Bursaspor'dan TFF'ye çok sert açıklama!

Son Güncelleme : 10 Ocak 2017 13:01
Bursaspor'dan TFF'ye çok sert açıklama!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Bursaspor'a 105 bin, Beşiktaş'a ise 15 bin lira para cezası vermişti. Bursaspor Yönetim Kurulu, bu kararla tepki olarak  TFF'ye mektup gönderdi.

Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi Türkiye Futbol Federasyonu, Hukuk ve İdari Yapılanmadan Sorumlu Asbaşkan Hakan Dinçtürk'ün imzasını taşıyan mektupta sert ifadeler yer aldı.

Mektubun içeriği şöyle;

"Türkiye Futbol Federasyonu, futbol branşında faaliyet gösteren, amatör veya profesyonel tüm spor kulüplerinin federasyonu olup, hiçbir kişi, zümre veya kulübün özel muameleye tabi tutulacağı bir kurum değildir. Türkiye Futbol Federasyonu ve tüm kurullarının bu anlayış içerisinde bağımsız, tarafsız ve spor kulüplerine eşit mesafede bir anlayış ile görevlerini yapmaları yasal bir zorunluluktur.

10.12.2016 tarihinde deplasmanda Beşiktaş kulübü ile oynanan müsabaka sonrasında yaşanan elim terör hadisesi, tüm ülkemizi derinden yaraladığı gibi Bursaspor camiasını da bir o kadar üzmüştür.

Sırf bu neden ile skandal bir hakem yönetimi ile karşı karşıya kaldığımız bu müsabaka sonrasında, Kulübümüz tarafından ülke genelinde oluşan birlik ve beraberlik ruhuna zarar gelmemesi adına hassas davranılmış, takımımızın saha içinde yaşadığı kabul edilemez nitelikteki haksızlıklar adeta sineye çekilerek, spor kamuoyunun gündemine taşınmamıştır. Ancak bu tavrımızın , ülke futbolun yöneten Federasyon ve Kurullarınca bir hassasiyet olarak algılanmadığı, üzüntüyle izlenmektedir.

Aynı müsabakanın ilk dakikasından, son dakikasına kadar, tüm Beşiktaş spor kulübü tribünlerinden, LOCALARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE, takımımız ve Kulübümüz aleyhine küfürlü ve kötü tezahürat yapılmıştır. Maç esnasında stadın kötü ve çirkin tezahürat yapılmayan hiçbir bölümü ne yazık ki olmamıştır.

Tahkim Kurulu tarafından Beşiktaş kulübünün istisnasız tüm tribünlerine kapatma ceza verilmesi gerekli iken, 05 Ocak 2017 tarihinde Kuzey Kale arkası tribününde 4 blok ile sınırlı olarak elektronik bilet kapsamındaki kartların blokesine yönelik bir karar verilmiştir.Ayrıca bu çirkin ve kötü tezahürat sanki bu sezon ilk defa gerçekleşmiş gibi İHTAR verilmiştir.Ancak bu eylem Beşiktaş Kulübünün ilk eylemi olmayıp,05.11.2016 tarihinde de Trabzonspor ile oynan müsabakada ev sahibi takım olarak çirkin ve kötü tezahürattan tribün kapama cezası almıştır.Eylem ilk olmadığı için Beşiktaş Kulübüne para cezası da verilmesi gerekmektedir.Görülmektedir ki verilen sembolik bir cezadır. Kandırmacadır. Hukuken verilmesi gerekli olan ceza geçiştirilmiştir.

Bu yaşananlar bizim açımızdan tek örnekte değildir. Bir spor kulübü başkanının Bursaspor Kulübünün 2010 yılında ''Sürülmüş Tarlalarla'' değil, sahada verilen tertemiz mücadele ile kazandığı şampiyonluğuna dil uzatması nedeni ile Kulübümüzün başkanı görevini yapmış ve camiamıza yapılan bu çirkin saldırıya hukukun genel ilkelerinden kabul edilen Meşru Müdafaa sınırları içerisinde kamuoyu önünde nazik bir lisan ile cevap vermiştir. Bunun sonucunda ise PFDK tarafından 2016/266 E. ve 2016/267 E. sayılı kararlar ile her iki kulüp başkanına ayrı ayrı ceza verilmiştir. Bu cezalara yapılan itirazlar neticesinde ise camiamız haksız bir söylem ile provoke edilmiş olduğu halde, Başkanımıza haksız bir şekilde verilen ceza Tahkim Kurulu tarafından onanmıştır. Aynı Tahkim Kurulu tarafından bu polemiği başlatan ve camiamızı tahrik eden Kulüp Başkanı'nın cezası ise kaldırılmış ve yerine yine göstermelik bir ceza verilmiştir.Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür.

TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki kanunun 6. Maddesine göre, Tahkim Kurulu, "Bağımsız ve Tarafsız" bir kurul olmak zorundadır. Ancak Tahkim Kurulu kararları, kulüplerin hangisi olduğuna ve kişilerin kim olduğuna göre farklılık göstermekte, eğilip bükülmektedir.

Bursaspor Kulübü, Türk Futbolu için özel muamele gösterilen diğer kulüpler kadar değerlidir. Kulübümüzün taraftarlarının müsabaka seyir özgürlüğü , özel muamele gösterilen diğer kulüp taraftarlarınınki kadar değerlidir. Verilen para cezaları ve tribün kapatma cezaları açısından, Kulübümüzün parası, özel muamele gösterilen diğer kulüplerin parası kadar değerlidir. Türk Futbolunda şuan için ne yazık ki, haksızlığa göz yuman ve eşitlikçi davranmayan bir yönetim sistemi hakimdir. Bursaspor Kulübü olarak sadece futbol sahalarında değil masa başında da dürüst, sportmenlik prensiplerine ve FAİR PLAY anlayışına bağlı bir yönetim tarzı istiyoruz.

TFF Yönetimince oluşturulmuş kurulların tümünde etik problemler olup, ne yazık ki mevcut kurullar "Bağımsız ve Tarafsız" hareket etmemektedir. Kurullara seçilmiş bulunan üyelerin bir çoğu bağımsız yargı görevi yerine getiren bir kurul üyesinden çok "Üzerinde Formaları olan Takım Taraftarları" gibi hareket etmektedirler.

TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun, 3/g Maddesine göre "Şiddet, şike, teşvik primi, ırkçılık, doping ve her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek" TFF'nin asli görevleri arasındadır. Ancak Federasyonun "her türlü ayrımcılık" ile mücadele etmek görevinin, yine bizzat kendi oluşturmuş olduğu kurullarınca verilen yanlı ve kasıtlı kararlar ile sekteye uğratıldığı da, futbol camiası tarafından genel kabul görmüş bir gerçektir.

Bu neden ile federasyon tarafından oluşturulan kurulların tümünün çok acil bir şekilde değiştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu kurullara "bağımsızlığını ve tarafsızlığını" koruyabilecek, herhangi bir kişiye veya bir zümreye bağlı olmayanların seçilmesi gerekmektedir. Mevcut süreç, Türk Futboluna zarar vermekte olup,en fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu şu günlerde Futbol Seyircilerinde de ayrışmaları körüklemektedir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun bir an önce özeleştiri yapması gerekmekte olup, bunun için yarın çok geç bir süre olacaktır.

Gelinen noktada, Türkiye Futbol Federasyonu'nun görevlerinden bir tanesinin de Türk Futbolunun gelişmesini sağlamak olduğunu hatırlatmak isteriz. Türk Futbolunun gelişebilmesi ise Süper Lig'de mücadele eden tüm kulüpler açısından fırsat eşitliğinin korunması ve rekabetin sağlanmasından geçmektedir. Bunu gerçekleştirmekten çok uzak olan MHKPFDK ve Tahkim Kurullarının acil olarak değişmesi gerekmektedir.

Bu başvurumuz ile birlikte Federasyonun bu kurullarını istifaya davet ediyor ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ise kurul üyelerinin görevlerinden alınmalarını talep ediyoruz.

Talebimiz ile ilgili olarak Federasyonunuza bağlı bulunan tüm spor kulüplerinin de görüşleri alınarak, Türkiye Futbol Federasyonu Kurullarının oluşumunda demokratik ve tarafsız bir yöntem belirlenmesi ve belirlenecek bu yöntem ile birlikte ortak istişare ile ilgili Kurulların yeniden oluşturulması gereğinin, Türk Futbolunun gelişimi açısından zorunlu olduğunu saygılarımızla arz ederiz."

Etiketler: Bursaspor taraftarı, Bursaspor tribün, Bursa, Türkiye, Spor Toto, Süper Lig, TFF

Yorumlar (32) / Onay bekleyen (1)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlardan kaçınınız. Suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından yorum yazarlarına dava açılabilmektedir.

Yorum Ekle

dogan2007

10 Ocak 2017 13:59
Şimdi dik durmaya başladık.Keşke daha önce yapılanlardan dik durabilseydik.Sadece yönetim değil taraftar derneklerininde dik durmasını bekliyoruz.

duji

10 Ocak 2017 13:48
helal olsun, kalemimize sağlık. Çok güzel bir mektup, inşallah daha çok ceza vermezler. Fakat ne yazık ki; ne zaman doğrular birilerinin yüzüne vurulsa, hep ceza alıyoruz hep

Salim ari

10 Ocak 2017 13:46
Helal olsun sizlere biz herzaman arkanızdayız istediğimiz yönetim böyle olmalidir

Kurtuluş Anadolu

10 Ocak 2017 13:58
Biktik artik yorumcusundan spikerine hakemlere kadar anadolunun hakki yeniyor . Kurtuluş belli Anadolu kulüpleri bir degil biz olmali hakkimizi savunmaliyiz taraftar olarak camia olarak buyutulmuslere cephe almaliyiz oyuncu bile vermemeliyiz

şampiyon

10 Ocak 2017 14:08
Bu başvurumuz ile birlikte Federasyonun bu kurullarını istifaya davet ediyor ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ise kurul üyelerinin görevlerinden alınmalarını talep ediyoruz. BAŞKA SÖZE NE HACET !

Boxcutta

10 Ocak 2017 13:47
yürü be

Ergic ergec

10 Ocak 2017 14:02
Sırf koltuk olsun diye orada olan Çağlar'a ne demeli... Neye yarıyor be, bir kere bizi savunan var mı? Yahu yönetim harbi yönetim olacak, bu cezalardan çekiyorum takımı ligden desin... Gidelim ikinci ligde oynayalım... Ne oluyor görelim dünyaya rezil olurlar bizim Anadolu klüpleri ancak o zaman uyanır... Herşeyin ilkini biz yapıyoruz, bunuda yapalım..

sedo63

10 Ocak 2017 14:07
bazı geri zekalı bursaspor taraftarı olduğunu söyleyen kişiler onurun transferinden yönetimin vazgeçmesini istemişler bunlar asla bursalı ve bursasporlu olamaz adam büyükşehire imza atmak üzereyken bursa devreye girdi bu ne aymazlık ne alçaklıktır bunu talep eden veledizinalara sözüm siz neyin kafasını yaşıyorsunuz yada bu alçaklar başka kulübün alçaklarıdır devam yöneti arkandayız

16SPOR

10 Ocak 2017 15:08
KORKMA YÖNETİM istedikleri kadar ceza versinler ,hiç bir şey yapamazlar,ALLAH DAİM BÜYÜKTÜR.

texsaslı

10 Ocak 2017 15:08
güzel bir hamle tebrikler yönetim, ayrıca duji isimli arkadaşı uzun zamandır yazdıkları dikkatimi çekiyor, senide tebrik ediyorum renktaşım devamlı akılcı yaklaşıyorsun her olaya.

Surveyor

10 Ocak 2017 14:40
Bu kadar aleni bir şekilde yüzsüzce verilen bu taraflı kararlarınızı da alın defolun gidin istifa edin 3 büyütülmüşün hizmetkarları!!

Bayram Şen

10 Ocak 2017 16:20
Teşekkürler yönetim.Doğru olanı yaptınız.

SEDAT

10 Ocak 2017 16:02
TÜPÇÜNÜN YAPACAĞI BASKANLIKTAN NE HAYIR GELIR GİT TÜP SAT NE ANLARSIN FUTBOLDAN

16spor

10 Ocak 2017 15:07
şu yazıya eğer ceza verirse bizans federayonu,bu yazının aynısı fotokopi olarak tekrar gönderilsin hatta diğer kulüplerde ikna edilip hep birlikte gönderilsin,o tüp kafa meydanı artık boş görmesin,YETTİ ARTIKKKK..........

Erca

10 Ocak 2017 14:51
Ulan helal olsun be . Her gün küfrettiğim Niteliksiz korkak yöneticiler aslan olmuşlar siz böyle durun dimdik arkanızda durmayan kalmaz Camiada. Harbi takdir ettin TFF MHK PFDK İstifa ulan ! Bursasporluluk duruşunu yıllar sonra sergilediğüniz için Teşekkürler...

aziz

10 Ocak 2017 21:05
Şu mektup İbrahim Yazıcının Başkanlığında TFF ye gönderilse bütün haber ajanslarında 1.haber olur,gazetelerin spor sayfalarında manşet olurdu,oysa şimdi kimsenin haberi bile yok,hiçbiryerdede geçmiyor,neden ? Çünkü ağlaya ağlaya kulübün marka değerini yerle bir ettiniz,başkalarının yapamadığını siz yaparak Kulübü ezik kulüp,küçük kulüp haline getirdiniz,imaj sıfır,Stancu kendi gelmek istemiyormuş,eskiden böylemiydik ? Hergün,borcumuz var,yandık bittik kül olduk,mahvolduk muhabbeti ondan sonrada atar gider ! Kim takarki seni artık ? Kendi kendini ezdirmeyecektin,başka kulüplerde millet kulübün borcunu açıkladı diye,Kulübün yüce divanına sevkoluyor,marka değerini düşürmek sebebiyle,oysa bizde borçlar birde abartılarak hergün gazetelere servis ediliyor hemde en yetkili ağızlardan,büyük Bursaspor böylemi olmalıydı ?

Chiefofficer

10 Ocak 2017 15:42
Yönetim iyi giydirmiş ,arkadaşlar sira bizde küfürsüz giydirmeniz dileğiyle!!!!

ali

10 Ocak 2017 15:33
tff ve kurulları istifa etmeli.futbol kulüpleri kurullara üye seçmemelidir. tff seçimlerine sadece alt lig kulüpleri katılmalıdır. alt yapıya önem veren ve yabancıya kısıtlama getiren anlayış seçilmelidir. istanbul takımlarının sempatizanları tarafından tff yönetilemez.

Knn

10 Ocak 2017 17:06
Türkiye süper ligi 3 klüpten daha büyüktür..(dünya 5 ten büyüktür) 3 takım üstünden her şey dönüyor kalan 15 takım piyon yapılıyor..adilce olmalı herşey.. Yoksa sorunlar bitmez..

Çözüm basit

10 Ocak 2017 16:48
Çözüm çok basit. Anadolu takımları bir olup ligden ayrılma beyanatında bulunup anadolu ligi ve istanbul ligi olarak ikiye ayrılır ve bu şekilde bu haksızlıktan ve adaletsizlikten kuetuluruz. Çok büyükleniyor ya arkadaşlar onları bu hale getiren biziz. Biz ayrılırsak bir hiç haline gelirler.

2010 ruhu

10 Ocak 2017 19:59
Aaaa başkan uyanmış günaydın puanimz çalındığında gidip bo y boy resimler verirken aklın neredeydi..

zeki

10 Ocak 2017 17:10
ben isterdimki taraftar dernekleri birlesip 10 binler kent meysanında toplanıp sakince kanunlar cercevesinde tepkilerini koymasını isterdim ama biz kimseye baglı olmuyan bursaspor taraftarı biliyoruzki taraftar baskanları ne zaman cıkıp konusacaklarını iyi biliyolar böyle konular tarfatar baskanlarını ilgilendirmiyor bursaspor ceza almıs vs vs tabiki uzuluyoruz onun icin türbünlerde taraftar baskanı gibi sözleri benimsemiyoruz işte bunun icin benimsemiyoruz.böyle durumlarda TRAFTAR BAKANLARI bizi bursasporu TEMSİL EDEMİYOLAR............

samedigo

11 Ocak 2017 09:15
federasyonda bulunan içimizdeki paralelci üyeler var bursasporun kulubten ihraç edilerek başlanmalı.

sayım

11 Ocak 2017 00:44
Acaba bu açıklamaları TFF'den kim okuyor?

Trabzonsporfans

10 Ocak 2017 21:38
Kaleminde ve elinize sağlık.Öyle güzel bir mektup olmus ki herşey apaçık bırakın birileri doğru şeyleri soyledikce ceza verilsin bizler ne topculara ne paralar verdik bunlar vız gelir..

efsane

10 Ocak 2017 19:47
ARKADAŞLAR BU YAZIYI DUYAN DUYMAYANA HERKESTÜM ANADOLU YA YAYMALIYIZ HAYDE DİRİLİŞ ZAMANI.

Anıl

10 Ocak 2017 16:47
Arkadaşlar kombinesi olup maça gidemeyecek arkadaşlar kombinesini devredebilir mı bana yada daha uygun fiyattan ogrenciyimde 05346067075

ottoman1299

12 Ocak 2017 09:57
şimdi buradan geçmiş yönetime sesleniyorum levent kızıl ve akabinde bursalı iş adalarınnın oğulları tff federasyon başkanı seçimlerinde o dönemin başkanı recep başkan buradan bir sürü yönetici ve iş adamının oğluyla gidipte yıldırım demir örenin başkan olması için mücadele ettiler bu 1 2. olarak bursasporun fener bahçeye verilmesini istediği topcularıda orada azız yıldırıma pazarlamasından sonra dönemin teknik patronu şenol güneş bursaspordan adam olmaz bir an once ben buradan gideyim diyerek gitmesi yani o gün orada hem oylarınızı hemde bursasporun futbolcularını İstanbul hegomanyasına sattılar geldiler volkan fernandao ve şener ozan tufan bu futbolcuları fenere kim sattırdı bilin bakalım korkmayın bilinbaşkan recep bölük başına emreden kim ..... bursalı iş adamı herzaman heryerde bursaspordan intikam alacak olan

Yeşil duvar

10 Ocak 2017 17:01
Başkan helal olsun sana

ismail

11 Ocak 2017 16:56
helal olsun böyle hakkımızı savunun gerisi önemli değil bu adalet düşmanlarına dik durup sistemin bir oyuncağı olmadığımızı göstermek gerek

frk

10 Ocak 2017 15:17
Bırakın bu ayakları gündem saptırmak için yapılan sark kurnazlığı görülüyor açıklamada. Transfer beceriksizliginizi federasyona sallayarak ortemezsiniz.

Geçti Bor'un Pazarı

10 Ocak 2017 13:49
Geçti Bor'un Pazarı sür eşşeği Niğde. Adamlar kararı alalı 2 hafta oldu. Şimdi mi geldi aklınıza açıklama yapmak.
Son Eklenenler