Afyon’da linç edildik!

sporx özel- Türkiye Basketbol Ligi‘nde oynanan Afyon Belediye-Bursaspor Durmazlar maçında yaşanan olaylar basketbolun önüne geçti. Maçın son 1.1 saniyesinin yaklaşık yarım saat sürdüğü mücadelede büyük olaylar yaşanırken, karşılaşmayı ev sahibi Afyon kazanarak seriyi 2-2’ye getirdi.

Basketbol hayatlarında böyle bir ortam görmediklerini ifade eden yeşil beyazlı isimler “Basketbol Anadolu’ya böyle yayılacaksa, yayılmasın” dedi.

Şemsettin Baş: “Maçtan önce provokasyon başladı”

Maçtan önce başlayan gerginlik maçta da devam etti. Bir gün öncesinde sîzin seyirciniz gelemez diyerek başladıkları provokasyon devam ediyor. Biz bunlara hazırdık. Maçta seyircilerinin ve idarecilerinin agresif tutumları vardı. Biz maçın sahada kazanılmasını istiyoruz. Yabancı cisimden tutun da bizim maçta öndeyken skorboardun 4-5 defa durdurulması. Biber gazı sıktılar 30-40 dakika maç durdu. Maçın ısınmasından başlayıp, benchin arkasında oturup küfür, tükürük, çakmak ne varsa yaptılar. Biz maçın içinde kalmaya çalıştık ama son bölümde hakem kararları etkili oldu. Hakemler son periyotta hep düdükleri onlara çaldı. Biz rakibin sert hamleleri karşısında faul alamadık ama bizim aleyhimize çaldı hakemler.

Baş: “Yenilgiyi bilmek önemli

Biz inanıyoruz Pazar günü kazanacağımıza inanıyoruz. Biz burada yenildik ellerini sıktık. Yenilmeyi de bilmek gerekir. Yenilgiyi hazmedemediler ve bunlar yaşandı. Güvenlik problemi çok sıkıntılıydı. Geçen maçta pota arkasındaydı bizim taraftarımız. Ama bu maçta karşı tribündeydiler ve taraftarla temas içinde kaldılar. Her türlü şeyi yaptılar, inanamazsın yani.

Baş: “Masörümüzün gözü çıkıyordu

Acıbadem maçında Can‘ın gözü çıkıyordu. Bizim maçta da masörümüz Şeref’in gözü çıkıyordu. Gözünün 2-3 cm üstüne geldi. O koltuk azıcık aşağı gelseydi gözü çıkabilirdi. Basketbolun Anadolu‘ya yayılması lazım diyoruz hep ama eğer böyle olacaksa basketbol Anadolu‘ya yayılmasın.

‘Taraftarımız sakin olmalı”

Taraftarımızdan rica ediyorum. İlk düdükten son düdüğe kadar bizi desteklesinler. Biz kurallara uyalım, biz en güzel cevabı sahada vereceğiz. Biz taraftarımızla yürüyoruz bu yolda. İnşallah bu yolun sonu iyi olacaktır. Taraftarımız sakin kalsın, sabırlı olsun ve bizi maç sonuna kadar desteklesinler. Biz onların yaptığı gibi yapmayalım, küfür etmeyelim, çakmak vb şeyler atmayalım ve sahada kazanalım.4

Bursaspor’un tecrübeli basketbolcusu, takım kaptanı Yunus Çankaya da yaşananlarla ilgili 5porx’e yaptığı açıklamada böyle bir olayı ilk defa gördüğünü söyledi.

Yunus Çankaya: ‘Taraftarlar bana yumruk attı

Ligin iki başarılı takımının maçında bu tarz olayların yaşanması basketbola gölge düşürüyor. Sahada kazanmakta var kaybetmekte var ama bunların olması hoş değil. Ben benchteyken kafamı arka taraftaki plastik bizi koruyan cisme doğru yasladım. Çok yorgundum, bir anda arkadan taraftarlar yumruklamaya başladı. Ben de döndüm ne yapıyorsunuz derken ortalık bir anda karıştı. Kafamıza bir sürü koltuklar, çakmaklar yağdı. Hiç olacak iş değil yazık yani.

Çankaya: “Hep yüz yüze bakıyoruz böyle olmaz!

Son maçı bizimle içeride oynayacaklar. Ben kaptanım son maç öncesi ortam gerilmesin diye tüm takımı sakinleştirmeye çalışıyorum. Sonuçta bu bir spor birisi kazanacak, diğeri kaybedecek hep yüz yüze bakıyoruz. Seneye bizden onlara, onlardan bize gelecek oyuncular da olacak. Biz spor yapıyoruz, hem de salon sporu bu.

Çankaya: ‘Taraftarımız sakin olsun

Pazar günkü maçta da taraftarımızın sakin olmasını istiyorum. Onları iyi ağırlayalım, basketbolun önüne kimsenin geçmesine müsaade etmeyelim, sahada cevabımızı verelim. Çok önemli maç.

Çankaya: “Böyle çirkin bir ortamda hiç oynamadım

Afyon‘da öncelikle bizim taraftara güvenlik sebebiyle deplasman taraftarı alınmayacak dediler. Sonrasında Bursaspor taraftarı da geldi, zaten güvenliği de sağlayamadılar. Maçın başından beri ana avrat küfürler, çakmaklar, torpil attılar, biber gazı sıktılar. Bunca yıldır basketbol oynuyorum ilk defa böyle bir ortamda oynadım gerçekten.

Çankaya: “Afyon bizim 3 katımız para harcadı

Normal sezondaki maçta da Şahin‘le Tuğberk kavga etti. Tuğberk bizim oyuncumuza saldırdı, ceza aldı. Biz dün maçı kazansaydık 3-1 olup bitecekti. Bütçe olarak baktığımızda bizden 3 katı fazla para harcadılar. Empati kurmak gerekirse yani kazanmak istiyorlar ama böyle olmaz. Çok iğrenç görüntüler vardı.

Çankaya: “Masörün kafası yarıldı

Bizim masörümüz Şeref Köse‘nin başı yarıldı. Koltuk attılar, 1-2 cm aşağı gelse koltuğun sivri köşesi çocuğun gözünü kör edecek. Değer mi yani böyle olaylara? Afyon’da bu sene Acıbadem‘den Can Altıntığ‘ın da gözü çıkıyordu, çakmak attılar.

 

Haber: İbrahim demir

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu