10 yılda 6 yabancı

Yerli file bekçisi konusunda yıllardır sıkıntı yaşayan yeşil beyazlılar, alt yapıdan da bu bölgeye kolay kolay isim yetiştiremiyor.

 

Bursaspor’da 1 numaranın yabancı olması artık alışıla gelmiş bir durum oldu. Yıllardır kalecisini yabancı isimlerden seçen yeşil beyazlılar, 2011-2012 sezonunda ise İngiltere mili takımının kalecilerinden Scott Carson’u tercih etti. Yerli kalecide bir türlü dikiş tutturamayan Timsah, alt yapıdan ise bir çok bölgeye oyuncu çıkarmasına rağmen kaleci konusunda bir başarı sağlayamıyor.   Vega’yla yine kapı açıldı   2001-02 sezonunu Şenol Karagöl ve Kelemen ile 02-03’ü Kemelen ve Majdan’la, 03-04’ü Vintila ve Serdar Kulbilge ile geçiren yeşil beyazlılar, 2 sene mücadele ettiği Lig A döneminde yerli kalecilere yöneldi. Süper Lig’e yükseldiği 2006-07 sezonunda da yerli isimleri tercih eden Timsah, daha sonra Vega’yı Türkiye’ye getirerek tekrar yabancı kapısını araladı.   Yavuz 11’i tapulayamadı   Venezuellalı file bekçisi Vega’dan sonra Bursaspor Dimitar İvankov’la bu bölgede iyi bir istikrar yakaladı. Samet Aybaba döneminde getirilen Bulgar file bekcisi, Timsah’ın son yıllardaki en başarılı ve en istikrarlı ismi oldu. Ardında bekleyen Yavuz Özkan ise 6. sezonu olmasına rağmen zaman zaman şans buldu ancak şuana kadar 11’in değişmez ismi olamadı.   Bir tek Sercan Şen var   Bu sezon Carson’la birlikte kalede neler olacağı bilinmez. Ancak Bursaspor’un gelecekte en güvendiği isimlerin başında Sercan Şen geliyor. Son yıllarda alt yapıdan tam verim alınamayan Serdar Kulbilge’den sonra gelen tek isim o. Raşit Çetiner döneminde 12 yaşındayken İzmir’den getirilen ve ’geleceğin Buffon’u’ olarak anılan genç kaleci şuan A takımla antrenmanlara çıkıyor. Ertuğrul Sağlam’ın üzerinde durduğu Sercan, 20 kez milli olma başarısı gösterdi. Genç eldiven, görülüyor ki, Bursaspor’un son yıllardaki tek gözbebeği durumunda.   İŞTE TABLO   2001-02: Marian Kelemen-Şenol Karagöl-Serdar Kulbilge   2002-03: Marian Kelemen-Radislav Majdan-Serdar Kulbilge   2003-04: Bojdan Vintila-Serdar Kulbilge-Tamer Coşkun   2004-05: Serdar Kulbilge-Tamer Coşkun (Lig A)   2005-06: Yavuz Eraydın-Tamer Coşkun (Lig A)   2006-07: Ömer Çatkıç-Yavuz Eraydın-Yavuz Özkan   2007-08: Renny Vega-Yavuz Eraydın-Yavuz Özkan   2008-09: Dimitar İvankov-Yavuz Eraydın-Yavuz Özkan   2009-10: Dimitar İvankov-Yavuz Özkan-Ceyhun Demircan   2010-11: Dimitar İvankov-Yavuz Özkan-Harun Tekin-Sercan Şen   2011-12: Scatt Carson-Yavuz Özkan-Harun Tekin-Sercan Şen       Olay

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu