Ivan Ergic’ten Bursaspor tespiti

Bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yeiştmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

21 Ocak 1981… Şampiyon Timsah Ivan Ergic‘in 41. doğum günü…

Bursaspor‘da sadece 2 sezon oynasa da, “unutulmaz efsaneler” arasına çoktan giren bir futbol ikonu…

FUTBOL EMEKÇİSİ…

Bugünlerde, ülkesinde sakin ve futboldan (antrenör veya menajer olarak) uzak bir hayat yaşayan Ergic, tam bir futbol emekçisi…

Sırp kramponun, Bursaspor‘un kötü gidişatıyla ilgili önemli saptamalarını birazdan sizlerle paylaşacağım.

Ama önce, 8 numaralı maestroyla ilgili bazı anılarımı tazelemek istiyorum.

Temmuz 2009’da, biz Timsah‘ın Avusturya kampını takip ederken, bir gün ansızın çıkıp otele gelen, 28 yaşındaki (1981’li) Sırp delikanlı ile tanışmıştık.

Sırbistan‘da işçi bir babanın oğlu olan, göçle, ilk gençlik yıllarında Avustralya‘yı gören…

Ardından Çizme‘nin ünlü kulübü Juventus‘a gelen ve orada fazla şans bulamayınca gittiği İsviçre‘nin Basel takımında lig şampiyonluğu yaşayan….

Sonra, yolu Bursa‘ya düşen futbol profesörü Ergic

Yalnızca iki sezon oynasa da, efsane şampiyon, gönüllere öyle bir taht kurdu ki!..

Öyle böyle değil yani…

PARAYLA PULLA İŞİ YOKTU

2011’de; henüz 30 yaşındayken, “parayla pulla, markayla, lüksle” hiç işi olmadığı için, en son Bursaspor formasıyla aktif futbola veda edip, Belgrad’da dingin bir hayatı seçti.

OLD TRAFFORD’DAKİ SOHBETİMİZ

Unutulmaz orta saha oyuncusu İvan Ergic ile İngiltere‘de Şampiyonlar Ligi‘nde oynadığımız Manchester United maçından bir gün önce, Old Trafford Stadı‘nda yapılacak resmi idman için kale arkasındaki koridorlardan sahaya yürürken yaptığımız Türkçe sohbet hâlâ dün gibi hatırımda!

“ÇOK BÜYÜK BİR GURUR”

Efsane “Düşler Sahnesi”nin çimlerine ayak basarken duygularını sorduğum Kumandan, birkaç ayda söktüğü Türkçesiyle, “Şampiyon Bursaspor‘un formasıyla Şampiyonlar Ligi‘nde Manchester United‘a karşı oynamak, benim için çok büyük gurur ve unutulmaz bir anı olacak” demişti.

Bu güzel sohbet de bende unutulmaz bir anı olarak kaldı.

EFSANE BAŞKAN İÇİN KOŞUP GELMİŞTİ

4 yıl önce 7 Mayıs 2018’de; merhum Başkan’ın vefat yıldönümünde, Nilüfer İbrahim Yazıcı Stadı‘nın açılışında şampiyon kadronun buluşması için Belgrad‘dan kalkıp gelen Ergic, takım arkadaşlarıyla hasret giderirken, bizim röportaj ve fotoğraf tekliflerimizi de hiç kırmamıştı.

O BİLETLER UNUTULUR MU HİÇ?

Şampiyonlar Ligi‘nde durumu müsait olmayan çocuk taraftarlar, Atatürk Stadı‘nda ManU maçını izleyebilsin diye 600 kadar küçük arma sevdalısına bilet hediye etmişti.

“Adam gibi adam” Ergic‘in kimseye çaktırmadan yaptığı bu tarifsiz güzellik, sonradan ortaya çıkmıştı.

Üstünden yıllar geçse de, kocaman yürekli adamın bu jesti unutulur mu hiç?

BAŞARISIZLIĞIN NEDENLERİYLE İLGİLİ ÇARPICI SÖZLER

Ergic, değerli programcı ve yönetmen kardeşim Muhammed Ali Özdemir‘in “Futbol Hikayeleri” youtube kanalında yaptığı “O bir futbol filozofu: Ivan Ergic” adlı programda önemli saptamalarda bulundu.

Belgesel tadında İngilizce yapılan röportajda, Bursaspor‘un son dönemde neden başarısız olduğunu şu çarpıcı sözlerle özetledi Efsane Timsah:

“Başkan Yazıcı‘dan sonraki dönemde, kulüp içinde birçok istikrarsız gelişmenin olduğunu duydum ve geldiğim zaman da gördüm.

Eğer, bir kulüpte, istikrarsızlık varsa, doğru bir yapı yoksa, kulübü yönetenler kötüyse, takım içinde de sorunlar olacaktır.

Bence başarısızlığın en önemli sebebi bunlar!”

Gerçekten, çok önemli saptamalarda bulundu futbol filozofu…

“DOĞRU ANDA, DOĞRU ADAM: YAZICI”

Sırbistan‘da yapılan röportajın sonunda, bizim Muhammed Ali‘nin sorduğu, “Tek cümleyle özetlemek gerekirse; Başkan İbrahim Yazıcı senin için ne anlam ifade ediyor?” soruya Ergic, çok net bir cevap verdi:

“Doğru anda, doğru Adam!”

Çok müthiş bir tanımlama…

4 kelimeyle ne kadar da güzel özetlemiş Ergic

Attığı şık goller ve yaptığı nefis asistler kadar, hayata bakış açısı ve duruşu ile de dikkat çeken “futbol emekçisi” Ivan Ergic, formasına verdiği emek ve armasına gösterdiği bağlılıkla; hep çok güzel hatırlanacak.

Nice yıllara şampiyon Kumandan…

24 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Bursa1616spor yorumuna yanıt olarak

   dün, “DOĞRU ANDA DOĞRU ADAM : YAZICI”
   bugün, “DOĞRU ANDA YANLIŞ ADAM : ADANUR” maalesef.
   halbuki elinde iki yıldır birlikte oynayan ve bunu geliştirmeye başlayan çok genç ve çok yetenekli bir kadro vardı.
   Bunları kullanamadığı gibi elinde de tutamadı.
   evet belki 40 milyon harcadı ama belkide kulübü 400 milyon içeri attı.
   Buna yok olan marka değermiz ve itibarımız dahil değil.
   acı ama gerçek…

   23
   4
  2. @Bursa1616spor yorumuna yanıt olarak

   Neydi o günler be ! O yağışlı günde göle dönmüş inönü standında vurduğu enfes vuruş hala aklımda ! Çatala giden top ağlardaki yağmur damlalarını aşağı indirmişti ! İnönü de çıt çıkmadı ! Hele golden sonra sekiztaşlılara kayarak yaptığı o sevinç hareketi asla unutulmaz !
   Unutulmayacaksın İvan Ergiç ! (Profesör)

   27
   4
 1. “Eğer, bir kulüpte, istikrarsızlık varsa, doğru bir yapı yoksa, kulübü yönetenler kötüyse, takım içinde de sorunlar olacaktır.”
  Durumumuzun özeti ve makus talihimizin ne zaman başladığının göstergesi

 2. O vakivkoyden çıkmalar varya bu formanın kimler giymiş takımına para sorunu etmeden satmadan dışardan gelip adam gibi sarılmış halla saygıda kusur etmemiş sen rest çekip çekip gitmişsin kırmışsın ardindakileri müddet sonra vakifkoy kaplanır klup batar yarın yakınlarının çocukları futboldan hizmet alamasa bu şehirde vebali senin kandırmadan kaçtın için klüp batar bursada neden klüp yok denildiği zaman biz batırdık dersiniz gururlanırsınız

 3. Bir ekolün yok, sistemin yok, futbolun içinden gelen yönetim yok,istikrar hiç yok,her giden borç bırakmış, projen yok,borç ağrı dağını geçmiş, timsah arena figüran olmuş, taraftar mutsuz.Birliktelik yok, herkes biryerlere çekip birbirini suçlarsa orada başarı gelmez.Tek yumruk olup Bursaspor çatısı altında toplanıp birleşmelidir.Koca şehirde bir tek takımı biz bu hallere getiriyorsak bu kulübü yaşamanın ne anlamı var.Belediye valiye BTSO milletvekillerine gideceğimizi bu kulübü bu hallere gidip hesabını sormak doğru değil mi? örnek alalım başakşehir veya Altınordu kulüplerinden bir ekol oluşturulmalı hedef sistem istikrar ve birlik beraberlik tek yumruk olalım o zaman Bursaspor un önünde kimse duramaz…

 4. Ergiç ile birkaç kez sohbet etme fırsatı yakaladığım için kendimi çon şanslı hissediyorum. Ben böylesine mütevazi böylesine cana yakın futbolcu hayatımda ne gördüm ne tanıdım. Endüstriyel futboldan, futbolun tamamen kapitalist bir ekonomik çark haline gelmesinden nefret ettiği ve bu çarkın içinde figüranlık yapmak istemediği için kendine ve fikirlerine olan saygısını zedelemeden endüstriyel futbolu erken yaşta bıraktı ve doğru da yaptı. Artık görüyoruz ki futbol mâlesef “para, şöhret ve lüks yaşam bağımlısı” çocukların ve onların üzerinden çeşitli uyanıklık ve dolandırıcılıkla para kazanıp kısa yoldan voleyi vurmaya çalışan “menajer” ve “yönetici” vasıflı art niyetli şahısların elinde bir çöplüğe dönüşmüş vaziyettedir. Hangi takım olursa olsun, ben sahaya baktığımda maksimum 2 yada 3 futbolcu görebiliyorum gerçekten futbolu seven ve bu oyuna gönül veren. Gerisi tamamen “vurguncu” tayfadır. Artık futbol benim midemi bulandırıyor. Şu armaya olan aşkımız nedeniyle takip ediyorum onun dışında tamamen ruhsuz saçma sapan kepaze birşeye dönüştü. Para için yaşamayan, dimdik duran herkese Selam Olsun!

 5. Ne yapacağı bilinmeyen yönetimler başa geldiği sürece bu sıkıntıları çekeceğiz o belli.
  Geçen yıl canını dişine takıp oynayan gencecik çocukların önlerini kapayıp, saçma sapan bir sürü boş transfer yaparsan herhalde o çocuklarda kendi geleceklerini kurtarmak adına bonservisini kurtaran kaçıp gitmeye bakıyor.
  Giden gençler haklı mı, haksız mı zaman gösterecek.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu