Tepeden tırnağa kadar!

Bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yetişmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

Son yıllarda Bursaspor’un kanayan yarası haline geldi altyapıdan yetişen bazı genç yeteneklerin, buldukları ilk fırsatta kaçıp gitmeleri…

Küçük yaşta girdikleri Vakıfköy‘de gelişim gösterip A takıma yükselen altyapı patentli isimlere yatırım yapılıyor.

Ancak, bazen idari, bazen de yapılan teknik hatalar nedeniyle bazı “evlatlar” kirişi kırıyor!..

Hem de kimi zaman 3-5 kuruş bile kazandırmadan “bay bay” diyorlar.

Örnek vermeye hiç gerek yok.

Zaten camia mensupları, bu tür isimleri çok iyi biliyorlar.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere…

“AİDİYET DUYGUSU HUNİSİ” VAR MI?

Peki neden böyle oluyor?

Öyle ya;

Bu “aidiyet duygusu” denen şey, bir huni ile beyinlere dökülmüyor ki!

Vakıfköy’de istediğiniz kadar “Bursasporluluk ruhu dersleri” verin, genç krampon, menajerlerinin de yönlendirmesi ve bir an önce “çok para kazanma”

sevdasıyla beraber, profesyonel yapıldıktan sonra, sözleşmelerinde yer alan, ama kulüp tarafından yerine getirilmeyen sözler (maddeler) olursa, TFF’ye şikayet etmekten tutun da;

Alacakları belirli bir süre ödenmemişse; kontratı tek taraflı feshetme gibi tüm yollara başvuruyorlar.

Bazı genç oyuncular, “profesyonellik” denince, sanırım işin bu yönünü anlıyorlar.

VEFA ROMANTİZMİ

Bütün bunları sıraladıktan sonra, bu düşüncede olan gençlerden “vefa” beklemek zaten futbolun romantizm kısmına giriyor!

Hal böyle olunca;

Taraftarın, haklı olarak, özellikle altyapıdan yetişen gençlerden beklediği “armanın hakkını verme” olayı da oyuncusundan oyuncusuna değişiyor.

SAĞLAM MI, KELEK Mİ?

Şimdi diyeceksiniz ki;

-Kardeşim, bu gençler kavun mu ki, koklayıp “sağlam” mı, yoksa “kelek” mi anlayalım?

Haklısınız;

Kolay değil elbette!..

Zira, bu işler, tamamen karakter meselesidir!

Yani, zorla güzellik de olmaz!

Kimseye de zorla arma sevgisi kazandırılamaz!

Bu aidiyet duygusu, biraz da genç oyuncuların içinde olacak.

Ama, kelek çıkmasın diye de somut adımlar atmak gerek!..

EFSANELER NEDEN UNUTULMUYOR?

Hep derim…

Bursaspor camiası;

Sedat 3’ü, Mesut Şen’i, Ersel Altıparmak’ı, Orhan Özselek’i, Sinan Bür’ü, “Baba” Müfit Gürsu’yu, “İmparator” Nejat Biyediç’i, Musisi’yi, Ercüment Şahin’i, Batalla’yı, Kaptan Ömer Erdoğan’ı ve daha birçok sembol ismi neden unutmuyor sizce?

Düşünün bir kere…

Bu efsane futbolculardan hangisi camiasına yanlış yaptı?

İşte cevap burada saklı…

TAHTA DURUMU NEDENİYLE DAHA DA ÖNEMLİ

Bütün bunları neden yazdım?

Çünkü;

Bursaspor’da yeni bir dönem başlıyor.

Transfer tahtasının açılmama durumu da olduğu için, eldeki genç ağırlıklı kadronun ve  Vakıfköy’den gelecek yeteneklerin performansı ve alacakları sorumluluk çok önemli olacak.

“DEĞİŞMEYECEK BİR MANİFESTO YAZILMALI”

Bu anlamda;

Bursaspor Sportif Direktörü İsmail Ertekin ve Teknik Direktör Tahsin Tam‘a da önemli görevler düşüyor.

İmzadan 1 gün sonra konuştuğum İsmail Ertekin, kulüpte bazı şeyleri kalıcı hale getirmek için, sistemi tarif eden bir manifesto yazmayı ve de uygulamayı planladıklarını söyledi.

Bu konu, gerçekten önemli…

Zira, Bursaspor’un “kırmızı çizgilerini” de içerecek bu yeşil-beyaz kurallar; yönetimler ve profesyoneller değişse de hiç değişmemeli ve ısrarla uygulanmalı…

TEPEDEN TIRNAĞA KADAR…

Hem de tepeden tırnağa kadar

Yani, A takımdan U12’ye dek…

Bu konularda, bu yaz düğmeye basılacağını duymak bile insanı gelecek adına umutlandırıyor.

İsmail Hoca, Özlüce’den Vakıfköy’e kadar, hatta Merinos’u da kapsayacak şekilde, gerekli düzenlemeleri yapacaklarının altını çizdi.

Detaylar belli oldukça sizinle paylaşacağız.

21 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Serkan Kardeşim seni şahsen Klas kahveden
  Tanırım tanışmak nasip olmadı
  Birde şu kulubü soyup soğana çeviren Başkan vede
  Menejerleri yazsana yerli ve yabancı oyunculara
  Milyon TL vede milyon Ero’lar veren kendi alt yapısından
  Yetişen genç yeteneklere Çerez parası veren Başkanları yaz
  Parisden selamlar

  29
  1
  1. @Vertblan yorumuna yanıt olarak

   Eskilerle avunmayı bırak Serkan Sen annesine babasına kadar Real Madrid’deki gibi sağlam sözleşme yaparsan hiçbir yere gidemezler Neden öyle yazmıyorsun Çünkü eleştirmek kolay ama öneri sunmak zor hele bir de muhalefet sen Biz ilk önce içimizdeki irlandalıları temizleyeceğiz taraftar gazeteciye başkan Vesaire Vesaire Bak nasıl düzeliyor

 2. yok öyle 3 kuruş 5 köfte. tahta kapalı para yok aman gençler arma için diye poh pohlayın. sonra tahta açılınca matavslara 900 bin euroları akıtın. gençlerin ne başarısı vardı diye naralar atın. elin yabancılarını ve eminciğin 17 çöpünü hep yalama tam yalama yapın. tahta kapalı arma için gençler tahta açııldı size forma yok gençler hadi yedeğe kapı önüne. gitmek isterlersede yok hain bilmem ne. yok öyle bir dünya.

  19
  3
 3. ”alt yapıda yetişen bazı gençlerin ilk fırsatı bulduklarında kaçmaları!”
  bunun nedenlerini bulmak için kahin olmaya gerek yok ki.
  bir defa kulüp kurumsallıktan çok uzak.
  yılda 1-2 başkan. 5-6 teknik adam. 20-25 futbolcu değiştiren bir kulüpte alt yapıda ki ileride gelişim gösterecek ve para kazandırabilecek oyuncuları KİM! KİM’E! rapor edecek?
  iki pas hatasından sonra ıslıklanacağını, yuhalanacağını ve küfür yiyeceğini bilen bir genç futbolcu sahada nasıl rahat olsun? tribünle nasıl duygusal bağ kursun? nasıl şehrine aidiyet duysun?
  kısaca kulüp üzerindeki medya ve taraftar baskısı kalkmadan aklı başında donanımlı insanlar yönetici olarak ortaya çıkmaz. çıkamaz. çıkabilemez…

  14
  1
 4. Tahta kapalı olduğu zaman ,”eğer bu gençlerle lige başlarsak amatöre kadar düşeriz, tahta tahta tahta ” diye bağırıp kendi öz evlatlarının yerine milyonları harcayıp ligin en fazla transferini yaparak kulübün bu hale düşmesinden taraftarın hiçmi suçu yok. Hiçkimse altyapıdan gelen çocuklar hikayesi anlatıpda suçu masum çocukların üstüne atmasın

  14
  2
  1. @YaVuzBu🇳🇬 yorumuna yanıt olarak

   zulüm şampiyon olduktan sonra Rahmetli yazıcıyı istifaya davetle, ona ültimatomlar vermekle, gitmesi için protesto amaçlı tribünleri boşaltmakla başladı.
   o gün bunları yapanlar.
   bugün kendilerini bir numaralı Yazıcı fanatiği olarak gösteriyorlar.

   kaos, kargaşa ve baskının olduğu yere bilinçli başkan gelmez.
   gelecek planlanamaz. çünkü bilir. olası 2-3 mağlubiyette kendisi yolcudur abbas kimseye bakmaz..!

   antrenör, yeni bir yapılanmaya gidemez. gençlere yeteri sayıda ve sürede şans veremez. çünkü bilir. olası 2-3 mağlubiyette tıpkı başkan gibi o da abbas yolcu..!

   futbolcu saha da inisiyatif kullanamaz. sorumluluk alamaz. bunun yerine gelişiminin duracağını bile, bile daha risksiz olan yan pas-geri pas’a yönelir. çünkü aklı ve kulağı tribündedir.
   çünkü bilir 2-3 basit pas hatasında önce uğultu, ıslık, yuh ve arkasından küfürlerin geleceğini.

   bu anlamda burada futbolcu yetişmez. burada futbolcu durmaz. burada aidiyet duygusu gelişmez…

   19
   1
   1. @2. mustafa yorumuna yanıt olarak

    Son 10 yılı çok güzel ve doğru özetlenmişsin üstat.Biz taraftar ve camia olarak böyle oldukça yok olmaya mahkumuz.Once biz taraftar olarak şapkamızı önümüze koyalım ki sonra yönetim ve teknik kadro ona göre yol çizsin.Biz Bursasporlu olmayı sadece çok sevmek ve agresiflesmek olarak zannediyoruz ki çok yanlış

 5. Gerekli şartları karşılarsan çocuklar kalır karşılayamazsan hayatlarında 1 defa karşılarına çıkan fırsatı kimse kaçırmak istemez. Öyle aidiyet falan sadece bu çocuklardan fedakarlık bekleyerek işi düzeltemezsin önce yönetenler fedakarlık yapsın sıra en son bu çocuklarda.

  10
  1
 6. Bursaspor altyapısına katılan cocuklara bursaspordan 5 milyon euro getirmeden transfer yapamaz diye sözlelme imzalatırsın olur biter 5 milyonun altındaki rakama karar verme yetkisi bursasporda olur bu devirde kimse kimseden vefa falan beklemesin hayat profosyenel topcuda kulüpte profeayonel düşünmek zorunda

  10
  5
  1. @ALN16 yorumuna yanıt olarak

   Eğer anlaşma iki tarafında
   ortak menfaatine olmazsa
   O sirket batar. Bursaspor
   Gönüllüsü. Yada hukuku işlerden anlayan. Vede dünya da bu işleri nasıl yapıyor diye
   sistem araştıran ve Bursaspor’da değerlendirilip ilk 3 e giren sistem. Ödüllendirilir de… Torunlarıma da sevdirebilirim… Bembeyaz İncileri…💚💚💚

 7. Yazar Uzun Uzun Yazmış Huniler Vefalar Vs Sonunda Ya “İsmail Hoca, Özlüce’den Vakıfköy’e kadar, hatta Merinos’u da kapsayacak şekilde, gerekli düzenlemeleri yapacaklarının altını çizdi” Demiş – Zaten Bu İşin Uzmanı Göreve Getirilen Demiş Yapılacağı -Bu Kadar Uzun Uzun Yazmak Yerine Bursaspor’a Yarayacak 1.2 Milyar TL Borca Sokanları Araştırsa Bu Yazarlar Bu Olayları Gören Şahitleri Tek Tek TV Programlarına Çıkartıp İFŞA Ettirseler Daha Yararlı Olmazmı Programları 50 Kişi Tarafından İzlenecek Yerine 10,000 Kişi İzlese Ama Buna Büyük Yürek ve Kalp Gerekir Patronlarına Vs İzin Çıkmaz Ve Böyle Huni Vs Laflarıyla Bursaspor Böyle 3’cü Lige Düştü Yazık!

  8
  3
  1. @Kestane Filozofu yorumuna yanıt olarak

   Borcu yapanlar ortada kardesim. Git hesap sor. Kimseden bekleme git sen yapis adamlarin yakasina. Ne diyeceklerborcu yapanlar. Yakami bozma lutfen ben vereyim 1 milyar lirayi mi diyecekler.
   Kardesim anlayin sunu. Bizi batiran sadece bu borc degil. Yapimiz bozuldu bizim. Durusumuz bozuldu. Baskanlardan hep dik durus beklerken tribun olarak biz kaybettik o durusu. Simdi yeniden o karakteri kazandirmak istiyoruz diyenlere mani olmamak gerek.

 8. Kardeşim buraya defalarca yazdım.. örnek Ömer Erdoğan.

  Şampiyon olduktan sonra, bilmen 3… dört sene sonra.
  Atatürk de Antalya misafir.

  Kardeşim Ömer Erdoğan bile toptan kaçar oldu, adamın ayakları titredi , eli ayağı birbirine dolandı. Koca ŞamPion kaptan Ömer Erdoğan düşünün. Ben bunu tribinde hissettim.

  Hayretler içinde kaldım,ve baya üzüldüm. Ondan SONRA Zaten bıraktı.

  Tabi gelirmi bida…

  1
  1
 9. Bursa Spor yönetimi düzgün yamasın okadar kazanılan para var alınan yapılan bir transfer yok sonra bırakıp giden futbolcular kötü mesele çok para kazanmak değil alın terini zamanında alma sen topçuya parama verme sonra futbolcudan verim bekle bu sadece futbol değil tüm meslek dallarında böyle

 10. altyapi oyuncularini kelege kavuna benzetmissin. asil yoneticiler kelek, hem de koklamaya gerek olmadan bir cogunun kelek oldugu aday olmadan once belliydi, hatta bazi yoneticiler kelek olduklarini ispatlamarina ragman tekrar gorevlendirildi.

  asil soruma geliyorum, sizin kendi cocugunuz olsa, 2013’ten beri icinde ne dondugu belli olmayan bu kulupten kurtulup baska bir yerde daha iyi bir gelecegi olmasini istemez misiniz? Gozunuzun nuru, kilina zarar gelse perisan oldugunuz evladinizin buradaki liyakatsizlik yuzukten yok olup gitmesine, hakkini alamamasina, alt liglerde surunmesine razi gelir misiniz?

  Serkan abi’yi sever sayarim, bir kac kere merhabalasmisligim da var. Ama kulubun dustugu bu durumda o ve diger bursaspor yazarlarinin da sucu buyuk. Kulup bitmis, hala altyapidaki cocuklar vefasizmis da bilmem ne! Geciniz efendim, bu kulubun rahmetli yazici’dan sonra neden bu hale geldigi apacik ortada ve siz kulubun bu hale gelmesine goz yumdunuz.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu