Ali Akman sorununu halledin!

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın bugünkü köşe yazısıdır.

Başakşehir oyuncusu İrfan Can Kahveci’yi transfer edebilmek için Marsilya, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın kapışmalarını medyadan takip ediyoruz. Başakşehir tarafı 10 milyon Euro da diretirken, kulüpler bu rakama oldukça yaklaştı. Başarılı oyuncu başka bir talip çıkmazsa bu kulüplerden birine gidecek kulübü de daha önceki transferlerde olduğu gibi yine ihya olacak.

Bu transfer savaşını izlerken ister istemez Bursaspor’un içinde bulunduğu durum aklıma geldi ve bunları yazma ihtiyacı hissettim. 

Zira yaşanacak kayba bakınca konu bizim kulüpte biraz ihmal ediliyor.

Bursaspor’un kadrosunda da bu sene en az İrfan Can kadar kendinden bahsettiren gençler var.

Üstelik kulübün yıllarca emek verip yetiştirdiği gençler bunlar.

İstanbul medyasının menajer ağzıyla, reyting için her gün bir yerlere sattığı diğerlerinden bahsetmeyeceğim.  

Sezon sonu sözleşmesi biten Ali Akman’la ilgili tekrar bir şeyler söylemek istiyorum.

Üstelik O Ali Akman  atttığı goller ve asistleriyle transferin gözdesi ve örnek verdiğim İrfan Can Kahveci’den çok daha iyi bir performans sergiliyor.

Ancak Bursaspor çok daha kıymetli olabilecek bu oyuncuyu para kazanamadan sene sonunda elinden kaçırmak üzere.

Öyle çerez parası kadar yetiştirme bedeli ile ya da transfer gerçekleşirse Bursaspor’a bırakılacağı iddia edilen imza parası, bir sonraki satıştan pay falan Bursaspor Kulübünün Ali Akman üzerindeki hakkını asla karşılamaz. 

En başta şu soruyu sormak gerekiyor aslında.

Altyapı neden var?  

Cevap basit…

Oradan oyuncu yetiştirip A takımda uzun yıllar forma giysin veya transfer olup kulübe para kazandırsın diye. 

Ama bakıyorsunuz tam para kazanılacak oyuncu çıkıyor -Zeki Çelik örneğinde olduğu gibi- aptal birileri tarafından fark edilmeyip elden kaçırılıyor. 

Diğer taraftan Ali Akman gibi bir oyuncu çıkıyor bu kez de sözleşmesi bittiği için elden kaçırılmak üzere. 

Ali evet bu sene yetiştiriliş amacına uygun bir şekilde yararlı oluyor; ancak sene sonunda ayrılma ihtimali çok yüksek. Ve bu Bursaspor Kulübü bonservis ücreti almadan gerçekleşecek.

Bu da Ali’nin kulübüne borcunu ödemeden ayrılması demek.

Ali bu sene takıma faydalı oluyor, hepimizi tüm Bursasporluları gururlandırıyor; ancak iş sözleşme uzatıp Bursaspor’a para kazandırmaya gelince bir türlü imza atmıyor.

Ne Başkan Kamat, Ne Hocası Mustafa Er, Ne Adil Cenkçiler, Ne medya, ne taraftar koskoca Bursaspor Camiası Ali’yi ve ailesini ikna edemedi.

Bursaspor’un bu kadar paraya ihtiyacı olduğu bir dönemde böyle bir kayıp yaşaması kabul edilebilir bir şey değil.  

Başkan tahtayı açamadı. Kulübün durumu ve yönetimin şartlarını düşünerek bu konuda kendilerine ben dahil birçok Bursasporlu öyle ağır eleştiriler yapmadık; ancak Ali konusu başka. Bu şekilde değerli bir oyuncuyu para kazanmadan bu kulüpten kaçırmak çok büyük başarısızlık olur.  

İşte bu yüzden Başkan Kamat ve yönetimin tekrar bu konuya yoğunlaşıp Ali’ye sözleşme imzalatması gerekiyor. 

Ali kendi kariyerini düşünecek tabi ki; ama Bursaspor kulübü de madden ve manen haklarını aramak zorunda.

Taraftar da konuya kulüp penceresinden bakıyor haliyle. Onlar, oyuncunun değil, kulübün taraftarları sonuçta.

Ali’ye bu konuda daha önce de seslendim, başka meslektaşlar da yazdılar.

O’nun sözleşme yenilemesi transferine asla engel olmaz.  

O’nu gerçekten isteyen kulüp zaten her şartta bedelini öder alır.  

Zaten şu anki döviz kuruyla Avrupa kulüpleri için Bursaspor’uh isteyeceği miktar para değil onlar için.

Olayın açılımı belli. Ali sözleşme uzatırsa kulübü de kazanır kendi de kazanır.  

En önemlisi tüm şehirde vefasıyla anılır. 

Yok eğer sözleşme uzatmadan yani Bursaspor kulübüne hak ettiği parayı kazandırmadan giderse o takdirde sadece kendini düşünmüş olur ve en kibar tabirle tüm Bursasporluları çok üzer. 

Evet Sayın Başkan… 

Ali’nin Bursaspor’un sözleşme uzatma teklifini düşünmeden kabul etmesi gerekirdi. 

Bu Bursaspor Kulübünün O’nun üzerindeki manevi hakkıydı. 

Ancak akıl hocaları buna engel olduğuna göre artık araya kırılamayacak birileri mi sokulur ne yapılır bilmiyorum; ama bu sorunun artık çözülmesi gerekiyor. 

Bursaspor’un hele ki bu içinde bulunduğu şartlarda böyle bir kayba tahammülü oimamalı. 

61 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   futbolcu hakli ….Turkiyede hangi yoneticiye guvenilir….futbolda firsat bir kere gelir….onu degerlendirecek oyuncunun kendisidir…Gakatasarayda bir Alper vardi sakatlandi cocuk gecinmek icin URFA madalyasini satti….bence Ali hakli

   1
   5
   1. @Erol Ozturk yorumuna yanıt olarak

    Bu adam 15 m den aşağı kayıp olur ederi o daha fazlasıda eder yeterki böyle devam etsin takip ettiğim oyunculardan Avrupa’da piyasasını katlar bursaya yine faydası olur

  2. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   Zor değil.Aliye dersinki 10 milyon dolarda misal bonservisi yüzde 40 senindir diye sözleşme imzalarsın.bunuda cümle aleme açıklamazsın.yani alıcı takım bunun Aliye gittiğini bilmez.yani Ali hem kendi ücretini alır hem bonservisten pay alır hemde Bursasporumuza kazandırır.böyle şartlı serbest kalma bedelli bir sözleşme yapılabilir.daha çok kazanmayı reddetmek herhalde.hayat kısa sakatlık var tutunamamak var herşey var hayatta.

    1. @Barbaros16 yorumuna yanıt olarak

     Bursa’yı ve Bursasporu seven bir Tarsus’lu olarak yazıyorum.Günümüzde Nebevi bir haslet olan ahde vefa malesef toplum genelinde tükenmiş bir hâlde, spor ve sanat camiasında bu tükenmişlik kendisini daha bir belirginleştirmiş durumda, fakat naçizane ben bu Ali Akman olayında bir yönetim beceriksizliği olduğunu düşünüyorum,düşüncem odur ki akıllı ve davasına sahip çıkan yönetici her halükârda istikbâl vaadeden oyuncuları hiçbir şekilde boş boş bırakmaz,yani demem odur ki günü/ayı/yılı gelmeden mukavelesi yenilenmeli,kendisini ve takımını mütemadiyen tv den beğenerek izleyen yaşça(64)büyüğü biri olarak bir çift lafımda Ali Akman kardeşime olsun,her şey maddiyat değildir,efsane olmak istiyorsan seni yetiştirenlere vefanı göster,o zaman tüm insanların gönlünde taht kurarsın,ALLAH yâr ve yardımcımız olsun.

     4
     1
  3. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   Ali ve diğerleri tek şartta sözleşme uzatır.süper lige çıkarsak..O zaman hem yüksek miktarli sözleşmeler yapılır hem onlarda süper ligde en az bir sezon daha oynar iyice piser ve çok daha iyi şartlarda transfer yapar.yani win win olur..yönetimin yapması gereken bu çocukların kafasını karıştırmalarini engellemek ve süper ligde çok iyi sözleşme yapailacagini söyleyip oraya hazırlamak için algı yapmak.birşey beceremediniz bunu yapın bari

   7
   15
   1. @Liyakat yorumuna yanıt olarak

    Hiç kimseyi kandırmaya gerek yok Avrupa falanda hikaye. Seneye bedavaya Galatasaray’da….. Ne menejer ne başkası onun akıl hocası Ayhan ve ayhanin da çocukları Galatasaray da hep birlikte aile saadeti olay bu .. hayır diyen varsa da bu söylediklerim i o zaman hatırlar… Ben sözleşme imzalamazsa kadro dışı bırakılmasımdan yanayım… Bedavaya 6 ay daha adamlara hizmet mi edeyim… Geçti borun pazarı…

    12
    6
  4. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   tarık çapçının yazısı kendi içinde çelişkilerle dolu.
   kendisine göre sözde aptal birileri zeki çeliğin kalitesini görememiş bu yüzden elden kaçmış kulüp milyon eurolardan olmuş.
   şimdi ali akmanın kapasitesini gördük ve bunu ortaya çıkardık. ama o da elimizden yok pahasına elden gidecek.
   yani, zeki çelik kalsaydı çok büyük bir olasılıkla onunla da aynı sorunları yaşayacaktık.

   futbolcuyu pazarlayamıyoruz, çünkü kurumsallıktan çok uzağız. yani kulüp değiliz.
   futbolcuyu elimizde tutamıyoruz, çünkü gençler burada gelecek görmüyor.
   vefadan bahsediyoruz, İbrahim Yazıcıya, ertuğrul sağlama, haruna ve daha bir çok oyuncuya yapılanlar ortada.

   SORUNLARIMIZ :
   skorcu medya, sabırsız taraftar. bunların şehirde yarattıkları kaos, kargaşa. kulüp üzerindeki baskı, müdahale ve görev karmaşaları.
   sonucunda gelen, plansızlık, projesiz lik, ilkesizlik, prensipsiz lik, kuralsızlık.
   günü kurtarma hesabından veya telaşından dolayı yıllar boyu askıya alınan, ve unutulan, geleceği planlama, yeniden yapılanma ve kurumsallaşma hedefleri.

   ÇÖZÜMLER : takip edenler bilir, ben bunları burada maddeler halinde çok yazdım. artık yoruldum ve bıktım. aynı şeylerin tekrarı hem benim, hem de okuyanlar için zaman kaybı olur.
   eğer camia ve kulüp olarak sportif ve idari başarıyı gerçekten istiyor,
   ve de bugüne kadar ki tüm yazdıklarımı bir cümlede özetlemem gerekiyorsa,
   ”BU KULÜBÜN ASIL SAHİBİ TARAFTAR, ŞAMPİYONLUKTAN SONRA NELER YAPTIYSA, NASIL DAVRANDIYSA BUNDAN SONRA Kİ SÜREÇTE BUNLARIN TAM TERSİNİ YAPMAK ZORUNDA, YAPMALI, BUNA MECBUR”

   11
  5. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   İlla gidecekse devre arası gitmeli Ahmet Bulut gibi büyük takımlarla alakası olan menejerler aracılığı ile pazarlama bilir Eneside o pazarladı galiba.yok gelen para cukka edilecekse sene sonuna kadar versin hizmetini.götğrğsü ve getirisi hesaplanmalı

   11
   2
   1. @Barbaros16 yorumuna yanıt olarak

    Valla bana kalsa Essek gibi atması lazım. Bunca yıl bunlara emek veriliyor. Ama sağolsun aileleri, menejerler ve birde amcası mı neyse engel oluyorlar. Yazıklar olsun.

    6
    1
    1. @Mususi 16 yorumuna yanıt olarak

     Benim anlamadığım kısım, A takıma alınırken profesyonel sözleşme imzalanıyor ve bu genellikle 5 yıllık oluyor. Ali Akman 16 yaşında A takıma girdi, demekki 2 yıllık sözleşme imzalanmış. Neden 5 yıllık sözleşme imzalanmış da 2 yıllık imzalanmış? Ali Akman 5 yıllık sözleşme teklifini reddetmiş, 2 yıllığı kabul etmiş ise baştan niyeti bellidir. Neden o zamanın yönetimi bunu kabul etmiş, anlamıyorum. Yıllardan beri sürekli hoca, sürekli başkan değiştiriyoruz. Bu da böyle sorunlara yol açıyor. Umarım Erkan Kamat, başarılı ve kalıcı olur da böylesine hatalar yapılmaz artık. Ben Ali’ye kesin gitti gözüyle bakıyorum artık. Ama altyapimizdan daha çok Aliler, Veliler çıkar. Bari onları kaçırmayalım.

  6. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   Evet kardeşim.
   Haklısın.
   Ali nin sözleşmesi önceki sezon peşinde koşturanların olmadığı,kadroya giremediği günlerde bu günler öngörülerek yenilenmeliydi.
   Maalesef dönemin sorumluları öngörü sahibi değillermiş.
   Şimdi tren kaçtı ve kaçan trenin sorumlusu ne Erkan Bey ne de başkaları.
   Bu gencimizin bedelsiz gideceği geçen sezon kesinleşmiştir.
   Zamanında yapılması gerekeni yapmayanlar maalesef kaçan balığın büyük olmasına yol açmış oldular.
   Bizlere ise taraftar ve kulüp olarak gelişmeleri seyretmek düşüyor.
   Bir de tabii ki Ali kardeşimizin vicdanına tabi olduk.
   Kendisini yetiştiren kulübün menfaatlerini görmezden gelmez ise ne ala.

   21
   2
   1. @16 BS 224 Texas yorumuna yanıt olarak

    altyapı konusu bursasporun kanayan yarası,sivrilen çocuklar genelde uzun süre 1:bursasporda kalmak isttemiyorlar
    bursa dışından bursaya gelip alt yapıya giren ve parlayan çocuklar hiç durmuyor,örn:muhammet demir,oğulcan çağlayan eren albayrak,ertuğrul kurtuluş,birde kendi çocuklarımız var örn ozan tufan sercan yıldırım okan kocuk muhammed şengezer.zeki çelik,uzun yıllar bursaspora bir bursalı olarak sonuna kadar hizmet eden sadece sedat3,adnan ornek,turan şeni hatırlıyorum gerisi illa bırakıp gittiler,peki sorun ,1.yöneticiler yeterli derecede altyapıyı tanımıyor veya hafife alıyor,bedavaya oynatmaya çalışıyorlar 2:altyapı antrenürleri yeterli bursasporluluk ruhunu aşılamıyor,yada geleceği olan oyuncuları tam tespit edemiyorlar,bunlara uzun süre sözleşme yapılması gerekir

    10
    1
    1. @@topal yorumuna yanıt olarak

     Sayın kardeşim.
     Senin tespitlerin çok doğru.
     Çözümü ise iki aşamalı.
     İlk olarak alt yapı seçmelerinde Bursa çocuklarını seçerken ailelerin de Bursaspor lu olmasına dikkat edeceğiz.
     Örnek Mesut Ünal ve oğlu Enes Ünal.
     Seçildikten üç yıl sonra da eğer gelecek vadeden raporlamalar geliyor ise ailelerini çağırıp kesinlikle her yaş gurubunda oynadıktan sonra onaltı yaşına geldiklerinde a takımı basamak olarak kullanmayacaklarına dair içinde yüklüce tazminat barındıran sözleşme imzalatıp yaşanan durumları engelleyebiliriz.
     Böylelikle eğitimi devam eden oyuncu ve ailesinin fikri de açığa çıkar.
     İmzalarlarsa devam ederler aksi takdirde kendilerine yeni takım bulurlar.
     Diğer kentlerden alt yapıya alınan çocuklara da ticari ürün olarak bakıp bir gün arkasına bile bakmadan ilk fırsat ta çekip gideceğini bilerek yaklaşmalı ve esas olarak kar etmeyi amaçlamalıyız.
     Bu dediklerim ayrımcılık olarak görülebilir fakat bu durum da her türlü gelişimini tamamlayan gençlere imzalatılacak sözleşme de a kadroda alt limitli olarak oynamak istediği kadar kadro ve oynama garantisi verilerek giderilebilir.
     Sonuçta her şey karşılıklı.
     Vakıfköy basamak değil ki.
     Uğraş çabala her türlü yatırımdan kaçınma yetiştir ilk fırsatta çekip gitsin.
     Böyle olmaz.
     Vicdan vefa iyi niyet beklentisi ile de hiç olmaz.
     Önce kulüp senelerdir beklenen kurumsallaşmayı tamamlayacak ve sonrasında da bütün sorunlar birer birer ortadan kalkacak.
     Bu şekilde olmaz ise önümüzdeki senelerde gencecik çocuklar elini kolunu sallaya sallaya çeker giderler.
     İyi akşamlar kardeşim.

     1
     1
    2. @@topal yorumuna yanıt olarak

     vefasızlar sınıfında birde sözde harbi delikanlımız Serdar Azizi unuttum maşallah 2.sene gs ile anlaştı,benim fikrim ve aidiyet duygum altyapıdan yetişen bir oyuncunun en az takımına 5 yıl hizmet etmwesi gerekiyor,bu kulüp sana 13 yaaşında hizmet etmeye başlamış belli bir seviyeye getirmiş

     5
     2
    3. @@topal yorumuna yanıt olarak

     ali akman 2018 yılında 3 yıllık profesyonal sözleşme imzalamış çocuk zaten 2016 yılında u15 milli takımda oynamaya başlamış belliki istikbali parlak.neden 5 yıllık sözleşme yapmıyorsun?normaldir dönemin başkanı ali ay
     ,

 1. Tarık bey, sizin gibi bu konuyu direk ele alabilen kaç tane spor yazarımız var bilmiyorum ama Ali Akman olayını bu derece net ve ciddiyetle ele alan ilk sizi görüyorum. Suya sabuna dokunmadan yaşayanların kulağı çınlasın. Oysa tüm Bursasporlu yazarlar elbirliğiyle bu işin üzerine gitmesi gerekmez miydi? Nerede doğru zamanda doğru konuda tüm taraflar üzerinde baskı kurmak? Ah böyle olmamalıydı ah. Bursaspor’un birinci gündemi Ali Akman olayı olmalıdır. Ve bu sorun hem futbolcunun hem de takımın memnun olacağı şekilde çözülmelidir.

  21
  3
 2. Geçti Bor’ un pazarı sür eşşeğini Niğde’ ye tabiri bize çok uyuyor ! O iş bence de bitti artık sezon sonu bedavaya gider ! Ya da gerekli kaynak yaratılıp iyi bir sözleşme teklif edilip, sözleşme yenilenir o ama maalesef o para da biz de yok…!

  20
  2
 3. Ali sezon sonu alt yapıya destek amaçlı 3-5 kuruş atar vicdanını kendince rahatlatıp çeker gider.Biz de Aferin çocuğa yetiştiği Vakıfköyü unutmadı diye takdir ederiz. Kim olsa belki böyle yapardı asıl sorun bu işi buraya kadar görmeyip getirendedir…Ataberk’te de bu sorunu yaşayabiliriz. DİKKAT derim.

  14
  1
 4. Çapsızsın Tarık çapcı bu başlık ne emrin olur diyip hemen sözleşme mi imzalaticaklar Ali’ye? Ali kararını vermiş gözüküyor kulübe de para kazandıracaktır gönül isterdi ki sözleşme yenilesin ama zorla mı imzalaticaklar sanki? Bırakın çocuk en iyi bildiği şeyi yapsın sene sonuna kadar gol atıp bizi çıkarsın süper denen lige baskıyı arttırmaya gerek yok Ali karakterli bir kardeşimiz bedavaya gitmeyeceğine eminim ben

  12
  49
  1. @yucel yorumuna yanıt olarak

   Ya sizin kafanız mı güzel? Neyi anlamıyosunuz? Adam sözleşme imzalamadığı takdirde bedavaya gidiyor. Para mara kazandıramaz. Ali hem imza atmayacak sezon sonu gidecek hemde para mı kazandıracak. İmza atmazsa üçün birini alırız sezon sonu.
   Buraya bunu hep yazıyorum. Bir kaynak yaratılıp imza attırılması lazım. 1 sene olur, sezon sonu satma şartı olur bir şekilde imza attırılması lazım.

   16
   1
   1. @Görükleli yorumuna yanıt olarak

    Ben GS yım GS’ a gelsin isterim ancak ahlaken öncelikle onu Ali yapan kulübüne imza atmasını isterim. Ahlaken dogrusu budur kulübüne para kazandırmadan giden sporculara çok kızıyorum ama bu cocukları biz bu hale getirdik. Ahlaktan önce parayı öncelik olmayı ögrettik. Bu cocuklar cahil bunların akıl hocaları var önce onların başını ezeceksin. Kimse ahtı vefa vardır demiyor yarın sen zaten parayı kazanırsın demiyor bu konuda söylenecek çok şey var ama boşuna.

   2. @Görükleli yorumuna yanıt olarak

    13 yaşındanberi kulüpte yetişen bir çocuk kulübüne imza atar ama neden atmıyorlar sebep yönetime güvenmiyorlar imzayı atarım sonra yüksek bonservis isterler transferimi engellerler diye düşünüyorlar büyük kulüp gibi düşünmek istiyorsan cocuğun hakkını hakettiğini vereceksin gitmeyi falan düşünmeyecek ama maalesef son dönem yöneticileri kulübe çok kötü bir imaj kazandırdılar kimseye para ödemediler tahtayıda açsan parasınnı almadan aklı başında olan gelmez

    7
    4
  2. @yucel yorumuna yanıt olarak

   Hayırdır bilader? Harbi Bursasporlu birkaç gazeteciden biri olan Tarık abiyle ne derdin var böyle konuşuyorsun? Çorbacımısın yoksa çorbacı yancılarındanmı?

   20
   4
 5. Çok haklı. Doğru tespitler. Güzel tavsiyeler.

  Ali henüz 18’inde. Allah kaza, bela, sakatlık vermesin. Önünde başarılı olabileceği, büyük maddi, manevi kazanımlar elde edebileceği uzun futbol yılları var.

  Ali, Bursaspor’la sezon sonunda bitecek olan sözleşmesini yenilemezse, kendini yetiştiren kulübe vefa borcunu ödemeden giderse Allah’a inancı olan biri olarak söylüyorum ki futbol yaşantısında iki yakası bir araya gelmeyecek.

  Nankörlük, kendisine verilen bunca emeği yok saymak kimsenin yanına kar kalmamıştır, kalmayacaktır.

  Yüz kalbin aynasıdır. Ali’nin kalbinin ise yüzü gibi pırıl pırıl olduğuna inanıyorum. Tek yapacağı, kafasını karıştıran, gözünü para bürümüş, etrafına çöreklenmiş akbabalardan uzaklaşmak.

  Sakin düşünen, nereden geldiğini unutmayıp, onu hangi güzelliklerin beklediğini düşünebilen Ali, yetiştiği kulüp için gereken neyse yapacaktır.

  Tüm kalbimle inanıyorum.

  12
  2
 6. Alt yapıdan a takıma çıkan bi oyuncuya sözleşme imzalatırken şu maddeleri eklemek çok mu zor….
  1-Bir oyuncunun performans yükselmesi durumunda kulübünün yapacağı her türlü sözleşme yenileme hakları kulübüne aittir
  2-Profesyonel sözleşme imzalarken alt yapı oyuncularının Bursaspor’a yetiştirme bedellerini ödemesi için transferle ilgili hertürlü sözleşme kulübüne aittir..
  3-Bu maddeleri kabul etmeyen alt yapı oyuncuları a takıma alınmayacak..
  Yani transferle ilgili her türlü sözleşme klübün elinde olacak 18 yaşındaki oyuncuların elinde değil bunu yapamayan yönetim ve yönetimler şimdiye kadar ne halt yediniz yönetim sadece cebinde para olan insanlarla değil işi bilen insanlarla oluyo daha kendi alt yapındaki oyuncuları bile yola getiremiyosan kapat alt yapıyı benim alt yapım var deme senin alt yapın senin cebini değil başka takımların cebini dolduruyosa o alt yapı senin fln değil..

  12
 7. Ali kafasında bursasporu tamamen bitirmiş bunun artık dönüşü yok gibi gözüküyor malesef.
  Ali dışında sözleşmesi bitmek üzere olan Ataberk konusunu neden hiç haber yapmıyoruz, Ataberk bursaspora bağlılığını her yerde gösteriyor bizim içimizden bir oyuncu olduğunu herkes görüyor ama hala sözleşme yenilenmedi.
  Ve son olarak Burak kapacak, uzun süredir TFF nin sitesinde takip ediyorum sözleşme bitiş tarihi 2021 mayıs, Mesut mestan döneminde onun sözleşmesi uzatıldı diye biliyorum ama federasyonda hala 2021 mayıs gözüküyor. Sonuçta tff nin resmi kanallarında yazan doğru olandır ve onunda sözleşmesi 2021 mayısta bitiyor. Bu çocuklar ile sözleşme uzatılmazsa veya herhangi bir gelir elde edilmeden klüpten ayrılırlarsa o zaman vay halimize.

  11
  2
 8. “O’nun sözleşme yenilemesi transferine asla engel olmaz.
  O’nu gerçekten isteyen kulüp zaten her şartta bedelini öder alır.
  Zaten şu anki döviz kuruyla Avrupa kulüpleri için Bursaspor’uh isteyeceği miktar para değil onlar için.
  Olayın açılımı belli. Ali sözleşme uzatırsa kulübü de kazanır kendi de kazanır. ”

  Böyle demişsiniz de niye şunu atlıyorsunuz acaba, Ali sözleşme yenilemezse kulübün alacağı bonservis bedelini Ali bizzat kendi imza parası olarak alıp cebine atıcak. 18 yaşında bir gencin önünde en az 1m euro imza parası olarak cebine atmak varken neden kulübe versin bu en az 1m euroyu. Burada tek suç Ali parlamadan imza attıramayan yöneticilerde. Parlamadan önce gerekirse kadrosuzlukla tehdit edip o imza attırılacaktı geçti artık.

  10
  2
  1. @Avukat yorumuna yanıt olarak

   Avukat renkdaşım.
   Ben de aynı sizin gibi yazdım.
   Peşinde koşturanlar yokken,kadro garantisi olmadığı kadroya zar zor girebildiği günler de bu çocuğun müthiş bir golcü olacağını taraftarlar olarak çoğumuz gördük fakat nedense o dönemin sorumluları göremedi.
   Şimdi ise avantajlı durum Ali ve ailesinin akrabalarının elinde.
   Bizler ise sadece havanda su dövüyoruz.
   Kaldı ki Ali vicdanlı bir kardeşimizdir kulübüne kazandırmadan gitmeyecektir.
   Tabi ki yasal mevzuatları da siz yazabilirsiniz.
   Hatta madde madde yazsanız da herkes bir fikir üretmese.
   Ne dersiniz.
   İyi günler.
   İyi çalışmalar.

 9. En iyi çözüm, mecburi istikamet, benzer durumlarda diğer tüm kulüplerin yaptığı gibi, sözleşme yenilemiyorsa, kadro dışı bırakıp tesislere göndermektir. İsterse sözleşme yenilemesin, yeter ki onun atacağı gollerle süper lige çıkalım diyen iyi niyetli renktaşlara sesleniyorum: Bu çocuk, bakın göreceksiniz, böyle bir durumda, sakatlanacağım, bilmem ne diye oynamamaya falan başlayacak, bunun sinyalini de Keçiören maçından önce verdi, hatırlarsanız. Oyuncu yetiştirip para kazanma işi artık Bursaspor için hayati önemdedir. Bunun için atılacak adımın diğer gençlere de bir mesaj niteliğinde olduğu unutulmamalıdır. Bireysel olarak gelecek tabi ki önemlidir, aksi iddia edilemez, ama seni bu durumlara getiren kulübü hiçe saymak da söz konusu o olamaz.

  10
  4
 10. Ali isterse transfer zamanı kendisiyle anlaşmak isteyen kulübe imza parası karşılığında kendi kulübüne güzel bir mebla kazandırabilir.Ali karekterli bir genç kardeşimiz elini kolunu sallayıp gideceğini zannetmiyorum.Helallık çok önemlidir unutmayalım.Alma mahsumun ahını…………………………..

  9
  2
 11. gonderin alt takimina o vakit. orada takilsin. 18 yasinda cocuk icin mi ugrasicaz bu kadar? atin kenarda tek basina takilsin.

  8
  9
 12. Sevgili Bursasporlular ,bu şehir ne çektiyse iş bilmez,art niyetli başkan ve yöneticilerden çekti ben geçmiş son 3 dönem başkanların dürüst olduğuna asla inanmıyorum ve onlara hakkımı helal etmiyorum RB,AA,MM

  7
  1
 13. Gelişmeler, yazılanlar yorumlar, bursaspor adına çok ayıp üzüntü verici ve ezikilk çaresizlik emaresi. Dışarıdan bakanlar için gülünç bir durum.

  Bursaspor, Ülkenin en büyük markalarından biridir. Bir futbolcu, bilhassa alt yapıdan yetişen biroyuncunun ilk önceliği bu takımda kalabilmek, uzun süreler oynayabilmek olmalıdır. Bu talihsiz gelişmeler, diğer oyuncular adına da kötü bir örnektir. Ali başka bir takıma gidecekmiş gitmek istiyormuş vs vs. bu konuşulanlar bir utanç abidesidir. Bursasporu beğenmiyorsa, ne diye burda oynuyor burda oynatılıyor. Tğrk futbolunda, ali gibi parlayıp, sonra sönen sefil olanlarla doludur. Önemli olan oynadığın sevildiğin ve saygı duyulduğun yerde varolabilmektir. Ali burdan kaçacak intibası var, doğrusu tutan da yok. Ama diğer oyuncular için de bu bursaspor kaçılack bir yer demek demektir.

  Bursasporu bu durumlara düşürenler, yöneticilerdir. Sene başında serdar vs oyuncular, kadro dışı bırakılmadımı. Bu oyuncular yıldız değilmiydi. Bursaspor, kişilerin üzerindedir. Bursaspor birilerinin basamakolarak kullanmayı düşündüğü bir yer değildir.

  Diyelim ki, Ali sözleşme imzalamayacak, o zaman önümüzdeki sene biz forvet bulmamız gerekir. Mantıklı olan, gelecek sene de bizde kalacak oyuncunun oynatılması ve kendini geliştirmesine yrdımcı olmak gerekir.
  Madem Ali bizdeolmayacak, o zaman neden oynatıyorsunuz. Batuhan va, yaparsısn sözleşmeyi 5 senelik, onu oynatırsın, o daolmuyorsa başka bir oyuncuya emek verirsin. Mdem Ali bizde oynamayacak, para da kazandırmayacak, biz ona neden emek veriyoruz, o nu parlatıyoruz, oynatıyoruz.

  Bursaspor, büyük bir markadır, burda olmak isteyen, sözleşmeyi imzalar. Benim gözlemim, bu oyuncu üzerinden yöneticiler, çorbacılar vs gayri meşru arakazanma derdinde.

  Ali ye sözleşme sunayan yönetim ve başkan en büyük suçudur, sözleşme imzalamayan ali yi oynatan teknik direktör ikinci suçludur. Bu adama sözleşmeimzalatmıyorsanız, bilin ki, artık bu yol olur ve kimse imza atmaz. Bursaspor bu kadar ayaklar altına alınması ayıptır günahtır. Artık bu kulübü bu kadar yerlere düşürmeyin.

  Bu kulüpten kaçarak giden sonra ağlayarak geri dönmek isteyenlerin hikayelerinden ders çıkaramadıysanız, bursaspor üzerinden zenginleşen, bursasporun haklarını peşkeş çekere avantalananlardan yediğimiz kazıklardan ders çıkarmadıysanız, tuttuğunuz yoldan devam edin, ama bilin ki, artık aklınızı başınıza almazsanız, kulübünn şu düştüğü durumdan çok daha rezil durumlara düşeriz.

  Ayıptır günahtır, hala avanta peinde koşanlar var. Kulüp battı batacak, bu kadar ciddi durumda, ondan bundan üç kuruş dilenilen bir durumdayken, sen bursasporun haklarını birilerine peşkeş çektiriyorsan, kusura bakmayın da , birileri de beter olun der.

 14. Isteyen takimlar vardi satilsin yoksa maalesef diger genclere de ornek olur onun icin istemesek de kadro disi bile dusunulebilinir

 15. Soruyu yanlış soruyorsun Tarık abi.Soru şu olmalı.Turkiyenin gözü önünde,alenen kulübüne karşı KAHPELİK eden,aidiyet duygusu zaten hiç olmayan bir futbolcunun geçtim ozluceyi maç kadrolarında ne işi var şeklinde olmalıydı.

  3
  1
 16. Çok geç kalındı çok
  Son bir hamle yapılıp 3 yıllık
  Yeni sözleşme teklif edilmeli
  Sezon sonu Avrupadan talip olunması
  Şartı ile 3 milyon euro bonservis bedeli+
  Sonraki satışından %15 pay talep edilsin
  Bunu veren kulüp oldugunda serbest kalsın
  Bundan sonra da altyapıdan profesyonel
  Yapılan 16-17 yaşındaki gençler ile
  5’er yıllık profesyonel sözleşme yapılmalı
  Kabul etmeyen olursa A takım kadrosuna
  Alınmamalı

 17. Sene sonu gol krali olursa Avrupa’dan 10 m€ civarı bonservisi getirir klube. Bunu bile bile imzalamak hainlik olur. Bursaspor’un borcu 600 milyon 100 milyonu Ali ödemiş olacak ve buna çok uzun bir zman yok sadece sözleşme uzatması klubjn rahat nefes alması için yeterli

  2
  2
 18. KONU DIŞINDA AMA
  BURSASPOR DA SANTRFORLAR İLE VAKIFKÖY SANTROFORLARNI BİZİM OKAN YILMAZ EĞİTİM VERSİN. MALUM AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR MANTIĞI GEÇERLİ . ALİ AKMANI GEÇMİŞTE ÇALIŞTIRDIĞINI BİLİYORUM. ORTA SAHADA GENÇLERİ VE VAKIFKÖY Ü BEYHAN ÇALIŞKAN . SEDAT 3, BATTALA GİBİ İŞİN UZMANLARINDAN SÜREKLİ OLMASADA DERS ALSINLAR BU GENÇ FUTBOLCULURARI BURSASPORA DAHA ÇOK BAĞLAR

  2
  2
  1. @OSMAN yorumuna yanıt olarak

   Bursaspor’a para kazandirmicaksa oynatmayin bırakın gitsin klube faydası olmayan futbolcu bı boka yaramaz Çağatay oynasın onu izleyelim

 19. Ali Bursaspor için sözleşmesini uzatmalı zaten bursaspor transferde kolaylık sağlar ama kendisi Boşta deyip 3 5 daha imza parası almak istiyorsa gün gelir enesler İsmailler ve vefalı gençlerimiz ileride Bursaspor’da kulübede antrenörlük yaparken tribünden onları seyreder…

 20. Vay ÇAPSIZ TARIK emretmiş!!! Ah ah sen olacaktın sportif direktör çat diye 5 yıllık sözleşme imzalamıştı şimdi. Bay Mesut Mestan zamanında yapmadı bugüne kadar geldi ama, suç her şartta savaşan Mustafa Er, Adil Cenkçiler ve ne olursa olsun başkan Kamat’ta!! ÇAPSIZ TARIK sen önce spor yazarı mısın? ekonomi mi? siyasi yazar mısın? ONA KARAR VER! KAPİŞ…

  2
  1
 21. Arkadaşlar maymun gözünü açtı, hangi futbolcu parayı görünce takımını satmaz!! ALİ AKMAN dahil..

 22. Ali’ye akil verenler sunlarida belirlemeli: Avrupaya transfer oldugunu kabul edelim degeri zaten 10 milyon avro uzeri gidecegi yere bagli olarak bilinmesi gereken vergi oranlari aynen 10 milyon transfer parasi alan 8 milyon vergi verir cebine sadece 2 milyon kalir. Avrupada kazanilan para yani aylik odemeleri farkli bir cetvelden vergi alinir buda transfer ucretinden daha dusuktur. Ali transfer parasini Bursaspor’a kazandirirsa verilecek vergi baska ulkeye odeme yapildigi icin duser ve bursaspor’da kendine dusen gorevi yapar ve Ali’ye anlasma uzeri 3 milyon avro verir Turkiyedeki vergiler dusuk oldugu icin Ali’nin cebine 2 milyon avrodan daha fazla kalmis olur. Anlayana Nokta. Bunuda Aliye yonetim teknik olarak avukatlar ile anlatsin.

  1
  5
 23. Tarık abi ne yapacak camia baskımı zorlamamı Ali kafasında katiyen planını yapmış ve bu piyasayı çok iyi bilen amcası var ve bu çocuğu yönnediriyor bence içerik olarak doğru ama zamanlama olarak gereksiz bi yazı kaleme almışsınız bizim şuna tek hedefimiz bu çocuklarla süper lise çıkmak odak noktamız bu yazıyı geçen sene yazıp aynı başlığı atmasaydınız şimdi adam farkında kendinin talipler çıktı Bu yazıyı yazmak en kolayı bizim hedefimiz aliden futbol anlamında en iyi verimi alıp sene sonu ait olduğumuz yere geri dönmek olmalı bizde ne Ali ne Sercan ne Ozan ne Serdar ne volkanlar biter kusura bakmayın ama bu klubü bu duruma bu çocuklar düşürmedi hepsinde az çok bi kazanç sagladı gitti gidiş metotları tartışılır ama siz olay tv de program yaparken bu kulübün nasıl soyuldugunu bildiğiniz halde 3 maymunu oynuyordunuz şimdi herkesten daha büyük düşünen Bursasporlu imajını bırakın vesselam

 24. sadece merak ediyorum ne önereceksin peşinat olarak imza bir şeyin karşılığdır neyin var olan alacaklar ödeme güclülüğü icindeyken hangi para bu şehir büyüklerin görevi tabi isterlerse son yılardaki gibi sadece seyredip bakılacaksa bu cocuğun arkasından bakılır giderken şu anki yönetimin yapabileceği ziyaretlerden başka bir şey yok masaya davet edecek gücü yok gecmiş olsun denilir bu gibi drumlara bize de övünmek düşer ne oyuncu yetiştiriyoruz bedavaya vakıfta diye

 25. Bence şehirin ileri gelenleri ne de büyük iş düşüyor Ali nin ailesini ikna ederek bursaspor a katkı koyabilirler busayede ceplerinden para koymadan da bursaspor a katkıkoymuş olurlar ama daha önemlisi gelecek olan paraların nasıl harcanacağını da takip edilmesi gerekiyor. Yönetimler Bi şekilde denetlen mez ise ozan lar volkanlar fernandao lar baliç ler boşu boşuna yetişmiş bulunmuş olur. Bizde herzamanki gibi husran kalır

 26. Ya arkadaş aslında çok basit aliye yıllık garanti ücret 1 milyon euro teklif et 5 senelik imza at serbest kalma miktarını 20 milyon euro koy bu çocuk zaten imzalar imza atsa bile daha 1 senesi dolmadan transfer olcağını düşünürsek yıllık kazancı kaç para yaparsan yap yine karda Olcan ama sen bu çocuğa 350 euro teklif edersen imza atmaz et 1.5 milyon euro zaten o parayı kazanaman başka takıma transfer olcak

 27. Bursa spor kulübü bu futbolcuya givenseydi yıllar önce sözleşme uzatmayi teklif ederdi. Bu futbolcu iyi oynamasaydi ve talibi çıkmasaydı sene sonu kulüpsüz bir şekilde ortada kalacaktı. Bursaspor kulübü bir kumar oynadı, futbolcuya sözleşme uzatmayi teklif etmedi ve kaybetti. İyi niyet karşılıklı olur, şimdi futbolcudan tek taraflı iyi niyet beklemek saçmalık olur.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu