29 yıl sonra son gece maçı!

Bursa.com Spor Yazarı Özge Yetişmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

“29 yıl sonra son gece maçı” diye paylaşmış arkadaşım sosyal medyadan stadyum görseliyle maçı…

Amiyane bir tabir olacak ama hani derler ya “içime öküz oturdu”, tam olarak öyle oldu görünce…

Akıl, havsala idrak etmemekte ısrar ediyor gerçeği, hâlâ…

Bu duruma gelirken demek hepimizde bir akıl tutulması olmuş, kabul edelim.

Bırakılmayacak koltuklar kimlere teslim edildi yıllarca, bırakın giymeyi hediye edilmeye kıyamayacak ne formalar verildi hiç hak etmeyecek adamlara.

Vay be… Ne acı…

Hepimiz böylelikle keder pastasından payımıza düşen zehir gibi acı dilimlerimizi aldık ciğerimiz yana yana…

Ancak;

İdaresinden, sahada formasını taşıyanına kadar kim varsa, tüm sorumsuzları Allah’a havale ediyorum.

Bursaspor’u kullanan, basamak yapan, cebini dolduran, belini doğrultan, bu çöküşe herhangi bir sekilde katkı koyan, ufak da olsa dahli olan herkesi ama herkesi…

Geçen haftadan bu yana yaşadığımız iç yangınını, Süper Lig’e döndüğümüzde bile unutmayacağım.

Çok değil sadece 12 sene önce şampiyon olup, bu kadar zamanda çok daha farklı konumlara getirilmesi gerekirken, bitirilmeye uğraşılan Bursaspor’un ahı, yakanızı bırakmasın.

Evet belki bu kulüp küllerinden bir gün yeniden doğacak ama bu doğuş hiç kolay olmayacak.

Gerçeklerin de ne yazık ki farkındayız hepimiz, romantizme gerek yok.

Yıllarca “umuttur Bursaspor” dedik, ömür vefa ettiği ve yettigi sürece de diyeceğiz orda bir beis görmüyorum.

Fakat, o umutla sarılmayı hayal ettiğimiz ve nice başarılı yıllar görmeyi dilediğimiz canım kulübün geleceğini çalan bu hırsızlar da umarım yaşarken payına düşen hak edişi alırlar.

Gençlerimizin Menemenspor karşısındaki 1-0’lık galibiyetini kutlarım.

Zira ne menem bir hüzündür ki, tüm çalkantılı haftalarına rağmen sağ salim bitebilen bir sezon olması gerekirken düştüğümüz bu duruma da pare pare yanıyor yüreğim, engel olmak mümkün değil.

Bu kara sezonun utanç listesi, isim isim tarihe not düşüldü.

Olmayan vicdanları bir gün “hata ettim” özeleştirisi yapar mı bilinmez.

Ama yediği kaba ihanet edenler, işine ve ait oldukları kulübün tarihine zerre saygı göstermeyenler, muhakkak ki, dilinden olmasa da zihninden elbet geçirecektir.

Çünkü beyin öyle bir organdır ki unutmaya izin vermez, bir şekilde hatırlatır.

Şimdi biz artık önümüze bakalım.

Ayrık otlarından kurtulup, tertemiz yeni bir sayfa ile kolları sıvayalım…

Önce bu kulüpte tepeden tırnağa adam akıllı bir temizlik yapmalısınız.

Ayran yokken içmeye, tahterevanla gitmeye gerek yok gezmeye!…

Sonra yüzümüzü bir dönelim bakalım en değerli hazinemiz Vakıfköy’e…

Sözde değil özde bir bakış, en doğru yapılanma ve organizasyon ile ilmek ilmek örerek yürüyelim yeniden yazacağımız geleceğimize.

Kapısından içeri girerken “Hayallerin gerçekleştiği yer” dediğimiz Vakıfköy’de sadece futbolcu değil, karakter de yetiştirelim!

Yetiştirelim ki yaşadığımız acı ihanetlerin zuhur etmesine bir daha kolay kolay fırsat vermeyelim.

Yeteneği olan zaten ortaya çıkıyor, işin ehli hocalar ile futbol bilgisi de yoğruluyor.

Orada bir sıkıntı yok.

Ancak, aidiyet duygusunu yerleştirip geliştirmedikçe, suya yazı yazmaya devam ederiz.

Merinos Futbol Okulu ile başlayan ilk adımların Vakıfköy’e uzanan yolculuğunda, pusulamız ve olmazsa olmazımız budur.

Gençleri A takım seviyesine hazırlarken sadece futbol bilgisi ve yeteneklerini geliştirmeye yönelik değil, Bursaspor hafızasıyla da geleceğe taşıyalım.

Bursaspor’u, geçmişini, o geçmişe kazınan gurur dolu günleri öğrete öğrete işleyelim bu tarlayı.

İşte ancak o zaman,

Bursaspor kültürü ile yoğrulmuş gençler, adanmış bir ruhla A takımı hedefine götürecektir.

İşte ancak o zaman,

En hayati maç öncesi gece kulüplerinde alem yapıp ihanet edenlerle değil, gece yastığa başını koyduğunda bu kulüp için daha fazla, daha iyi ne yapabilirim diye düşünenlerle küllerimizden yeniden doğacağız.

Belki bu geç olur ama tertemiz, içimize sinen, bize yakışan bir gelecek kazanmış oluruz.

21 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Herkes yazıp çiziyor ama Bursaspor bu hale düştükten sonra ne yazarsanız yazın boşa. Birileri diyor 100 milyona hem tahtayı açarız hemde transfer yaparız.Sanki 100 bin liradan bahsediyor eski parayla 100 trilyon. Bence bırak 100 ü 5 milyon çıkmaz bu saatten sonra. İş adamları artık bıkmış adamlara para istemeye gidildi daha önce çoğu bir seçenek sunmuş FK olarak devam edilirse destek olacaklarını söylüyor sebebi basit 1 milyar borçlu batık kulübe artık destekle ayağa kalkamayacagini biliyorlar. Şuanda vakıfkoye kalmış herşey yapabilirse en iyi yapacağı şey 2.ligde tutunmak. Bursaspor için tek çözüm var nasıl yapılır bilmem ama baskıyla Özlüce Bursaspora verilirse değeri yaklaşık 2.7 milyar TL Bursaspor borcu 1 milyar TL satarız kalanını belediye alabilir yeterki borç Bursasporda artık vakıfkoyle devam eder.Tek çözüm bu kimse hayallere girmesin yok Bursa büyükşehir sanayi herkes toplansa bu borç hiçbir şey felan diye şunu artık anlamamız gerek herkes destek olmuyor.Bursasporu kurtarırsa siyaset belediye kurtarır bir şekilde Özlüce Bursaspora geçmeli.

  67
  5
  1. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

   Bursaspor dernek tüzüğüne altinorduda olduğu gibi bir madde eklenmeli ve değiştirilmemesi için katı kurallar koyulmali örneğin ilk 11 de en az 5 altyapı oyuncusu oynar 5 den fazla yabancı oyuncu transfer edilemez gibi. Bu şekilde kulüp a.s yapılsa bile düzlüğe çıkar çünkü mecbur altyapı oyuncusunu oynatmak zorunda kalır

   1
   3
  2. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

   Bu yazar’da böyle uzun uzun yazardı herhalde onunda son yazısı – eminim iyi niyetlidir ama maalesef işi başka kodamanların elinde olunca yazacağı şeyler işte böyle 29 sene sonralı olur- arkadaş Bursaspor kalmadı 1.2 Milyar TL borç bunları yapan yönetimler başkanlar var neden mal varlıklarını araştırmıyorsun hepsinin gazetecisin Tapuya vs neden gitmiyorsun vergi dairesinsinde Şirketlerinin şahsi ne ödeme yapmışlar vergi olarak Başkan olmadan sonrasından vs gerçekten altın pırlanta bozup vermişlermi varmışta bozdurduk dedikleri kuyumcuda hesaplara geçmişmi ama yok İşte 29 sene sonra siyaseti ve yönetimde olmayanları suçlamak hayal üretmek daha kolay çünkü suçlanan kimse yoksa seni telefonlar ile arıyacak kimse çıkmaz rahat kafan ama sende Bursaspor’un kenarından köşesinden Bursaspor var diye var oldum şimdi 3’cü kümede sana iş kaldımı yazacak?

  3. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

   Yorumunu okudum baştan güzel konuşmuşsun ama sonuna yazdigin Bursasporu siyaset kurtarır çok yanlıs körmüsünüz asıl Bursasporumuzu siyaset bitirdi şampiyonlukla başlayan siyasetin içimize girmesi stadın eski yerinden kalkması Timsah Arena olan ismimiz siyasetin içine girip gerçek sahibi Bursalılara sorulmadan bir kişi begenmedi diye adınin degişmesi Recel altepe ile baslayip suanki belediye baskanina kadar herkes sorumlu kimse bana demesin yok ilgilendiler ilgilenmek boynuna atkı takıp maça gelmek ile olmuyo bu kulübü siyaset bitirdi bunu unutmayın siyasetin acilen sporun her bir branşından uzak durması gerek

   3
   1
  4. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

   taraftar yorumları, köşe yazarlarından daha kalite.
   yorumun gerçekten çok güzel. iyi de beğeni gelmiş.
   bu yorumu kaybedilmiş bir maçtan sonra atsaydın, artı eksi dağılımı tersi olurdu. çünkü olaylara anlık, günlük bilemedin haftalık bakıyoruz.
   sat kurtul! ver kurtul! anlayışı çok sağlıklı bakış açısı değil.
   esasında zihniyetin değişmesi lazım.
   olmaz ya! zaten olmasın da! diyelim ki dediğin oldu özlüce 2.7 milyara satıldı. kalan 1.7 milyar belediyeye, gelişime, yapılanmaya, kurumsallaşmaya değil,
   şampiyonluk hayali ve rüyası. medya ve taraftar baskısı ile abuk-subuk transferlere gider. doğal olarak 3 sene sonra yine sinek sekizliyiz!!!

  5. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

   İçine sicilmadik bir Özlüce kaldı onu da versinler onuda akbabalara yem edin. Bu devletin bu belediyenin bursaspor dan başka derdimi yok habire onu versin bunu versin. Koskoca stad verdiler karşılığında bir ton küfür yiyiyorlar. Küfürleri de hakediyorlar.

   5
   3
    1. @h.avcı yorumuna yanıt olarak

     YANDAŞŞŞŞLARA PUNDUNA UYDURURLAR SATARLAR MERAK ETME SEN. HERŞEY SATILMIŞ BUNUMU SATAMICAKLAR. GÜLDÜRME KENDİNE KARDEŞ

     3
     2
 2. bizi bu durumlara düşüren..
  1-Recep Bölükbaşı
  2-Erkan Körüstan
  3-Mesut Mestan
  4-Ali Ay+(1060)
  5-Erkan Kamat
  6-Emin Adanur
  Ve sözüm ona kendine taraftar diyip her maçta küfür edip sahaya eline geleni atmayı kendine görev sanan kulübünün durumunu bildiği halde cezalar almasına sebeb olan teknik direktör ağlatıp gitmesini sağlayan kim varsa ve bunların Ağa babaları Recep Altepe Sizlerede hakkımı helal etmiyorum bu takıma nekadar zarar verdiyseniz allahınızdan bulun…

  39
  2
  1. @tyncaky yorumuna yanıt olarak

   Reis aslında işin başındaki adamları unutmuşsun bu işin en başında Cavit çağlar var ve hepsine yol gösterenler artı remzi cinoglu bu takım tarihinde ilk olarak elvir balığı sattı ve remzi cinoglu gidip takım satın aldı araştırın gerçekler ortada haaa bu gazetecilere gelince hepsi boş hepsi gereksiz sadece bunlarda ayni futbolcular gibi ekmeğine bakıyor o suçlu bu suçlu demiyor söylesene isim isim yazsana futbolcuları yaz deşifre et söyle ama ne başkanı ne topçusu ne de gazetecisi samimi değil yazık benim karşılıksız seven taraftarima acaba siz aynı topçular gibisiniz biri çıkıyor devle yardım etsin belediye yardım etsin yahu devletin belediyenin hiç işi gücü yok başkaları borc takacak onlar yiyicilerimi temizleyecek Ulan bizim insanımızın zihniyeti bozuk yazık değil mi devlet bu onursuz hırsızların enkazını temizlesin

 3. Hiç üzülmeye gerek yok… Zaten çok fazla rezil olmaya başlamıştık, üstelik bütün dünyaya.

  Ceyran ödenmedi diye, futbolcuların maaşları ödenmiyor diye falan filan.

  Böle da iyi oldu.

  Sıfırdan başlama zamanı geldi.
  Bu gelen soyuyor giden da fazla soyuyor kültür ortadan kalkması lazım.

  Hepimize tekrardan güzel günler göreceğiz dilegiyl..

  Inşallah eski günleri yakalarız.

  Hoşça kalın..💚🤍💚

  11
 4. Güzel bir yazı olmuş, ama sanayiciye haklı bu durumda adam para verdi erkan körüstan batırdı, Adam para verdi ali ay batırdı, Adam para verdi bütün başkanlar cebini doldurup gitti, ben olsam bende vermem, FK olup A.Ş. statüsüne geçersin gelir gider herşey kontrol edilebilir olur, bir birliktelik kurulur kapanya düzenlenir o borç bir kerede ödenir, ama bu şekilde 100 TL dahi vermemeleri haklı. Yapacak bişey yok ilk FK olan kulüp biz değiliz sonda olmayacağız bu çok net, 150 yıllık kulüpler bile logo değiştiriyor, vizyon meselesi bu iş, olursun BURSA FUTBOL KLUBÜ, vizyoner bir logo ile kurumsal bir şekilde yeniden yapılanırsın, sonra ister vakıf olursun, ister satarsın kulübü bir yatırımcıya..

 5. İlk iş hakan cenkcileri sepetleyerek doğru düzgün bir hoca ekibi ile alt yapı tekrar yapılanması evet helal olsun ama dünkü takim 2b de parasutsuz küme düşer böyle de bir gerçek var diğer yandan acilen bu takimi ayakta tutabilecek ne varsa tüm şehir dinamikleri elini tasin altına sokmalı bursaspor varolmali buda tabii siyasi destekle olur bu bir gerçek bursaspor yadasin ve varolsunda nasil olursa olsun ama bu kulübün kedisi bile degissin yonetim ve Mustafa erin samimiyetine inanıyorum onun dışında beyaz sayfa acilsin yapılanın taraftarda artik isini yapsin sadece yani taraftarlık

 6. İlk gece maçını hatırladım.gs gelmişti,havai fişek gösterileri,ilk meşale sovumuz,2-1 koymuştuk.Goturun beni o guzel yıllara.

 7. Bundan başka çözüm yolu yok gibi ama buradaki nüanslar var. Siyaset buna sahip çıkmaya çalışacak geçen sezon ortasında bunu dile getiren Nilüfer Belediye başkanıydı. Burası mükemmel bir rant alanı Emin ib. Boşuna gelmedi burası için geldi ve bu arazide bir çok kişinin gözü var. Bursaspor herkesin yemek için geldiği bir yer haline geldi. Bursa Profesyonel Futbolcular derneği ile ortak bir yönetim kurulmalı Bursaspor’u tamamen burayı desteklemeli. Her yer de halı sahalar var ve maalesef ki bunların çoğu diğer ismi lazım olmayan kulüplerde şuanda. Akıllı yönetmek lazım. Özlüce kurtuluş olur ama yiyen birileri geldiğinde de maalesef ki sonumuz yine aynı olur. Bize kalıcı gelir elde edebilecek bir çözüm bulunmalı ve kendimize kalıcı gelir sağlanmalı. Otopark gitti, fabrika arazileri gitti, benzinlik gitti, futbolcuları satıp senetleri alıp gitti, en baştada akıllı taraftarı gitti, yıllardır bu yöneticilerden dolayı stada gelen insan sayısına bakın. Rahmetli yazıcıdan sonra kim geldiyse yedi için en sonunda da sıçtı ve Bu duruma getirdiler. Ve buraya gelene kadarda sözde taraftar grupları ağzını açıpta birşey demediler. Bedava bilet, bedava umre, bedava alkol, bedava….. Bir mezar kaldı göz yumduğunuz. Sonunda onuda yapmayı başardınız. Bursaspor maalesef ki ses çıkmamasından dolayı bu hale geldi. Allah sonumuzu hayır etsin.

  1. @Ayhan Özgür yorumuna yanıt olarak

   Vay anasını nilüfer belediye başkanıydı arkadaşım burası siyaset meydanı değil reklam yapma yıllar önce saffet sanmakla dedi ki kulüp başkanları yaptıkları borçtan harçtan sorumlu olsun ve reise çıktı dedi ki adamlar geliyor takimi batırıyor sonra ne olur devlet bize yardım etsin arkadaşlar bu paralar az Paralar değil ve miktarları açıkladı ve aynen şunu dedi şirketlerinin nasıl yönetiyorsunuz takımlarında öyle yönetin bakin bakalım takım zarar ediyor mu adam kalkacak yabancı oyuncu için diyecek ki takım küme düşse dahi bir sonraki sene başka takıma gitse dahi parasını bursaspordan alır böyle yönetimiyle bu zihniyetle olmaaaaaz spor yasası çıktı yapsın bakayım şimdi yiyor mu

   1. @Erkan yorumuna yanıt olarak

    Erkan kardeşim ben siyaset yapmadım yapmıyorum zaten sizin gibi siyaset yapanlar yüzünden bu hale geldi kulüp. Ben geçen seneki haberi anlattım, sen bunu da anlamamışsın. Aynı zamanda reklam yapacak halimiz mi kaldı. Kime reklam yapalım. Arazi devletin arazisi. Burada Bursaspor kalıcı gelir etmesi gerek yazıyoruz, burada yiyenleri yazıyoruz. Sen kalmışsın reklam yapıyor yazıyorsun. Sen böyle devam et.

 8. Son gece maçı oynadıysak napalım dünyanın sonumu bu enflasyonda geçinmeye çalışan taraftar napsın ben kendi adıma çokta tın diyorum amatöre düşsekde Bursasporluyum

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu