Alacaklılar akıllı olsun!

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor Futbol Şube Sorumlusu Yardımcısı Tamer İşler; devraldıkları tarih itibari ile kulübün transfere engel futbol ailesi borçları, lisansa engel futbol ailesi borçları ve de yargılama şamasındaki futbol aile borçlarını kamuoyuna açıkladı.

Yapılan bilgilendirmeye göre tahtanın açılması için gerekli rakam ana para olarak 95 milyon 363 bin Lira.

Dün de Emin Adanur “Yarın tahtayı açmak için tek tek anlaşmalara başlıyoruz. Taraftarımızın desteği ile bu işi çok kısa bir sürede bitireceğimize inanıyorum. Yönetim olarak çalışmalarımızı yaptık, ödevimize hazırlandık. Haydi Bismillah” diyerek çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

Aslında çoktan başladılar. Alacaklılara bir süredir teklifler sunuluyor ve cevaplar bekleniyor.

Bu arada Adanur’un geçtiğimiz günlerde yaptığı iki açıklamayı doğru bulmadığımı ara not olarak eklemek istiyorum. Öncelikle “Tahtayı açamazsak istifa ederiz” demecine değinmek istiyorum. Zira ‘kongrede kendilerinin tercih edilme sebebi’ tahtayı kesin olarak açma sözleriydi. Bunu yapamazlarsa zaten yapmaları gereken o olur. Bunu dillendirmeye gerek yok. Kısacası gerekeni yapılmazsa gereğini yapacaklardır diye düşünüyorum.

Bir diğer açıklamasında da “Tahta 100 milyon da olsa 130 da olsa açılacak” ifadelerini kullanmıştı.

Anlıyorum her iki açıklamada samimiyet, dürüstlük, şeffaflık adına ve iyi niyetle yapıldı; ancak Bursaspor’un alacaklılarla pazarlık aşamasındayken bu söylemler kulübün elini zayıflatır.

Zira alacaklılar ve asalak menajerleri aç kurt gibi bekliyorlar.

Her biri “Alacaklarımızı ne kadar çabuk alabilirsek kardır” kafasındalar.

Kulübün durumu ve diğer alacaklılar zerre umurlarında değil.

ALACAKLILAR AKILLI OLMALI 

Ancak Bursaspor’un durumu ortada. İki yıldır hemen hiç geliri olmayan, bu ligde kaldıkça da olmayacak bir kulübün borçlarını hemen ödemesi mümkün değil.

Bu yüzden alacaklılar akıllı olmalı, mantıklı davranmalılar ve şunu net olarak görebilmeliler.

Bursaspor bu ligde olduğu müddetçe borçlarını ödeyemez.

Bursaspor’un borçlarını ödeyebilmesi için transfer tahtasının açılması, transfer yapılarak Süper Lig’e dönmesi gerekiyor.

Bu durumda tahtanın açılması için de alacaklıların fedakârlık etmesi şart.

Hem ücretlerinde indirim hem de ödemelerde büyük kolaylık sağlamaları gerekiyor.

Zira onlara yapılacak ödemelerin dışında kulübün de dönebilmesi için paraya ihtiyacı var.

Kadrodaki oyuncuların ödemeleri gecikirse Süper Lig’e dönüş yine hayal olur.

Ayrıca Bursaspor’un bu durumda olmasında baş sorumlulardan olduklarını da unutmamalılar.

Yani işin bir de manevi yönü var. Koskoca şampiyon kulübü sahada başarısız olarak küme düşürdüler. Onlar paralarını gecikmeli de olsa alacak; ancak Bursaspor sarsılan itibarını ve maddi kayıplarını nasıl geri alacak?

Emin Adanur’un açıklamalarına tekrar dönerek bitirmek istiyorum.

Genç yönetici “Taraftarımızın desteği ile tahtayı açacağız” diyor.

Çok da doğru diyor. Yani olması gereken o. Ancak artık bu destek lafta kalmamalı.

Bu şehrin ileri gelenlerinin sadece Bursaspor taraftarları olduğunu gördük. Sözde ileri gelenler iyi günlerde başrollerde, kötü günlerde ise ya piyasada yoklar ya da göstermelik desteklerle bizleri kandırdıklarını sanıyorlar.

Evet Adanur’un çağrısı yani taraftarın desteği bu yüzden lafta kalmamalı diyorum; çünkü kulübe maddi olarak sürekli destek olma gayretinde olan 2-3 bin kişiyi tenzih ederek söylüyorum. Onlar üzerlerine alınmasınlar. Ancak yüzbinlerce Bursasporlu var; ama iş forma almaya veya yapılan kampanyalara katılmaya gelince o yüzbinlerce Bursasporlu ölü taklidi yapıyor. Yeni bir yönetim geldiğine göre “Güvenimiz sarsıldı” gerekçesini de şahsen doğru bulmuyorum. Yönetim kurulu tahtayı açmak için çabalarken buna tüm Bursasporluların manevi falan değil maddi destek vermesi gerekiyor.

Tabir-i caizse öyle fasulyeden taraftarlık olmaz. Bir kulübün taraftarıysan o kulübe manevi desteğinin yanında maddi desteğini de vermelisin.

İşte Hatıra Kombine Kampanyası devam ediyor. O kampanyaya şu ana kadar katılmayanlar hemen bu hafta gidip güçleri oranında destek vermeliler.

Gerçi biliyorum ki cebinde akrep olanlara o 100 lira bile çok geliyor.

Böyle düşünenler için de Adanur yönetimi 20-30 lirkalı sembolik bir hatıra ürün çıkartabilir ve bu ürünün herkese ulaşması için bir organizasyon yapılabilir.

Bursaspor’un her delikli kuruşa ihtiyacının olduğu bir dönemde, her Bursasporlunun kulübe destek olmasının sağlanması gerekiyor.

Bir savaş verilecekse veya veriliyorsa herkes dahil olmalı.

Dahil olmalı ki o savaş kazanıldığında gurur duymaya hak sahibi olunsun.

16 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Maraton Altt yorumuna yanıt olarak

   Levent Kızıl geldi taraftar forma alabilsin diye Hummel ile anlaştı taraftar onbinlerce forma aldı hatta ilk formalarımızı o zaman aldık. Hem tribün yemyeşil oldu hem kulüp para kazandı. Herkes maça gelsin diye kombine çıkardı. Hem ilk kombinelerimizi o zaman aldık hem tribün doldu hem kulüp para kazandı. Sen hizmet sunar ve uygun fiyata sunarsan taraftar alır. Bu kadar basit. Sırf Ali Ay ve ona oy veren1060 yüzünden millet kulübe küstü. Şimdi barışma zamanı. Üyelik sayısı tekrar arttırılacak, formalar farklı ve uygun olacak, kombine aile kombinesi vb. ile farklı fiyatlar olacak. Millet takımı özledi. Her türlü akıllı aktivite ile para kazanma zamanı. Tlmsah desenli forma olsun, Batalla yeni formaları imzalasın en az 50 bin forma satılır.

   8
   2
   1. @Mithat yorumuna yanıt olarak

    Ben kendime yesilbeyaz esorfman takımı alayım dedim. Yok. Yeni sezon ürünleri bekleniyor denildi. Sıcak para her yerden girilmeli. Derhal ürünler satışa çıkmalı. Kombineler çıkmalı. Yasak kalkar kalkmaz sorun değil.aliriz biz. Diyo ya taraftarda el atsın atwlim …

  2. @Maraton Altt yorumuna yanıt olarak

   Tahta açılması İçin Futbolcu borçlarının ödenmesi önemli – kendi adlarına çek senet borç gösteren yönetim ve yöneticilere yaptıklarının gayri resmi ve haklarında dava açarsalar ancak kaldırabilirler burada Bankalarında suçu büyük eğer bir müşterinin hesabında para yoksa yazılan çeki kabul etmeden iade edebilirlerdi yani danışıklı işler var ve Bankalar bu hatalarını Bankacalık kanunlarına aykırı olduğunu kabul edip sistemlerinden silebilirler ve bu yük Bursaspor’un sırtından kalkar! biraz gaz bidonun dibini temizlemek gibi ama Belki kabullenirler- Futbolcu borçlarına gelince zaten Jires Kembo vs oturarak bu paraları aldı bu bir yönetim yönetici hatasıdır ama yük Bursaspor’a kaldı futbolu bırakmış adam indirim yapması biraz zor ama borcun yarısı vs ödenirse kabul edebilir bu tüm borçlu olduğumuz tüm futbolcu ve menejerlere geçerli Covid onlarıda vurdu herkesin paraya ihtiyacı var ama para ödemeden ötelenmeye vs gidilirse bu borç yeniden katlanacak onun İçin birşeyler ödeyip olay kapatılması lazım hayırlısı!

   12
   3
 1. ÖNCE OSMANGAZİ BELEDİYESİ “SÖZ” VERDİĞİ 1000 ADET SONRA BBB “SÖZ” VERDİĞİ 5016 TANE HATIRA KOMBİNESİNİ ALSINLAR..SÖZLER “AĞIZ”DAN ÇIKAR..

  40
  48
   1. @a.s yorumuna yanıt olarak

    Listeye bakılırsa Osmangazi almış büyükşehir almamış gözüküyor. Ancak büyükşehirin yaptığı yardımlar tartışılmaz. Yoksa çok eksi üç puanlar yenmişti

    10
    3
   2. @a.s yorumuna yanıt olarak

    Boş boş yazacağına sen söyle de bizde bilgilenelim o halde. Osmangazi belediyesi 1000 adet BBB ise 5016 adet hatıra kombinesi aldı yani sana göre. Ben yazılı ve görsel basında nedense bu konuda hiç resmi bir açıklama görmedim. Kaldırım temizliğinin bile reklamını yapan bu iki belediye başkanı bu kombineleri alacak ve reklamlarını yapmayacak. Ancak senin gibiler inanır buna. Ha bu arada yalan, algı ve fırıldaklık deyince senin partini bu konuda tek geçerim.

    29
    36
 2. Resim çok ilginç. İkinci başkan konuşma yapıyor. Büyük Başkan Hayrettin Başkan yakayı bağırı açmış, adeta Roma İmparatorluğu gibi çökmüş bir biçimde açıklamayı dinliyor. Ezilme başkan, dik dur. Arkandayız.

  1. @Kamil yorumuna yanıt olarak

   Kardeş asıl başkan şu anki 2. başkan olan Adanur zaten onun yıl olayı yetmedi ya, asıl başkan aslında 2.başkan durumunda. Farkındayım karışık bi durum 🙂

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu