Burası Bursa!

Bugün, gelin; filmi biraz başa saralım ve bazı önemli noktaları birlikte hatırlayalım.

Sözü fazla uzatmayacağım.

Kısa bir özet geçmek yeterli olacaktır sanırım.

Bu sezon Bursaspor‘un;

3 puanını sildiniz!

Bursaspor yıkıldı mı?

-Hayır!

Çok net penaltı pozisyonlarını hakemler “es” geçti!

Hakkı yenen Timsah yıldı mı?

Moralini bozdu mu?

-Kesinlikle hayır!

Yetmedi;

Özer Hurmacı’ya 5 maç ceza kestiniz!

Ne diyelim;

Olsun varsın!..

Bazen, takılsa da…

Mehter Takımı gibi, 2 ileri, 1 geri gitse de…

İnancını, hiç ama hiç yitirmedi yeşil-beyazlılar…

-Neden?

Çünkü;

Bursa bir futbol kenti!

-Genlerinde futbol var…

Vakıfköy gibi bir “futbolcu fabrikası”na sahip…

 

GÜCÜ ETKİSİNDE SAKLI!

-57 yıllık şanlı mazisi olan; “gücü etkisinde saklı” şampiyon bir armada

-Taraftarı Teksas’ın; herkesin bildiği büyüklüğünü söylemeye zaten gerek yok!

-Her yönüyle Anadolu’ya öncülük etmiş bir kulüp…

16 Mayıs yeşil-beyaz futbol devrimine imza atmış bir marka…

-1992’den bu yana yeni adı ve statüsüyle düzenlenen Şampiyonlar Ligi’nin müziğini  stadında çaldıran ilk Anadolu ekibi

-Kendi sembolü olan “Timsah figürü” ile yapılmış stada (Timsah Arena) sahip olan ülkedeki, hatta Avrupa’daki tek kulüp

 

LİGİ DEĞİŞSE DE, BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİŞMEZ!

En önemlisi;

Ligi değişse de, büyüklüğü hiç değişmeyen dev bir arma

Bu gerçeği unutanların ya da görmezden gelenlerin;

17 Mayıs 2010’da efsane Atatürk Stadı’nda düzenlenen kupa töreninde oluşan şu “muhteşem tabloya” iyice bakmaları yeterli…

Bilmem, anlatabildim mi?!

Aslında…

Yukarıdaki maddeleri daha da çoğaltmak mümkün!

Ama şimdilik yeter…

Özetle;

Fazla söze gerek var mı?

Burası Bursa!

Nokta.

45 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Burası Bursa buraya her gelen takım çekinerek geliyor.Adanademir maçındaki gibi çoşku olursa karşımızda kimse duramaz

  65
  1
 2. Yanlis transferler yapinca,yanliş adamları başkan seçince köy takimlarina karşi maskara oluyorsun ama.. biz neden bu lige düştük? Bizde hata yokmu? Çapsiz adamlari başkan diye sectik..vizyonsuz teknik direktörleri,çöp futbolculari transfer ettik.. camia sessizliğe büründü.. siyasi sebeplerle herkes 3maymunu oynadı.. şimdi menemenle erzurumla adana demirle giresunla umraniyeyle köy takımlarıyla ölüm kalım maçları yapiyoruz..bu şehrin futbol aklına yıllarca pranga vurdular..şimdi pirincin taşini ayiklamaya çalisiyoruz.yazik

  36
  6
  1. @Selim yorumuna yanıt olarak

   Erzurumspormu köy takımı senin gibi dünyadan habersiz sadece at gözlüğü takmış bilgisz düşüncesiz erzurum medeniyetlerin gelip geçtiği imparatorlukların başkentliğini yapmış tükiyenin türkün kalesi olan tarihi bir yerdir bursa gibi göçmenlerin çoğunlukla hakim olduğu bir il değil dostum bende bursada oturuyorum ancak böyle tarihini bilmeyen anıtlardan değilim

   3
   72
   1. @Haydaa yorumuna yanıt olarak

    Göçmenlerden mı Osmanlının ilk kalesidir BURSA tarihi bilgin yok bari boş konuşma . Tamam selim biras abartmış ama sen batırmışsın.

   2. @Haydaa yorumuna yanıt olarak

    yav senin göçmen dediğin bu şehrin insanı has ve has ANADOLU TÜRK EVLADI, ne tarihten bir habersin nede yaşadığın şehri tanımışsın,göçmen dediğin insanlar cennet mekan fatih Sultan Mehmet Hanın karamanoğlu ahalisinin bir kısmını, serhat şehir diye zamanın Osmanlı toprağı olan balkanlara taşımasıdır. çünkü karaman oğulları savaşçı civanmert ve dindar müslüman türk evladıydılar,şimdi kalkmış senin gibi tarih bilmez, ata bilmezler memleketin olan erzurumu savunacan diye dil uzatıyorsunuz ayıptır ayıp,üstelik kimse senin erzuruuna bir laf etmedi ki, bu şehirde bir sürü Erzurumlu olupta Bursaspor taraftarı olan insan var. erzurumspora gelince evet şuan ligin dişli takımlarından ama futbol tarihi ve geçmişi olarak çok seviye atlamış takımdeğil.İnşallah olsun İnşallah ligede çıkalım beraber ama önce sen sen gibiler bu şehrin asli unsuru olan muhacirleri ağzınıza alırken iki kere düşünün.bir zamanlar diyabakır sporun neydüğü belirsiz başkanı aynı lafları etmişti birde utanmadan Çanakaleden falan laf etmişti tarihi kırık.

   3. @Haydaa yorumuna yanıt olarak

    @Haydaa madem erzurumlusun ne işin var lan burada. Haydi erzuruma. muşlusu erzurumlusu artvinlisi doldunuz mahfettiniz güzel Bursamı. Bi de gelmiş burda ahkâm kesiyorsun. Yürü git lan kompirci seni.

   4. @Haydaa yorumuna yanıt olarak

    Sayın kardesim.
    Madem ki Erzurum lusun ve gocmen olmadigini soyluyorsun sunlari da biliyor olmalisin.
    Erzurum medeniyetleri;
    Hattı ler,hitit ler,hurri ler,urartu lar,kimmer ler,saka lar,med ler,pers ler.selevkos lar,part lar,romalı lar,sasanı ler,arap lar,gürcü ler,saltuklu lar,selçuklu lar,moğol lar,ilhan li lar,karakoyunlu lar,timurlu lar,akkoyunlu lar,saf evi ler,Osmanli lar,
    Erzurum isminin tarihcesi;
    11.yüzyıl da ardze olan isim daha sonra kara arz,karin,karna,karnoi,karintis oluyor.
    Bugünkü Erzurum adı da erzen adına rum kelimesi ilave edilerek erzenu’r rum,arzanu’r rum,arzırum ve en son Erzurum oluyor.
    Anlayacağın Erzurum senin de dediğin gibi bir çok medeniyetin yaşadığı çok eski bir yerleşim yeri fakat Türkler de orta asya dan göç edip yerleşiyorlar.
    Dolayısı ile 1071 tarihi itibarı ile Anadolu toprakları ve daha sonrasında da Trakya ve Balkanlar sırasıyla Türk toprağı oluyor.
    Eğer senin ataların daha eski medeniyet mensubu değilse sen de bir gocmen torunu oluyorsun.
    O yüzden göçmenlere laf ederken bin kere düşün derim.
    Hele hele öz be öz Türk evladı olan balkan ve rumeli gocmenlerine söz söylerken daha fazla düşün.
    Çünkü Bursa da yaşıyorsun.
    Bursa kenti evlad ı fatihandir.
    Bursa kenti Osmanlı nın doğduğu yerdir.
    Bursa kenti Osmanlı ya yıllarca başkentlik etmiştir.
    Gazi 16 kardeşimin dediği gibi biz balkan göçmenleri hepimiz Bursa liyiz ve BURSASPOR luyuz.
    Bu böyle biline.
    Diyorum ki kardesim.
    Nerede olduğunu nerede yaşadığını ve yaşadığın şehrin tarihi ağırlığını değerini bilerek ailenle yakinlarinla birlikte uzun yillar yasa.
    Bursa li olmak ayrıcalıktır.
    Bursaspor lu olmak mutluluktur.

    1. @16 BS 224 Texas yorumuna yanıt olarak

     Aynen hepimiz bir yerden göçmüşüz Bursa’ ya ama sahiplenmişiz şehrimize ! Şehrimizin takımına ! Bu toprak bu su bu güneş bu doğa hepimizin Allah hepimize yağmur yağdırıp güneş açtırıyor ! Şu bu o demeden ! Bu dünya hepimizin !

     1. @Eser yorumuna yanıt olarak

      Evet kardeşim. Önemli olan yaşadığımız kentin önemini ve ağırlığıni bilerek benimsemek ve kenti her şekilde sahiplenmektir. Büyüklerimizin nereden gelip yerlestiği nereden göç ettiği unutulmadan şehrin değerlerini sahiplenerek kardeşçe yaşayabilmemiz gerekir.
      Şunu da unutmayalım ki ben Bursasporluyum diyebilen her bir birey kökenine bakılmaksızın kardeşimizdir.
      Eser bu akşam maçtamısın.

   5. @Haydaa yorumuna yanıt olarak

    SEN ERZURUMDAN BURSAYA UÇARAKMI GELDİN GÖÇ ETMEDİNMİ GÖÇMEN DEDİĞİN BALKANLARDAN GÖÇ EDENLERİ KASDEDİYORSAN EVET BURSA NÜFUSUNUN %80 BALKANLARDAN GÖÇ EDENLERDEN OLUŞUYOR BUDA SENİN ZORUNA GİDİYOR GALİBA TARİHTEN BİR HABER SİN GALİBA OSMANLI PADİŞAHLARINA BAK BAKALIM NERELİLER GELMİŞİN BURADA TARİHTEN BAHSEDİYORSUN ALLAH ŞÜKÜRLER OLSUN BURSAYI BURSA YAPAN BALKAN GÖÇMENLERİDİR KEŞKE ŞU AN BALKANLARDA YAŞAYAN 4 MİLYONA YAKIN TÜRKLERİN HEPSİ BURSAYA GELSELER.

    27
   6. @Haydaa yorumuna yanıt olarak

    Kardeş arkadaş zaten ayırmış Erzurum u Adana yı Giresun u diğer bazı takımları köy statüsü takımı diye ayırmış. İroni yapmış. . Göçmen leri niye neden karıştırıyorsun ???? Sende Bursa da oturyorsan sende yerini yurdunu bırakıp bursa ya göç etmişsin. Kendi kendinle çelişmiyormusun ??? Naim süleyman oğlu da göçmendi. . Olimpiyat larda TÜRK BAYRAĞI nı göndere çektirirken İSTİKLÂL MARŞI nı dinlerken sen ne yapıyordun ?? Göçmen lere dil uzatırken lütfen algı yapma. .

    41
    1. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

     HAKLISIN KARDEŞİM TARİHTEN BİR HABER OLAN KENDİ ŞEHRİNİ DÜNYADA TEK SANARMIŞ BURSAYI BURSA YAPAN BUGÜN BURSA SANAYİ ŞEHRİYSE SANATKARLAR ŞEHRİYSE RUMELİDEN BURSAYA GÖÇ EDEN TÜRKLER SAYESİNDEDİR KEŞKE TÜRKİYEDE YAŞAYAN 40 MİLYONA YAKIN RUMELİ TÜRKLERİN HEPSİDE BURSAYA GÖÇ ETSEYDİLER TÜRKLÜĞÜN NE OLDUĞUNU KİMSEDEN ÖĞRENECEK HALİMİZ YOK BİZİM ATALARIMIZ CANLARINI VERMİŞTİR TÜRKLÜĞÜNDEN MÜSLÜMANLIĞINDAN YİNEDE VAZ GEÇMEMİŞLERDİR EVET BİZ BURSADA YAŞAYAN 2 MİLYONA YAKIN RUMELİ TÜRKÜ OLARAK HEPİMİZ BURSALIYIZ BURSASPORLUYUZ ZORUNA GİDENLERE DUYURULUR.

     21
 3. Çok dogru Serkan kardeşim.7 yaşında tribünle tanıştım yaklaşık 45 yıldır tribündeyim şunu gördüm;burası Bursa bu tribünlerde futbol profosörleride çoktur,delice çılgınca seveni de çoktur,futbol aşıgı da çoktur,futbol cahilide ama bu şehrin ortak noktası hangi şartlar olursa olsun asla pes etmemesi ve Bursaspora küsmemesidir.

  12
  1. @YAŞLI TİMSAH yorumuna yanıt olarak

   Verilere göre 52 yasindasin ve kendine yaşlı diyorsun.
   Bence yaşlı timsah i orta yaşlı timsah a cevirmelisin kardesim.
   Sağlık sıhhat yerinde ise o köprünün altından daha çok sular akar.
   Daha bir kac şampiyonluk kupa görürsün.

 4. Bursasporu bu duruma düşürenlerden hesap sormadığınız sürece amatöre kadar düşmeye mecburuz. Hırsız recepler

  12
  1. @kosnük yorumuna yanıt olarak

   serkan kardeşim sen mehter takımını ve yürüyüşü iyi bilirsin. 2 ileri 1 geri diye birşey yok. o 2 adım bir selam dır. kolay gele. bursaspor başımızın tacıdır, başarılar…

   10
 5. EVET BURASI BURSA ve BİZLER BURSASPOR TARAFTARI OLMAKTAN GURYR DUYUYORUZ NE MUTLU BİZLEREKİ KENDİ ŞEHRİMİZİN TAKIMINI TUTUYORUZ BEN İNANIYORUM İBRAHİM HOCANIN ÖNDERLİĞİNDE FUTBOLCU KARDEŞLERİMİZİN AMANSIZ MÜCADELESİNDE ve BİZ TARAFTARLARIN SONSUZ DESTEKLERİYLE BURSASPORUM SEZON SONU SÜPER LİGE ÇIKACAK,, BAZ N TAKILSAKTA ÜZÜLSEKTE ,BİZ ŞAMPİYON OLACAĞIZ HAYDİ RENKTAŞLAR DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ ,,

  11
  1
  1. @Panayırlı yorumuna yanıt olarak

   Maalesef Bursa da yaşayanlar Bursa nın nasıl bir yer,nasıl bir kent,nasıl bir güç olduğunun farkında değil.
   Dört milyona dayanan nüfusu ile sanayi ,ticaret, turizm kenti Bursa ne yazık ki kırk bin kişilik stadını dolduramayan bir kent konumunda.
   Serkan arkadaşım yazında bahsettigin konular çok doğru fakat eksik kalmış.
   TFF Mhk hakemler ve bize çelme takmaya çalışan rakiplerimiz yillardir bunlari neden yapıyorlar dersin.
   Şehir dışında yaşadığım için çok net görebiliyorum.
   Bursa yı kiskaniyorlar kardeşim kiskaniyorlar.
   Haklılar içinde yaşayanlar farkında olmasa da her yönüyle kıskanılacak bir kentin bireyleriyiz.
   Orada bir kent var uzakta gitmesekte gelmesekte o kent bizim kentimiz.
   Eser,atom karinca,panayirli, Sarı çizmeli kardeşlerim hepinize tüm kente iyi günler diliyorum
   Şampiyon BURSASPOR.
   Nokta.

   14
   1
    1. @Ufuk1117 yorumuna yanıt olarak

     Sayın kardeşim. Tuik in resmi acımlamaları asağıdaki gibidir.
     Nüfus: 3.056.120 kişi.
     2018 e göre artış 61.599 kişi.
     1.530.956 kişi erkek nüfusu.
     1.525.164 kişi bayan nüfusu.
     Km2 ye 281kişi düşüyor.
     2020yılı sonunda 3.096.868 kişi olacak.
     Şimdi resmi nüfusa ilave olarak kayıtlı kayıtsız en az 350.000 yabancı uyruklu sayısı var.
     Bir de çeşitli sebeplerle hergün 300.000 kişi kentimize geliyor.
     Bir de şehirde yaşayıpta kaydı olmayan en az 300.000 kişi olduğunu varsayarsak
     Diğer ilave edilebilecek kişi sayıları ile nüfusumuz 4.000.000 a dayanmış ve hatta geçmiş durumdadır.
     Bursa yaşayan, dinamik bir şehirdir.
     Nüfus uzmanlarına göre de yakın vade de İzmir ve Ankara yı geçerek İstanbul un ardından Türkiye nin ikinci büyük kenti olacaktır.
     Sayın kardeşim bilgin olsun diye yazdım.
     Saygılarımla.

     1. @Eser yorumuna yanıt olarak

      Teşekkürler Eser. Arkadaşa gerekli bilgileri vermişsin.
      Ben de resmi ve gayriresmi bilgileri yazdım kendisine.
      Umarım faydalı olmuştur.
      Sen yorumunda on milyon olacak diye yazmışsın.
      Demek ki sen de benim okuduğum makaleyi okumuşsun.
      İyi akşamlar kardeşim.

    1. @Eser yorumuna yanıt olarak

     Bursa’ da olamasan da yüreğin burda ya o yeter ! “16 BS 224 Texas” kardeşim selam yolluyoruz o taraflara ! Kal sağlıcakla…

     1. @Eser yorumuna yanıt olarak

      Sağol kardeşim.
      Bizler an itibarı ile şehir dışındayız fakat maçlarda sizlerin takımımıza bizim içinde destek verdiğinizden eminim.
      Bursa da doğdum büyüdüm tahsilimi yaptım ve uzun süre Bursa da yaşadım.
      Şimdilerde işim gereği şehir dışında yaşıyorum.
      Anlayacağın kardeşim her ne kadar şehir dışında da olsak Bursa ya karşıdan baksak da bizler Bursa kentinin bireyleriyiz.
      Şehrimizde yaşayanların sehrimizin değerini bilmeleri ve şehrimizde yaşadıklarının farkında olmaları dileği ile.
      Saygılar.

 6. Öncelikle Altay maçı çok önemli sen Bursasın çıkacaksın çat çat çat ilerde basacak tam saha pres ile işi bitireceksin.

 7. Yüreğine sağlık serkan abi çok güzel ve olumlu bir yazı olmuş, keşke tüm bursa’lı yazarlar ve yazarların yazılarını paylaşan medya böyle olumlu olsa ve dozunda eleştirse.

 8. Evet burası Bursa ve Bursasporla yatıp kalkarız.Burası Bursa da NEDEN halen Bursaspor u bu hale getirenlerden hesap sorulmadı sorulmuyor herşeye sessiz kalan bir camiayız NEDEN? Sebepleri saysam birçok soru sorarım.Mesela en yakın olay taraftar kazalar geçiriyor takımı için şehri için çile çekmekteyiz kilometrelerce.Sebebi kim Bursaspor u bu hale getirenler.Koskoca camia koskoca Bursa 3-5 kişiden hesap soramıyorsa Bursaspor u ve taraftarı bu hale getirmekten, söylenecek birşey yok demektir.Burası Bursa , Bursaspor AMA…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu