Alın bakalım Bursaspor FK’cılar!

Bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yetişmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

Şirketleşme ve satılma söylentilerinin ayyuka çıktığı Bursaspor’da gün geçmiyor ki, farklı iş insanları veya yabancı şirketler; yeşil-beyazlı kulübe talip oldu, diye geçmesin!

Bu işlerin nasıl olabileceğini veya olamayacağını bir önceki yazımda açıkça dile getirmiştim.

Özetle; dernek, genel kurul ve tüzük mevzuları yani…

Bu konuda tekrara düşmek istemiyorum.

Kaçıranlar, aşağıdaki yazı listemden girip okuyabilir.

Zaten bugünkü yazımın ana konusu da bu değil…

Zira, farklı bir duruma dikkat çekmek istiyorum bugün…

ŞİRKETLEŞME İLE FK’YI KARIŞTIRMAYALIM

Bu arada…

Yazının başında şunu önemle vurgulamak istiyorum.

“Şirketleşme ile FK olmak farklı şeylerdir.”

İkisini birbirine karıştırmamak gerekir.

Bu yönde bir “anlam karmaşası” olmasın diye, yazının başında bu farkın altını çizmekte fayda görüyorum…

FAZLA ‘CAS’MAMAK LAZIM!

O zaman, gelelim fasulyenin faydalarına…

Geçen gün medyaya şöyle bir haber düştü:

Uluslararası Spor Mahkemesi (CAS), Buca FK‘yı Bucaspor‘un devamı olarak nitelendirdi ve halefi olduğuna hükmetti. CAS’ın bu kararı doğrultusunda; Buca FK, Bucaspor’un eski kalan borçlarını ödeyecek.”

“YUTTURAMAZSINIZ, YEMEZLER!”

Haber çok net…

Açıkçası, CAS;

“Bize yutturamazsınız! Yemezler!” diyor.

Yani;

“Eski kulübün borcunu paşa paşa ödeyeceksiniz!” vurgusu yapıyor.

ESKİYİ KAPAT, FK’YI AÇ OLUR MU?

Biliyorsunuz;

Bazı kulüpler, borçları çok artınca iflasa doğru giderken kendisini kapatıyor.

Sonra da başka bir kulübü satın alıp adını “X takımı Futbol Kulübü (FK)” yapıyor.

Ancak, böyle yapınca;

Eski kulübün başarıları, varsa lig ve kupa ŞAMPİYONLUKLARI tarihe karışıyor!

Tek kelimeyle, sportif açıdan “ölmüş” oluyor.

Nostaljik sohbetler dışında, tarihin tozlu sayfaları arasında yitip gidiyor.

Yeni nesiller geldikçe de zamanla unutulmaya yüz tutuyor.

Bak resim;

Orduspor, Gaziantepspor, Bucaspor vb…

ALİAĞA-GÖZTEPE MİSALİ

Hatta, bazı kulüpler bir nevi “hülle” gibi olan bu atraksiyon zamanında, bir veya 2 üst ligden şirketleşmiş kulüp satın alarak, isminin sonuna FK ekliyor…

Bak resim:

2008 yılında 3.Lig’de yer alan Aliağa‘nın lig hakkını satın alıp amatör ligden 3.Lig’e çıkan Göztepe

Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkün…

TESİSLER AYNI, STADYUM AYNI OLUNCA…

Diyelim ki Bursaspor, FK olmak istedi.

Olmaz ya…

Hadi oldu diyelim.

Borçlarından kurtulmak için bir kulübü aldı ve TFF‘ye başvurdu.

Futbol Federasyonu da hadi kabul etti diyelim.

O zaman soralım:

Bursaspor Futbol Kulübü (FK) takımı nerede çalışacak?

-Yine Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri‘nde…

Altyapısı nerede olacak?

-Yine Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri

Maçlarını nerede oynayacak?

Yine 100.Yıl Atatürk Stadı‘nda (Timsah Arena‘da)…

Renkleri de, stadı da, tesisleri de değiş(e)meyeceğine göre…

Eee, nasıl farklı/başka bir kulüp gibi olacak ki?!

DEMEK Kİ NEYMİŞ?

CAS, o zaman tıpkı Bucaspor- Buca FK kararında olduğu gibi;

Bursaspor FK, Bursaspor‘un eskiden kalan borçlarını ödeyecektir” diye karar verirse ne olacak?

Demek ki neymiş?

FK formülü; birikmiş dağ gibi borçlardan kurtuluş yolu değilmiş.

KÜLYUTMAZ NECMİ HOCA GİBİ YAKALAR

Çünkü;

Meşhur Hababam Sınıfı’nın Biyoloji Öğretmeni “Külyutmaz” Necmi Hocası gibi, Uluslararası Spor Mahkemesi (CAS) de külyutmaz!

Tıpkı Buca FK gibi enseler kopya çekeni ve;

Kesiverir faturayı!..

Bilmem anlatabildim mi FK‘cı dostlar…

30 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. aklı başında olan taraftarların bildiği ama konudan bihaber olanların FK olsun olmasın benim için fark etmez diyenlere eğitici ve öğretici bir makale olmuştur umarım. herşeyden sıyrılmak bu kadar kolay olsa tüm klüplerin içleri uzun vadede boşaltılıp sonrasında biz dükkanı kapatıyoruz deyip bir alt ligden takım satın alıp sonuna FK veya türevi ekler ekleyip aynısının lacivertini yapmaya devam etmelerini senin çürümüş ülkende kokuşmuş federasyonun izin verebilir ama avrupa ve dünya futbolu böyle ucuz numaraları maalesef kabul etmiyor. ha edirneden öteye gitsek ne gitmesek ne diyorsanız dediğinizi yapın KKTC gibi Hindistan gibi kendi kendimize gülüp eğlenebiliriz, ama futbolun uluslararası normuna uyacaksan avrupada büyüklerle boy göstereceğim diyorsan küçük beyinli işlere kafa yormayacaksınız. bu takımın kurtuluşu yönetici borçları ama mahkeme yoluyla ama zorlukla ama güzellikle çalınan paralara karşı borçlandırmamız 0 lanacak ve yönetici temlikleri kaldırılacak ilk ve elzem olan önlem budur. sonrasında resmi borçlarımız aklı başında bir yönetimle ve AŞ leşmiş bir klüp olarak diğer klüplere yapılan ballı kaymak tarifeden borçlandırma ve af istenecek (neticede mevcut hükümetin kale görevini gören şehiriz bir rize bir giresun bir trabzon bir başakşehir bir konya bir kasımpaşa bir gaziantep bir beşiktaş kadar değerimiz vardır herhalde !!!) sonrasında kalan transer yasağına neden olan klüp menajer ve oyuncu ödemeleri eskiden yeniye doğru sıraya alınıp sponsorluklar çerçevesinde bir bir kapatılacak. taraftar gruplarına müsamaha gösterilmeyecek ve bedavacılık son bulacak, her kendine münasır taraftar parasını verip biletini alacak deplasmana gidecek, store ürünleri daha kaliteli ve çeşitli hale getirilecek ortamda güven sağlanacak ve altyapıya çocuk ve gençlerin dilinden anlayan başarılı hocalar getirilerek diriliş gerçek anlamda başlatılacak. yazarken ne kadar uzun ve meşakatli bir yol olduğu anlaşılıyor. göztepe ve ankaragücü ne liglerde ne mücadeleler verdi, buralara kadar düştüysen kalkmak hiç kolay olmayacak önce bunu camianın farkına varıp hederehöte yapmayacak, yazar yazarlığını taraftar taraftarlığını siyasetçi siyasetini işadamı işadamlığını yönetici yöneticiliğini teknik heyet kadro yönetimini futbolcu çalışıp futbolunu oynayacak. 1 milyar çalınmış paranın borcunu HİÇBİR SALAK ÖDEMEZ o kafalara kazınmalı artık..

  39
  4
  1. @msbsholl yorumuna yanıt olarak

   Sözde göztepe Aliağaspor hüllesi yaparak biz Kocaelisporluların dikkatini çekmiştir,senelerdir sadece biz dile getiriyoruz her platformda ne kadar inkar etselerde biz var oldukça asla Aliağaspor olarak varsayacağız.nasıl siyasi yalakların kurduğu Kocaeli fk nın peşinden gitmeyip amatördeki efsane Körfezimi e sahip çıktıysa,birimiz kalana kadar armasıyla namıyla markasıyla amatörde süper ligde sadece Kocaelispor diyeceğiz.

  2. @msbsholl yorumuna yanıt olarak

   Bu yazar ne yazıyor inanın hiç anlamıyorum Bursaspor’un yanındamı yoksa 2,000,000,000 TL borcu yapanların tarafındamı anlamıyorum bu yazı neyi anlatıyor onuda anlamıyorum yani tam FK antimantelitesi yani boşver 2,000,000,000 Borcu ödeyecek alıcının milyonlarca yıldız ve dünyadan çıkacağını yani çocuk bile bir oyuncak Lego alsa bile biliyor ne aldığını o 100TL verip alıyor ama ona deseler ver 100TL yi sana hava torbaya koyup vericez üstüne 10 sene harçlığını alıcaz çocuk babaaa deyip kacar dünyada hangi enayi var 2,000,000,000 TL borcu satın alacak karşılığında ne stadyum ne tesis nede futbolcu onun olacak manyak varmı öyle?

   9
   8
   1. @Manyastik yorumuna yanıt olarak

    Kardeş şunu demek įstiyor daha õnceki yönetimin borçlarını odeyemeyen yeni yönetim ödememek için isim değiştirib borçtan kurtulmak istiyor yani bir nevi reddi miras

  3. @msbsholl yorumuna yanıt olarak

   Ülkemizde her spor kulübü şirket olmalı ve tüm hesaplar açık ve net olmalıdır. Aksi halde kulüpleri yöneten insanlar , transfer hileleri ile büyük menfaat sağlayıp gitmektedir arkada büyük borç yükü bırakmaktadır.

   25
   2
 2. FK MK gelmez Bursa’ya Bursa’nın tek takımı Bursaspor’dur. Bak komşumuz Eskişehirspor’a aslanlar gibi bal’da mücadelesini veriyor. Bursaspor isterse amatöre düşsün bizim tek takımımız Bursaspor’dur. BURSA FK, Yeni Bursa falan istemiyoruz.

  25
  2
 3. bu çok bilmiş arkadaşa bu borçlardan nasıl kurtulacağız onu da söyleseydi. kulüp satılmalı. şirketleşmeli. acun nasıl hull city aldıysa bir zenginin çıkp bursasporu alması şart. ya da kulübü kapatıp bursa nilüfer spor ile devam edin. başka çıkış yolu yok. ya da karabükspor gibi mersin idman yurdu gibi olun. başka seçenek yok. bari amatör lige düşmeden yapın.

  14
  15
 4. Serkan Kardeşim Gaziantepspor borclardan dolayı kapandı Gaziantepspor futbol FK oldu şimdi Gaziantepsporun borclarını Gaziantep FK mı ödedi onu anlamadım. Gerçi senin yazdığın gibi Bursasporda böyle bir FK külübün olması imkansız gibi. Çünkü bizim takımın geçmişte kazandığı bir sürü başarılar var lig şampiyonu var bunların yok edilmemesi adına bize FK uymaz.

  14
  3
  1. @Cebelli 1963 yorumuna yanıt olarak

   Kardeş şimdiki Gaziantep fk nin kapanan Gaziantep sporla hiçbir bağı yoktur . Tesisleri farklı yöneticileri farklı . Şimdiki Gaziantep fk eski Gaziantep büyükşehir belediyespor un isminin ve renklerinin değişmesiyle oluşturulan bir takimdir . Gaziantepspor ise tarihin tozlu sayfalarında yerini aldi

  2. @Cebelli 1963 yorumuna yanıt olarak

   Serkan Bey çok biliyo. Neymiş, olmazmış. Babayı omaz. Reis yeterki istesin. Kaldırır telefonu, o Memet Büyükekşi denen fetöcüye emir verir, “Bursaspor’u kurtarıcaksınız lan Allahsızlar” der, iş biter. Reis’in iki dudağının arasında. Bu seçimde seçeceksin Alinur’u, Bursa’nın Reis’e aidiyetini göstereceksin, sonra da soncu göreceksin. Kesin. Gör bak. Lapp, bir anda borçlar sıfır, ve Bursaspor yeniden super lige. Büyük Teknik Direktör, Iğdır’ın gururu Ümit Şengül’le beraber.

   7
   36
   1. @Tarık yorumuna yanıt olarak

    Reis halletcekmiş,bak sen şu işe.Bursaspor’un bu halde olmasının en büyük nedeni ztn akparti. Takıma siyaseti karıştırmasaydınız ztn şuan süper denen ligdeydik.Senelerce bursa akpartiye veriyor sonuç ne kardeşim,şimdi alinur kazanınca ne değişcek.Reisinin çok umrundaydı sanki Bursaspor daha hangi ligte olduğunu bilmiyor.Böyle oy çalmaya,insanları kandırmaya çalışmayın daha geçen yıl başta akparti ve CHP olmak üzere çoğu partiler Bursaspor’u ırkçı ilan etti.Bu seçim yine akparti seçilince hiçbişey değişmicek Bursaspor hiçbir siyasetçinin umrunda değil çünkü hepsi çıkarı için kullanıyor

    13
    5
 5. HERKEZ BORCLARDAN KURTULMAYI DÜŞÜNÜYOR,,ALACAKLILARA BORC ÖDEMEYİ DÜŞÜNÜP BURSASPORUMUZUN TEMİZ MAZİSINİ KİRLETMEYİP YOLUMUZA ÖYLE DEVAM EYMEYİ DÜŞÜNEN DEĞERLİ BURSA İNSANİ ARIYORUM INSANLARIN HAKKINI GASP ETMEDEN TERTEMİZ ALININ AKIYLA BORÇLARIN HESABINI SORA BILEN SPOR KULÜBÜ İSTIYORUM, BURSA SPORUN PARASINI YİYEN KİMLERSE BU PARANIN BELASI 7 SÜLALENİZE YETECEK İŞİN SONUNA BAKIN

  7
  1
 6. R.G daha önce bıraksaydı benzinlik daha hızlı satılırdı belki. Üstüne özlüceye 2000 daireli altı dev avm’li bir inşaat yapılırdı mis. Artık vakıfköyde şehir içi sayılır oranın arazisi de para eder oraya da bir eylence merkezi ve avm oldu muydu borçlar 7-8 ayda kapanır. Zaten zamanında alınan otopark karşılığında bir alacağı var Bursasporun. Onun karşılığında da kirazlıyayla, hüseyinalan gibi bir yerden 15-20 dönüm arazi alınır. 3 konteyner mis gibi tesis mis gibi hava. Ama bu işleri bilen başkan lazım. Görev için hazır kulüp başkanımızda varken, çıkış formülü basit. FK falan takılmayın onunda adında Bursaspor geçecek zaten… (!)

  4
  9
  1. @Trolbaşı yorumuna yanıt olarak

   o satılan benzinliğin parası bursasporun kasasına gireceğini mi düşünüyorsun.Arkadaş yazılanları tam anlamıyla okumayıp ve araştırmayıp burada yorum yapılıyor ya ne söyliyim artık bilemiyorum.Cahillere laf anlatmak zor bak güzel kardeşim senin düşünenlerede sesleniyorum.Benzinliğe temlik koyduruldu kulübümüzden alacaklıların parası ödenmesi için satılıyor ayrıca temlik koydurulan dereçavuşta arsalar 29 dönüm arsamıza ali ay temlik koydurmuştu şuan dönümü 5.000 lira hesapla ne kadar para çıktığını benzinliğe gelirsek 70 milyona gidiyor arkadaş alacaklılara

   6
   1
 7. Tamam kardeşim gidin pkkci takımlara meze olmaya devam edin. Bu kafayla d.bekir gider van,batman takımları gelir sahanda golünü atar tribüne doğru kayar. Siz de kudurursunuz böyle.

  Ben pkkli takımlara itinayla saplayan inegol felan degil BURSA takımı görmek istiyorum.

  4
  3
  1. @VATANDAŞ yorumuna yanıt olarak

   Bursasporu bu duruma düşürenin siyaset ,tam olarakda ak parti olduğunu unutmayın…akp yi Bursaspor’a bulaşdırdılar (yeni stadyum yüzünden )…takım 6 ay sonra üstuste 3 kere küme düştü….unutmayın….

   6
   2
 8. Çekilelim ligden bursa gibi bir şehri kaybetsin spor camiası bir küme düştük gördünüz süper ligin halini bekleyin nasılsa superlig diye bişey de kalmayacak kendimiz yeni lig kuralım istanbul takimlarini da kendi haline birakalim mecbur muyuz bu süper denen lig de oynamaya ölçü bu olmamalı lanet olsun.

  4
  4
  1. @Aşık 16 yorumuna yanıt olarak

   Körfezli neyi ögrendiniz ya:) akparti demeseydi bizim istediğimiz adam başkan olacak daha bilmem kaç sıfırları yerdiniz bal liginde. Göç alan şehirler böyle canınız isterse. Tahir başkan elini çeksin bikaç yıl içinde bursanın yanında olmazsanız adamsınız. Öyle kendiniz bişey başarmış gibi burda konuşman da tuhaf. Bursalılarda sevselerde sevmeselerde seve seve bwlwsiyw kazanan adamı pofpoflamak onun yönergelerini izlemek zorundalar. Hatta bu dönem degil. Bi 3.lig görsünler amatör bal görsünler birkaç deste gol yesinler ondan sonra 2029 daki başkana yalvaracaklar. Bunu yazın kenarı. Bir sonraki 2034 seçimlerine doğru da işte 2. Veya 1.ligde şampiyonluk mücadelesi verdirip seçimi almaya çalışacak 2029 un başkanı. İnşallah Tahir kaybetmesin diye dua edin birkaç yıl aüperlig görün, dolar borçlarını biriktirin 2029 seçiminde bakalım hangi aşamada olacak körfez.

  2. @Aşık 16 yorumuna yanıt olarak

   Rahmetli İbrahim Yazıcının mirası bitti bitirdiler bizde Kocaelispor olarak bu durumu yaşadık amatöre kadar gittik için işine siyaset sokmayacaksin bunu öğrendik koskoca Bursaspor birilerinin mezesi oldu ancak bu takımı Bursa taraftari ayağa kaldırır ligler semt takımlarından geçilmez oldu sampiyon olan takımlar ki Bursaspor’da bunlardan biri hak etmediği yerde inşallah en kısa sürede olması gereken yerde olur

   9
   1
 9. Boş boş yazmışınız. Fk olmayalım hadi kim çıkaracak buyur varsa gücün çıkar böyle kalsın, lakin yeni bir klüp olacaksa da bursaspor kapatılmadan yapılacak, gelen bursaspora gelecek fk ya değil

  3
  3
 10. NE OLACAK BU BORCLA FUTBOL MU OYNATIP AYAKTA KALINACAK KİM ÖDEYECEK BORCU NEDEN BUNU SOYLEMEKTE ZORLANIYORSUNUZ VUR KİLİDİ KAPIYA BİTSİN Kİ SESİZ İLERLEME NEREYE GÖTÜRÜR HER HAFTA MALUP TAKIMI GENE AYNI CADEYE CIKARMAZ MI SADECE BİRAZ SABIR SENİN ŞEHRİN FUTBOLDAN KOPMUŞ BİRAZ BEKLE NE FK NE KLÜP KALIR

  1
  3
 11. Peki ya mevcut bursasporu kapatmayip amator kümede devam ettirip onuda ozlucede antrenmanlarını yaptırıp maçlarını da statta oynatirsan ne olur… O zaman mevcut takım devam etmis olacağından sorun ortadan kalkar.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu