Tarihe kalıcı belge…

Bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yetişmişoğlunun köşe yazısıdır.

Bugün, tarihi olaylara, yerinde tanıklık etmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadım.

Önce Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri önünde yapılan Pablo Martin Batalla’nın heykelinin açılışına katıldım.

1963 ÇELİK PARÇALI BATALLA HEYKELİ

Bursaspor eski yöneticisi Avukat Hakan Dinçtürk tarafından Sanatçı Rıdvan Sevim’e yaptırılan 1963 parça paslanmaz çelikten oluşturulan ve şampiyonluğu sembolize eden heykel;

Başkan Erkan Kamat, teknik direktör Mustafa Er, yeşil-beyazlı futbolcular ve taraftarların katılımıyla açıldı.

Pablito Belgeseli’nde, Rıdvan Sevim, heykel için;

Batalla’nın 2-1’lik Beşiktaş şampiyonluk maçındaki sevinç görüntüsünü tasarlarken, “taraftarı simgeleyen Timsah’ın da Pablo’ya doğru bakmasını” planladıklarını anlattı.

PABLO: BU ŞEHRE MİNNETTARIZ!

Güzel bir kombinasyon olmuş. Projeyi üreten ve emek veren herkesin ellerine sağlık…

Heykelinin açılışında konuşan Efsane şampiyon Batalla,

“Eşim ve ben, bize büyük değer veren bu şehre minnettarız! Heykel fikrini ilk duyduğumda açıkçası utanmıştım.

Şampiyonluk otobüsüne çıktığımız ve şehirle kutladığım o gün, benim için en güzel andı” şeklindeki açıklaması, Pablo’nun aidiyet duygularının en güzel anlatımıydı.

Taraftarların, Batalla ile fotoğraf çektirme yarışı içinde olduğu açılışta, tam bir sevgi çemberi oluştu.

EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM

Bu unutulmaz anların ardından Pablito Belgeseli’ni izlemek üzere Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ne geçtik.

Değerli kardeşlerim ve eski mesai arkadaşlarım;

Yapımcı Adnan Batır ve Yönetmen Muhammet Ali Özdemir ile Kameraman Murat Demir’i yürekten kutluyorum. 

TARİHE KALICI BELGE…

Tarihe müthiş kalıcı bir belge bırakmış oldular.

Batalla’nın takım arkadaşları için Ankara’dan İstanbul’a, Sakarya’dan Eskişehir’e kadar defalarca gittiklerine ve onlarca kişiyle röportaj çektiklerine bizzat şahit olmuş bir gazeteci olarak, aylardır verilen emeğin büyüklüğünü tahmin edebiliyorum.

 

 

GURUR DUYDUM!

Ayrıca, bu tarihi belgeselde; benim ve gazeteci eşim Özge’nin görüşlerinin de yer alması bizi hem gururlandırdı, hem de duygulandırdı.

Emeğinize, yüreğinize sağlık arkadaşlar…

GELECEK NESİLLERE AKTARILMASI…

Bu belgesel, Pablito’nun; (Küçük Pablo) oynadığı yıllarda izleyemeyen küçük Timsahlar’a tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması açısından da büyük önem taşıyor.

ARJANTİN ÇEKİMLERİ ZENGİNLİK KATMIŞ

Ayrıca, Hakan Dinçtürk’ün katkılarıyla; Arjantin’den profesyonel bir prodüksiyon ekibine, Belluschi, İnsua, babası ve yakın arkadaşlarıyla özel çekimler yaptırılması da belgesele zenginlik katmış.

Başkan Erkan Kamat’ın, Pablito Belgeseli Galası’nda yaptığı konuşmada, “Batalla bizim için çok değerli. Pablo’nun Bursaspor için daha yapacak çok şeyi var” demesi dikkat çekiciydi.

UEFA B LİSANSI ALACAK

Bu dönem ülkesinde antrenörlük kursuna katılan Batalla’nın en geç 1,5 yıl içinde UEFA B Lisansı alacağını öğrendim.

Şu bir gerçek ki;

Arjantinli Bursaspor efsanesi, yakın gelecekte yeşil-beyazlı takımda teknik adam olarak görev alacaktır.

Neyse, biz yine belgesel izlenimlerimize dönelim.

TÜYLER DİKEN DİKEN!

Belgesel, Timsah Arena’da, Teksas tribününde 12 bin taraftarın söylediği; sonra tüm stada yayılan ve 35 bini aşkın Bursaspor taraftarının hep bir ağızdan haykırdığı “Pablo Martin Batalla” tezahüratıyla başladı.

O an tüylerim diken diken oldu! 

HEYECAN VE COŞKU TAVAN YAPTI

O anlarda;

Hangi Bursaspor taraftarının tüyleri ürpermez ki!..

İşte; salonda da o anda coşku ve heyecan tavan yaptı!

Tıpkı, Batalla’nın yaklaşık 8 yıl oynadığı dönemde; Atatürk Stadı ve Timsah Arena’daki her karşılaşmada yaşandığı gibi…

Zaten, Erdem Özgenç de, “Biz bile içimizden Batalla şarkısını söylüyorduk” diyerek, o tezahüratın ne kadar etkileyici olduğunu dile getirdi belgeselde…

“PABLO ‘CAM’ GİBİDİR”

Eşi Barbara, 17 yıldır beraber olduğu Pablo’yu, “Çok şeffaftır; “cam” gibi.. Yalan söylemez, hile yapmaz, çok iyi kalpli bir insandır” diye tanımlıyordu.

İYİ Kİ ÇORAPÇI FARUK, BAŞKANI ARAMIŞ

Dönemin Bursaspor Genel Müdürü Osman Nuri Biçer, Kanada’da yaşayan Bursalı işadamı “Çorapçı” lâkaplı Faruk Bey’in Başkan İbrahim Yazıcı’yı arayıp, “Kolombiya’da, Maradona gibi 10 numara bir Arjantinli var. Bence Bursaspor’a almalısınız” demiş.

İyi ki de demiş!

İyi ki de merhum Efsane Başkan İbrahim Yazıcı da, ufak tefek oyuncunun alınması için Ertuğrul Sağlam’a önermiş.

Yoksa, bugün Batalla diye bir efsane olmayacaktı!

Sağlam da Beşiktaş’ın eski kalecisi Cordoba’yı arayıp, Pablo’nun karakteriyle ilgili çok olumlu bilgiler aldığını söyledi.

250 GRAMLIK ADAM!

Şampiyon kadrodan Tuna Üzümcü’nün, “Batalla’yı ilk gördüğümde, dedim ki, ‘250 gramlık bir adam’ ama zamanla yakından tanıyınca ‘sihirli ayakları’ olduğunu gördük” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

ALEX’İN SAYGISI BÜYÜK

Fenerbahçe’nin efsane 10 numarası Brezilyalı Alex’in, “Batalla, saha içinde çok fırsatçı ve teknik kapasitesi yüksek, çok kaliteli bir futbolcuydu. Ona karşı oynamak benim için zevkti” sözleri de, Batalla’ya nasıl saygı duyduğunun bir ifadesiydi.

FERHAT ÇOK GÜZEL ÖZETLEDİ

Ferhat Kiraz’ın “Bütün Bursa, sadece çok gol attı ve çok asist yaptı diye mi sevdi Batalla’yı? Tabii ki hayır! Her yönüyle ortaya bir karakter koyduğu için çok sevildi” tarifi aslında her şeyi çok güzel özetliyordu.

“BAŞKA TAKIMDA OYNAMAM”

Malzemeci Bülent Kozan’ın belgeselde anlattığı şu olay çok çarpıcıydı:

Bir Avusturya kampı sırasında, bir Trabzonspor taraftarının, Pablo’nun yanına gelip, “Bize gelsene, Trabzonspor’da daha çok para var” demesine, Batalla’nın, “Ben Türkiye’de Bursaspor’dan başka takımda oynamam” cevabı, zaten her şeyi özetlemiyor mu?

KENDİMİ AĞLARKEN YAKALADIM!

16 Mayıs 2010 şampiyonluk maçı ve kutlamalarında, Trabzon’da ligde kaldığımız bölümde ve Batalla’nın veda maçındaki görüntüler sırasında kendimi ağlarken yakaladım.

Zira, şampiyonlukta da, Trabzon’daki kader maçında da, Batalla’nın vedasında da oradaydım.

O yoğun duyguları, herkes gibi ben de yaşadım!

Gerçi, bu belgeseli izleyip de duygulanmayacak ve gözleri buğulanmayacak Bursaspor taraftarı yoktur!

İNGİLİZCE ALTYAZI İYİ OLMUŞ

Bu arada Türkçe röportajların İngilizce altyazısıyla verilmesi de çok iyi düşünülmüş. Böylece, bu çok özel çalışma, beynelmilel (uluslararası) bir belgesel kimliğine bürünmüş.

KANALLAR KAPIYI ÇALACAKTIR

Ben, bu değerli belgesele; Netflix, Exxen gibi dijital platformlar ile Beinsports, Aspor, TRT SPOR, tivibu gibi spor kanallarının yayınlamak için talip olacağını düşünüyorum.

FİNALDE AYAKTA ALKIŞLANDI

İşte o, yüreği dev adam, 90 dakikası su gibi akıp geçen belgeselin sonunda; yüreklere işleyen ve biz izleyenleri duygu seline sürükleyen belgeselin finalinde ayakta alkışlandı.

TARAFTARLA HATIRA FOTOĞRAFI

Pablo da sevgi tezahüratlarına karşılık verdikten sonra yeşil-beyaz sevdalısı izleyicilerin önüne kadar giderek, hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi!

Eşiyle birlikte, Bursaspor’un bir dönemine ışık tutan ve bence bir “başyapıt” olan belgeselden etkilendiği ve duygulandığı vücut dilinden anlaşılan Batalla;

Senin de emeklerine ve yüreğine sağlık Şampiyon Efsane!

En kısa zamanda yeniden görüşmek dileğiyle…

15 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Battalovic yorumuna yanıt olarak

   ve Bölükbaşı yönetimi tarafından Bursaspor’umuzdan koparildiginda basın toplantısında (salona izleyici alınmadığı için dışarıda yağmur altında) sadece 11 kişiydik

  2. @Battalovic yorumuna yanıt olarak

   T. Direktör diploması alıyormuş sevindirici olan bu haber. Bir an önce gelsin takımın başına geçsin. İşte o zaman gerçek bursasporlu biri olur takımın başında.. Futbolu bilen egosuz, kapris siz bir hoca bu takımı uçurur.

   3
   2
 1. Yıllardır BURSA dışında yaşıyorum. BURSA yı ve BURSASPOR umu çok özlüyorum. Eğer BURSA da olup çalışıyor olsaydım eskiden okuldan kaçtığım gibi işyerinden kaçtığım gibi gene kaçar Battala nın belgesel ini izlemeye giderdim. ÇOK ÖZLEDİM BURSA yı çok ÖZLEDİM BURSASPOR umu ÇOOOOK ÖZLEDİM PABLO MARTİN BATTALA yı. Ve okurken sabah sabah ÇOK AĞLADIM. .

  26
  5
 2. Bu yazıyı okurken ağlayacağımı hiç düşünmezdim bize Batalla yı sevdiren en büyük özelliği bizden biri gibi aidiyet duygusu ve gerçek bir Bursasporlu olması Allah her zaman yolunu açık etsin. Kalemine sağlık Serkan Yetişmişoğlu.

  17
  2
 3. Efsane Batalla ile ilgili ben de bir anımı anlatayım…
  Geçit – Özdilek marketin otoparkında aracından indi onu görünce ailemin yanında birden heyecanla aaa bataja diye dedim ailece aractaydik camlar açık sesimi duymuş hiç usenmeden bizi hiç tanımamasina rağmen yanimiza geldi ve açık camdan eğilip gulumseyerek “senor” (efendim) dedi çocuğumun başını okşadı…
  Golleri asistleri ve gülüşü hiç unutulur mu !?
  Kendi bu şehre ait hissetti… Türkiye’ de Bursaspor’ dan başka takımda oynamam diyerek 3 büyüklerin transfer etmek icin teklif ettikleri milyon Euro’ lari elinin tersiyle itti !
  Helal sana “Bataja”

  13
  1
 4. yazılanlara, çizilenlere vefaya kesinlikle karşı değilim. İsyanım, riya ya ve istismara.
  Batalla kaç sene Bursa da kaldı 1 kez bile dolu bir timsah arena da top oynamadı.
  bir sezon da satılan Batalla Forması 600 ü geçmemiş.
  yapmayın-etmeyin demesine rağmen takım arkadaşları sahada aşağılanmış, yuhalanmış. saha dışında gözünün önünde dövülmüş.
  neden biz değerlerimizin kıymetini varlıklarında ve sağlıkların da değil de yokluklarında ve kaybettiğimiz de anlıyoruz?

  8
  1
 5. Pablo gibi karakterli Bursasporumuzu bizim gibi sahiplenen vefalı biri için yazilan güzel bir yazıya yapılan yorumlara eksi veren 4 kisi bizden degilsiniz anladık size söylenecek çok sey var ama 6222 der susarım..

  5
  2
 6. Hoca olarak gelsin istemem hocanın kalitesi elindeki malzemeyle alakalı başarılı olamassa ki bu yöneticilerle çok zor battaja nın tüm yaptıkları unutular battaja bizim gönlümüzde futbolculuğunda yaptıklarıyla karekteriyle fedakarlıklarıyla bursaspor sevgisiyle kalsın Bu taraftar değilmiki şampiyon hocayı ağlattı istemem battajayada aynı muammeleyi yapsın

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu