Ver parayı, al kulübü olmaz!

bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yetişmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

Bursaspor camiası pazartesi akşamı ortaya atılan “kulübe talip şirket var” iddialarıyla hareketlendi.

Bu konu, dün Özlüce‘de düzenlenen basın toplantısında Başkan Sinan Bür‘e soruldu.

Başkan Bür, kendilerine böyle bir teklif gelmediğini söyledi.

Sinan Bür, “Şu anda öyle bir teklif yok. Eğer gelecekse de, önce bir teklifi görelim. Büyük bir şirket olması lazım. Ama o şirketleşmenin içinde kulüp olarak bizim de söz sahibi olmamız lazım. Biz öyle Bursaspor’u herkese tamamen bırakamayız” diye konuştu.

KULİSLERDE KONUŞULUYOR AMA…

Bu arada İngiltere‘de kulübü de olan yabancı girişimci bir şirketin Bursaspor‘la ilgilendiği yolunda bilgiler de kulislerde konuşuluyor.

Ancak toplantıdan sonra kulüpte konuştuğumuz yöneticiler, bu konuda kendilerine ulaşan bir şirket olmadığının bir kez daha altını çizdi.

Yarınlarda olabilir mi, onu bilemeyiz!

“VER PARAYI, AL KULÜBÜ” OLMAZ

Fakat yeri gelmişken vurgulamak gerek.

Dernek statüsünde olan Bursaspor‘da; genel kurulun salt çoğunluğu onaylamadan şirketleşmesinin mümkün olmadığını hatırlatalım.

Yani, öyle “satılacak” gibi benzetmeler, “hoş geldin para babası; ver parayı, al kulübü” gibi bir durum, tüzük olarak zaten mümkün değil!

BAĞIŞ YAPANA FORMA HEDİYE

Özlüce’deki toplantıda, Bursaspor İletişimden Sorumlu Asbaşkanı Erkan Öncel, 7 maçlık mini kombine fiyatlarını açıkladı.

Öncel, yeni kombinelerden alan taraftarlara Bursaspor Diriliş Sertifikası verileceğini söylerken, forma konusuna da şöyle açıklık getirdi:

“Diyelim ki, taraftarımız kulübe geldi ve kombine aldı. Ayrıca bir miktar da kulübe bağışta bulunursa, kendisine forma hediye ediyoruz.

Taraftarların, mini kombinelere ilk günden ilgi göstererek, kulübe telefonla ulaştığı, ayrıca firmalara da toplu kombine satışı için temasların sürdüğü bilgisi var.

FORMALARA İNDİRİM GELİYOR

Forma demişken…

Kulüpte, Bursaspor yönetiminin, formalarda indirim kampanyası yapacağını öğrendim.

Bu sezonun formalarının; önemli ölçüde indirim yapılarak satışa çıkarılacağı ve bu konuda önümüzdeki günlerde resmi duyurunun geleceği bilgisine ulaştım.

Böylece, stoktaki formalar eritilerek paraya çevrilmiş olacak.

ÇOCUK TRİBÜNÜ GÜN SAYIYOR

Ayrıca…

Yönetim, “ağaç yaşken eğilir” sözünden hareketle, yeni nesilleri Bursasporlu yapabilmek için yıllar önce Atatürk Stadı’nda uygulanan ‘Ali Durmaz Çocuk Tribünü‘nü Timsah Arena‘ya uyarlamak için çalışmalarını son aşamaya getirdi.

Muhtemelen, Maraton Tribünü‘nün bir bölümüne Çocuk Tribünü yapılacak.

Zira, Kuzey Kale Arkası‘nın kapatılarak, maraton, Teksas Tribünü ve Batı Tribünü‘ne gelecek taraftarların daha yoğun bir şekilde takıma destek vermesi ön görülüyor.

Bir de okullarla yapılacak anlaşma sonucunda stada getirilecek çocukların tribününe “isim sponsoru” alınması da gündemde…

BİLET SATIŞI İÇİN TFF’NİN KARARI BEKLENİYOR

Bu arada…

Beyoğlu maçının biletleri de satışa çıkarılacak.

Ancak Bursaspor, maçın cumartesi gününden pazara alınması için TFF‘ye yaptığı başvurunun sonuçlanması bekleniyor.

Maç tarihi netleşince, yüzde 60 oranında indirime gidildiği açıklanan biletler hemen satışa sunulacak.

**

Son bir bilgi…

Recep Günay döneminde Kulüp Müdürlüğü yapan Metin Olçum ile karşılıklı anlaşma sonucunda yollar ayrılmış.

12 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bu kadar borçla satın almak istiyorsa yarın sirketleşme kararı için hemen gün açıklayın. Başka nasıl çözüm bulucaksiniz. Takım düştü üçüncü lige bir milyar borç ile nasıl kurtulmasını planlıyorsunuz. Bal gibide sirketlesor bal gibide ver parayı al kulübü olur kardeşim. Sonuçta adam zaten kulübü yönetmek icin alicak neyi bekliyeceksiniz bu durumda

  20
  5
 2. Mahalle takımlarından 3-5 yemeye utanmıyoruz artık, bu kadar pişkinlik olmaz, neymiş satılamazmış, şirket değilmiş,biran önce şirketleştirin ozaman,İngilizler inşallah kulübü satın alırda, Bursalı işadamları belki biraz utanır

  19
  6
 3. ”ver parayı al kulübü olmaz!”
  peki nasıl olur?
  adam parayı basacak ama yetki bizim teksas, medya ve yönetimde olacak. istediklerini yapacaklar, istediklerini konuşacaklar..!
  ohhh ne güzel dünya, bir elimde tarak, bir elimde ayna. umurumda mı dünya!..

  sen vermeye bilirsin ama adam kulübü alırsa seni-beni bugün olduğu gibi boş-dolu konuşturmaz. yetki-metki de vermez.
  sadece şunu der diye düşünüyorum. ” sportif başarı şehrin, karlar da benim! ”
  nedir bu karlar, her türlü sponsorluklar, reklamlar, timsah arena isim hakkı ve ticari alanları, avrupa kupalarına katılım ve sportif başarı payları, altyapı, transfer gelirleri ve vs.
  zaten herkesin her şeye burnunu soktuğu bu kafa yapısıyla bu kulübün ileri gitmesi mümkün değil.
  çünkü bu oyun bizde ki gibi bu kadar çok başlılığı sevmez…
  keşke olaylar satışa kadar gitmese ama. bizimde kulübümüzü kurtaracak bir halimiz yok be abi…
  yani aşağısı sakal, yukarısı bıyık.
  yani kırk katır mı, kırk satır mı hesabı…

  18
 4. Yahu Başkan, işletme mezunu üniversite görmüş adamsın. Adamlar dünya para verecek ve sözüm meclisten dışarı ama siyasetçinin veya onun bunun yancısı adamları şirketinde söz sahibi mi yapacak? MC şampiyonalar ligi şampiyonu olduğunda dünya Al Nahyan şampiyon oldu mu dedi? Biraz akıl mantık rica ediyorum.

 5. ….neyin ney olup olmayacağına piyasa koşulları karar verir ….katrilyona dayanmis borcunla seni alacak şirket…yok sen de karar mekanizmasının içinde olacaksın ?….nerde gördün öyle birseyi …sirket bünyesinde yürüyecek artık kulübün maddiyatı….sen dışardan itici güç olursun en fazla…hedefler ve işleyiş konusunda….oyle bir sirket çıksında bu armayı alsın artik , mahalle aralarinda ki halı saha stadlarından ….

 6. “-Şirketleşme olsun, kulübü size satalım, ama yönetim bizde olsun.
  -Tabi olur, başka?
  -Sponsor ve transfer gelirlerine de siz dokunmayın biz bakalım.
  -Hahahahahah tamam.”

  Arkadaş bu mantıkla müteahhite ev arazisi verip apartman yöneticisi olmayı istemek aynı şey. Üstüne bi de dükkan gelirlerine ortak olmayı istediniz mi tam olur.

  Bu kulübün şirketleşmesi, bağımsızlaşması için gerekli bir ‘araç’. Bir ‘patrona’ bağımlı olması ve sahibinin “satarım ha” diyebileceği bir sistem beklenmemeli-olmamalı.

  1-Daha fazla mülk kaybetmeden şirketleşme sürecini başlat. Kulübün güncel değerini belirle (örnek:taşınmazlar+marka değeri+profesyonel oyuncular=1milyar TL).

  2-Pay dağılımını düzgün belirle, kimsenin “sahip olamayacağı” bir düzen oluştur. (%51-49)
  Mesela %20 kulübün kendisi, %20 ana sermayedar, %1er pay kulübün resmi sayfasında görünen derneklerden en az 15yıldır aktif olanlara (10 tane anca çıkar), %1 de ”yaşı tutmayan” derneklerin oluşturduğu bir toplululuğun zimmetine. Bu %1lik paydaşlar, paylarını yalnızca derneğin kapanması durumunda yalnızca Bursaspor Kulübü’ne devredebilir olsun. Onun dışında gelirden pay, devir veya kullanım hakkı yok; görevleri sadece kulübün yılmaz bekçiliği. %31 hisse aslında zaten Kulübe ait yani.

  2-Ana sermayedar (%20) payını da günü geldiğinde Kulüp tarafında güncel değeri karşılığında geri alma şartıyla ver. BTSO gibi bir oluşumu ana sermayedarlığa ikna et (sen şirket olarak şeffaf kaldığın sürece ikna edebilirsin).

  2-Sponsorluk anlaşması yapabileceğin büyük ölçekli markalara, sermayedar küçük ortak olmayı teklif et. Böylece sponsorluk anlaşmalarıyla dönemsel elde edeceğin gelirleri toplu şekilde almayı hedefle. Reklam gelirin olmayıversin, parayı toplu aldıktan sonra sorun olmaz.

  3-Kalan miktarı halka arz et.
  Sponsorlardan küçük ortak devşirme planı tutmazsa, açıkta kalan %49u tamamen arz et.

  Tüm bunları başarırsan, kulübün kasasında hiç yoktan 690milyonTL sokmuş olursun.
  Bu kadar parayı düzgün yönetip bu darboğazı atlatmak çok zor değil. Meblağlar bize büyük geliyor sadece.
  Ha bir de yapacak adamı bulmak lazım.

  1. @Burak’’ yorumuna yanıt olarak

   çok teşekkürler.
   siz buradan pek ayrılmayın.
   zaman, zaman yazın lütfen.
   bu kulübün sizin gibi donanımlı insanlara çok ihtiyacı var.
   diğer yorumunuzu da okudum çok beğendim.
   sayılarınızın artması dilek ve temennileriyle hoşçakalın…

 7. Öyle forma, kombine satışı, yardım kampanyası gibi pansuman tedbirlerle bu iş olmaz. İnatçılık edip şirketleşme vb. çözüm yollarını kapatmak, bunlara ayak diremek Bursaspor u tamamen bitirmeye azmetmek anlamına gelir. Tüm çözüm yollarına açık olunmalı, bütün ihtimaller değerlendirilmelidir. Umarım klubu birileri satın alır da bu bataklıktan kurtuluruz. Ben başka çıkış yolu göremiyorum.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu