Akdemir “Taraftarın göz yaşlarının hesabını soracağız!”

Bursaspor Kulübü Olağanüstü Divan Kurulu toplantısı Timsah Arena’da yapıldı.

Uzun zamandan beri üzerinde çalıştığımız bir projeyi, geçtiğimiz cumartesi adaylık dilekçemizi vererek başlatmış bulunmaktayız. Bu yola çıkmamızın amacı denenmiş ve başarısız olmuş bir yönetim modelinin sonlandırılmasıdır.

Artık Bursaspor’un tepeden tırnağa değişmesinin zamanı gelmiş, hatta üzülerek belirtiyorum ki geçmiş bulunmaktadır, atalarımız ne güzel söylemiş: ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bizim en büyük taahhüdümüz son 5 senede gelmiş geçmiş bütün başkanların yaptıklarını yapmamaktır.

Bizim, kişilerden bağımsız kendi içerisinde profesyoneller tarafından karar alabilen bir Bursaspor inşaa etmek öncelikli hedefimizdir. Biz bu görev ile siz değerleri taraftarlarımızı Bursaspor ruhuna yakışır bir şekilde temsil edeceğiz. Bu hedeflere ulaşabilmek için maddi açıdan güçlü bir Bursaspor’u kısa vadede inşa edeceğiz.

Stadyum isim hakkı, kiralanabilir alanların aktif hale getirilmesi, stadyumun gelir getirici diğer alanlarının da pazarlanması faaliyetleri ile ilgili toplam 4 firma ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İnşallah göreve geldiğimizde gerekli anlaşmaları 5 kuruş komisyon ödemeden, Bursaspor’un geleceğini ipotek altına almadan ve Bursaspor’u bu işten en karlı çıkartacak şekilde gerçekleştireceğiz.

Bizim asıl hedefimiz ise gelirlerin ve bu tip gelir getirici projelerin sürdürülebilirliği.

Bursaspor bir futbol kulübü olmasına rağmen maalesef kimse futboldan elde edilecek potansiyel gelirlerden bahsetmemesi, içinde bulunduğumuz tablonun ana etkenidir. Ne zaman ki öncelikli projeler ve gelir hedefleri Futbol olur işte o zaman Bursaspor kurtulur.

Geleceğin şampiyonaları Vakıfköy’den çıkacaktı fakat bu güzel söz artık yerini inşaat projelerine bıraktı. Futbol okullarında diriliş şart, Bursaspor şu ana kadar tek sezonda en büyük gelirini futbolcu satışı sayesinde elde etti.

Biz önümüzdeki hazır yemeğe bakmaktan, elimizde ki güzel malzemeler ile en maliyetsiz ve en güzel yemekten Bursasporumuzu mahrum bırakıyoruz. İnşaat gibi, Gayrimenkul gibi projeler Bursaspor gibi şampiyon olmuş bir kulübün ancak yan gelirleri olabilir.

Bursaspor altyapısı ile Türkiye’de eşi benzeri olamayan bir fabrikadır biz fabrikanın kapısına kilit vurmak üzereyiz. Gelin bu fabrikayı tekrardan hep beraber biraz çalışma biraz sabır ile devreye alalım.

Altyapı üst yaş kategorilerini A takıma yakın tutmak adına ve gençlerin entegrasyonunu hızlandırmak adına Özlüce tesislerine alma, maçlarını burada taraftarımız karşısında oynatma planımız bizi bütün projelerden daha çok heyecanlandırmaktadır. Öze dönüş en hızlı ve en etkili şekilde başlamalıdır.

Biz kulüp yönetimini sportif, mali ve idari olmak Üzere üç farklı ana başlıkta kısa, orta ve uzun vadeli planlar halinde böldük. Her alanda profesyonellikten uzak bir yönetim anlayışına son vermek başlıca hedefimiz. Transferlerde ve hoca seçimlerinde yaşadığımız başarısızlık bu borcun oluşmasında en önemli faktördür.

Bu yıl Bursaspor tarihinin en maliyetli kadrosu kurulmasına rağmen elde edilen sportif başarısızlık çok net bir şekilde ortadadır. Burada en büyük problem karar vericilerin bu konuyu bildiklerine onları ikna eden menajerlerdir. Aylar önce kurduğumuz sistem ile profesyonel bir ekip maliyet fayda ana unsurunu göz önünde bulundurarak nokta atışı transferler yapmak üzere araştırmalarını bitirmiş durumda.

Burada öncelikli hedef sentetik yıldızlar ile Bursaspor’un omuzlarına yük bindirmek değil, doğru, akılcı BURSASPOR mantığına uygun oyuncular bulabilmektir. Ayrıca ekibimiz kısa vadeli çözümler üretirken orta vadede altyapıdan A takıma çıkacak oyuncuların, hangi yöntem ile A takıma entegre edileceği konusunda ciddi çalışmalarda yapmaktadır.

Ben sizlere süslü püslü transfer haberleri ” dünya yıldızları” vaat etmiyorum, etmeyeceğim ben size yıldız üretimini vaat ediyorum.

Mali yapıdan az önce biraz bahsetmiştim, maalesef şu anda kimse kulübün net borcunun ne kadar olduğunu bilmiyor ve eminim ki; aslında bunu üzülerek söylüyorum, buna Sayın Başkan Ali Ay’da dahil. Biz bir denetleme listesi vermedik, bu sebepten dolayı; yıl olmuş 2018, size şeffaflık da vaat etmiyoruz, gayet açık ve net bizi sürekli bizden bağımsız bir aday denetlesin istedik. Keşke diğer adaylarımızda bu konuda kendilerine bizim kadar güvenseydi.

Bizim yaptığımız işler ile alakalı sizlerin kafasında oluşabilecek her hangi bir sorunun cevabını alabileceğiniz bir makam tahsis ediyoruz. Tüzüğümüzde bu denli radikal bir değişimi gerçekleştiren arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz. Diğer adaylarımıza da denetleme listelerini geri çekmeleri adına hâlâ bir şansları olduğunu hatırlatırız.

Mali tablo hakkında borcun vadesi, faiz yükü ve kur yükü hakkında net bir bilgimiz olmamasına rağmen biz Bursaspor’un borcunun 500.000.000TL olduğunu hesap ederek çeşitli planlar yaptık.

Biz borcu kontrollü bir şekilde orta vadede yük olmaktan kurtarıp sürdürülebilir bir hale getirmek mali disiplin konusunda ilk hedefimiz.

Geli kalemi olmadığı için maalesef borcu gelir üretmeden sıfırlamak imkansız. Bizim stadyum isim hakkından bir gelir hedefimiz var, bunu şu anda net bir şekilde belirtmek istemiyorum fakat diğer adaylarının beklentilerinin çok üzerinde. Biz bu işe isim hakkı satışı olarak bakmadık biz bu işe bir proje satışı olarak baktık.

Bu proje satışı ile hem sponsor olacak firmalar hem de Bursaspor kazanacak bunun sonucunda uzun vadede sürdürülebilir bir gelir kalemi oluşturulacaktır.

Özlüce tesisleri ve onun üzerine inşa edilecek bir projeden bahsetmek için çok erken. Bursaspor’a ait olmayan bir arazi için proje geliştirmek büyük bir gaflettir.

Burada yapılması gereken öncelikle arazinin Bursaspor’a kazandırılmasıdır, ardından hep birlikte oturur projelere karar veririz ama tekrar ediyorum öncelikli hedef tesislerin mülkiyetini kazanmak olmalı. Değerli Bursasporlular; Bursaspor bir inşaat şirketi değildir önce bu konu hakkında bütün adaylar mutabık kalmalıdır. İdari olarak ise öncelikli hedefimiz taraftarımız ile arasına inşa edilen duvarları yıkmak, çünkü bunlar inşaatçı, bunlar duvar örmesini çok iyi bilirler Biz de yıkmasını çok iyi biliriz taraftarından ayrı bir Bursaspor düşünülemez; kabul edilemez. Taraftarımız çok acı çekti, önceden söylediğimiz gibi ilk olarak Trabzonspor maçındaki göz yaşlarının hesabı sorulacak. Öze dönüş altyapı ile sınırlı kalmayacak, taraftar ilişkilerinde de öze döneceğiz. Taraftarımızdan kopuk fiyat politikalarından bir an önce uzaklaşacağız. Sizin bize geldiğinizden çok bizler geleceğiz. Taraftarından alan değil veren bir Bursaspor ile her birlikte yürüyeceğiz.

Taraftarımıza Bursaspor’dan kopuk ürün ve hizmetler sunmayacağız bu tip işlerle aylar kaybetmeyeceğiz, inşallah samimi ilişkiler kuracağız.

24 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Divandaki konuşması beklentimin çok altında kaldı. Önündeki hazır kağıdı zor zar, özensiz okuyor. Divan başkanı diğer adaylara laf atmadan devam edin gibi bir cümle kullandı Hüseyin bey önündeki kağıdın neresinden devam edeceğini bile bilemedi. Hitap ederken sacıyla başıyla onuyor. Böyle düşük bir profil Bursaspor başkan adayı dahi olmamalı bence.

  92
  14
  1. @Yeşil yorumuna yanıt olarak

   Yaw adam diyo ki, stat isim hakkını pazarlamak üzere 4-5 firmayla görüşüyoruz. Bir kuruş komisyon ödemeden isim hakkını satacağız. Haydaaa. At martini debreli Hasan. Yaw adamlar babalarının hayrına mı senin isim hakkını satıp 1 kuruş komisyon almayacaklar? Sen hangi dünyada yaşıyor ve sallıyorsun Hüseyin Bey? Sizin eski kılıç kalkancı olduğunuz söyleniyor. Bence siz Bursasporu falan bırakın, gidin Altın Karagöz’de Kılıç Kalkan oynayın be ya. Komisyonda ödemezsiniz hem orda

   4
   11
  1. @Turgay evni yorumuna yanıt olarak

   evet çok güzel konya maçına kadar birkere maça gitmemis listesi kötü olduğu gibi kağıttan bile okuyamayan adam için ancak duvar yıkmak proje olabilir…

   1
   1
 2. Adaylar arasında en yabancı oldugum adam bu. Kulübün insaat sirketi olmadığı vurgusuna sonuna kadar katılıyorum, denetleme listesi vermemesi ile bağımsız denetleme kuruluna yol acmıs oldu bu da guzel bir hamle ama gel görki diger anlattığı hersey sanki bir hikaye okumak gibi olmus. Suya yazı yazar gibi ne bir projeden bahsetmiş ne de anlaşilan bir sponsorluktan. Bu anlatılan seylerin aynısını bende soylerim hüseyin bey. Biraz daha elle tutulur seylerden bahsedin.

  27
  6
  1. @@emrkur yorumuna yanıt olarak

   Bugüne kadar seçim öncesi şunları şunları yapacağız deyip yapan başkan görsdün mü ? Boş vaatlere inanmak bizim taraftqrın profili maalesef. Bu cümlemden Şampiyon başkanı hariç tuyuyorum.

   6
   3
 3. Ne plan, ne proje, ne kaynak, ne belge. Bedava reklam. Kim tanırdı seni ?! Seçilemeyeceğini sen de biliyorsun, hatta seçilmek istemiyorsun. Ama akıllı adamsın vesselam.

  24
  33
 4. Kağıttan yazıyı bile tonlamasız, telesekreter gibi okuyan bir adam Bursaspor’a başkan olmamalı.Bursaspor demek sisteme karşı bir duruş sergilemektir.Rahmetli Yazıcı’dan sonra konuşabilen birileri çıkmadı.Kendimiz çalıp kendimiz oynar olduk.

  15
  3
 5. Yani renkdaşlarım önümüzdeki sezon dada bu başkan adaylarından bir cacık olmayacak. Şimdi iki elim kafam da kara kara düşünüyorum. Ne olacak bizim bu halimiz. ??????

  12
  4
  1. @Atom karınca yorumuna yanıt olarak

   Lemi Keskin içlerinde en akla yatkını. Şu ankş adaylar arasında kötünün iyisi bence. Napıcaz? Gidip yine Cavit Çağlar’ın adayı Ali Ay’a mı oy vericez?

   6
   9
 6. Konuşmaları dinlemedim. O yüzden hitabetini bilmiyorum ama konuşma metnini baştan sona dikkatle okudum. Uçuk kaçık vaatler yok, denetim için bağımsız denetçileri öneriyor -ki bence radikal bir iştir- ve en önemlisi profesyonellerle nokta transferi. Bunlar güzel ve doğru işler. Yönetim anlayışı olarak Bursaspor’da bu kültürün oturmasını istiyorum. Gelecek adına ümitli olmak istiyorum. Ali Ay, Dortmund modeli, çakı gibi takım…. vb. laflar etmiş ama malesef sonuç hüsran oldu. İnşallah siz bu dediklerinizi başarırsınız. Son gün akşam yapıcağınız konuşmayı merakla bekliyorum.

  11
  3
 7. Haklısın, BURSASPOR bir inşaat firması değildir, bizim işimiz FUTBOLCU ÜRETMEK olmaldır.
  Altapımızda şuan da A TAKIMA çıkmak için sabırsızlanan onlarca gencimiz var;
  OKAN KOCUK, MUHAMMED ŞENGEZER, ATABERK DADAKDENİZ, BURAK KAPACAK, ERTUĞRUL ERSOY, RÜŞTÜ HANLI, F.EMRE ÜNVER, EMRE TAŞDEMİR, ONUR ATASAYAR, İBRAHİM SERDAR AYDIN, GÖKHAN BERKAY YILDIZ, ALPER ADEMOĞLU, FURKAN SOYALP, EMİRHAN AYDOĞAN, OZAN CAN KÖKCÜ, BERAT J. USTABAŞI, ENES ATA, İSMAİL CAN ÇAVUŞLUK, KUBİLAY KANATSIZKUŞ, GÜRKAN ARIKAN, ÇAĞATAY YILMAZ, İSMAİL ÇOKÇALIŞ, ABDÜLKADİR ÇELİK, MUHAMMED EMİN SARIKAYA, PASCAL OKOLİ, KOFİ AMAOKA ATTA, YUSUF ABDULLAH benim bildiğim ve sayabildiğim, Bursaspor kulübünün altyapı koordinatörlerinin bizza izleyip de altyapıya, A takımımıza kattıkları gençler bu 27 kişilik ekip zaman zaman Milli takımlara davet edilmiş olup, Türk futbolunda potansiyeli olan gençler, biz bu isimlerin gelişimleri için projeler hazırlayıp hem oynayarak kulübümüze katkı koymalarını hem de Avrupa ya transfer olarak maddi kaynak getirmeleri için çaba göstermeliyiz,

  KURTULUŞ ALTYAPI, AVRUPA STANDARTLARINDA BURSASPOR ANCAK ALTYAPI İEL GERÇEK OLACAK.

  10
  3
 8. Önceki yıllar başkanlık seçimlerinde gerek burası gerek .cok da çoğu yorumda görüşler körüstan, Bölükbaşı, ay, gibi isimlerin başkanlığını destekliyordu. Noyan, yazıcı gibi isimler tu kaka ilan ediliyordu. Şimdi bakıyorum Akdemir tu kaka ediliyor. Kravat yokmuş sakalsızmış yıldız transfer sözü vermemiş proje belirtmemiş vs. Vs. Bizim taraftara sadece şunu yapıcam de yapmasan da seçiliyorsun. Duygusal düşünmeye gerek yok. Böyle Düşünürsek kaybediyoruz. Bana Akdemir ve keskin yakın geliyor sn. akdemir bir adım önde

  9
  4
 9. Bize akıllı başkan gerekir, Hüseyin bey bu özellikleri taşıyor, listeside guzel, guzel bir yarış olucak 4 aday içerisinde…

  7
  7
 10. Hüseyin akdemir’i tanımam etmem ama dört adayında açıklamalarını dikkatle okudum içlerinde en mantıklı olan hüseyin akdemir bence, ve ona biraz yakın ahmet bozdemir o da batallayı geri getircem dediğinde biraz gözümden düştü,Ali ay’ı söylemeğe bile gerek yok her zamanki gibi sallama sözler yersen,lemi keskin bizi anlaşma yapacağı contec firmasına gebe bırakıcak benim anladığım

  4
  4
 11. Vaatlerle olsa bu iş Ali AY yapardı o da BURSASPORLU onda dordmund modelini yapacaktı takımı çikura sackere yaptı neyse keşke belgelerle gelseydin ezber olmadan.

  1
  4
 12. Buna heyecanlanıyorsanız yanlış yoldasınız (Altyapı üst yaş kategorilerini A takıma yakın tutmak adına ve gençlerin entegrasyonunu hızlandırmak adına Özlüce tesislerine alma, maçlarını burada taraftarımız karşısında oynatma planımız bizi bütün projelerden daha çok heyecanlandırmaktadır. Öze dönüş en hızlı ve en etkili şekilde başlamalıdır:)

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu