım arkadaşlarınla iyi sarılıyorsan seni inanılmaz bir noktaya taşıyor. Bu duyguları hiçbir şekilde parayla satın alamazsın. Bu duyguları yaşama şansını Allah bize nasip ediyor. Bunun için şükredip en iyi şekilde temsil etmek durumundayız. Buna lâyık olmak bile inanılmaz bir duygu. Millî Takım formasıyla sahaya çıkıyorsun, milyonlar arkanda. Türkiye‘de futbol aşkı çok farklıdır. O yüzden bir şekilde A Millî Takım‘da başarılar elde edip, bu duyguları en iyi şekilde orada da yaşamak istiyorum. İnşallah Allah nasip eder.

Önümüzde 2021 Avrupa Şampiyonası var. Galler, İsviçre ve İtalya ile aynı gruptayız. Sence nasıl bir turnuva olur ve neler yaparız?

Bizim bu gruptan kesinlikle çıkmamız lâzım. Bir oyuncu için de Millî Takım’la bir yerlere gelmek çok farklıdır. İnşallah en iyi şekilde sonuçlar alıp, gruptan çıkacağız. İnsanımız da biz de başarıya açız. A Millî Takım forması ile bu başarıyı yakalamamız lâzım. Şu anki oyuncu grubu bunu başarabilecek seviyede. Dünya Şampiyonu olmuş Fransa‘yı burada yendik, orada berabere kaldık. A Millî Takım maçlarını izlerken kadroya baktığım zaman mutlu oluyorum. Yüzüm gülüyor. Ağabeylerimin hepsi müthiş oynuyor.

Hobilerin ve fobiler neler? Bursa’da nasıl bir hayatın var? Almanya’da nasıl bir hayatın olacak?

Arkadaşlarımla vakit geçirmeyi severim. Şu an onu da yapamıyoruz gerçi… Ailemle vakit geçirmeyi, bilgisayarda oyun oynamayı severim. Konsol oyunları oynamıyorum. Son bir senedir herkes gibi evdeyim malûm. Almanya’da da güzel bir şekilde vakit geçirmek istiyorum.

Bizim unuttuğumuz senin eklemek istediğin bir şey var mı? 

Riva‘yı yine söylemek istiyorum. Evim haricinde beni en çok mutlu eden yer Riva. Millî Takım Tesisleri’nde çok keyifli ve mutluyum. Huzur var. Nefes alıyorum. Burası benim için çok farklı.

78 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bu ne şimdi bize ne bu heriften
  Batan gemiyi önce fareler terkeder
  Ama şunu bilsinler bursaspor asla batmaz su alır ama batmaz

  190
  6
  1. @Realist yorumuna yanıt olarak

   Bu adamı neden buradan yayınlıyorsunuz ? Bunun korteji Bursaspor’un içine etti adam rahatlıkla Mayıs ayını bekliyebilirdi Frankfurt’u açıklamak için ama bilerek sakatlanmasın diye Bursaspor’un kızağa çekeceğini bilerek yaptı yapacağını! Bu akşam Tuzlaspor kazandı ve şimdi iki kulüp oldu 7 puan önümüzde yazanda yayınlıyanda kendiside gurur duysun yaptıklarıyla.

   12
  2. @Realist yorumuna yanıt olarak

   “Her zaman İnegölspor’dan Bursaspor‘a nasıl gideriz diye düşünüyorduk. Hem aileme yakındı hem de altyapısı çok iyiydi. “. Olay budur. Gayet güzel istifade etti Bursaspordan

   12
  3. @Realist yorumuna yanıt olarak

   BURADAN ,TRTdeki ERSİN DÜZENE SESLENİYORUM MALUM FUTBOLCUNUN AMCASI OLAN ZAT SİZİN PROĞRAMINIZA ÇIKTIĞI SÜRECE SEYRETMİYECEĞİM BUDA BÖYLE BİLİNE ,,BURSAPORU HER KİM,Kİ ZARARA UĞRATMIŞ,SA HER KİMKİ BURSASPORUMA HAİNLİK EDİP İHANET ETMİŞSE ( YÜCE RABBİMDEN) DİLEĞİM BUNLARI BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN İNŞALLAH

   14
   1
   1. @Panayırlı yorumuna yanıt olarak

    Kardeşim,
    Bu hafta Ersin Düzen sanırım herşeyin farkında ki, malum şahsın amcasına lafını bitirmesine dahi izin vermeden çaktırmadan bir ders verdi, amcanın ağzı açık kaldı, hatta Tümer Metin dahi şaşırdı ama kafayı eğerek güldü sadece. Ersin, bu kişiyi yakında programdan uzaklaştırır, yakındır.

  4. @Realist yorumuna yanıt olarak

   ulan senden ve amcandan oyle tiksindimki bi bitmediniz be egitim hayatini bile dogru dürüst alamamissin bursa bir sehir inegolde bu bütünün bir parçası ve sen aslini inkar etsende bursalisin ben kelesliyim ilce olarak butun olarak bursaliyiz ve sehrimlede takimimlada her zaman gururluyum hem sehrimin tarihiyle hemde bursasporumun tarihiyle her zaman gurur duydum duyucamda allah senin gibilerden bizleri uzak tutsun

   16
  5. @Realist yorumuna yanıt olarak

   Röportajı yapan dingilde şu soruları aradım ama boşa okumuşum.
   1. Takımınla sözleşmeni uzatıp gitmek varken neden ihanet edip kaçmayı tercih ettin?
   2. Bu karaktersizlik sana mı özel yoksa bütün ailenizde mi var?
   3. Orada sözleşmen bitmeden Almanya’da aynı uyanıklığı yapacak mısın?
   4. Bursaspor’a ihanet edip Bursalıyım demek sence cibilliyetsizlik midir karaktersizlik midir?
   5. Bursa taraftarının karşına çıkmaya, hadi onu bırak Bursa’da sokakta yürümeye cesaretin var mı?
   Daha sorayım mı sütü bozuk? Terbiyesi bozuk?
   Daha da adını anmayın bunun, ben yaşlıyım tansiyonum çıkıyor aa deyin yeter, herkes anlar. Böyle üzerinde kocaman çarpı işareti eksik foto da istemeyiz…

   22
   4
  6. @Realist yorumuna yanıt olarak

   böyle cibiliyetsiz herifleri alt yapıya alıp futbolcu yapanda suç kimbilir alt yapıya girinceye kadar kaç kişiyi araya sokmuşundur avrupa eintrach hepsi hikaye bundan önce bizim altyapıda hepsi avrupada oynayacak kalitede aklını kesin terim çelmeştir seneye devre arasında cimboma gelir hepsi bursa camiasının tepkisini çekmemek için hülle transfer,bu hafta gösterdiğimiz geri dönüşü serggileyelim hertakımı yeneriz bu lige herşey tecrübeli futbolcularla sergileniyor onları çok iyi motive etmeliyiz rakip takım oyuncular onların karşısında daha tedirgin oynuyorlar özerin golünde nerden geldiklerini anlyamadılar haha

   23
   3
  7. @Realist yorumuna yanıt olarak

   Karaktersiz Bursa doğumlu olduğunu bile söyleyemiyor..
   “Biz ınegöl’lüyüz..”
   Bunun haberini artık Allah aşkına bir kişi bile haber yapmasın…

   65
   3
  8. @Realist yorumuna yanıt olarak

   Bursaya bursa spora ihanet eden biri asla başarılı olamaz bunu unutmayın örnekleri var şehrine ihanet eden ülkesinde ihanet eder çokmu zordu bursa spora para kazandıran gitmek ainsin ali Akman öylede kalacaksın

   90
   2
   1. @Zlato 16 yorumuna yanıt olarak

    ya yazıktır günahtır bursasporu böyle çoluk çocuğa kullanırsınız ya yaz8klar olsun sizede yazıklar olsun bursasporluyuz. Bu şerefsizi göy7nce migdem bulanıyor daha haber yaparsanız sizide silecem

  9. @Realist yorumuna yanıt olarak

   Ah alanın hiç bir işi düzgün gitmez, hedeflerin orası olabilir ama sakatlıklarla boğuşup dönüp dolaşacağın yer İNEGÖLSPOR olacaktır, bunu da şimdiden yaz bir kenara

   91
   2
  10. @Realist yorumuna yanıt olarak

   Bunların mayasında sülalece bozukluk var.
   Sülalesinde Bursaspor’a karşı sempati duyan bile yoktur, bırakın aidiyet duygusunu…
   Hiç bir zaman Bursasporda biryerlere gelmeyi düşünmemiş bile..Tek düşüncesi kendini gösterip kaçmak. Hemde seni bir yerlere getiren takımına 1 kuruş kazandırmadan.
   Bir yerlere gelip elbet birşey olacaksın ama gün gelecek Bursaya gelmeye yüzün olmayacak.

   93
   2
  11. @Realist yorumuna yanıt olarak

   Spiker: 18 Nisan 2002 Bursa doğumlusun. Öncelikle aileni tanıyabilir miyiz? Bize futbol öncesindeki çocukluğundan bahseder misin?

   Ali Akman: Biz İnegöllüyüz. Annem de babam da İnegöl doğumlu.

   Bir tane kelimesinde bile Bursa ve Bursaspor’ un adını anmiyor. Bu kadar olur…!

   109
   4
 2. Keşke şu sorularıda sorsaydınız.
  1-Bursaspor taraftarı size karşı çok tepkili, sizce haklılarmı?
  2-Karakteriniz hakkında yorum yaparmısınız? Amcanınızın karakter gelişiminiz hakkında emeği varmı, Karaktersizlikte Boynuz kulağı geçermi?
  3-Koca şehri sattığınız söyleniyor, sizce doğrumu?
  4-Bursaspor olmasaydı Almanya transferin gerçekleşirmiydi, İnegölsporda kalsaydın Profesyonel futbol hayatına başlayabilirmiydin. Bursasporun sende hiçmi emeği olmadı?
  5-Karakter sonradan kazanılırmı. Bu konuda eğitim almayı düşünüyormusun?

  Not: Her insan kendine yakışanı yapar. Çünkü kalite asla tesadüf değildir, Karakteri olmayandan sadakat beklenmez. Ailende olmayanı sana vermeleri beklenemezdi.

  159
  5
  1. @Dance4Lifee yorumuna yanıt olarak

   teşekkürler bir nebzede olsa tüm camianın hislerine tercüman olmuşsun. ama artık bu şahsiyetli! ve çok değerli arkadaşı! ağzımıza almayalım. yeter bizden yaptığı primler. zaman herşeyin en güzel ilacı olucaktır.

  2. @Dance4Lifee yorumuna yanıt olarak

   Utanmaz kişiliksiz haysiyetsiz vefa yoksunu. Dilinin ucuyla da olsa Bursasporu anmıyosun. Vakıfköy olmasaydı emektar hocaların olmasaydı senin elini ayhan amcan mı tutacaktı. Kaldı ki amcanın da nasıl biri olduğunu gerek camiamız gerekse taraftarımız biliyo. Sen yok olmaya mahkumsun

  3. @Dance4Lifee yorumuna yanıt olarak

   Sorular çok kazık. Ali bunları cevaplayamaz, çünkü ailesi beynini yıkamış. Amcası ve babasına sormak lazım.
   Asıl suçlular, % 50 amcası + babası.
   % 50 bizim yönetim

   1. @Eser yorumuna yanıt olarak

    Eser hocam senin mesajını alıntı yaparak sana ve diğer arkadaşlara teşekkür edeyim.

    Ali akmanla bizim aramızdaki tek fark, bizler babamızın omzunda maça gelerek bu takimı sevdik. Yaşım 33 maça gelmeyi ve tribünü çok özledim.

    Keşke şu pandemi sorunları kalksada maçlara gelebilsek. Başkanın yerinde olsam 1maçlık kadro dışı cezasını kaldirsalarda Ali efendiye tribün olarak bir veda edebilsek, sevgimizi gösterebilsek.

    Baba omzumda maça gelip bu takımi sevenlerle, Amcasının kuklası olan karakter yoksunu bir ailenin ferdi olmak arasındaki o ince çizgiyi bir görmesini isterdim.

    Babamın Omzunda Gelmiştim Yanına
    Aşık olmuştum ben sana Atatürk stadında
    Çubuk formanla efsane teksasınla
    Şampiyonluk yakışır o kutsal yeşil beyaza.

    Doğru eğilsede yıkılmaz. Bu karskterle senin yıkıldıgın günleride göreceğiz ali. “Sabır güzel günler yakında”

    18
    2
 3. Karakterini de amcandan almışsın. Yediği kaba pisleyen in başarı şansı çok olmaz bakalım senin kariyerin nasıl olacak. İnşallah Bursaspor’a şu durumunda yaptığını sende bir gün yaşayacak duruma gelirsin

  79
  4
  1. @Hep Birlikte yorumuna yanıt olarak

   Ille Oda o durumları yanşıyacaktır..hayat uzun yoldur….
   Herşey hep istediğin gibi gitmez.
   Ne güzel bahsetmiş, ille Bursaspor’a nasıl giderim diye düşünmüşler.
   Kim kimi adam etmiş ,onu da kabul etmiş işte.

   Ama hala ailece kabul etmiyorlar.

   Bursa olmasa bi bok olamazdı.

   Madem Ozaman akıllı amcası salata saraya aldır saydı..

   38
   2
 4. Bursaspor’ u basamak olarak kullanmış resmen ! Aidiyet sıfır ! Bu zor zamanda kulübüne ve camiaya madik atıp gitti…! Kafa başka yerde, hayaller başka ! Bakalım göreceğiz !
  Hayaller mi yoksa hayatlar mi ! Umarım hayallerin Paris hayatin Somali olmaz KÜÇÜK CAKAL…
  Unutma hızlı koşan atın pisliği seyrek olur !!!

  63
  4
  1. @Bursalıyız yorumuna yanıt olarak

   haci sende sacmalama şimdi bu mesele karakter meselesi bunlar ailece karakter yoksunlariysa yapicak bisey yok isterse 7 göbek bursali olsun para goz olduktan sonra bu tarz insanlar vatanini bile satar bak gor ali orda bi tutunsun etsin alman milli takimindan davet gelsin kabul etmesse bende ne olayim

  2. @Bursalıyız yorumuna yanıt olarak

   Ulan ne alakası var. Bende İnegöllüyüm, ama senden daha iyi Bursasporluyumdur. Saçma sapan yorumlar yazmayın, sanki Bursanın merkez göbeğinde, hiç Beşiktaşı tutan yok, Bursa merkezde belki, İnegöl de olan Beşiktaşlıdan daha çok vardır. Şunu desen anlarım, “Babası, Dedesi, Ailesi, Bursasporlu olmayan çocuğu alt yapıya almayacaksın”

   29
   5
  1. @16bursa yorumuna yanıt olarak

   Haklisin arkadaşım. Bu adamın röportajından bize ne. Bursasporlu basamak olarak kullandığı yeter artık. Biz ne karaktersizin düşüncelerinden, geleceğinden.

 5. Ne kadar karaktersiz olduğu şu röportajdan belli. Seni yetiştiren, adam eden, milli takıma gitmeni sağlayan klubun adını tek cümlede gecirmiyorsun. Adam olsan bir teşekkür ederdin.

  42
  2
  1. @Paşali yorumuna yanıt olarak

   Kardeşim iyi okumamış sın..

   İnegöl’de iken, nasıl Bursaspor’a gidebilirim diye düşünmüşler.
   Yani bide kabul ediyor, kendisini adam yapan Bursaspor oldunu.
   Çok utanmaz mış Ailece bunlar.

   24
   4
   1. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

    d,ger çocuklar öyle düşünmüştür ali ise bursaporda parlayyıp yani basamk olarak kullanıp satıp avrupya gdiebilirim diye düşünmüş

 6. Sana inananları mahcup ettin zaten.Vefasız hayırsız.Frankfurt hiç te büyük bir kulüp değil.Sizin derdiniz hep para gözünüz doymaz….

  39
  2
  1. @Crocodil16 yorumuna yanıt olarak

   Almanlar bunu bedavaya aldı, ucuz mal bu, baktilar 3-4 mac yapamiyor altyapiya yollarlaar oradan alman 2 ye oradanda sivas kayseri vb en son durakurfa adana vb . Olur. Bakiniz Batuhan Altintaş. Ucuz mal ucuz degersiz, deneme yanilmalik.

  2. @Crocodil16 yorumuna yanıt olarak

   Kardeşim… düşüncen iyide aması var.
   Frankfurtu da basamak için kullanır.
   Tabiki alman ligine dayanabilirse.
   Da görecek, Avrupa’da futbol nasıl oynanır mış.
   Adamı yerinden kıpırdat mazlar.

   15
   2
  3. @Crocodil16 yorumuna yanıt olarak

   Neymis Frankfurt transferde cok samimiymiş ne samimisi kaz kafa adamlar bedava genç oyuncuyu bulmuşlar aliyorlar başarili olmasanda kaybettikleri bir şey yok ki.

   31
   2
   1. @Yildirim yorumuna yanıt olarak

    Bravo Renktaşım….Durun hele, orada nasıl futbol oynanır , kendisine gösterirler .
    Türkiye’de ki gibi değil , yoruldun mu yere yat , hakem maçı durdursun.
    Defans oyuncuları duvar gibi yere sererler adamı.

    Tembel isen zaten yedeksin.
    Türk futbolcusu Avrupa’da yapamaz, söylemesi benden.
    Tek tük var oda nadir.

    15
    2
 7. Yapmayın abi şu çocuğu haber vermeyin prim sanki hiç olamimis gibi davranmak bu kadar mı zor herkes aşık galiba.

  32
  2
 8. ŞUNUN ŞURASINDA 2-3 YIL SONRA ÖNCE CİN CONA ORADAN DA MENEMEN E DÜŞER BU YUMURTA KAFA..BU KARAKTERSİZLE İLGİLİ NE BİR HABER OKUMAK İSTİYORUM NE O SIFATINI GÖRMEK İSTİYORUM

  20
  2
 9. Bursaspor a kazık atmadan gitseydin adamdin ama şimdi Benim için hiçbir şeysin yine de türk evladisin başarılar dilerim

  6
  36
 10. Evinden sonra en mutlu olduğu yer ümit milli takım kampıymış. Tabi mutlu olacaksın orada vurdun voleyi. Bundan sonra altyapıya her önüne geleni almayın kardeşim. Altyapıya girecek kişilerle ve aileleri ile tek tek görüşülsün, Bursaspora aidiyet hissetmeyen alınmasın. Bağlayıcılığı olan sözleşmeler yapılsın. Yok öyle futbolu öğrendikten sonra düşman gibi tavırlar takınarak kaçıp gitmek. A takım kadrosuna girdiği anda sonra ki transferinden kulüple kalan sözleşme süresine ve bonservisine bakılmaksızın %40 pay alınacaktır. Ekle ilk profesyonel sözleşmesine şu maddeyi. Bu maddeyi kabul etmeyene ilk peofesyonel sözleşmesinide yapma kes ilişiğini henüz amatör lisansla oynarken. Alsın amatör lisansını ne hali varsa görsün. Burası Hacı Baba yurdu mu? Profesyonel futbol : PARA. Artık kulüp olarak kafayı çalıştırmamız gerek. Sercan Volkan Ozan Serdar Harun Enes ve diğerleri. 10 küsür net futbolcu çıkardık. Kulüp batışlarda. Bunun mantıkla izah edilir yanı yok. Bu kadar futbolcu yetiştir sat kasasa 1 kuruş para olmasın. Yemin ederim REZİLLİK

 11. Ali Akman bir gün inşallah huzurlu ve mutlu bir yuvan olur. vede sağlıklı imanlı ve karakterli yavruların olur. inşallah. vede bir gün o yavruların büyür sağlıklı vatanına bağlı bir vatan evladı olurlar. vede bir gün sana BABA sana neden HAİN dediler diye sorarlar… işte bizim içimiz o zaman soğur…

 12. Bizene Ali’den haber olsun diye haber yapıyorsunuz.Şurda Bursaspor’u ve bizi ilgilendiren ne var Allah aşkına.Daha çok prim yaptiriyorsunuz böylelerine

 13. Bu ne şimdi kafana silahmı dayadılar bu hainin röpartajını bursasporluyuzda yayınlıyorsun?!..Cehenneme kadar yolu var.(.)

 14. Ali sen Frankfurt da oynayacağını mı sanıyorsun hahahahahaa seni bir iki maçta deneyecekler ve sonra kiralık olarak verecekler seninle ve diğer herkesle tüm varlığımın üstüne iddaa ya girerim kendini bir halt sanma

 15. Bunun amcasının bursaspora bu güne kadar faydası olmuşmu ki bunun olsun enesin kardeşini oynatalım seneye yetişir.

 16. Bir yere takildim verilen demecte ne diyorsun. Turk milli takimi dinamik oynuyor oysa yabancilar teknik sistemle oynamak zorundalar iste gittigin yerde orasi gorecegiz senin sistemli zorlama oyununu. Simdi gelelim senin ingilizcene ben ne de soyle diyorum. Show respect to gain respect, show honor to be honored, learn so you can teach, share so you can get, if you cheat you loose. Evet anlamadinmi bende oyle zannetmistim Bursaspor sana buyuk gelir sen git biraz surun bizlerde seyredelim. Ama sunu hicbir zaman unutma biz BURSASPOR’lular Dunyanin her yerindeyiz birgun tekrar karsilasacagiz iste o zamani dusun.

 17. Tamam bu adam karaktersizin teki, bence de yaptığı büyük hainlik ama yorumlara bakıyorum da, ‘yok ah alanın işi rast gitmez’ yok ‘sakatlanacak ve inegölde oynayacaksın’ vs..
  Bir insanın yeteneği varsa, geliştirilebilir bir futbolcuysa yükselmesine ne diye fesatlanırsınız ki?
  Sırf hainin teki diye bu kadar nefret dolu temenniler yakışmıyor…

  2
  2
 18. Bunlar soyadlarını “şerefsizler” eklemesini yazdırmaları gerekir. Zira Bursa halkı ve Bursa Spor taraftarları o layık oldukları ismi verdiler kendilerine. Sen bundan sonra dünyanın bir numaralı topçusu da olsan karakterinle hep yerlerde sürüneceksin. Çünkü futbol temiz ahlak ile birleşince sporcunun değeri artar. Sende ahlak yok en iyi sporcu olsan ne yazar. Ahlak olmayınca Ülkesini satan ile takımını satanın arasındaki fark nedir. İnşallah sürünürsün. Beddua etmeyi asla sevmem ama sen bunları hak ediyorsun. .

 19. acik ve net bursasporu kullanmis ama bu maddi sorunlar devam ettigi sürece ali gibi düsünen daha cok sayida altyapi oyuncumuz var muhakkak onlarada transfer teklifleri geliyordur bu durumda onlari elde tutmak zor.

  1
  1
 20. bu saatten sonra bu şeyle ilgili haber ve bilgileri paylaşmanın kime neye faydası var. biz bize lazım olanların haberini yapalım, bu saatten sonra amcasının oynadığı takımın kanalına haber olsun bize böyle fuzuliler lazım değil.

 21. kac defa dilendirdik temcit pilavı gibi önümüze getirmekten zevk mi alıyorsunuz bize ne bunda yeter artık cıktı bizden kaybet gitsin

 22. Bu ropörtajı yapan bizim evlatlarımızı yabancılara pazarlayan ve ülke futbolunu katleden ŞEREF HAYSİYET YOKSUNLARIININ DERGİSİ O BU ŞEKİLDE GERÇEKLERİ AÇIKLATACAK SORU SORACAK ÇAP,KAPASİTE VE AHLAKTAMI.

 23. Ya evlat hatalısın sen ama bizdede ciddi zafiyet var. Adam gibi yönetilemediğimizde meziyetsizler tayfasının eline kaldığımızdan oldu bu. Bunu herkes biliyor.
  Ama seninde vefan hiç yokmuş.
  Karşıdan görünen bu!
  Başarılı olmanı isteyecek kadar Türk’üm. Ama bunu bize yaptığın için de başarısız olmanı isteyecek kadar Bursasporluyum.
  Şunu Unutma !!!
  Biz , bize yaptığını unutmayacağız.
  Şuan ayazı yiyoruz ! Ama kurt unutmaz bunu.
  Umarım bir gün pişmanlığını samimiyetle dile getirir aklın başına gelince 100 TL’ye muhtaç olan bu kulübü sattığını hatırlatır Allah sana.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu