Bursaspor’da tek sorun para değil!

Bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yetişmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

Bursaspor‘da yaşanan 2 haftalık kötü gidiş, böyle devam eder mi?

Etmemeli!

Bu iş, böyle gitmez ve de böyle bitmemeli!..

Peki, bu işi toparlamak için neler yapılmalı?

Mevzuya kafadan girmek gerekirse…

28 Şubat Pazartesi günü yetkiyi alacak olan yeni Başkan Ömer Furkan Banaz ve yönetiminin, takımın 3-4 aydır alamadığı söylenen maaş konusunu büyük ölçüde çözmek amacıyla yoğun bir çalışma içinde olduğunu duyuyorum.

 

KURTULUŞ SAVAŞI’NIN MİLADI

Bu konu, gerçekten çok önemli!

Hatta, Kurtuluş Savaşı’nın miladı olacak kadar önemli…

Neden?

Çünkü, futbolculara istediğin kadar teknik taktik çalıştır, eğer  kafaları, alacaklarına takılı kalırsa, sahada gerçek performanslarını vermekte zorlanabilirler.

Bu gayet insanî bir reflekstir.

Şimdi belki, “Bursaspor’da kimsenin parası kalmaz. Ellerinde kapı gibi sözleşmeleri var. Ne yani, koyun can derdindeyken, kasap, et derdine mi düştü?” diyebilirsiniz.

Burada da haklısınız…

Ama, hep denir ya;

“Modern zamanlarda, futbol artık bir endüstri haline geldi. Profesyonel anlayış daha ağır basıyor” diye…

Zurnanın “zırt” dediği yer de burası işte!

Siz, eski futbolcularınıza ve altyapınızdan yetişen gençlerinize, “Hadi koçum, göreyim seni! Şanlı formanın hakkını ver. İstim arkadan gelir” diyebilirsiniz.

Belki bu yöntem tutabilir.

 

BİZİM EVLATLARLA OLUR AMA…

Örneğin;

Tahtanın açılmadığı geçen sezon, Mustafa Er yönetimindeki Genç Timsahlar, alacakları geriden gitmesine rağmen, kendilerini kanıtlayabilmek için formaya dört elle sarıldılar.

Ve Vakıfköy ruhu ile armayı sırtlayıp son haftalara kafar play-off şansını kovaladılar.

Kadrodaki 4-5 “ağabey” konumundaki krampon da gençlik ateşini tecrübelerini katarak canlı tutmuşlardı.

Tüm Türkiye’nin, hatta sanat dünyasından önemli isimlerin de sempatisini kazanan Vakıfköy patentli bu kadro, futbol adına; herkesin hem gözünü, hem de gönlünü doyurmuştu.

Reyting rekortmeni bir takım haline gelen o kadronun; nasıl eritildiğini, nasıl bedavaya uçup gittiğini ve bu sezon nasıl haraç mezat satıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Öyle ki;

Mustafa Er ve teknik ekibi, alacakları olmasına karşın “bizim evlat” oldukları için ses çıkarmadılar.

Aynı teknik ekipte yer alan ve en az 1 milyon euro alacağı olan efsane şampiyon Batalla’nın kulübü FIFA’ya vermediğini de hepimiz çok iyi biliyoruz

Ama aynı aidiyeti, dünyanın dört bir yanından getirilen ve getirilirken de götürülen(!) yabancılardan beklemek hayalcilik olur!

 

TEK SORUN PARA DEĞİL!

Konu, sadece para da değil bence…

Eğer, verilen sözler tutulmamışsa ve defalarca ötelenmişse, o futbolcuların, kendi yönetimine olan güveni sarsılır!..

Güven bunalımının yaşandığı bir kulüpte de “takım ruhunu” yakalamanız mucize gibi bir şey olur!

İki kere iki; dört…

 

3T KURALINI İYİ UYGULAMAK GEREK

Bir başka deyişle (benzetmede hata olmaz):

At sahibine göre kişner!

O nedenle, büyük fotoğrafı görüp, ona göre saptamaları doğru yapmak çok önemli…

Şu meşhur 3T kuralını iyi uygulamak gerek.

Tetkik, Teşhis, Tedavi…

Yani;

İnceleme ve araştırmayı iyi yapıp, tanıyı doğru koymak ve ona göre tedaviye başlamak lazım…

Zira, dedim ya;

Bu iş sadece parayla da olmaz!..

Futbolcuların;

Mental durumu/ özgüven seviyesi, fizik kondisyonu, teknik ve taktik gelişimi gibi faktörler büyük önem taşır.

 

HERKESE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Tabii, bunlarla birlikte eşgüdümlü olarak;

Yönetimin, mevcut sıkıntıları çözen somut icraatları

Teknik kadronun, takımı istenen düzeye getirmesi ve doğru dokunuşlarda bulunması…

Taraftarların, takımın en çok manevi desteğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde, futbolcuları, statta sarıp sarmalaması

Sosyal medyada daha “itidalli” olunması…

Yerel medyanın, sorunları ortaya koyarken ve bunlara çözüm yolları önerirken, yorumlarında daha yapıcı olması gibi…

Bütün bu etkenler, kalan 12 haftada güzel bir şekilde bir araya gelirse, 59 yıllık geminin, açık denizdeki fırtınalardan kurtulup sağ salim limana yanaşacağına inanıyorum.

Hep derim:

Daha bugünden enseyi karartmaya gerek yok!

 

SOMUT DESTEK, KAFALARI RAHATLATIR

Banaz yönetiminin;

Pazartesi günü mazbatayı aldıktan sonra teknik ekip ve takımı toplayıp, gerekli desteği ve güvenceyi vereceğini, böylece futbolcuların kafasını rahatlatacağını düşünüyorum.

Camiada ve Özlüce’de güven ortamının oluşmasının ardından, 11 günlük çalışmadan sonra gidilecek Bolu deplasmanında çok farklı bir takım göreceğimizi tahmin ediyorum.

 

BRUNO’DAN HABER VAR

Son olarak…

2 hafta önce ülkesi Belçika’da menisküs ameliyatı olan Massimo Bruno4 Mart’ta Bursa’ya döneceğini kulübe bildirmiş.

Sözün özü;

Ülkesinde bireysel kondisyon çalışmalarına başlayan 29 yaşındaki oyuncunun, geldikten birkaç hafta sonra takımda süre almaya başlaması bekleniyor.

Bu isme; 2 hafta önce sakatlıktan dönen Luka Çapan ile 2-3 hafta içinde iyileşeceği açıklanan Enver Cenk Şahin‘in de ekleneceğini düşünürsek, Tamer Tuna’nın eli de, kulübesi de güçlenir.

16 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Ankaragücü başkanının bursaspor teşhisi şu.
  Bursasporu bu duruma yöneticiler ve menajerler getirdi.
  Çok ama çok doğru.Ve bu doğru doğumdan beri(1963-Yani 59 yıldır)var ve bunu bilmeyen yok.Bütün kulüplerin içi bu nedenle boşalmadı mı?Bütün kulüpler gırtlağa kadar borçlu değil mi?Hem de başarı yokken.Peki neden?Kulüplerin sahibi olmamasından.Milyar dolarların döndüğü bir sektörde kulüplerin sahibi yok.Peki,yarım yüzyıldan fazla zamandır var olan bu kronik problemi çözen var mı?YOK.
  Eeeee,SONUÇ NE O ZAMAN?
  Tabii ki,BALIĞIN BAŞTAN KOKMASINDAN.

  20
 2. Sezon başı tahta açıldı diye mustafa er ve gençlerin ne başarısı vardı diye …. noktalı yeri dolduramıyorum naralar atanlar diyeyim, artık mustafa er ve yiğitlerimiz gençlerimiz yok yolun sonu süper lig hep yalama tam yalama. Lay lay lay loy loy loy

  12
 3. Bu işin çaresi Mustafa Er. Bu adamı gönderirken kına yakanlar şakşakçılık yaptıkları emini göklere çıkaranlar şimdi yok belediye yok siyasetçiler yok Teksaslılar bilmem neler diyerek suçu başkasına atıyorlar. Mustafa Er ne yapar eder altyapidakilerle bunları harmanlar. Bu molozlarla küme düşeceğimize altyapı ile düşelim gerekirse ama eski ruh geri gelmeli. Gelir mi bilmem ama ekibine Battallayi da katarsa muhakkak daha faydalı olacaktır.

  12
  10
  1. @M.DUNDAR yorumuna yanıt olarak

   Bizim taraftar siktir edip gönderdiğini hep geri istedi biz bu yüzden kaybediyoruz örnek volkan sen örnek Mustafa er örnek Ertuğrul sağlam daha bir çok kişi. Madem bu adamlara gebe kalıcan gönderme gidiyosada sövme küfür etme rencide etme.

   8
   5
   1. @Onxx yorumuna yanıt olarak

    Aynen .. profesyonel ce davran kardeşim.. centilmence cöz futbolcun ile olan problemi.
    Yoksa kaybeden hep sen olursun.

    Insanları anca saygıyla kazanırsın.
    100 Prozent verim alırsın, yoksa Bizim gibi frensiz bayır aşağı..
    Ve durduramazsın..zor dostum zor

    1
    2
  2. @M.DUNDAR yorumuna yanıt olarak

   bu söylediğini geçen sezon yapmışlardı bu sene çok daha iyi olacaktı ama hep yalama tam yalama tayfası emin başkanlarını şak şaklaya hem mustafa erden hem yiğit gençlerimizden ettiler bizi. tahta açılmış kardeşim koru kadronu gençlerimizin parasını çıkart 2 katına al bir tane adam gibi bir forvet. 2-3 tane de kaliteli kadro genişliği olsun diye yapacaktın transferi güle oynaya çıkacaktık lige. bu sene bi a.gücü iyi gibi gözüküyor o da rakibi olmadığından. şu ligde çok kolay çıkabilirdik süper lige. ah emin ah ve ah hep yalama tam yalamacı güruhlar ah.

   12
 4. Bursaspor Son 10 Maçta 6-7 Puan Almış ve 6-7 Gol Atmış Kendi Kalesine ve Şans İle Olanları Çıkar Ve Bir Kaç Gol – Yani Bu Form Düşücek Takımlar Arasında Balıkesir Denizli Hariç En Kötüsü – Ve Maalesef Bu Durumdan Çıkmamız Bu Kadar Yanlış Transfer ve Sakat Futbolcu İle Çok Zor – Düşecekler Arasında Kısa Rakamlar İle Bursaspor Baya Önde.Düşeriz Düşmeyiz Allah’a Kalmış Bir Durum Var Ve Yazarlar Hala Eski Yönetimleri Ne Araştırıyor Nede Soruşturuyor Büyük Olasılıkla Gazete Patronları İzin Vermiyor Veya Eski Yönetimin İçin Bir Günü Onun Medyasında Çalışırım Diye Çekininiyorlar – Futbolcular 4 Aydır Ödenmemiş Diyor Bu Yazar Şimdi ! Ya Gazetecilik Bu Ödenmeme Olayını Madem Biliyordunuz Veya Araştırmacı Gazetecisiniz Neden 3 Ay Evel Gündeme Taşımadınız Yönetimi Yerden Yere Vurmadınız Neden Bekledinz Futbolcularımızı Satmalarını Ve Kulübü Zır Zıbıldak Meteliksiz Bırakmalarına Neden Yaptıkları İşleri Araştırmadınız? Burada Bursaspor’un Batması İzlendi Sadece Basın Sus Pus Aman Konuşmalım Maymunları Oynadı Takım 10 Maçta 6-7 Puan Almış Hala Umut ve Pembe Haberler Veriyor Ama Eski Yönetimlere Ne Araştırma Soruşturma Var Hafta Sonu Genel Kurul Var Pembe Haberleri Pompalamaya Devam!

  10
 5. Cumhuriyet gazetesinin internet sitesinde Emin’in bombasını gördünüz mü?
  Eski Bursaspor Başkanı’ndan yüz binlerce liralık şaibe diye başlık atmışlar.
  Yaptığı inşaatlarda sattığı 50 dairenin tapusunu hak sahiplerine vermemiş.
  Cmhuriyet com tr’ye girin okuyun. Yüz karası

 6. Buradan bir kez daha haykırıyorum ne olur tamer hoca harcatma kendini bırak git, bunlardan hiç bi şey olmaz. İstifa et git bırak ne halleri varsa görsünler

  8
  3
 7. Sözün özü. Bu sene de gitti. İster 1. Lig, ister 2. Ligde oyna bu sezonki Hayaller yerle bir. Seneye Süperligteyiz geyiğine başlayabiliriz.

 8. İngilizler HEYSEL FACİA ve FELAKERTİNDEN sonra takımlarına 5 YIL AVRUPA KUpalarından men cezasını verdiler.Holiganlarına karşı çoook ağızr cezai müeyyideler getirdiler.

  Ve milli olmayan oyuncunun liglerine transferini yasakladılar.
  Dünyanın en popüler ve en fazla izlenen,en çok kazanan ve kazandıran kulüpleri İngiliz kulüpleridir.
  Demekki aklın yolu bir.

  SİSTEM,DENETİM,ADALET= BAŞARI.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu