Dünya Bursa’ya akacak!..

Öncelikli hedef 12 bin kişilik spor salonu. Sonrasındaysa buz hokeyi, atletizm salonlarıyla velodrom ve kano parkuru…Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, spor alanında gelecekle ilgili projelerini ilk kez Bursa hakimiyet’e açıkladı. Timsah Arena’nın dışında birçok projeyi hayata geçirmenin planlarını yaptığını belirten Altepe Bursa’nın marka değerini arttırırken spor şehri üzerinde durduklarını söyledi. Geçen dönemde birçok uluslar arası spor organizasyonunu tesis yokluğu nedeniyle Bursa’nın kaçırdığına dikkat çeken Recep Altepe, “Bundan sonra böyle olmayacak” diye konuştu.

 

12 BİN KİŞİLİK SPOR SALONU Belediye Başkanı Recep Altepe ilk hedeflerinin kente bir spor salonu kazandırmak olduğunu belirtti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, “Şu andaki spor salonumuz 3 bin 100 kişilik. İstanbul’u geçmemiz için 12 bin kişilik bir salon yapmamız lazım. Bunu başarırsak şampiyonalar doğrudan ayağımıza gelir. Bu konuda ya en büyük biz olalım ya da İstanbul’la organizasyonları paylaşalım. İstanbul doldu taştı. Ankara’yı, İzmir’i Bursa’ya taşıyalım. Neden bunun kaymağını biz yemeyelim” dedi.

250 MİLYAR DOLARLIK PASTADİĞER BRANŞLARI DA UNUTMADIK Tesis hamlesinin sadece spor salonuyla sınırlı kalmayacağını kaydeden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bir diğer projemiz de atletizm salonu. İstanbul’da yapıldı. Biz niye yapmayalım. Bunu yaparsak en az dört beş uluslararası organizasyonu Bursa’ya almış oluruz” ifadesini kullandı. Altepe ayrıca Bursa’ya yine dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapacak bir ahşap velodrom, Hüdavendigar Parkı içinde yer alacak uluslararası kano yarışmalarının gerçekleştirileceği parkur yapacaklarını kaydetti.

Atıcılardaki yapımı süren üç sahanın birini Gençlik Spor Bakanlığı ile birlikte Buz Hokeyi salonu olarak inşa edeceklerini belirten Recep Altepe, “İşte bunlar bizim Timsah Arena’dan sonraki projelerimiz. Bunları başarabilirsek Bursa’nın adını dünyaya duyurmuş oluruz. Bu tesisler sayesinde Bursa’nın tanıtımını başarırız. Dünya’da spor organizasyonlarının bütçesi yıllık 250 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu pastadan Bursa’nın da pay alması için gecemizi gündüzümüze katıyoruz” sözleriyle çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Timsah Arena’ya final yakışır

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tesisleşme hamlesiyle ilgili yaptığı gündem yaratacak açıklamalarda Timsah Arena ile ilgili son durumu da değerlendirdi. Kaba inşaatın büyük ölçüde tamamlandığını belirten Altepe, “Stat yatırımı Bursa Büyükşehir Belediye tarihinin en büyük yatırımı. Diğer tesis projeleri daha küçük ölçekli. Sayın Başbakanımız’dan şu ana kadar 50 milyon TL’lik destek aldık. Ama biz daha fazlasını harcadık. Daha en az 100 milyon TL harcamamız gerekecek” dedi.

Bir eşi olmayacak

Ev sahipleri arasında Bursa’nın da yer aldığı önümüzdeki yıl yapılacak U-21 Dünya Futbol Şampiyonası’nda maçların Atatürk Stadı’nda oynanacağını yineleyen Altepe, “Bizim amacımız Timsah Arena’yı en kısa sürede bitirmek. Çatıyı Alman mühendislerle ortak yapıyoruz. Dünya’da ilk kez uygulanacak bir teknolojiyle o çatı yapılacak. Bittiği zaman mutlaka UEFA ve FIFA Bursa’ya maç verecek. Zaten o stadı gördüklerinde buraya final yakışır diyecekler” ifadelerini kullandı.

Dünya Bursa’ya akacak

Timsah Arena’nın bittiğinde ev sahipliği yapacağı uluslararası ilk organizasyona yurtdışından 45 bin kişinin Bursa’ya geleceğini belirten Recep Altepe, “Biz boşuna marka kent demiyoruz. Bursa’nın tanıtımı sporla olacak. İlk organizasyonda 45 bin turist Bursa’ya gelecek. Bursa ilk kez böyle bir olaya şahitlik yapacak” dedi.

Örnek locanın yapımına başlanıyor

Timsah Arena’da ince işçiliklere başlandığını belirten Altepe, “Çok kısa bir süre sonra asansörler takılmaya başlanacak. Ara duvarlar örülüyor. Örnek localar da bu süreçte bitirilecek. Zemin temizliği yapıldıktan sonra çizgiler çekilecek ve kale direkleri dikilecek. Örnek locadan stadın nasıl bir hal alacağı hakkında fikir sahibi olacağız” diye konuştu.

STAT PAYLASILACAK BiR SEY DEGiL

Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı ile aralarında soğukluğun yaşanmadığını söyleyen Recep Altepe, Timsah Arena’nın belediye’ye ait olacağını, Bursaspor’un da kiralayacağını açıkladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tesisleşme hamlelerinin dışında Bursaspor’la ilgili ilişkileri hakkında da birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bursa Valisi Şahabettin Harput’un önderliğinde Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı ile yaptıkları toplantılara değinen Altepe, “Bu toplantıların yapılması aslında çok normal. Biz aslında her zaman bir arada olmalıyız. Vali, Belediye Başkanı, kulüp başkanının görüşmesi haber olmamalı. Bunlar günlük işler. Ama Bursaspor yönetiminin bu konuda biraz eksikliği var. Biraz daha sıcak olmalı. Bursa’ya daha fazla nüfuz etmeliler” dedi.

HERKES KENDİ İŞİNE BAKSIN Sanılanın aksine Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı ile aralarında bir soğukluğun olmadığını söyleyen Recep Altepe, “Benim kimseyle bir soğukluğum yok. Biz her şeyi Bursaspor için yapıyoruz. Özlüce Tesisleri, katlı otopark, Atatürk Stadı, Vakıfköy Tesisleri, Havuzlu Park,  hepsi Büyükşehir Belediyesi’nin olmasına rağmen Bursaspor’a hizmet veriyor. Timsah Arena da Bursaspor için yapılıyor. Stat paylaşılacak bir şey değil. Önemli olan yapılması. Bursaspor yönetimi kendi işine bakmalı. Hangi futbolcu alınacak, şampiyonluğa oynayacak kadro nasıl kurulacak onlara baksın. Bursaspor burada kiracı olarak gözükecek. Biz de bunu kullandıracağız” diye konuştu.

Vakıfköy’ün ot parasını ödüyoruz

Bursaspor’dan yardımı hiçbir zaman esirgemediklerinin altını çizen Recep Altepe bu konuda birçok soruşturma geçirdiklerini kaydetti. Altepe, “Atatürk Stadı’nda niye yenileme yaptık, koltuklar değişti diye soruşturma geçiriyoruz. Stadı, Özlüce’yi neden sembolik fiyatlarla kiralıyoruz diye soruşturma açıldı, devam ediyor. Vakıfköy mera görünüyor. Oranın ot parasını bile belediye ödüyor” şeklinde görüş belirtti.

Kitap için yardımcı olacağız

Satışa çıkartılan şampiyonluk kitabıyla ilgili de konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bu kitabı kulüp bastı. Kitapta Bursa’nın tarihi var. Yardım amaçlı basıldı. Sayın valimizin önderliğinde biz de satışı konusunda Bursaspor’a yardımcı olacağız. İşadamlarımız 5 bin TL karşılığında bu kitabı alabilirler. Bizim buradaki rolümüz, attığımız imza gereği, satışa yardımcı olmak, çağrı yapmaktır” dedi.

Fenerbahçe elimizden kaçtı

Bursaspor’un son durumuna da değinen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Fenerbahçe karşısında takım iyi oynadı. İlk 20 dakikada belki dört farklı üstünlüğü yakalayabilirdik. Rakibi elimizden kaçırdık diyebiliriz. Ama ben umutsuz değilim. Daha iyi olacak” şeklinde görüş belirtti. Altepe bu sezon işlerinin yoğunluğu nedeniyle bazı deplasman maçlarına gidemediğini ancak yine Bursaspor’a vakit ayıracağını kaydetti.

Altepe’den bilardo ve masa tenisi şov

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Sönmez Medya Spor Müdürü Süha Gürsoy’la gerçekleştirdiği röportaj hayli renkli görüntülere sahne oldu. Altepe iki saati aşan ve keyifli geçen söyleşi sırasında bilardo ile masa tenisindeki hünerlerini sergiledi.

Kaynak:Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu