41!

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin’in köşe yazısıdr.

Başlığa hem rakamla hem de yazıyla astığımız sayısal değer eski Türk inanışına göre insan evladının; başarı, aşk, mutluluk gibi 41 tane şansı olduğu varsayımı ile halk arasında sıkça vurgulanan ’41 Kere Maşallah’ deyimiyle ilgisi yok!

Kocaeli’nin plakası ise hiç değil!

Yukarıdaki rakam; Bursaspor’un ligde 25 haftada yediği gol sayısı!

Bitime daha 12 hafta olduğuna göre Yeşil Beyazlı ayaklar biraz daha gayret ederse (!) belki de Bursaspor tarihinin rekoru kırılacak.

Bitti mi?

Hayır devam edelim…

19 takımlı grupta Kırşehir’ den (46) sonra 41 golle kalesini rakiplere en fazla açan ikinci takımı…

Sahasında oynadığı 12 maçta sadece 2 galibiyet alarak evini rakiplere adeta misafirhane hale getiren ligin 3 takımından biri…

Rakip ağları 25 maçta sadece 15 kez havalandırarak ligin en az gol atantakımı…

İşte o takımın adı: BURSASPOR!

Yenen 41gol ise tam bir felaket.

“İnsan bir kere hata yapar ve biz buna ‘hata’ deriz. Aynı hatayı ikinci kez ancak kaza eseri yapabilir ki ona da ‘kaza’ deriz. Ancak aynı hatayı üçüncü kez yapmanın tek bir karşılığı vardır; ona da yeteneksizlik ya da iş bilmezlikdenir..

Hatalarını yeni hatalarla değil, aynı hataları ısrarla yaparak ısrar eden takımada ‘Bursaspor’ diyoruz…”

Duran top savunması, adam paylaşımı sanki amatör takım seviyesinde. Sezon sonu için ufukta son düzlük belirdi belirmek üzere… Yeşil Beyazlı temsilcimizin saha içi organizasyonundaki ciddi sorunlar çözülemedi.

4 hoca ile bir de sportif direktör gitti-geldi ama bu zafiyet bir türlü olumlu yönde değişmedi…

Hücumda futbolcuların doğaçlama yapmasına izin verip, yetenekle sonuca gidebilirsiniz. Fakat defansta bireysel yeteneklere bırakarak, savunmada organizasyon kuramazsınız.

Maç seyircisiz olunca sesleri duymayı seviyorum. Benim kulağıma en çok çalınan iki kelime vardı. Dikkat ettim de cezalı maçlarda kenar yönetimden sahaya yollanan talimatlardan “Sakin, sakin” ve “Pas, pas” başı çekiyor…

Sakin kelimesini doksan dakika dilinden düşürmüyor yedek kulübesi. Pas ise otuzdan sonra pek kullanılmaz oluyor.

Öyle ki; son Beyoğlu Yeni Çarşı maçında2’ye 4 hücum yapıyor topa baskı yok, 4 kişibirden geriye koşuyor. Nitekim Timsah’ın 25 haftalık lig maratonunda gol yemeden tamamladığı maç sayısı sadece 3(üç)!

Sezon başından beri topu ayağına alan, topu önünde bulan rakipler elini kolunu sallaya sallaya kaleci  Canberk’in ya da Deniz’in burnunun dibine kadar gitti. Haftalardır Bursaspor’un ceza sahası bayram namazları sabahındakiUlucami’nin avlusu gibi kalabalık; giren çıkan belli değil.

Böyle bir takım savunması böyle bir geri dörtlü olur mu?

Son olarak hem teknik kadroya hem de futbolculara bir kez daha seslenelim…

Yeşil-Beyazlı camia kalan 12 maçlık süreçte sizlerden ezberden değil yürekten oynayan, terini son damlasına kadar sahaya akıtan, eski görkemli günlerini geç de olsa sonunda hatırlayan bir takımı sahada görmek istiyor…

Çok şey mi istiyorlar; lütfen bu sese kulak verin gereğini yerine getirin…

10 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Yaa… doğru dürüst futbolcularımız olsa .

  Üç galibiyet serisi , ve alttan çıkarız.Ama Nerde o savaşan gençlerimizi.
  Kültürpark gezisine çıkıyor Bizim çocuklar!!

  13
  3
  1. @Emirsultan yorumuna yanıt olarak

   Sınıfta kalan yazarlar gazeteler ve yerel medyanın her kademesi 2,000,000,000 TL hortumlanan paraları araştıran soruşturan tek kişi kuruluş yok!

   5
   1
 2. Sizin bu temenninizi Sinan Başkan ve Ümit Hoca geldiklerinde basına söylemişti ama 4 maç bitti halen ısıran futbol yok.

  Kapasite bu kadar NOKTA.

  4
  3
 3. şaşırdık mı? tabi ki hayır.
  tipik yerel medya bakış açısı!
  nelere kafa yormak varken, nelerle uğraşılıyor!
  sportif, taraftarlık ve kentlilik bilinci yerlerde sürünüyormuş!
  takım 16-17 yaşındaki çocuklara kalmış!
  kulüp bir türlü kurumsallaşamıyormuş!
  borçlar 2 milyarı geçmiş kimin umurunda!

  daha önce de yazdım, Bursaspor 2 şekilde kurtulur.
  a- medyası ve taraftarı bu kulübün sırtından inerse! (büyük ihtimalle 2 ya da 3 sene sonra kulüp kapısına kilidi vurur. ortada ne medya ne teksas kalır)
  b- medyası ve taraftarı 180 derece değişirse. (görünen o ki değişim falan bir kenara hastalıklı bakış açıları artarak devam ediyor)
  öyleyse durmak yok düşüşe devam…

  4
  1
 4. Mustafa Abi güzel yazmışsın ama bu hafta havlu atacak herhalde takım. Asıl kalan 11 haftada ne yazacağını düşün sen bence 🙂 Yazarlık hayatında bunu da gösterdi Bursaspor sana. Hem üzücü 💔 hem komik 😹

  3
  4
  1. @Uludağ gazoz yorumuna yanıt olarak

   Mıstafa Hoca geçe gene çekmiş kafayı, ondan sonra oturmuş bu yazıyı yazmış. O kadar rakıdan sonra 41 değil 141 yazsa farketmez

   1
   1
 5. Ligin bitmesine 12 hafta var küme düşme potasının bir basamak üstünde olan altınordunun 20 bizim 13 yani 7 puan fark bırakın ligde kalmayı lig sonuna kadar 7 puan toplayabilecezmi yani şimdiden geçmiş olsun diyorum..

 6. bunların yaşları kaç? 18 19 değil mi?

  serbian u18 team football yazın youtube da. yetmedi ise netherland u18 yazın… 18 yaşındakilere bak bir de bizim 18 yaşındakilere bak. hiç mi beslenmiyorsunuz? hiç mi fizik güçlendirmiyorlar? kondisyonerleri yok mu bunların?

  çırpı gibiler. bunlara omuz koysalar zaten futbol oynamalarına da gerek yok. fizik gücü olmadan kaybedecekler. işimiz Allah’a kalmış.

  18 yaşında vücudunda kas yok ama dövmesi var. cool oluyorlar gençler.

  3
  3
 7. basın bile eksikleri tespit etmiş teknik ekip bilindiği gibi sakin ol pas yap baya büyük bir taktik siz en güzelini bildiniz gibi yapın forma datmak sportif başrı an itibarile işe pek yaramayacak filmin sonu göründü bunların yaşında dünya futbolunda milli takımda cok futbolcu mevcut şu bizim genclere aman etmeyin yapmayın lafını bırakın bu yaşta futbolu yapamıyorsa başka vakıfköyn üretiği bu kadar

  2
  2

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu