Akbaba!

Akbaba iri bir kuştur. Atmacagiller familyasından olup leş yiyicidir. Yaşam süresi Türkiye’de dünyanın her yerine göre çok daha uzundur. Leşle beslendikleri halde kafa yapıları enfeksiyon kapmalarına engel olur.

Bu nedenle kafaları sinsice çalışır. Kendileri avlanmazlar. Hep bir ölmüş eşek düşürme peşindedirler. Tehdit ile karşılaştıklarında kaçarken vücut ağırlıklarını hafifletmek için içindekini etrafa kusarlar. Doymak bilmez bir iştahları vardır. Zerduşt inanışına göre akbaba aynı zamanda SAMET bir kuştur.

Akbabaların Türk Futbol habitatında geniş bir üreme ve yaşama alanı vardır. Coğrafya ve iklim koşulları onlar için mükemmeldir. Türkiye’de can çekişen, zor nefes alan  kulüpleri hemen fark ederler. Çünkü akbabaların koku alma duyuları çok gelişmiştir. Akbabalar, her futbol kulübüne yenilecek birer leş olarak bakarlar. Leş kokusunu da iyi alırlar.

Türk Futbol habitatında akbabalar için besin kaynağı boldur. Bu neden ile kendilerini geliştirmeye, başka ülkelerde yeni besin kaynakları aramaya hiç ihtiyaç duymazlar.

Akbabaların futbolculuk geçmişlerinde de bildikleri tek oyun kurgusu defanstan ileriye top şişirmekten ibarettir. Futbolun evrensel gelişimine kapalıdırlar. Başarıyı yakalarlarsa kendilerinden bilirler. Tüm başarısızlığı da kader-kısmet diyerek Allah’a havale ederler.

Paylaşımcıdırlar. Leşlerini paylaşırlar. İstifa etmek zorunda kaldıkları kulüplere utanmaz arlanmaz şekilde kendi familyasından olan arkadaşlarını önerirler. Bu neden ile hiçbiri hiçbir zaman leşsiz kalmazlar.

Türk Futbol Habitatının en kıdemli akbabalarından bir tanesi geçmiş zamanda okkalı bir ücret karşılığında Bursaspor’da da görev yaptı. Ali AY yönetimine yaptırdığı menajer güdümlü saçma sapan transferler ile zaten ekonomik sıkıntı içinde ki kulübümüzün son bir dirhem kalmış etini de bu akbaba lime lime didikledi. Bursaspor küme düştü. O erken davrandı. İstifasını verip, Bursa’dan arkasına bakmadan sektire sektire gitti. Olan bizlere oldu.

O gittikten sonra anlaşıldı ki; koca sezon boyu kulüp başkanı AY sadece buna BABA’lık yapmış. Tüm futbolcuların Bursaspor’dan yüklü miktarda maaş alacakları ödenmemişken onun kulüpten bir kuruş alacağı kalmamış.

İyi bir lider, vizyon sahibi, inançlı, kararlı, tutarlı, gelişime odaklı, yenilikçi, motive edici, mütevazi ve duyarlı olmak zorundadır. En önemlisi ise davranışlarının  tutarlı olması, liderlik ettiği guruba örnek teşkil etmesi, güven vermesi ve kalbinde adalet duygusu barındırması gerekmektedir. Kendi alacağını liderlik ettiği futbolcu gurubunun alacağının önünde tutan kişi bana tenekedir. Bu neden ile ondan hiçbir zaman lider falan olmaz.

Sayın Akbaba, Bursaspor macerasından sonra kendisine yeni bir leş daha buldu. Bursaspor’da görev yaptığı 6 aylık süreç sonunda asgari ücretli bir çalışanın 259 senede kazana bileceği kadar bir parayı hüüüplettikten sonra yeni takımında hemen bombayı patlattı.

Sayın Akbaba’ya göre ülke futbolunda çok büyük yanlışlar vardı. Türkiye Futbol habitatında futbolculara ve özellikle de yabancı futbolculara piyasa ederinden çok daha yüksek ücretler ödeniyordu. Ülke futbolu buna izin verdiği müddetçe antrenmana çıkmayan, evinin bahçesinde çocuğunu gezdiren, alem yapan, kışın dağda yazın bağda gezip UEFA kanalı ile parasını tahsil eden tipleri sürekli görmeye devam edeceğimizi buyurdu hazret.

Ya arkadaş! Allano Lima’yı, Henri Saivet’i, Santiago Vergini’yi, Diafra Sakho’yu Bursaspor’a LEYLEKLER mi getirdi?

Bu arkadaştan çok iyi siyasetçi olurmuş. Anavatan Partisinden milletvekili adayı olduğunda İstanbul halkı onu seçmeyerek tüm ülkeye farkında olmadan kötülük yapmış. Baksanıza bu kafa zehir! Hazret, nabza göre şerbet verme konusunda benim diyen siyasetçilerin eline inanın rahmet okuturdu.

Milletvekili olamadı… Türk Siyaseti kaybetti…

Teknik direktör oldu… Türk Futbolu kaybetti…

Sayesinde kaybeden hep biz olduk.

1994-95 sezonunda Adanademirspor kaybetti…

1999-00 sezonunda Vanspor kaybetti…

2007-08 sezonunda Rizespor kaybetti…

2010-11 sezonunda Bucaspor kaybetti…

2013-14 sezonunda Antalyaspor kaybetti…

2015-16 sezonunda Eskişehirspor kaybetti…

2018-19 sezonunda Bursaspor kaybetti…

Şimdi sırada ki Kays……….(DownLoading)

Saygılarımla…

Yoluyla
Bspor.net

37 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Safak yorumuna yanıt olarak

   Ben Samet Aybaba’dan olsa olsa elmanın içindeki kurt olur dediğimde eksiyi basanlar nerelerdeler acaba şimdi? Kesin çorbalarını yudumluyorlardır Allah bilir.

   12
   1. @Z_09 yorumuna yanıt olarak

    Çok yazdık gelmesin bitirir bizi diye ama buralarda deli gibi savunan arkadaşlar vardı. Bir Mustafa 16 vardı gelsin diye çıldıran gelince de savunup duran Samet i çok seven nerede acaba. Bu Samet in hiçbir takımda başarısı yok ama ligde en çok maça çıkan hoca komedi gibi bir durum.

    5
    1
  2. @Safak yorumuna yanıt olarak

   Uyuz eşek diye bir laf var oda samet geldiği gün küme düştük dedim evet akbaba hemde leşpislik aşaglik yaratik abdullah saygaç

   11
  3. @Safak yorumuna yanıt olarak

   1- valla bayram geçmiş, sen hakiki kına var diyorsun.
   2- bu işler arz-talep işi. adama gel demişler gelmiş. parasını almış.
   3- asıl suçlu onu bu kulübe getirenler.
   4- sameti getirenleri getirenler de bizim camia.
   5- koskoca 3 milyonluk şehirde bu tercihleri doğru yapacak insanlar yok mu? elbette var.
   6- peki bu insanlar nerede, neden ortaya çıkmıyorlar? nasıl çıksınlar ki. futbol bir bilim dalı değil ki. futbol da her zaman 2 + 2 = 4 etmiyor ki. futbol sonucu önceden belli olan bir oyun değil ki. hiç bir maçın 3 puan garantisi yok ki.
   7- böylesi bir belirsizlik ve kaotik ortamda iki kötü sonuçta, medya ve taraftarlar tarafından en küçük bir zaman ve sabır tanınmadan, en ağır hakaretlere maruz kalacaklarını bile, bile neden ortaya çıksınlar ki.
   8- işte neredeyse ülkenin her yerinde ki sametlerin sorumluları.
   ”% 60 sonuca odaklı spor medyası. % 30 bunların gazına gelen sabırsız tribünler. % 10 ise, bu ikilinin baskısına dayanamayacaklarını bile bile ortaya çıkan futbol cahili yönetimlerdir”

   11
   2
   1. @öneri-yorum yorumuna yanıt olarak

    samet aybaba MUSTAFA ER,i istemeyen adamdı,ama kimse iki yıl takımın kümede kalmasında emeği olan BURSA EVLADININ arkasında durmadı

  4. @Safak yorumuna yanıt olarak

   Ya ben bunları daha derken görevin başındaydı.Komisyoncu Samet derken -500 tık alıyordum.Ya şimdi sen ne anlatıyorsun be.Çıkmış buralarda birlik,beraberlik naraları atıyordunuz.İleri görüşlü köşe yazarları…

   28
   1
 1. Hep dedik kardeşim samet Aybaba komisyoncunun teki dedik. Devre arası tarnsfer döneminde 1-2 takviye için olmasada olur dedi ali ay ile beraber amuduyla götürdüler ! Sonuç olarak küme düşürdüler ! Tarih sizi unutmayacak REZİLLER !

  40
  1. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Unutur unutur. Tarihte unutur, Bursaspor taraftarı da diğer düşürdüğü kulüplerin taraftarı da unutur. Samet Aybaba’nın Bursaspor’daki ilk dönemi değildi nasıl olsa. Bir bakmışsın birkaç yıl sonra buralar şampiyonlukta payı vardı diyenlerle dolar yine.

   3
   2
  2. @Eser yorumuna yanıt olarak

   ALİ AY BU ADAMI ??? ÇOK BEĞENİYORDU ,YA !! NEDEN FABRİKASINA GENEL MÜDÜR YAPMADI ???? HANİ DİYORDU YA TURNAYI GÖZÜNDEN VURDUK DİYE ,BİRDE BAZI MALUM MEDYA,DA ÇANAK TUTUYORDU ,ULAN YATACAK YERİNİZ YOK BEEEE ,NEHALE GETİRDİNİZ BURSA SPORUMU ,,YAZIKLAR OLSUN ALİ AY,İLE SAMET AYBABA,YA

   12
   1. @Panayırlı yorumuna yanıt olarak

    DEVRE ARASI GELMİŞTİ ALİ AY DENEN ZAT HOCAMIZ TRANSFER İSTEMİYOR İSTEMİYOR DEDİĞİNDE BU ADAM BİZİ DÜŞÜRECEK BİZDEN İNTİKAM ALIYOR DİYE HERKESE SÖYLEMİŞTİM
    ÇÜNKÜ BİZ ONU TARAFTAR OLARAK KOVMUSTUK BUNUN İNTİKAMINI ALMALIDIR VE BAŞARDI HATTA KARŞIMA ÇIKAN ÇOCUĞUM YAŞINDAKİ YÖNETİCİYE ADETA YSLVARMİSTİM NOLUR TRANSFER YAPIN SAKİN SAMETİ DİNLEMEYİN DEDİM HERKESE SÖYLEDİM ANA KAZANAN TARAFTAR İNDA APTALCA TUTUMLARI İLE SAMET OLDU VE 1 LİGİ BOYLA DİK
    ŞİMDİ YİNE HERKESE SÖYLÜYORUM
    BU YÖNETİM ANLAYIŞIYLA BİZ ASLA CİKAMAYACAGİZ
    İÇMEYE AYRANI OLMAYANLAR OZLUCEDEN DIŞARI CİKMİYORLAR
    ÇIKTIKLARINDA İSE BURSASPORUN TÜM ÜMİTLER TUKENMIŞ OLACAK
    BUNU ÜZÜLEREK BELİRTİYORUM

    4
    2
 2. olan biteni gayet güzel açıklamış……bir şeyi unutmuş… Bursaspor a ilk geldiğinde 8 tane Brezilya lı getirmişti…Ama ne Brezilya lı breh breh…Brezilya daki tüm top toplayıcıları getirmişti..hatta Adriano isimli bir kabzımal vardı…Ona 800 000 euro bonservis vermiştik..adam devre arası ülkesine kaçıverinceee…Bursa da kıyamet kopmuştu…Nasıl gidebilirdi??? bonservisi bizdeydi…Ama herif 3 gün sonra Brezilya takımında forma giymişti…..800.000 euro bonservis mi? buhaaaaarrr….zaten bizim Bursa basını böyle şeylerle pek uğraşmaz…Onları antrenmanna almayan,onlara çorba ısmarlamayan Yalçın Koşukavak la uğraşırlar…O gitsin de başka AKBABA lar gelsin diye….

  26
 3. Sayın Aybaba nin Bursaspor a ikinci defa TD olması kendisinin suçu değildir.
  Suçlu aranacaksa onu getirip takımın başına monte edenlerdir.
  Bizim kulübün insanlarla ilgili geçmiş arşiv çalışması olmadığından Samet hocanın ilk geldiğinde yaptıkları hatırlanamadi ve böyle bir hata yapıldı.
  Ne yapıp Edip bu arşivi oluşturmalıyız.
  Kim ne yapmış nasıl davranmış ve nasıl gitmiş veya gönderilmiş bunları mutlaka not etmeliyiz.
  İnsanları gittikten sonra eleştirmek iyi ve doğru olmuyor.
  Keşke geçmişte yaşananlar hatirlanip hiç dusunulmeseydi.
  En üzücü tarafı da onlarca oyuncu milyon eurolar ca alacağını alamazken aynı zaman aralığında azınlıkta da olsa bazı kişilere hiç borcumuzun kalmayisidir.
  Zaten bunun adida çifte standarttır.
  Bundan önceki yönetimler bu duruma hiç dikkat etmediklerinden bu hallere dustugumuz bellidir.
  Saygılarımla.

  13
  2
 4. Samet Aybaba takımımıza teknikdirektör olarak getirildiğinde sadece tek bir soru sordum. “Samet Aybaba Beşiktaş da ne yaptıda hakkında bazı futbolcu transferlerinden komisyon aldığı haberleri çıktı ve şaibeli bir şekilde gönderildi? “ Spor medyasının eski kulağı kesikleri ve kodamanları da bilirdi Türkiye de çoğu teknikdirektör kendi transfer listesi ve menajer kadrosu ile birlikte gezer ve gayriresmi menajerlik yaparak ciddi miktarda paraları cebe indirir. Ve bu kişileri bilerek kulübe getirem başkan sıfatında ki kişilerde bu transferlere belli yüzdeler alarak göz yumar. Eğer Türk futbolunda kurtuluş istiyorsanız tek istikamet aklında sadece futbol olan yeni jenerasyon teknikdirektörler bulmaktır. Eskinin kaşarlanmış t.d leri ile hiçbir halt başaramazsınız.

  12
 5. Ali tay gibi Başkan olursa böyle leşler çoğalır bu çakallar Bursasporumuzu göz göre göre yediler bitirdiler kümeye düşürdüler bunlara hakkımı helal etmiyorum

  11
 6. Bombos bir yazi olarak goruyorum is isten gectikten sonra herkes yazar. Ayrica lima saivet sakho geldiginde ilk 5 mac herkes super diyordu.hocaya veya baskana degil kendimize bakalim neden ali ay i sectik. diyecekler ki 1050 oy katilim kac kisiydi neden herkes gelip oyuna sahip cikmadi. Veya neden en basta tepki gosterilmedi. Bu taraftar bu takimi sampiyonluktan sonra kendi basina birakti sahip cikmadi. Timsah arena yapildiktan beri kac kere 40bin i gördü. Ne zaman bursada kombinelere talep fazla diye bir haber gorduk. Dusunmek gerek…

  3
  2
 7. Samet sekiztaşlı gibi çantası gezen Bursaspor u 27. hafta da terkedip giden her hafta haftalık basın toplantısında çok rahat futbolcusunla bile alay eden gülen umurunda olmayan ,gençler gençler deyip sanki alt kümede oynayan kulubüz gibi konuşan taraftarı kandıran bir adamı getiren Ali tay ve saz arkadaşlarının kazığıdır artı buna tuz biberi olan mesut bakkal da buna dahildir. Bursaspor a böyle hocaların nesli tükenmiş olmasına rağmen halen getiriyorlar ya böylelerini hayret şimdi de kayseri orda da kandırıyordur genç oyuncu genç oyuncu diye pabuç pahalı gelince sıyrılır gider bizde olduğu gibi.Hikmetlermiş,sametler,mesut bakkallar,güvenç kurtarlar gibi hocalar icraat değil ancak cenelerine vurmuş bunlar ancak spor programı ya da alt yapılara inip oyuncu yetiştirsinler daha faydalı olur.Bursaspor camiasınında bir daha böyle hocaları getirmez son olur dilerim…

 8. Tejnik adam,yönetim bir kusur işliyorsa bilinki ortağı siyasetin necisleridir.Bunlar şehre ve takıma iyilik yaptık diye ortalığı ayağa kaldırır amma bir bakmışsınız ki dediklerinin tam tersi hem şehşir hem takım kaybetmiştir.
  Kısaca şirketi iyi tahlil etmek gerekir.

  2
  1
 9. Samet ile alakalı değil ama geçen sezon bir santrafor bir 10 numara birde kanat olsaydı belkide şu an avrupa kupalarında oynuyorduk.

  1
  1
 10. Evlatlarına sırtını çeviren güvenmeyenler ,Samet aybaba, Mesut Bakkalı getirenlere kuçak açanlar şimdi kurtarsınlar düşmüş halimizi kurtaramazlar çünkü, umurlarında değil Bursaspor düşmüş mü ne halde diye gülüp geçerler koyarlar bozuk bant gibi bir söz onunla avutup geçinirler ve yarıyolda bırakıp sorumluluğu almaktan kaçıp giderler.Yani olan Bursaspor a ve taraftara olur.Ellerinde bir çanta bugün Bursa da, yarın Kayseri de öbürgün adana da sıkıntı değil onlar için…Kendi evladın başkadır başka gözle bakar, anlar o duyguyu ne istenildiğini bilir ve gerektiğinde sessiz bir şekilde gider evladın daha fazla zarar vermeden paranın p sini konuşmazlar.Negelirken ne de giderken.Çünkü içlerinde sevgi vardır bağ vardır.Adnan Örneklere,İsmail Ertekinlere,Mustafa Erlere,Gançevlere…sayamadığım evlatlarına sahip çıkıp güvenelim.Onlar çıkarsız uğruna Bursaspor a hizmet ederler gerektiğinde giderler.Elden fayda yok.

 11. Yürüyün be kim tutar sizi. Öyle demiyordunuz aybaaba 2010 şampiyonluğun mimarı.2.şampüyonluk çok uzak değil. Şimdi kalkmış bunları yazıyor bunları söylüyorsunuz. Akıllı adam önünü görebilen adamdır. Önündeki çukuru görmeyip düşünce bi şeyleri anlamak aptallıktır

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu