60 milyon TL’ye transfer tahtasını açabiliyoruz

Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz Bursaspor gündemi ilgili Bursa.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı ile Başkan Ömer Furkan Banaz‘ın röportajı şu şekilde;

Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz ile bir araya gelerek kulüpteki gelişmeleri ve geçmişten günümüze merak edilenleri sordum.

Sohbet havasında geçen görüşmemizde sorularıma karşı Başkan Banaz’ın açıklamalarını sizlere şimdi özet halinde aktarmak istiyorum…

T.Ç: Sayın Başkan gündemin en üstünde ve merak edilen konu ile başlamak istiyorum. Bursaspor CAS’tan haber bekliyor. Nedir son durum? Bu konuda nasıl detaylar verebilirsiniz.

Ö.F.BANAZ: Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum kamuoyunda yanlış bir algı oluştu. CAS’tan bir karar çıkmayacak bu konuda bir yargılama süreci başlayacak biz 23 Ocak’a kadar bizden istenen ek ek veya diğer yükümlülükleri yerine getirip dava süreci için bekleyişe geçeceğiz. Tabi ki burada “Hızlı Yargılama” talep edeceğiz. Bu arada Luka Capan’la da görüşmelerimiz sürüyor. Emin Adanur da görüşüyor. Bizden 450 bin Euro gibi bir talepleri oldu. Ana para alacağı 170 bin Euro. Biz ana parayı ödemeyi teklif ettik. Kabul edilmedi. Çeşitli rakamlarla pazarlık süreci devam etti. Şu an 325 bin Euroluk son teklifimizi yaptık. Kabul etmelerini bekliyoruz. Diğer yandan Capan‘ın avukatı talep ettiğimiz yazıyı bize verdi. Bu konuda ne doğru stratejiyi izleme gayretindeyiz. Daha önce bu tarz davalara maruz kalmış ve FİFA‘da savunmalarda yer almış kişilerden de destek alıyoruz.

T.Ç: Peki bu dava süreci ne kadar sürecek? Malum camia cezanın kalkıp tahtanın açılmasını bekliyor. Ara transfer 12- Ocak 8 Şubat arasında olacak.

Ö.F.BANAZ: Biz de ara transfer döneminde bu işin sonuçlanması için çaba gösteriyoruz. O yüzden de ifade ettiğim gibi ayın 23’ünde yapacağımız başvuru sonrası hızlandırılmış yargılama talep edeceğiz. Olumlu sonuçlandığı takdirde o zaman tahta çalışmalarına sıra gelir.

T.Ç: Dava olumlu sonuçlandığı takdirde transfer tahtasını açmak için ne kadar bir para gerekiyor?

Ö.F.BANAZ: Yaptığımız ödemeler sonrası şu an itibariyle 60 milyon Lira’ya transfer tahtasını açabiliyoruz.

T.Ç: Biraz geriye gitmek istiyorum. Sezon başında transfer tahtasının kapalı olmasına neden olan dosya sayısının 2-3 tane olduğu yani içinde bulunduğumuz noktaya gelmeden bu sorunun halledileceği iddiaları var. Bu iddialara ne diyorsunuz. Ayrıca bende merak ediyorum sezon başı neden açılmadı transfer tahtası?

Ö.F.BANAZ: O iddiaların doğru olması mümkün değil. Dava süreci sonlanma aşamasındaki bir dosyayı ele alıp çözmeye çalışırken arkasından diğerleri geliyor. Bursaspor’un davalı dosya sayısı belli. Bunu kamuoyu ile paylaştık zaten. Sezon başında da durum aynıydı.

T.Ç: Göreve geldiğinizde takım 1. Ligde zor durumdaydı; ancak kurtarabilecek zamanınız vardı. Fakat Bandırma maçı ile küme düşüldü. Bu sezonda bu kez 2. Ligde aynı korku yaşanıyor. Bu konuda bir özleştiriniz var mı? “Keşke şöyle yapsaydık” dediğiniz oluyor mu?

Ö.F.BANAZ: 1. Lig’den düşme konusu doğal olarak bize de çok geliyor. Ama şöyle yapsaydınız, böyle yapsaydınız şeklindeki söylemleri buradan ifade etmek istemiyorum. Ciddi tavsiye ve öneri duyamadım bugüne kadar. Ben sportif alana girmiyorum. Şansız maçlar yaşadık hiç istemediğimiz bir sonuç ortaya çıktı.

T.Ç: Borç konusunda zaman zaman bilgilendirmeler yapıyorsunuz. Kur artışı da var. Son durum nedir?

Ö.F.BANAZ: Bunu da buradan ilk kez bildirmek durumundayım Mevcut vergi borcumuza 180 milyon lira daha ilave oldu. Bizim dönemimizle ilgili değil Geçmişten gelen bu borç geçtiğimiz günlerde bildirildi. Neyse ki vergi borçları yapılandırılacağı için cezaların tamamı silinecek, faizden de indirime gidilecek. O bizi rahatlatacak.  Diğer yandan malum borcumuzun büyük bir bölümü döviz cinsinden. Yabancı futbolculara olan borçlar, eski başkanlara olan borçlar hep Euro. Dolayısıyla kur yükseldikçe borcumuz da artıyor. Bizim öncelikle döviz cinsinden olan başkan ve futbolcu alacaklarından kurtulmamız gerekiyor.

T.Ç: Eski başkanlara olan borçlar dediniz. Emin Adanur’un bir bağışı oldu, sonrasında Mesut Mestan’ın bir bağışı oldu. Bu isimlere borcu kaldı mı Bursaspor’un?

Ö.F.BANAZ: Mesut Mestan bir çekinden feragat etti. Şu an 20 milyon lira civarı bir alacağı duruyor.

Emin Adanur ise kamuoyuna yansıdığı gibi tüm alacağını bağışladı.

Bu konuda son bir evrak işi kaldı. Onu da ben yoğunluktan dolayı geciktirdim. Kısa zaman içinde onu da halledeceğiz.

T.Ç: Eski başkanların bu paraları kulübe vermediği, aslında bu paraların kulübe gelen bağışlar olduğu şeklinde iddialar da var. Aynı zamanda bir hesap uzmanı olarak bu konuda ne söylemek istersiniz?

Ö.F.BANAZ: Ben resmi evraklara göre konuşmak durumundayım. Dolayısıyla kulübe bu paraların giriş yapmış olduğu görülüyor.

T.Ç: Peki eski başkan ve yöneticilere ne kadar borç var?

Ö.F.BANAZ: Bunu size net rakamlarla iletebilirim.

T.Ç: Evet değerli okurlar BaşkanBanaz başkan ve yönetici borç tablosunu söylediği gibi iletti. Röportajın sonunda o tabloyu paylaşıyorum. Şimdi devam ediyoruz

T.Ç: İbra olmayan Emin Adanur Yönetimine karşı bir denetleme raporu bekleniyordu. Ancak uzun bir süre geçmesine rağmen ne rapor açıklandı ne de bir dava açıldığı bilgisi geldi. Nedir bunun sebebi?

Ö.F.BANAZ: Bunun sebebi Hayrettin Gülgüler başkanlığındaki tüm yöneticilerin kongrede alınan kararlar ile ilgili karşı dava açmaları. O dava sonuçlanmadan bizim açacağımız davanın sonuçlanması mümkün görünmediğinden şu an o davanın bitmesini beklemek zorundayız. Gecikmenin tek sebebi budur.

T.Ç: Eski Başkan Ali Ay en büyük alacaklı durumunda. Bursaspor’un Ay’a ne kadar borcu var ve kendisi ile bağış konusunda görüştünüz mü?

Ö.F.BANAZ: Ali Başkan’a olan borcumuz da döviz cinsinden. Türk parası karşılığı 350 milyon Lira’ya yakın bir meblağ.

Ben kendisi ile birçok kez görüştüm. Bana “Diğer başkanlar bağış yapsın ben en çok bağış yapanın 2 katı bağış yağacağım” diye bir sözü vardı. Açıkçası o sözü tutmasını bekliyorum.

T.Ç: Bu durumda Ali Başkan’ın en azından 100 milyona yakın bir bağış yapmasını bekleyebiliriz o zaman.

Ö.F.BANAZ: Bakın bu konuda şunu da ilave etmek istiyorum. Eski başkanların alacakları bizim destek arayışlarımızda önümüze çıkan en büyük engeller oluyor. Zira bize şu deniyor. Mesela destek istediğimiz iş adamı “Bana 3 milyon yazın; ama eski başkanlar alacaklarından feragat ettikten sonra gelin alın” deniyor. O yüzden bu konu bizim için önemli.

T.Ç: Tekrar günümüze dönelim. Transfer yasağı kalktığı ve tahtayı açtığınız takdirde transfer listesi var mı elinizde?

Ö.F.BANAZ: Teknik Direktörümüz İsmail Ertekin’in elinde liste hazır. Engelleri aşabildiğimiz takdirde hızlı bir şekilde o listeye göre girişimlere başlayabiliriz.

T.Ç: Benzinlik satışını açıkladınız. Tepkiler de geldi. Ne kadar bir rakam bekliyorsunuz, o para nerede kullanılacak. Bir de rakamlar ile ilgili farklılıklar var. Ayrıca son anda bir engel çıktı. Neler söylemek istersiniz?

Ö.F.BANAZ: Öncelikle benzinliği biz satmıyoruz. Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Zaten biz satmasak bile borçlular icradan satacak ve bu çok düşük bir bedelle olacak. Biz bunu önlemek için devreye girdik ve konuda bir strateji belirledik. Oradan 130 milyon lira gibi bir rakam bekliyoruz. Malum kiracı Petrol ofisi de var. Onlara 20 milyonluk bir ödeme yapılacak. Kalan kısmı da banka borcunda kullanacağız. Ama tüm banka borçlarını kapaya yetmiyor. Bursaspor‘u yıllık 40 milyonluk bir faiz yükünden kurtarmak zorundayız.

T.Ç: Peki F.K konusunda neler söylemek istersiniz. Bursaspor’un kapatılıp yerine F.K. uzantılı yeni bir kulüp kurulacağı hatta bu konuda Karacabey ile görüşmeler yapıldığı kulaktan kulağa yayılıyor.

Ö.F.BANAZ: Kesinlikle böyle bir gündemimiz de düşüncemiz de yok. Bu düşünceyi bize ifade edenler oldu. Sayıları hiç de az değil; ancak biz Bursaspor’u yaşatmak dışında bir düşünce içinde değiliz.

T.Ç: Özlüce Tesisleri ile ilgili bir proje geliştirilemez mi? Bursaspor’a devri ve sonrasında da değerlendirilmesi ile ilgili bir görüş var.

Ö.F.BANAZ: Evet orası değerli bir alan. Ancak bize ait değil. Bize ait olmasını bırakın bize tahsis bile edilmemiş. Özlüce kamuoyunda bilindiği gibi sadece Milli Emlak’a ait değil. Özel bir şirketinde önemli miktarda payı var. Bizim bu noktada yani bize tahsisi yönünde uzun süredir çalışmalarımız var. Bu konuda Bakanımız Murat Kurum ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile sonuca ulaşmak üzereyiz bunun müjdesini de buradan sizin aracılığınızla iletmek istiyorum. Tahsis sonrası sizin bahsettiğini proje için harekete geçebiliriz. Çünkü şu an hiç söz hakkımız yok. Önce tahsis olsun sonrasında devir için de çalışmalarımız söz konusu olabilir.

T.Ç: Stat isim sponsorluğu için TOGG ile görüşme yaptınız mı? Zira Bursasporluların TOGG’dan böyle bir beklentisi var.

Ö.F.BANAZ: Tabii ki bizim de böyle bir beklentimiz oldu ve bunu da ilettik. Ancak yetkililer üretim aşamasına tam anlamıyla geçip kazanç elde etmeden sponsorluk alanında olmama kararı aldıklarını ifade ettiler.

T.Ç: Peki ya bu sponsorluk için yüksek yerlerden emir gelirse?

Ö.F.BANAZ: Tabii bu konuda büyüklerimiz devreye girerse bu karar değişebilir.

T.Ç: Yeri gelmişken sormak istiyorum. Bursaspor’un iktidarla sorunu var mı? Zira bazı kulüplerin transfer tahtasının açılmasında, borçlarının silinmesinde Ankara’dan büyük destekler aldığını biliyoruz. Zira bu kulüpler bizzat teşekkür mesajları ile bunu ifade ediyorlar. Bursaspor’a böyle bir destek göremiyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Ö.F.BANAZ: Bu konuları bizde sorduk ancak kamuoyuna yansıdığı oranlarda destekler verilmediğini öğrendik. Ayrıca her kulübün sıkıntısı farklı boyutlarda. Az önce ifade ettiğim gibi Özlüce’nin tahsisi başta olmak üzere bize de destekler veriliyor. Daha fazlasına hayır demeyiz tabi ki.

T.Ç: Bursaspor tarihi boyunca bazı yönetimler kalıcı gelir kaynakları oluşturdular. Otoparklar, benzinlik, fabrika binaları v.b. Gerçi son dönemde bunlar elde tutulamadı. Sonuncusunu da siz elden çıkarmak üzeresiniz. Sizin bu konuda bir çalışmanızı göremedik, ki sizin belediyedeki konumunuz nedeniyle böyle bir beklenti de vardı.

Ö.F.BANAZ. Şu içinde bulunduğumuz durumda Bursaspor’un özellikle mülk edinmesi mümkün değil. Zira borçlar nedeniyle bu çabalar boşa gidebilir. Ancak stat altındaki dükkanları kiraya verebildik.

T.Ç: Görevi bırakmak istediğiniz de oldu. Sizi bu karara iten neydi?

Ö.F. BANAZ: Bursaspor’u yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Herhangi bir bıkkınlık söz konusu değil. Sorumluluğumuz gereği en iyisini yapma gayretindeyiz. Ancak taraftar bizi istemezse durmamızın anlamı olmaz. O dönemde de böyle bir hava oluştuğu için saygı duyup kongre kararı aldık. Ancak aday çıkmayınca da devam ettik. İşimizin başındayız. Bursaspor’u mali yönden rahatlatmak sportif başarısızlıktan kurtarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ben zorluklardan yılmam, mücadele ederim. Sadece camia istemezse bırakabilirim.

T.Ç: Kulüple, takımla ilgili kısa ve uzun vadede hedefiniz nedir, Süper Lig’e dönüş için bir planınız var mı?

Ö.F.BANAZ: Bursaspor’un mali problemleri yüzünden oldukça yoğun çalışıyoruz. Bu yüzden çok uzun vadeli planlar yapamıyoruz. Ama eminim camiamız bu günlere bir günde gelmediğimizi dolayısıyla da çok kısa sürede de bu durumdan kurtulmanın mümkün olmadığını biliyordur. Bize düşen bu süreyi mümkün olduğunca kısa tutmak.

Bunun için de başta eski başkanlardan, bu kulüpten para kazanmış futbolcu, hoca kim varsa herkesten gereken fedakarlığı bekliyoruz. Bursaspor’u düze çıkarmanın tek yolu bu.

Bursaspor’un üzerindeki yükü ne kadar hafifletirsek ayağa kalkmamız o kadar kolay olacaktır.

Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.

Not: Paylaşılan borç tablolarının günümüz kuru ile hesaplanması gerekiyor.

28 Yorum Onay bekleyen yorum yok

   1. @Dimitar yorumuna yanıt olarak

    Futbol pröfösörü konışmuş yine. ne geldiyse sizin yüzünüzden geldi zaten bu takımın başına . iki kere kongre kararı alındı nerdeydi adayların? hadi bak işine ivankov

    1
    2
   2. @Dimitar yorumuna yanıt olarak

    Bursaspor isterse 60 milyonu bir dakikada bulur.
    ancak sorun ”para-pul! tahta-takviye! değil, camia da ki ZİHNİYET!”
    bu yönetimin geliş nedeni kulübe balık ziyafeti çekmek değil. kulübe balık tutmayı öğretmekti.
    adamlar geldikleri gün şunları söylemişlerdi;
    biz şampiyonluk vadetmiyoruz. tahtayı açmayacağız. önce kulüp olacağız. denk bütçeye geçeceğiz. borçları yapılandıracağız. kulübü yönetilebilir hale getirince meraklılarına bırakacağız.

    bende o günlerde bunları yazmıştım;
    başkanım, bunları bizim camiaya anlatamazsınız. çünkü bunlar zaman isteyen şeyler.
    skorcu ve sabırsız bu camia bunları beklemez.
    sizi bozarlar. küstürürler. soğuturlar.
    hiç gelmemeniz gerekirdi, ama yumurta küfesi sırtımızda dediniz geldiniz.
    yol yakınken istifa edin bırakın gidin.

    gitmediniz. şimdi ayıklayın pirincin taşını…

    17
    2
  1. @İso yorumuna yanıt olarak

   Gepetto Alinur Aktaş versin belediye bütçesinden nolucak ki? Türkiye’nin en pahalı toplu ulaşımını kullanıyoruz.Malumunuz Altepe döneminde de tüm stadlar devlet eliyle yapılırken zeka küpü eski başkan belediye bütçesiyle hayatının rezaletini yapmaya calismisti.Vardir iplerinizi elinde tutan Alinur beyin bütçesi.Nasil.olsa Bursaspor’un da şantiye arenaninda sahibi belediye.Sahip çıkmasa iyicene yok olurmusuz ya(!) Sahip çıksın o zaman gasp ettiği Bursaspor a

   19
   61
   1. @Jukebox yorumuna yanıt olarak

    Sevgili Bursaspor’lular Bursâpor un borcu olan yöneticiler den sn AA peko para verdin de o zaman senin döneminden futbolcu alacakları nasıl oluyor bir futbolcu nasıl 5000 dolar aylık ile top oynar iken 850 bin dolara sözleşme imzalıyor imza paralarını tirbuncu amigolar yoneticin YC ve menejer arkadaşı MK ile yerken kimi aldatiyorsunuz bunlar durdukca kimse Bursaspor a yanaşmaz

    6
    2
   2. @Jukebox yorumuna yanıt olarak

    isterse belediye 1 milyar tl versin borçlar sıfır olsun gene tahta açılamıyor. neden mi çünkü biz disiplin cezası olarak transfer yasağı aldık. ilk önce CAS tan olumlu haber gelmeli yoksa borç sıfırlasak bile tahtamız kapalı kalmaya devam edecek.

    24
 1. ALİ Ay, kulübü süper ligde iki sene üstüste düşmemeye oynattı, hatta birinde Trabzonda son maçta ligde kaldık. Üçüncü senesinde hedefine ulaştı ve takım süperligden düştü, ama bakıyorum ençok alacağı olan o ve alacağından bir kuruş bağışlamayan yine o.Adam resmen Bursasporu batırmak için dünyaya gelmiş.

  45
  2
  1. @Hasan yorumuna yanıt olarak

   Çünkü olmadan gittiler.
   Gittiler, çünkü burada futbol ortamı yoktu.
   Gittiler çünkü burada gelecek görmediler.
   Sonuç,
   Kendileri kaybetti.
   Bursaspor kaybetti.
   Türk futbolu kaybetti.

   16
   1
 2. ey gidi teksas sizden bi cacık olmaz eski teksaslılar olsa o yönetici alacaklarını nabar eder sıfırlarlardı ama siz sadece seyrediyorsunuz

  22
  1
 3. Taraftar istemezse giderim ne demek ? Kulübü bu hale getiren kendini taraftar diye nitelendiren çorbacı grubu. Onların istemiyle mi yönetim, hoca, futbolcu gidecek ?!

  16
  1
 4. 100 tane işadami 3 milyon tl verse
  Röportajdaki işadami gibi
  Satiştanda 100 milyon tl gelse
  Başkanlarda alacaklarinin %70
  Kismindan vazgeçseler zaten
  500 milyon tl çikti demektir
  Özlüce de bize gelirse kulüp uçar bence
  Yeter ki siyasi figurlere baski yapalim

  14
  8
 5. ben yorum yazana kadar burda üç adet yorum vardı yaa arkadaşlar siz olaya nerden bakıyorsunuz bu ülkede kur düşmedikten sonra bursaspor kurtulamaz adam ne diyor 100 milyon tl bankalara para yatırsak faiz yükünden tam anlamıyla kurtulamıyoruz ana parayı siz hesap edin kur 1 tl artsa borcun otomatik olarak 30 milyon tl daha artar büyüklerinden destek istemiş niye destek istiyorsun gözleri parlayan ekonomi bakanlarımız var türkiyede ekonomiyi düzeltseler bursasporun borcuda düşer bu gün 1 bucuk milyar borctan bahsediliyor 2 gün sonra kur yükseldi borç 2 milyar hiç istemem seneyede bunlarla yürürsek borç 3 5 milyara dayanır şimdiden söyliyeyim recep altepe 500 milyon tl götürdü onun için ne yapmışlar onuda sorsana tarık çapcı ayrıca ali ayın verdiği para hangi bankadan bursaspora aktırılmış dekontunu bir görelim ne zaman ne için kullanılmış verdiği rakamlara bakarsak yeniden bir bursaspor kurulacak kadar para vermiş bu paralar bursaspor kulübüne ön kapıdan girip arka kapıdan aynı yeremi gitti nede olsa kendi muhasebecisi kasanın başındaydı araştırın

  10
  2
 6. Yazının özeti A.A. Emin başkan gibi t.ssaklı olup yapsın bağışını görelim ne kadar samimi olduğunu…taraftara gelince, bu çorbacı ve küfürbaz amigo oldukça teksazın burnu oktan kurtulmaz , bunlar BURSASPOR,a hep zarar verir açık ve net.

  7
  2
 7. 800 bin dönüm arazisi olduğunu açıkladı Alinur Aktaş, herkesten elini taşın altına koyması gerektiğini söylüyor ve istiyor. Önce kendin yapacaksın bunu. Mesela araziden 100 bin dönüm satarak baslayabilirsin öncü olarak. Hı?

  4
  1
 8. “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile sonuca ulaşmak üzereyiz” … anlaşıldı. Tamam.

 9. ama ali ay çooook iyi niyetli. bakın ne demiş en çok bağış yapandan iki kat fazla yapacağım. hay maaşallah ali aya olan borç da ali ayın iyi niyeti kadar devasal. yorumcuların çoğu da lağım ağızlı coşmaya reisçilik oynamaya hazır. eeee mış gibi yapanların cukkaladığı bir ülkeyiz. kendi kendini bir yerlere atayanların, kul hakkı yiyenlerin, görgsüzlerin, cahillerin, zorbaların, parazitlerin yuvalandığı cenneti yaşarken deneyimlediği yer işte.aaaa durun sallamak yasak sallama diyen eleştiri eleştiren dunkopflara da sallamak olmaz korkar kaçarlar ya da havlarlar sahipleri gördükleri için. kendisi olamamış ayak takımı bol ya. neyse her şey ortada belgelerle hala sıvaya devam. dur bir daha diyeyim: ama ali ay çooook iyi niyetli…

  3
  1
 10. Tahta açılıncada scout ekibiyle nokta transferler yapılmalı 11 tane bile patlatılabilir. (havaifişekler) ingiliz fransız italyan ispanyol senegalli faslı fizikligenç yetenekler bulmalıyız

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu