‘5. büyük Bursaspor’

Timsah'ın hocası Ertuğrul Sağlam FANATİK'e konuştu: “2.5 sezonda neler yaptığımız ortada. Avrupa takımı olma yolunda ilerliyoruz. Önemli transferler yaptık, devamı da gelecek. Şampiyon olduğumuz dönemdeki duygularla sezona başlayacağız.” Bursaspor’un Avusturya kampındayız… Takımın yıldız futbolcuları Ömer Erdoğan, Sercan Yıldırım ve Serdar Aziz’in ardından geminin kaptanıyla bir araya geldik. Teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile dünü, bugünü ve yarını konuştuk. İşte başarılı hocayla yaptığımız o söyleşi…

‘Yaptığım iş kolay değil’

“Kamp dönemi yoğun geçiyor. 28 Temmuz’da ilk Avrupa maçını oynayacağız, yani fazla vakit yok. Bu dönem çok risklidir. Beklenmedik sakatlıklar sorunlar yaratabilir. Ancak oyuncularımız tatil döneminde verdiğimiz programı uyguladığı için önemli bir sorun yaşamadık. Göreve geldiğimiz günden bu yana Bursaspor önemli mesafe katetti. Aslında her futbolcu, her teknik adam Bursa’ya gıptayla bakardı. Fakat yaşanan olumsuzluklar, şanssızlıklar ve kaoslar takımı ligde kalmaya şartlamış. Biz tüm bu yapıyı değiştirdik. İlk sezonumda altıncı olup kılpayı Avrupa Kupası’nı kaçırdık. İkinci yıl şampiyon olduk. Geçtiğimiz sezon ise ligi üçüncü bitirdik. Kim ne derse desin, 2.5 sezonda beşinci büyük olduk. 10 milyon Euro’luk takımdan, 60-65 milyon Euro’luk bir ekip haline geldik. Tesisleriyle, kurumsal yapısıyla taraflı tarasız herkesin beğeneceği kulüp konumuna eriştik. Zaten sözleşme yenilememin, en büyük sebebi bu potansiyeli görmem ve Avrupa takımı olma yolunda önemli adımlar atabilecek olmamız. Türkiye’de 2-3 sene aynı takımı çalıştırmak kolay bir iş değil. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyespor’u gösterebiliriz. Ancak Anadolu takımlarında zor bir olay. Burada dördüncü sezonuma giriyorum. İnsan mutlu, huzurlu olduğu kulüpten neden ayrılsın ki?” ‘Yabancı oyuncu sayısı azaltılmalı’

“Türk futbolunda en büyük sıkıntı yabancı oyuncu sayısı. Kesinlikle azaltmak gerek. Ama bunu doğru planlayarak yapmak gerek. Çünkü yerli futbolcuların pahalı olması, kulüpleri yabancı piyasasına itiyor. Bugün devşirmelerle birlikte 24 kişilik bir kadronun neredeyse yarısı yabancılardan oluşuyor. İyi bir gidiş değil. Aslında Bursaspor bu konuda diğer kulüplere göre şanslı. Çünkü altyapımız güçlü. Federasyonun verdiği bilgiye göre geçen sezon altyapıdan oyunculara en çok şans veren kulüp biz olduk. Kadro revizyonuna gelince… Öncelikle Bursaspor’a çok güzel günler yaşatan, ancak artık aramızda olmayan oyunculara teşekkür ediyorum. Uzun süreli program yapmak ve kadro oluşturmak için bu hamleyi yapmamız gerekiyordu. Yaş ortalamasını düşürmemiz gerekiyordu. Kaleci Carson, İngiltere Milli Takımı’nın son maçında yedek kulübesinde oturuyordu. Nancy’den aldığımız N’Diaye çok önemli bir isim. Altyapımızın gücüne güveniyoruz. Barış, Tunay, Cemal Kaldırım’ın yanı sıra Ahmet Arı, İsmail Haktan, Taha, Emre ve Mehmet Sak umutla baktığımız isimler. Geçen sezonu üçüncü bitirmemizin en büyük sebebi, şampiyon olduğumuz kadrodaki birçok ismin aynı katkıyı yapamamasıydı. Bu sezon Sercan, Ozan, Turgay, Batalla, İnsua ve Volkan’ın kapasitelerinin üstüne çıkacaklarını düşünüyorum. Miller konusunda ise sorun yaşadığımız gerçek. Mutsuz ve eşinden dolayı ayrılması gündemde. Aceleci olmak zorundayız, çünkü görev yaptığı mevkii kritik. Yerine adam bakılıyor. Altidore konusunda ısrarımız sürüyor. Tekrar gelebilir, ben de istiyorum”

‘8-9 takım zirve için aday’

“Süper Lig’de 8-9 takım iddialı olacaktır. Anadolu takımları çok güçlendi ve kolay kolay futbolcu satmıyorlar, önemli isimlerle kadrolarını güçlendiriyorlar. Zevkli ve keyifli bir sezon bizi bekliyor. Sezona seyircisiz oynama cezalarıyla başlayacağız, ancak taraftarımız merak etmesin. Biz şampiyon olurken, Fair-Play ödülünü de kazandık. Yine aynı duygularla mücadele edeceğiz.”  

Yaşar Saygı – Tunç Kayacı – Mehmet Ali Sabuncu

Fanatik

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu