16 Mayıs neden olmasın?

Mimari özellikleri ve timsah şeklindeki yapısı sebebiyle sadece Bursasporluların değil, Türkiye ve Avrupa’daki futbolseverlerin de merakla tamamlanmasını beklediği Timsah Arena Stadyumu’nda inşaat son hızıyla devam ediyor. Çatı montajı, dış cephe giydirmesi, koltuk montajı ve timsah figürünün kafasını oluşturacak olan bölümle çalışmaların sürdüğü stadyum ile ilgili önceki gün Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Bursa Milletvekili Bülent Arınç’ın verdiği bir demeç ise, stadyumu yeniden şehrin ana gündem maddelerinden biri haline getirdi.

3 HAZİRAN’ DENMİŞTİ AMA…

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve ismi Timsah Arena olarak anılmasına karşın  halen kağıt üstünde Bursa Büyükşehir Belediye Stadı olan stadyumun açılış tarihine ilişkin olarak daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 3 Haziran 2015 tarihini işaret etmişti. Ancak Bülent Arınç, önceki gün partisinin il kongresinde yaptığı açıklamada Altepe’den, stadyumun haziran ayında gerçekleştirilecek genel seçimden önce, açılış yasağını da kapsayan seçim yasakları başlamadan açılmasını istedi. Arınç, tarih olarak ise 20 Mayıs’ı dillendirdi. Bursaspor taraftarı da, bu sözlerin ardından harekete geçerek bu tarihin 16 Mayıs’a çekilmesini istedi.

ŞAMPİYONLUĞUN YILDÖNÜMÜ

Bursasporlu taraftarların 16 Mayıs tarihini dillendirmesinin ise önemli bir sebebi var. Zira Yeşil-Beyazlı kulüp tarihindeki ilk ve tek Süper Lig şampiyonluğunu kazandığında, takvim yaprakları 16 Mayıs 2010’u gösteriyordu. Konuyla ilgili olarak Teksaslı Bursasporlular Derneği’ni temsilen konuşan Ceyhun Özen “İnşaattaki ilerlemeye bakıldığında bizlerde inşaatın Mayıs ayına dek tamamlanacağına dair bir izlenim yok. Ama eğer 20 Mayıs tarihine yetiştirebileceklerine inanıyorlarsa, bu tarihi 16 Mayıs’a çekmek zor olmasa gerek. Şampiyonluğun yıldönümü, yeni stadyumun açılışı için en uygun tarih olur” dedi. ‘Bursasporluyuz.net’ internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Adnan Batır da bu çağrıya destek vererek, “20 Mayıs tarihi farklı nedenlerden dolayı önemli olabilir. Ancak bizim isteğimiz stadın 16 Mayıs’ta açılmasıdır. Hem şehrin plakası, hem de şampiyonluk yıldönümü olarak anlamlı bir tarih. Bu isteğimiz umarım göz ardı edilmez” ifadelerini kullandı.  

YOL İHALESİ 19 OCAK’TA

Öte yandan, yeni stadyumun projesinde yer alan bağlantı yolları, köprüleri, sanat yapıları ve yol aydınlatmaları ile ilgili ihalenin tarihi de açıklandı. Büyükşehir Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, açık ihale usulü ile gerçekleştirilecek ihale 19 Ocak 2015 Pazartesi günü saat 15.00’te, Bursa Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dai.Bşk. İhale Toplantı Salonu’nda yapılacak. İhalenin ayrıntılarına bakıldığında ise, iş süresinin 210 gün, yani 7 ay olduğu görülüyor. Bu bilgi, stadyum Mayıs ayına yetişse de projede yer alan çevre yolların bu tarihte gerçekleştirilecek bir açılışa yetişemeyebileceğini gösteriyor.

Gökhan SEZER ( KENT GAZETESİ )

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu