5×5 hayırlı olsun!

Gaziantepspor-Bursaspor maçıyla ilgili verilecek karar belli; Bu karşılaşma 3-0 Bursaspor'un lehine tescil edilir. Gaziantepspor da 2 maç saha kapatma cezası alır. Ancak, gerek İbrahim Kızıl, gerek Tolunay Kafkas, gerekse taraftarların çoğunluğunun iyi niyetinden dolayı Tahkim Kurulu'na yapılacak itiraz neticesinde 2 maçlık ceza 1'e inebilir.

Bundan ötesi olmaz.

Şunu da göz ardı etmemek lazım, ortada bir kötü niyet de var. Sahaya pet şişeler atılmış. İşin ilginç tarafı da, bu pet şişeler bir maçın tatil edilmesini gerektirecek ön provoke olaylar değil.

Hakem Deniz Çoban, tavrı, acemiliği, yönetici kimliğinden uzak oluşu ve yaptığı davranışlarla tribünleri tahrik etti. Tahrik ettiği tribünler daha sonra maçı tatil ettirecek tepkileri gösterdi.

Aynı hakem yani Deniz Çoban, ligin ikinci haftasında oynanan Antalyaspor-Sivasspor maçında Antalyasporlu Djiehoua'nın, Gaziantep'te Ömer Erdoğan'ınkine benzer pozisyonda attığı golü iptal etmişti. Çoban, çok benzer iki pozisyon için iki ayrı karar vermiş oldu. Bu sebepledir ki, henüz lige hazır değil. Çünkü, standarttan yoksun bir hakemlik çizgisi içinde. Kafasının karışık olduğu apaçık ortada.

Bu tip durumlar Türk futbolunda yakın zamanda fazlasıyla yaşandı. Hakemlerimizin aldığı kararlara hep birlikte göz atalım. Bir hakem (Mustafa Kamil Abitoğlu), geçen sezonki Diyarbakır-Bursaspor maçını oynatmak için sonuna kadar şartları zorladı ve sonuçta da doğru bir kararla maçı tatil etti.

Diğer bir hakemimiz ise Deniz Çoban, ilk eylemde maçı tatil etti. Hiç zorlamadan kolayı seçti.

Yine geçen sezon Fenerbahçe-Galatasaray maçında yardımcı hakem Tarık Ongun'un kafası yarıldı. Karşılaşmanın hakemi Bünyamin Gezer, yardımcısının tedavisi yapıldıktan sonra mücadeleyi oynattı.

Böylesine çelişkili, çifte standart kararlardan sonra toplumun Futbol Federasyonu'na, Merkez Hakem Kurulu'na veya hakemlere güveni kalır mı? Ayrıca, hakemler de, Merkez Hakem Kurulu'na güveni ve inancı olmadığı için kendilerini kurtarma adına, İstanbul'da farklı, Diyarbakır'da farklı, Gaziantep'te farklı, Van'da farklı düdükler çalıp, değişik kararlar veriyorlar. Düşünün, geçen yıl Van'da oynanan Van Belediyespor-Eyüpspor maçında, futbolcular ambulansın, itfaiye aracının üzerine kaçarak canlarını kurtardı. Hakem, soyunma odasına girdi, telefon trafiğiyle aldığı talimatla yaklaşık 45 dakika sonra sahaya çıkıp maçı oynattı. Dönemin Merkez Hakem Kurulu, şu anda da aynı MHK görevde, maçın hakemi Çetin Topuz'a klasman atlattı. Doğal olarak bunları gören hakemler, mevcut Merkez Hakem Kurulu'na asla ve asla güvenmiyor, önce kendini kurtarmaya gayret ediyor.

Hakemlerin, böyle yapmalarının en büyük etkenlerinden birisi de, ülkemizdeki bazı hakemlerimizin, büyük kulüplerin, kuvvetli yöneticilerinin isteğiyle geçen sezon hakemliklerinin bitirilmesi. Bunu gören şimdiki hakemler, o korkuyu yaşıyor ve önce kendine oynuyor. Çünkü, Merkez Hakem Kurulu'nun arkalarında durmadığını biliyor.

Tüm bunlara rağmen, Bursaspor'un, Gaziantepspor'a karşı oynadığı futbol ve Ömer Erdoğan'ın attığı gole diyecek herhangi bir sözümüz yok.

Bursaspor yine 5'te 5 yapmanın peşindeydi. Bunu da başarmak üzereydi ama böyle bir talihsizlik yaşandı.

Bundan sonra ne olacağını yazımın başında ifade etmiştim, yine belirteyim; bu maç Bursaspor'un lehine 3-0 tescil edilir. Maçın tekrar kaldığı yerden oynanması gibi bir durum söz konusu olamaz. 5'te 5 Bursaspor'a ve camiasına hayırlı olsun

 

Mustafa Çulcu

 

Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu