Adamsın Yılmaz Özdil!

Bursa’yı yaftalamaya kimsenin hakkı yok…

Bursaspor’a ceza yağdı. Bize de mesaj yağıyor…

* * *

“Bursa’yı savunuyordun. Şimdi ne düşünüyorsun… Utanmıyor musun?”

* * *

Öncelikle, bu konuyla ilgili olarak atılan gazete başlıklarını sıralayalım…

* * *

“Bursa’da utanç günü.” “Bursa’da dehşet.” “Bursa’da şiddet.” “Bursa’da kâbus.” “Bursa’da saldırı.” “Bursa’da çirkin olaylar…” “Bursa’da terör.” “Bursa maçı iptal.” “Bursa’da tutuklama.” “Bursa’ya ceza geliyor.” “Bursa’ya ceza geldi.” “Bursa yandı.” “Bursa’ya ağır fatura.”

* * *

Bursa’yı savunduğum için utanmadığım gibi, aksine, onur duyarım… Gazetelerine bu başlıkları atanların ise, gerçekten utanması lazım.

* * *

Neden derseniz…

* * *

Üç beş tane kendini bilmez Fenerbahçe taraftarı, üç beş tane holigan Galatasaray taraftarı, üç beş tane saçma sapan Beşiktaş taraftarı, rakip takıma taş attığı zaman, stadı yaktığı zaman, palayla saldırıp, polisle çatıştığı zaman… “İstanbul’da utanç günü” başlığını atıyor musunuz?

* * *

Atmıyorsunuz… Çünkü, İstanbul takımlarıdır ama, yapılan çirkinlikler İstanbul’u bağlamaz.

* * *

O halde… Hangi hakla üç beş magandanın faturasını ‘Bursa şehri’ne çıkarıyorsunuz?

* * *

Benzer örneği İzmir’den de verebilirim, Ankara’dan da verebilirim… Göztepe ile Karşıyaka’nın çıkardığı olaylar İzmir’in bütününü bağlar mı? Ankaragücü taraftarı camı çerçeveyi indirse… ‘Komple Ankara’ya mal edebilir misiniz?

* * *

Edemezsiniz… O halde hangi hakla ‘komple Bursa halkı’nı yaftalıyorsunuz?

* * *

Ve, ilk değil bu haksızlık… Hatırlayın, Bursaspor-Diyarbakırspor maçında da aynı ‘manşet terörü’ yaşanmıştı. Üç beş saldırgan yüzünden, koskoca Bursa halkı ‘ırkçı’ ilan edilmişti.

* * *

Eğer, gerçekten Fair-Play istiyorsak, herkesin ağzından çıkan laflara dikkat etmesi lazım… Türkiye’nin en medeni şehirlerinden biri olan Bursa’yı lekelemeye kimsenin hakkı yok.

* * *

Olaylara gelirsek…

* * *

Bana göre, Vali’nin büyük hatası var. Sokaktaki kısa pantolonlu çocuklar bile olay çıkabileceğini biliyor, Vali hâlâ misafir takımı davet ediyor. Olacağı buydu… İş işten geçtikten sonra timsah gözyaşları dökmenin, inandırıcı tarafı yok.

* * *

Ya ceza?

* * *

Olaylar bariz. Kurallar açık. Bursaspor’u bağlar. Ceza verilmeli.

* * *

Ancak… Türkiye’nin değişik bölgelerinde polise taş atanlara, molotof atanlara, camı çerçeveyi indirenlere ne kadar ceza veriliyorsa, o kadar ceza verilmeli.

* * *

Adaletli olmalı. Polise tokat atan milletvekiline ne ceza verildiyse, millete de anca o kadar ceza verilmeli

 

Yılmaz Özdil

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu