Ateşten gömleği giydiler

Bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yetişmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

Aklın yolu birmiş!

Öncelikle, Bursaspor‘da göreve getirilen sportif direktör İsmail Ertekin ve teknik direktör Tahsin Tam’a “hayırlı olsun” diyorum.

Ama öncelikle, kulübün, teknik direktör Mustafa Er’e emekleri için teşekkür etmesinin güzel ve anlamlı olduğunu vurgulamak istiyorum.

Zaten olması gereken de buydu.

Mustafa Hocama ben de emekleri için teşekkür ediyorum.

Kulübün en zor zamanında ateşten gömleği giyen Er, ilerleyen dönemlerde yeniden Bursaspor’a hizmet etmeye devam edecektir.

Zira, bu şarkı burada bitmez!

Yolun açık olsun Mustafa Hocam

BU FORMÜLÜ ÖNERMİŞTİM

Yeni döneme geçmeden önce 31 Mayıs’ta yazdığım “Bu formüle dikkat!” başlıklı yazımda, Ömer Furkan Banaz yönetimine, güçlü bir sportif direktör merkezli bir formül önermiştim.

10 gün önce kaleme aldığım yazımın bir bölümünü hatırlatmak istiyorum:

SPORTİF DİREKTÖR NEDEN MÜHİM?

Teknik adam kadar, pozisyon olarak boşta bulunan “sportif direktör” konusunun da çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum.

Hatta, kesinlikle ‘es’ geçilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

Şimdi, kimse çıkıp da;

“2.Lig’de sportif direktöre ne gerek var kardeşim!” demesin.

Çünkü:

Futbol aklının; ligi, kategorisi falan olmaz!

Süper Amatör’de de olsanız…

BAL’da da olsanız…

3.Lig’de de olsanız…

Kulüpteki teknik yapılanmada –tüzükte de zorunlu olan- “sportif akıl” profesyonel anlamda görev şemasında yerini almalıdır.

Yönetimde yine Futbol Şube Sorumlusu olabilir

BURSA’YI VE 2.LİG’İ BİLEN…

Ancak, futbol gözü olan, teknik bilgisi yüksek, bazıları katılmasa da, Bursa’yı ve 2.Lig’i bilen bir “futbol adamı” yönetimle teknik direktör arasında köprü olacak bu göreve getirilmelidir.

YANGINDA İLK KURTARILACAK…

Hep derim;

Yönetimler değişse de, sportif direktör, “yangında ilk kurtarılacak demirbaş” statüsünde olmalı…

Öyle zırt pırt değiştirilmemeli!..

Belki bazılarınız;

“Tarif edip duruyorsun da, örnek ver de görelim” diyecektir.

ERTEKİN NEDEN OLMASIN?

O zaman şöyle bir örnek vereyim:

Yıllarını alt liglerde geçirmiş, oraların tozunu yutmuş, 2.Lig’de ve 1.Lig’de birçok şampiyonlukları olan, Bursa’nın en tecrübeli teknik adamı İsmail Ertekin, sportif direktör olabilir.

Zira, ülkemizdeki birçok sportif direktörün, teknik direktör diploması da vardır.

İLK İCRAAT OLARAK…

Banaz yönetiminin, teknik direktörden önce sportif direktörü belirlemesi gerektiği düşüncesindeyim.

Ondan sonra da yönetim ve sportif direktörün kafa kafaya verip, yeni teknik adamı belirlemesi daha doğru olur.

Teknik direktör, Bursalı; yani bu camiada bir şekilde yer almış, Vakıfköy’ü bilen biri olmalı

Bu isim;

Mustafa Er mi olur?

Karacabey’i final oynatan Tahsin Tam mı olur?

Yoksa, bir başka hoca mı?

Onu ben bilemem…

Sadece, bazı isimleri örnek olarak verdim.

AKSİYON ALMA ZAMANI

Transfer tahtasının durumuna göre, bu konuda; A ve B planlarını eşgüdümlü olarak yürütmek ve en önemlisi de kadro mühendisliğini yapabilmek için en kısa sürede aksiyon almak lazım.

BU ÜÇ AYAKLI SİSTEM ÇOK ÖNEMLİ

Bursaspor’da; yönetim, sportif direktör (futbol aklı) ve teknik direktörden meydana gelecek sacayağı

formülünün oluşturulması çok ama çok önemli!..

Yoksa, teknik anlamda; bütün yükü, sadece bir teknik adamın sırtına yüklemek de pek doğru olmaz!”

**

ÇİFTE HAMLE DOĞRU KARAR

Demek ki, görev alanları konusunda aklın yolu birmiş.

Yönetim, bence bu “çifte hamle” ile çok doğru bir iş yaptı.

Yıllardır, eski yönetimlerin; bırakın kulübe davet edip fikrini almayı, bir şey sormak için bile aranmayan, bu ligin en tecrübeli isimlerinden İsmail Ertekin’e hak edilmiş ve de geç kalınmış değeri verip, futbol aklı olarak göreve getirilmesini çok önemsiyorum.

Zira, 63 yaşındaki tecrübeli teknik adamla senelerdir yaptığımız programlarda ve dost sohbetlerinde, kendisi, fikrini almak için bile Bursaspor’dan hiç aranmadığını açıkça dile getirmişti.

Nasıl bir Bursasporlu olduğunu iyi bildiğim, hatta, takım kaybedince, kalp krizi geçirecek kadar üzülen “Beyaz Saçlı Kral” lakaplı Ertekin’in, yönetim ve teknik direktör Tahsin Tam’la birlikte güzel işlere imza atacağını düşünüyorum.

ŞARK HİZMETİNDEN DÖNDÜ

Gelelim Tahsin Tam’a…

35 sene önce Bursaspor Amatör Takım’da ve sonrasında 2.Lig takımında oynarken maçlarını yazdığım; yaşıtım ve dostum Tahsin Hocaya da başarılar diliyorum.

Bursaspor U21’i çalıştırdıktan sonra Şark hizmetine giden Tam, Süper Lig’de Gaziantep, Göztepe, Sivas ve Antalya’da Tamer Tuna’nın yardımcı antrenörlüğünü yaptıktan sonra geçen sezon 2.Lig’de Bodrumspor’daki müthiş performansıyla dikkat çekmişti.

KARACABEY’DE REKOR PUAN ORTALAMASI

Ardından düşme hattında aldığı Karacabey’i play-off’a sokma başarısını gösteren Tahsin Hoca, 2 tur atladıktan sonra kadere bakın ki, sezon başında çalıştırdığı Bodrumspor’la 1.Lig’e çıkma finali oynamayı başardı.

Öyle ki;

Tahsin Tam, 2.Lig’de; 2,38 gibi çok büyük bir puan ortalaması tutturarak tarihe geçti.

TEKNİK EKİBİNE TAKVİYE YAPTI

Tam’a teknik ekibini sordum.

Tahsin Hoca, Karacabey’deki 5 kişilik ekibine (Antrenör Coşkun Eminoğlu, Kaleci Antrenörü Naim Gürel, Analizci Onur Baş ve Atletik Performans Antrenörü Murat Erdem) Antrenör Sinan Korkmaz’ı da eklediğini söyledi.

ATEŞTEN GÖMLEĞİ GİYDİLER

İşte, 2.Lig’in uzmanı olan 2 teknik adam Ertekin ve Tam, tıpkı Mustafa Er gibi ateşten gömleği giydiler.

Kendi kulüpleri için sorumluluk aldılar.

Hem de transfer tahtasının açılmasının belirsiz olduğu bir ortamda…

ELDE VAR 17 İSİM+ GENÇLER

Zira, altyapıdaki amatör futbolcular dışında; elde 13 profesyonel genç ve sezon başında alınıp sözleşmesi devam eden 4 isim dahil olmak üzere 17 kontratlı oyuncu var.

Kağıt üstünde böyle ama, kadrodan gidenler olur mu, kontratı biten oyunculardan yeniden anlaşılan olur mu, bunları şimdiden kestirmek güç.

Ancak benim tanıdığım 2 hoca da, tahta hiç açılmayacakmış veya transfer dönemi bitmeden açılacakmış gibi A ve B planlarını hazırlamaya başlamışlardır bile…

ANAHTAR KELİME: UYUM

Burada, anahtar kelime, “uyumlu çalışmak” olacaktır.

Ayrıca, iki ismin de birbirini iyi tanıdığını biliyoruz.

Herkes, yönetimin belirlediği kendi yetki ve sorumlulukları çerçevesinde icraat yaparsa zaten bu sistem başarıya ulaşır.

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Bu üçlü mekanizmanın çarklarının doğru çalışması demek; performansın da artması ve hedeflere ulaşılması anlamına gelir.

Bu noktada…

Yeni dönem için “birlikten kuvvet doğar” demek istiyorum.

BURSİAD Başkanı ve Bursaspor yöneticisi Enes Can Demir’in “bu sezon ‘diriliş yılı’ olacak” sözünden sonra Bursaspor yönetimi de, teknik kurmayları resmen duyururken, “DirilişSezonu” mottosunu kullandı.

Bu sloganla ilgili olarak, “ölmedik ki” diyenler de oldu.

Oysa;

Bu söz, armanın hak ettiği yere dönmesi için kentin silkinip canlanması açısından kullanıldığını öğrendim.

YOL HARİTASINA GÖRE HAMLELER

Açıkçası;

Bu yeni ve dengeli yapılanmadan sonra Vakıfköy’ü ve şehri bilen “teknik kurmaylar” Banaz yönetiminin belirleyeceği yol haritasına göre, gerekli hamleleri yapacaktır.

Altyapıdan; U19 ve U17’den alınacak isimlerden tutun da, Vakıfköy’den Özlüce’ye kadar gerçekleştirilecek düzenlemeler de büyük önem taşıyor.

Takımın temmuz ayında (muhtemelen Kurban Bayramı bitiminde) yapacağı topbaşının ardından eldeki kadronun yanı sıra Vakıfköylü gençleri de kampa alacağını düşünüyorum.

İMZA TÖRENİ OLUNCA SORARIZ

Önümüzdeki günlerde teknik kurmaylarla ilgili düzenleneceği söylenen imza töreninde;

Başkan Banaz ile Ertekin ve Tam’a, görev şemasından tutun da, tahtayla ilgili son duruma kadar her şeyi soracağız.

Bana sorarsanız;

2.Lig’den hemen çıkabilmek için tahta açılabilirse, 7-8 “nokta atış” transferi yapılmalı.

Ama, açık söyleyeyim; tahtayı açmak için 140 veya 185 milyon lira bulmanın hiç kolay olmadığı ortada…

Bu tercihlere göre;

Şartlar da değişecektir.

REAKSİYONA GÖRE ROTA

2.Lig, 27 Ağustos’ta başlayacak, transfer dönemi ise 8 Eylül’de bitecek.

Sözün sözü;

Bursa kentinin yaz döneminde, armaya destek anlamında vereceği reaksiyon, Timsah’ın tahta ve transfer konusundaki rotasını da belirleyecektir.

14 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Biz Bursaspor’lular Bursa’lılar Çok Kibar İnsanlarız İşte Böyle İlk Maçtan Sonra Twitter Hikayesi İle Bırakan ve Sonunda 3’cü Lige Düşüren Antrenörü Teşekkür İle Yollarız! 1.2 Milyar TL Borca Sokan Başkanları Araştırmayız Ama Yaptıkları Düşürdükleri Duruma Minnet İle Anarız Teşşekür Ederiz Ama Bizde Ayıp Ediyoruz Bu Bursaspor’lu Yazarlara Alkış Ve Teşekkürlerimizi Yolluyoruz Siz Olmasanız Naparız Muhteşem Bursaspor’un Haklarını Koruyorsunuz Bravo Daha Nice Yıllara Bu Başarınızı Devam Ettirin!

  32
  4
  1. @Kestane Filozofu yorumuna yanıt olarak

   Hatta bizi 3.lige düşüren başkanla, Arnavut düğününde halay çeker, düşmeyi kutlarız. Başka yerde olsa, Super lig şampiyonu kulübü 3.lige düşüren başkanın anadını dikerler (iğne iplikle). Ama bizim satılmış çorbacıların Bursaspor aidiyeti bu kadar işte. Ondan sonra Bursa’ya inbe Bursa diyenlere kızıyoz. İnbelik bizim kalbimizde. Kalbimiz dikişiyor. Ondan sonra sonumuz da bu oluyor.

 2. Oh be. Sonunda yüz, gülen bir teknik adam. Hem de Bursa çocuğu. İsmail Hoca desen yılların tecrübesi. Bu kulüpte Sedat 2’lü dönemde syoper olarak forma giymiş, Bursaspo altyapı antrenörü olduğu yıllarda Barcelona’ya kursa gönderilmiş ve Cruyff’tan feyz almış, Nejat Biyediç ile yıllarca Super Lig Bursaspor’unda yardımcı hocalık yapmış, usta isim. İnşallah Bursaspor’a hayırlı ve uğurlu gelecekler. Özcan Bizati ve Fatih Tekke gibi isimlerle düşeceksek, bunlarla düşelim daha iyi. Hiç olmazsa öz be öz Bursa çocukları. Allah yollarını açık etsin.

  21
  2
 3. Mottolar hep böyle hamasi laflar olur zaten, yok geliyoruz yok diriliş, kardeşim illa bir mottomuz olacaksa o da çalışmak olsun mesela, istikrar olsun mesela. Dirilişmiş.
  Neyse hayırlı olsun.

  20
  2
 4. Şuan taraftar kaza sonrası şok yaşıyor. Süper lig’den düştüğümüzde de sezon başlayana kadar herkes şok yaşıyordu, sonra ilk maça çıkınca vay dedik düşmüşüz lan. Ama bu sefer daha da koyacak, herkes psikolojik olarak hazır olsun. Bu seviyeyi yaşayan hiçbir Bursasporlu daha önce görmedi, saolsun kulüp bize gösterdi bu günler. İlk maça çıkınca balyoz gibi inecek gerçekler suratımıza. Ama akıllanır mı bizim taraftar sanmam. Bizi şuan BAL ligi paklar.

 5. Bir milyar borcla toz duman geliyoruz derken biz hep geriye gittik ve dustuk sakin aynisi olmasin. Basarisiz adamlari ovmek ve tessekkur etmek sanirim saygila alakali. Yok ettikce daha saygin oluyorlar ma!esef.

  1. @Serdar can yorumuna yanıt olarak

   Geçen sene tahta açıldı da ne oldu? İncici Emin’in doldurduğu çöplerle küme düştük. Bu takımın düzgün kadroya ihtiyacı var, çöplere değil yani o tahta açılmasa da olur.

   4
   1

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu